+420 533 312 793

Férové online záhradníctvi již od roku 2001!   

Oblíbená perovskie

Autor: Adriána Francová 27. ledna 2017 Žiadne komentáre

Určitě jste už někdy procházeli kolem modrého rozkvetlého oblaku a pátrali po jeho názvu. Představujeme vám ušlechtilou trvalku jménem perovskie. Mnozí ji znají i pod jinými názvy jako ruská šalvěj nebo ruská levandule. Pravděpodobně kvůli podobnému modrému květenství a úzkým listům.

Perovskie je vyšší polodřevnatá trvalka dosahující výšky do 1,2m. Výborně se hodí do smíšených i monokulturních záhonů i spolu s levandulí. Kvete od poloviny léta do září až října a v době plného květu je opravdu nepřehlédnutelná. Okouzlí vás modrofialový polokeř, s nepatrným ale aromatickým olistěním, zajímavými stonky a vůní.

Dokonale nahradí nízký živý plot, vytvoříte pomocí ní zajímavé stěny nebo bohatý trvalkový záhon. Vynikne i jako dominanta. Můžete ji pěstovat i v nádobě na terase a balkoně.

Na pěstování není náročná. Podobně jako levandule vyžaduje slunné stanoviště, propustnou a chudší půdu, střední zálivku. Je plně mrazuvzdorná, ale půda musí být propustná, ne trvale zamokřená. Je to vynikající trvalka, která láká do zahrady množství motýlů a včel.

Aby byla pěkně větvená a bohatě kvetoucí, každý rok na jaře vyžaduje sestříhání o jednu třetinu. Pokud se vám jeví jako slabá, méně rozvětvená, můžete ji sestříhnout až na 5-10 cm. Podpoříte tak růst i kvetení. V zimě naopak oceníte její dekorativnost díky zajímavým bezlistým stonkům, takže ji určitě odstříhávejte až na jaře. Na 1m² budete potřebovat 1-3 rostliny. Rozestupy od sebe cca 0,6-0,8m.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: perovskietrvalky

Echinacea - třapatka nesmí chybět v žádném trvalkovém záhoně

Autor: Adriána Francová 27. ledna 2017 Žiadne komentáre

Tato rozkošná sluníčka opravdu patří do trvalkového záhonu zalitého sluncem. Už ve starých venkovských zahradách měla své významné postavení. Máme na mysli nyní klasickou echinaceu purpurovou – třapatku nachovou. Kromě toho, že patří mezi léčivé rostliny, patří mezi typické dlouho kvetoucí trvalky. Po řezu mají tendenci vykvést opakovaně. V posledním období je zaznamenán obrovský vzestup a oblíbenost znovu používat tuto trvalku do záhonů díky novým kultivarům a zářivým barvám.

Echinacea- třapatka se vyznačuje tmavým vystouplým terčem v podobě ježka. Název trvalky pochází z latinského slova ehinops (ježek). Dominuje zejména okvětními jemně převislými lístky, které mohou být různě široké, zvlněné, nebo střapaté a také různých barev. Výjimkou není bílé, žluté, růžové, vínové zbarvení a různé odstíny těchto barev.

Jsou to vyšší trvalky a vyniknou ve skupinových výsadbách. Každoročně vás na trhu překvapí nové a nové kultivary, protože na šlechtění je tato trvalka jako stvořená.

Podlehněte šarmu kultivaru ´Cleopatra´ nebo ´Milkshake´. Nebo chcete pěstovat něco neobvyklého? Pak je pro vás stvořen kultivar ´Southern Belle (R) ´. Květy jsou velmi atraktivní. Terč je tmavě růžový, vypouklý až rozcuchaně působící a z něj vyrůstají převislé dlouhé růžové tenké lupeny typické pro třapatky.

'Milkshake' je opravdu úchvatný kultivar. Terč je plnokvětý, smetanově bílý s oranžovým očkem a z něj vyrůstají převislé dlouhé krémově bílé lupeny.

Nejsou náročné na pěstování. Vysaďte je na slunný záhon, s průměrnou závlahou a středně výživnou půdou. V polostínu budou sice růst, ale ne dostatečně kvést. Dosahují výšky 40-70 cm. Kvete od června do října, často až do mrazů. Listy jsou drsné, podlouhlé a zelené.

Atraktivní je i v zimě, pokud neodstraníte odkvetlé květenství. Na zimu zatahuje a na jaře můžete oříznout celou rostlinu. Rozmnožuje se dobře i semeny. Nově vzniklé kultivary však semeny nerozmnožíte. Tam je vhodné provést jarní dělení trsů. Určitě však stojí za to, začít pěstovat trvalky, které si zamilujete.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: echinaceatrvalky

Podzimní astry

Autor: Adriána Francová 27. ledna 2017 Žiadne komentáre

Podlehli jste kráse podzimních aster? Nejsou náročné na pěstování. Jsou dekorativní zejména v podzimním období a kvetou do prvních mrazů. Dokvétají spolu s aksamitníky, cíniemi, rudbekiemi a chryzantémami.

Najdete je v různé podobě a v různých barvách i když jejich barevná škála je částečně omezena. Přesto rozzáří každý trvalkový záhon. Milují slunce, během roku dostatek vláhy a propustný výživný substrát. Můžete je najít v nízké i vysoké formě. Ty vyšší druhy, Aster novi-Belgii a Aster novae-angliae, je nutné každý třetí rok dělit, pro vitálnost růstu a tvorbu květů. Také je třeba je vyvazovat, jelikož se jedná o vyšší druhy. Nízké druhy zaujmou zejména kompaktním tvarem a bohatým kvetením. Na jaře sestříhejte seschlé květenství. Zároveň je to vhodné období na dělení velkých trsů.

Výborně se kombinují s jarními cibulovinami, protože pozdě raší a mají tak cibule dostatek prostoru pro růst a také vyniknou. Později, když jarní cibuloviny odkvetou a zatáhnou, naplno svou krásu projeví zelené drobné listy aster a v podzimním období květy. Astry můžete využít i do podzimních kytic a do různých aranžmá. Nízké formy můžete pěstovat i v nádobách na balkoně nebo terase.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: astrytrvalky

Nejkrásnější stromy do velké zahrady

Autor: Adriána Francová 12. ledna 2017 Žiadne komentáre

Velká zahrada je zajímavá prostorem, volností a také možností používat zajímavé a velkolepé stromy s rozložitými a širokými korunami, které dodají romantický až parkový vzhled. Pokud se obklopuje vzácnou zelení, nebudete potřebovat vysoké ploty, větrné clony, a prachové lapače či žaluzie.

Vhodné kombinace použité přímo z přírody jsou nám nejblíže, tak proč se obklopují vysokými betonovými zdmi a stěnami. Všechno má však své výhody i nevýhody. Mnoho stromů znamená i spoustu listí, drobných větviček, možná i nějaká ta zvířátka, pokud jste v blízkosti lesa nebo na venkově. Nic se však nevyrovná pocitu, že Vaše zahrada je ta nejkrásnější široko daleko a to nejen na jaře ale během celého roku, kdy jednotlivé druhy mění barevné provedení listů.

Každá plocha vyžaduje jednu dominantu, ostatní menší stromy, keřovitá etáž a jiné rostliny, které kvetou a dotvářejí plochu. Velká zahrada zvládne i obvodovou etáž z vysokých stromů. Nejvhodnější je, pokud se střídají druhy jehličnaté s listnatými, samozřejmě v přirozeném poměru, s přihlédnutím na okolí, rozmanitost a dendrologická složení podle oblasti. Každému se může líbit něco jiného a také si ve velké zahradě může dovolit vysadit i enormně velké stromy.

Mezi nejkrásnější však habitem patří mezi jemně převislé stromy jako břízy, vrby, sakury, obecně druhy s názvem Pendula. Pro někoho jsou atraktivní globózní formy platanů, javorů, katalp a lip. Ty jsou menšího až středního vzrůstu. Výši ovlivňuje kmen. Někdo upřednostní nádherně kvetoucí druhy okrasných třešní, jabloní a švestek, magnólie, Paulownia, liliovník, katalpy. Jiného zaujme kůra: břízy, platan nebo i plody, které obohatí zahradu o podzimní efekt a na mnoha si můžete i pochutnat: moruše, jeřáb, fíkovník, jabloně, okrasné jabloně, muchovník. Takto bychom mohli ještě pokračovat. Důležitý je výběr a umístění stromu, stromů v poměru k zahradě, k domu. Pozor na sousední objekty, oplocení, případné stínění. Z jehličnanů jsou krásné cypřiše, borovice, cedry.

Péče o růže během celého roku

Autor: Adriána Francová 11. října 2016 Žiadne komentáre

Růže patří k romantickým druhům květů, a přestože mají již nějakou historii za sebou, jsou v zahradách stále moderní a oblíbené. Květů a dlouhověkosti se však dočkají jen ti, kteří znají základní techniky řezu, péče a hnojení růží během celého roku. Poskytneme Vám postupně přehled toho nejdůležitějšího podle ročních období. Obecně platí, že je třeba jim vybrat vhodné místo na slunci, případně v mírném stínu, ve výživné půdě s obsahem humusu a s dostatkem vláhy a obdaří nás dlouhým kvetením. Nádherně kvetou, příjemně voní a jsou ozdobou od léta až do podzimu, některé až do prvních mrazů. Vhodné jsou na řez, na záhonové výsadby, jako solitéry do předzahrádek nebo popínavé na pergoly, treláže, oblouky a zídky. Pokud se o ně postaráte, budou Vás těšit dlouhá léta.

Péče o růže během roku.

Jaro

Růžím na jaře, když už nehrozí dlouhotrvající mrazy, odstraňte zimní kryty a nakopcování. Odstřihněte všechny suché, poškozené a polámané výhony i suché listy, ve kterých by se mohly ukrývat přezimování škůdci. Podle velikosti ponechávejte i počet výhonů. Střed by měl zůstat volný. Výši výhonů upravte na 4 - 5 oček. Řez neplatí pro popínavé růže. Plochu, kde jsou vysazeny, udržujte ve stavu bez plevele. Během suchého období zalévejte. Růže hluboko koření, potřebují dostatek vláhy, ale pozor na trvalé zamokření, to nesnášejí. V dubnu začněte s hnojením a výživou. Zvolit můžete hnojení na kořen nebo listy. Podpoříte tím růst, tvorbu pupenů a následné kvetení. Pečlivě kontrolujte výskyt možných chorob a škůdců a zvolte včas prevenci nebo postřik.

Léto

Toto období je typické kvetením pro většinu růží. Růže určené na řez odstříhávejte ještě v puku, dlouho vydrží ve váze. Stonky neřežte zbytečně dlouhé. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květenství, abyste podpořili následné dlouhé kvetení. Růže tak nebudou všechnu sílu dávat do tvorby plodů, ale na tvorbu nových poupat a květů. Najděte si čas jednou za týden odstranit všechny odkvetlé květy. Váš keř nebo popínavá růže na pergole budou vypadat esteticky. V červenci zkraťte silné výhony o 15 cm. Slabé výhony můžete zkrátit více. V tomto období růže jinak neřežeme. Můžete dělat jen menší estetické úpravy. Odrůdy, které kvetou jednou za rok, ve stejnou dobu, popínavé růže a botanické růže nestříháme. Pravidelně a hojně zalévejte a přihnojujte. Zvolte hnojiva s obsahem dusíku a fosforu. Dusík je prvek, který podporuje růst a fosfor podporuje násadu puků a bohaté kvetení. Hnojiva na této bázi aplikujte do srpna. Zároveň kontrolujte výskyt chorob a škůdců. Včas aplikujte preventivní postřiky nebo chemické postřiky.

Podzim

Růže stále můžete přihnojovat do konce září hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který působí na vyzrávání pletiv. Tím chráníte částečně i keře proti namrzání v zimním období. Během suchého období růže zalévejte. Koncem října snižte zálivku a omezte ji na jednou měsíčně, podle počasí. Neustále a včas odstraňujte odkvetlé květy, aby se růže nevysílily tvorbou plodů. Koncem podzimu růže začněte připravovat na zimu. Ke kořenům můžete dát kvalitní kompost. Vysoké růže - vícekvěté a velkokvěté můžete seříznout o třetinu. Shrabeme všechny listy popadané a poškozené, očistíme porosty a plochu výsadby růží. Růže je třeba přihrnout zemí, kůrou nebo pilinami.

Zima


Nastává období klidu. Všechny rostliny i růže se připravují na zimu vyzráním pletiv a dřeva. Dobré přezimování bude výsledkem příštího růstu a kvetení. V období bez mrazů můžete růže během dne mírně zalít. Pokud je zima bez sněhu, je to pro růže horší. Některé špatně snášejí holomrazy a studený vítr. Před mrazem je můžete ochránit i nakupením sněhu kolem rostliny. Pak už v klidu můžete relaxovat a přemýšlet nad dalšími odrůdami nebo o novém růžovém záhonu do zahrady.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: růže

Termín vyřízení objednávek

Autor: Adriána Francová 19. září 2016 Žiadne komentáre


Vážení pěstitelé,

kalendářní léto se pomalu chýlí ke konci a už brzy nastoupí, věříme, že příjemná, dlouhá, ideální a barevná podzim. Podzim má své příznivce zejména v oblasti zahradnictví, mezi pěstiteli a milovníky rostlin, ovocných stromů a keřů. Je to období, kdy naplno svůj čas věnujeme svým zahradám a sadem, možná i rostlinám v nádobách. Už brzy se začnou vysazovat jarní cibuloviny, kuchyňský česnek, kontejnerované dřeviny a trvalky a také prostokořenné druhy. Vše má však svou postupnost a proto nám dovolte pár informací ohledně vybavení vašich objednávek, expedice rostlin a samotné výsadby.

Asi nejčastější otázkou je: "Kdy budeme konkrétní rostliny a cibule expedovat?"

Orientační termín zasílání konkrétních druhů keřů, cibulí a stromů můžete vidět hned nad nákupním košíkem na naší stránce www.rastlinky.sk. Je to pro vás orientační termín. Růže mají například termín od 1.10, cibuloviny od 1.9.

Naši dlouholetí zákazníci a pěstitelé své požadavky a objednávky zasílají již v polovině prázdnin. Objednávky vyřizujeme v pořadí jakém přišli a byly zaevidovány v našem systému. Zasíláme je však vždy v čase vhodném na výsadbu.

Roční období prošly desetiletím určitými změnami a to znamená, že se podstatně změnily i teplotní rozdíly. Jaro nastupuje velmi brzy, léto je dlouhé a horké, podzim je dlouhý, mírný až teplý a stejně i zimy už nejsou takové jako bývaly kdysi. Proto musíme přizpůsobit i konkrétní zásilky rostlin a cibulovin k danému období. Jinak by mohlo dojít během přepravy k poškození rostlin, některé druhy by dokonce do zimy mohly vyrašit a následně by je mrazy poškodily. Cibuloviny se vysazují od konce září až do trvalého zamrznutí půdy. Máme zkušenosti i s výsadbou cibulí tulipánů a narcisů v prosinci, v době kdy nemrzne. Pro kvetení je důležité, aby prošly chladným mrazovým obdobím. Nehledejte odpovědi v literatuře, kde se uvádí konkrétní termín výsadby. Kniha mohla být napsána v letech, kdy tyto termíny opravdu byly aktuální v závislosti na podmínky. Naší prioritou je zaslat zdravý a kvalitní materiál vhodný na výsadbu, ze kterého budete mít radost i požitek dlouhá léta.

Kuchyňský česnek se obvykle i v minulosti vysazoval od poloviny října. Do zimy by neměl vyrůst. Čím pozdější vysadíte, tím lépe.

Okrasné opadavé dřeviny, ovocné stromy a keře, zejména prostokořenné, se většinou vysazují po opadu listů, což má také své opodstatnění. Snižuje se odpařování a to ztrátou listů a tím se podporuje ujmutí, následný zdravý růst a ­­prospívání. Ideální období je do konce října.

Kontejnerované rostliny a dřeviny vhodné pro venkovní pěstování se vysazují v podstatě kdykoliv od konce března do konce listopadu, nebo do trvalého zamrznutí půdy, v závislosti na počasí.

Není možné vybavit vaši objednávku ze dne na den, proto prosíme o trpělivost a respektování našich dlouholetých zkušeností s rostlinným materiálem. Garantujeme kvalitní materiál, nejlepší cenu a ujmutí rostlin. Vaše objednávka bude vyřízena vždy v čase vhodném na výsadbu, nemusíte se obávat, že vám ji pošleme v nevhodném čase, kdy nebude možné výsadbu zrealizovat. Přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů.

Popínavé růže a jiné popínavky na pergoly

Autor: Adriána Francová 2. září 2016 Žiadne komentáre

Popínavé růže patří do zahrad s romantickým podtónem, ale i do venkovských a moderních zahrad, kde dominuje pergola nebo oblouk.

Kritériem bývá většinou vzhled, množství květů a vůně. Růže jsou stvořené pro oblouky a pergoly. Pokud je vysadíte vhodně, splní účel i požadavek. Je třeba si však uvědomit, že množství květů a vůně kromě nás láká i včelstvo a jiný hmyz, což může být ve větším množství  i nepříjemné. Stejně to platí i o výsadbě vistárie (Wisteria) a zimolezu (Lonicera).

Růže jsou v dospělosti dřevité keře, proto je třeba adekvátně zvolit i pevnost opory, po které se budou pnout. Vhodné jsou kovové oblouky, dřevěné trámy a kombinované cihlově dřevěné konstrukce. Výhony pravidelně privazujte a ohýbejte. Odstraňujte i nevhodně rostoucí výhony. Růže poměrně dlouho i opakovaně kvetou od léta do podzimu, v závislosti na druhu a kultivaru. Jiné vhodné rostliny na popínání jsou: aktinidie (Actinidia), plamének (Clematis), zimolez (Lonicera), trubač (Campsis), jasmín (Jasminum), přísavník (Parthenocissus), akebie (Akebia), klanopraška(Schisandra).

Rozmnožování a pěstování jahod

Autor: Adriána Francová 26. srpna 2016 Žiadne komentáre

Pokud jste si v zahradě našli místo a plánujete výsadbu jahod, je to výborný způsob, jak si doplnit zdravý jídelníček, potěšit děti a vyměnit sladkosti za sladké a voňavé jahody. Pokud si je zakoupíte jednou, můžete si je do dalších let rozmnožovat. Zajímavé jsou i kolekce jahod pro postupný sběr nebo kolekce středně časných, velkoplodých jahod.

Jahody se rozmnožují pomocí dceřiných produkčních odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny a dosahují i 1,5 metru. Na tomto úseku najdete i 5 ks nových rostlin. Odebírejte však jen první dvě rostlinky, které jsou nejkvalitnější. Odstřihněte je a zasaďte do truhlíků, nebo pokud mají již dostatečně vyvinuté kořeny, přímo do půdy stejně, jako když jste záhon jahod zakládali. Ostatní hřížence odstraňte, aby rostlinu zbytečně nevysílily. Porost tak bude upraven před zimou. Vysazujte dostatečně hluboko. Srdíčko s listy nesmí být pod povrchem půdy. Je už na Vás, zda využijete klasické řádkové výsadby, pěstování v textilii, záhonové výsadby. V každém případě dbejte na to, aby byla plocha vždy odplevelení, aby se zálivka vždy dostala ke kořenům. Po výsadbě zavlažte. Nezavlažujte neustále na srdíčka, mohli by začít hnít. Pokud Vysazujete v jarních měsících, pozor na pozdní mrazy. Raději výsadby zakryjte pod fólii nebo textilii tak, aby se kryt porostů nedotýkal. Hnojit začínáme na jaře (pouze stávající porosty) a pak po sklizni. Vhodné jsou speciální hnojiva pro jahody nebo NPK, Cererit.

Některé druhy jahod nelze pěstovat pomocí odnoží, neboť je nevytvářejí. Jsou to tzv. měsíční jahody a ty se rozmnožují pomocí semen.

Posted in: Užitková zahrada Tags: jahodyjahodník

Výsadba česneku

Autor: Adriána Francová 14. srpna 2016 Žiadne komentáre

Česnek je zeleninou, bez které se neobejde žádná kuchyně. Cítit ho v plackách, polévce i mase. Vynikající jsou i pomazánky. Je to afrodiziakum a zároveň účinně bojuje proti chřipce. Pokud najdete místo v zahradě, určitě si ho vysaďte. Není náročný na pěstování a vyhovuje mu téměř každá půda, kromě těžké podmáčené půdy. Česnek se rozděluje podle pěstitelské odrůdy na jarní a podzimní. Podzimní odrůdy můžete vysazovat od konce října do trvalého zamrznutí půdy, podle podmínek i do poloviny prosince. Další rozdělení je z botanického hlediska:

Paličáky - s květným stonkem a pacibulkami. Pokud chcete získat větší stroužky, květní stonky je nutné vylamovat. I z pacibulek získáte česnek. V prvním roce vyrostou kulaté hlávky, které se v druhém roce rozdělí a získáte klasický česnek.

Nepaličák - nevytváří květní stonek a cibule je více složena

Výsadba

Vysazuje se do předem připravené, odplevelené a prokopané půdy, čerstvě nehnojené. Ideální po okurkách, košťálovinách a bramborách. Nevhodnými předplodinami jsou luštěniny a cibule. Pozor na mělké výsadby. Česnek vysazujte hluboko 8 - 10 cm do řádků, podle velikosti stroužků. Jednotlivé rozestupy by měly být 10-15 cm od sebe, rady 20 - 30 cm.

Stává se, že česnek do zimy ještě vyroste. Mnozí mají zkušenosti, že to není překážkou, ale nemělo by se to stát. Pravděpodobně se jednalo o mělkou výsadbu. Hrozí omrznutí. Během teplého období během zimy a dostatečných srážek se však tomu mnozí nevyhnou, pokud je česnek vysazený mělce.


Pokud z nějakého důvodu podzimní výsadbu nestihnete, každý česnek se dá vysadit i na jaře. Většinou to nemá vliv na výši výnosu. Počítejte však s pozdějším sběrem.

Pozor i na okopávání, aby se nepoškodila výsadba. Česnek má první listy křehké. Proto doporučujeme jen prokypření kolem a samozřejmě během května a června mu vyhovuje bohatší zálivka. Pro česnek je důležitá provzdušněná půda alespoň 3x za sezónu.

Nabízíme vám vynikající české a slovenské odrůdy: Lukan, Vekan, Záhorský II, Mojmír a Matúš.

Lukan je nepaličák, s velmi ostrou a zároveň příjemnou chutí. Obal je bílý s jemně fialovým nádechem. Výborně se skladuje. V jedné hlavičce může mít 8-17 stroužků.

Vekan je paličák, s příjemnou ostrou chutí. Obal je šedobílý s výraznými fialovými skvrnami. Skladovatelnost je dobrá, dá se sklízet i za zelena. 8-12 stroužků v hlavičce.

Záhorský II je nepaličák se širokými listy. Obalové suknice jsou šedobílé. Má dobrou skladovatelnost a ostrou ušlechtilou chuť. V hlavičce se může nacházet 8-15 stroužků.

Mojmír je slovenská odrůda česneku. Je to nepaličák. Vytváří středně pevné až pevné cibule. Obal je šedobílý, s řídkým výskytem fialových skvrn. Chuť je příjemná, ušlechtilá.

Matúš je další slovenská odrůda česneku. Je to paličák, který se vyznačuje ostrou, příjemnou chutí. Obalové suknice jsou bílé s fialovými skvrnami a hnědými žilkami.

Neváhejte a využije naši nabídku. Získáte zdravý sadbový materiál. Cena česneku na pultech v obchodních řetězcích stoupá. Pokud máte prostor, dopěstujete si množství česneku na domácí využití. Doma vypěstovaná zelenina chutná nejlépe.

Pravidlá řezu růží

Autor: Adriána Francová 10. srpna 2016 Žiadne komentáre

Řez patří mezi nejdůležitější činnosti zahradníka, který očekává od svých rostlin květiny, dlouhodobé kvetení a zdravou rostlinu. Ne všechny druhy růží se však stříhají stejně, ve stejném termínu. Pokud byste řez aplikovali na popínavé růže, určitě se v blízkém období nedočkáte květů.

Pravidelný a hluboký řez růží je důležitý pro každoroční bohaté nasazení květních pupenů. Mnoho zahradníků se však bojí takový radikální řez uskutečnit, neboť jim je líto odstřihnout v podstatě velkou část rostliny. Tento řez platí pro záhonové a velkokvěté růže. Na řez použijte kvalitní a ostré nůžky a ustřihněte výhony nad zemí asi 30 cm a asi 0,5 cm nad listovým pupenem. Hluboký řez se provádí na jaře, před rašením. Ideální období je konec března, začátek dubna. Tyto růže mohou i opakovaně kvést ještě na podzim. Květy se tvoří i na jednoletých výhonech. Tímto způsobem je každoročně zmlazujte a podporujte růst silných a zdravých výhonů.

Keřovité růže se nemusí každoročně upravovat radikálním hlubokým řezem. Většinou se používají na keřovité výsadby i živé ploty. První rok udělejte hluboký řez a v následujících letech na jaře a později v létě odstraňujte nevhodně rostoucí větve a snadno se sestříhají a tvarují. Keřovité růže však mohou být opakovaně kvetoucí nebo i jednou kvetoucí růže. To jsou zejména ty starodávné odrůdy. Ty nekvetou na mladých výhonech, a tak radikální řez by způsobil, že by nekvetly. Je třeba je však prosvětlovat a odstraňovat staré a poškozené výhony. Těchto růží je však v běžných zahradách méně. Spíše se vyskytují v rozáriích a historických zahradách.

Popínavé růže jsou také odlišné v řezu a také je třeba rozlišovat druhy jednou a vícekrát za rok kvetoucí. Od toho se odvíjí řez. Platí, že druhy, které mají velké květy a silné stonky, kvetou opakovaně a druhy, které mají tenké a ohebné výhony s mnohočetnými menšími soukvětími, kvetou jednou ročně. Opakovaně kvetoucí lze řezat až v druhém roce po výsadbě, kdy se zkracují pouze boční výhony a hlavní se vyvazují. Ponechávejte vždy mladé dřevo. Popínavým růžím zvolte správnou oporu a tvarujte je na ni. Ostatní nevhodné výhony můžete odstranit jako esteticky nevhodné. Jednou ročně kvetoucí se řežou v létě po odkvětu, aby se stihly vyvinout a dozrát nové výhony jako základ budoucího kvetení.

Tags: růžerez
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu