+420 730 235 493

PODNOŽE OVOCNÝCH STROMů

V poslední době jsme svědky zvýšeného zájmu o pěstování ovocných stromů a keřů na zahradách. Mnozí méně zkušení pěstitelé se nechají oklamat zmanipulovanými reklamními fotografiemi, bombastickou inzercí širokého sortimentu sloupovitých ovocných stromů a popínavých jahod v katalozích konkurenčních zásilkových služeb a v časopisech. Přirozený sloupovitý růst mají však ze všech ovocných stromů pouze jabloně naroubované na správných podnožích a charakter růstu zbylých ovocných druhů záleží také nejvíce od podnožích. To, zda bude po pár letech stromeček na vaší zahradě menšího vzrůstu nebo obrovský jedinec, určujete vy sami výběrem rostliny na správné podnoži a správným řezem.

Co je to podnož?

Podnože ovocných dřevinPodnož je ta část ovocného stromu, na kterou odborníci ve specializované ovocné školce naroubovali vyšlechtěnou odrůdu. Každá odrůda má své specifické vlastnosti plodů (velikost, chuť, tvar, vybarvení, skladovatelnost ...), kterými se liší od ostatních uznaných odrůd. A je to právě podnož, která z velké míry určuje charakter konečného vzrůstu ovocného stromku na vaší zahrádce. Existují podnože, které rostou pomalu, jiné rychle, takové co vytvářejí bohatou korunu a jiné zakrslou, další do svažitých a těžších půd.

Odborníci doporučují tyto podnože pro jednotlivé skupiny ovocných stromů:

Podnože pro jabloně:

M27 - je nejslabší rostoucí podnož pro jabloň. Méně používaná. Vhodná pro malé zahrady pro pěstování štíhlého vřetena vysloveně na opoře. Oporu musí mít během celého období pěstování. Používá se při výběru velkoplodých odrůd jabloní a pro silně rostoucí odrůdy.

M9 - nejpoužívanější podnož pro jabloně, slabě rostoucí, vhodná pro pěstování štíhlého vřetena či na drátěnku. Strom na této podnoži vyžaduje oporu. Má mělký kořenový systém s dostatkem kořenových vlásečnic, a proto je více náročná na závlahu. Doporučuje se využívat pro jabloně pěstované na rovině.

M26 – slabě rostoucí podnož pro jabloně, jen o trochu silnější než podnož M9, možnost využití pro pěstování na drátěnce. Rostlina vyžaduje oporu.

MM 106 - středně rostoucí podnož, využívá se ve svažitých zahradách, nevyžaduje oporu, ale pro sběr je později nutný žebřík.

MM111 - je podnož pro sloupovité odrůdy jabloní. Výborně koření, vhodná i do vyšších a sušších poloh. Nevyžaduje oporu a jedná se o středně rychle rostoucí podnož.

M4 - se používá již méně, nahradil ji MM106

M1- vegetativní podnož  bujného růstu, v současnosti se nepoužívá, nebo jen zřídka, roste podobně jako A2. Vhodná je zejména pro staré odrůdy jabloní, do velkých zahrad, parků a alejí. Do rodivosti nastupuje pozdě.

A2 - silně rostoucí podnož pro pěstování bez opory. Vhodná do svahů, dobře zakořeňuje. Zvládá i sušší a horší půdní podmínky. Dřevo dobře vyzrává na podzim, a tudíž je odolná i vůči mrazům. Do rodivosti však nastupuje později, cca po 3-4 letech ale pro chladnější a svažité oblasti je nejvhodnější.

Sem. - je zkratka pro jabloňový semenáč. Projevuje se silným bujným růstem, a tudíž je vhodný pouze pro velké zahrady, sběr z žebříku, protože stromy rostou i po řezu do výšky a stromy jsou obrovské.

Podnože pro hrušně :

dula – slabě rostoucí podnož s mělkou kořenovou soustavou, vhodná pro rovinaté pozemky s možností doplňkové závlahy.

hruška planá - bujně rostoucí podnož, hluboko rostoucí kořeny, vhodná do vyšších poloh, svažitých zahrad, nevyžaduje oporu.

Podnože pro peckoviny ( švestky , meruňky , broskve ) :

myrobalán (MYR.) myr.29C- bujně rostoucí podnož, využívá se zejména pro švestky, blumy, v menším množství pro meruňky, koření hluboce, dobře snáší těžší půdy.

St. Julien A- středně rostoucí podnož (rozdíl zhruba o 30 % než myrobalán), vhodná pro švestky, meruňky a broskve

Wangenheim a Wädenswillu – slabě rostoucí podnože vhodné zejména pro švestky a meruňky, stromy se dají pěstovat ve "sloupovitém tvaru", odborně řečeno formou "štíhlého vřetena"

 

Rubira a Montclar - středně až bujně rostoucí podnože vhodné pro meruňky a broskve, strom má kvalitní kořenový systém a nevyžaduje oporu.

GF 677 (broskvomandloň) - středně rostoucí podnož vhodná zejména pro broskve, ale i pro mandle, meruňky a švestky, vhodná i do těžších půd, strom velmi dobře snáší řez.

Adesoto - je nový středně silně až silně rostoucí švestková podnož, která pro broskve, nektarinky a meruňky přináší lepší výsledky. Velmi časný nástup do rodivosti, velmi dobrá odolnost a vhodná do jakýchkoliv půdních podmínek.

Označení broskvových podnoží:

B-VA-1, B-VA-2, B-VA-3, B-VA-4, Lisberian - vhodné do propustných půd

BD-SU-1, bmva-1, bmva-2, MN-VS-1 - vhodnější do půd s vyšším obsahem vápence

Podnože pro třešně a višně

Gisela 5 - pomalu rostoucí podnož pro třešně, vhodná pro pěstování štíhlého vřetena, pro malé stromy do zahrady. Flexibilita na adaptaci na jakékoliv půdní podmínky, odolnost vůči mrazu, rychlý nástup do rodivosti. O 50% pomalejší růst než u třešně ptačí.

Mahalebka- vhodné podnože pro višně. Je to středně až pomalu rostoucí podnož oproti třešni ptačí. Odolná vůči sušším podmínkám a chloróze. Středně časný nástup do rodivosti. Třešeň ptačí, Alkavo - mohutný a rychlý růst podnože, vysoké stromy, vhodné pro parky a velké zahrady. Koruny jsou košaté a rozložité, vysoce založené, pozdě nastupují do rodivosti. Mají velmi dobrou afinitu se známými třešněmi.

Colt - jsou podnože anglického původu. Rostou o 25% pomaleji než třešně ptačí. Vhodné pro všechny pěstitelské tvary, do jakýchkoli podmínek, jen nejsou zcela odolné vůči mrazům. Pro nižší tvary však použijte Gisela podnož.

Weiroot - podnož s podobnými vlastnostmi jako Gisela, roste o 55% pomaleji než třešeň ptačí. Vhodné pro nízké kmeny, nízké tvary a solitérní menší stromy.


Informaci o podnoži ovocného stromku si vždy všímejte při objednávání, je uváděná na visačce, kterou je stromeček vždy při dodání označen. Maximalizaci úrody dosáhnete také správnou péčí o vysazený stromek, kde hlavní roli hraje správný termín a charakter řezu. Nechte si vždy poradit, pokud si nejste jisti správnou péčí, abyste se neodborným řezem a nesprávnou péčí neobrali zbytečně o potenciálně možnou úrodu.

Množství a kvalitu úrody ovlivňuje i způsob opelivosti jednotlivých druhů. Více na toto téma se dozvíte v článku, kde si rozebereme které druhy jsou samosprašné a které cizosprašné.