+420 533 312 793

listopadu 2014

Zálivka, když nemrzne

Autor: Ing. Adriána Francová 29. listopadu 2014 Žádné komentáře

         Patří mezi nejčastější prováděnou práci, co se týká péče o dřeviny v zimě. Mnozí si myslí, že když přijde zima, stačí vše schovat, zakrýt a všechno už nechat na přírodě. Ano, je to řešení, ale výsledky pak uvidíte až na jaře. Podzim nemusí být deštivý. Stačí několik dní nad 10°C a rostliny, které se začaly připravovat na zimní spánek, vlivem vyšších teplot procitnou a dožadují se vláhy. Nedostatkem trpí kořeny, výhonky, větve. Zajímavé je, že v takovém příznivém zeleném vzhledu zůstanou téměř do jara. Když už však přijde to pravá jaro, najednou jsou bez života. Není to mrazem, i když i to se může stát. Je to ve většině případů z nedostatku závlahy. Proto platí, že všechny nově vysázené dřeviny, trvalky a keře z podzimní výsadby a zejména jehličnany a stálezelené keře, je nutné zalévat až do období trvalého zamrznutí půdy, přiměřeně jejich podmínkám. Když půda zamrzne, zalévání nemá význam. Po odtávání je možné opět zalévat, zejména tehdy, když není sníh. Pokud je v okolí dostatek sněhu, ale máte na zahradě otevřená větrná místa, kde je sníh vyfoukávaný, manuálně ho tam přeneste a vytvořte rostlinám přirozený kryt. Během mrazů jsou rostliny právě takto pod sněhovou peřinou ochráněny. Když se oteplí, sníh roztaje a je opět pro dřeviny přirozenou vláhou, která nenásilně vnikne až ke kořenům. Pletiva se roztáhnou a tak přežijí další mrazivé dny. Hrozbou paradoxně bývá i zimní slunce, které se nazývá zubaté. Přestože svítí, hřeje mírně, ale pro rostliny slunce v chladném období způsobuje rozvíjení pupenů a rozmrzání pletiv. S nočními teplotami mohou opět zmrznout. Tehdy můžeme vidět na některých dřevinách i praskání kůry. Dřeviny, které jsou citlivé zakryjte, svažte, obalte, pravidelně zalévejte (ne však tak jako v létě) a uvidíte výsledky hned s příchodem jarních dnů.

 

Posted in: Okrasná zahrada Tags: zimní zahrada

Stálezelené dřeviny a keře

Autor: Ing. Adriána Francová 28. listopadu 2014 Žádné komentáře

        Jejich dominanci vnímáme zejména v zimním období, kdy všem listnatým dřevinám a keřům v zahradě opadaly listy. Jsou opravdu neodmyslitelnou součástí celoroční a důsledně promyšlené kompozice. Kromě listů a jehličí nás mohou překvapit květinami, panašované kultivary, barvou, plody a habitem. Velmi dobře se kombinují s jinými dřevinami a najdou si uplatnění v každé zahradě a dokonce i v nádobě.

Pokud chcete pěstovat nějaké dřeviny v nádobě před vchodem do domu, je to možné. Zvolte dostatečně velkou nádobu, nejlépe keramickou nebo z pálené hlíny, případně betonu. Vnitřek vystelte textilií nebo pytlovinou, aby vysazená dřevina odolávala i mrazivému počasí v zimě. Na dno vysypte drenážní vrstvu alespoň 10 cm ze štěrku nebo kamene a až potom vysaďte dřevinu, či keř do vhodného substrátu.

V polostínu se bude dařit zimostrázu, aukube, rododendronům, azalce, skimmii, bobkovišni a jehličnanům jako jalovci, nebo borovici. Na slunci se bude dařit kalině, tújí západní ´Smaragd´, kterou můžete stříhat do spirály nebo nižšímu kultivaru ´Danica´, cypřiši.

Kromě běžné péče nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení ve vhodném období. V zimě vyžadují zejména vláhu, aby zcela nepřeschl kořenový systém. Zalévejte v době, kdy nemrzne. Přebytečnou vodu, která proteče do misky, vylijte.

V zimním období si můžete nádoby přizdobit nebo obalit do okrasných vaků a pytlů. V zahradě se v zimě vyjímají zejména majestátní jehličnany, které svou barvou dominují. Pokud před ně vysadíte druhy dřevin zajímavé kůrou nebo barvou výhonků, kompozice bude o to zajímavější. Do popředí volte druhy, které celý prostor prosvětlí a zviditelní (svída, dřín, bříza).

Co dělá zahrada v zimě?

Autor: Ing. Adriána Francová 26. listopadu 2014 Žádné komentáře

         Tak jako i my potřebujeme po aktivní práci v zahradě v létě a na podzim odpočinek a nabrat nové síly do jarních úprav a výsadeb, tak i zahrada potřebuje čas na regeneraci, odpočinek a načerpání nových sil do příštího roku. Rostliny také spí a odpočívají. Své životní funkce zpomalily na minimum, stejně jako člověk ve spánku. Přijímají pouze vláhu, absorbují sluneční paprsky. Bez vláhy to však nepůjde. Mnoho rostlin, zejména během mrazů, trpí nedostatkem vláhy. Poškozením pletiv hrozí, že na jaře se dřeviny a rostliny už neprobudí. Zůstane po nich jen torzo se suchými větvemi bez života. Pěstitelé, zejména ti nezkušení, si myslí, že špatná, tuhá a mrazivá zima způsobila, že část rostlin v zahradě vymrzne. Ve většině případů se však jedná zejména o vyschnutí z nedostatku vody. Pokud v zimě není sníh, rostliny nemají jak přijmout vláhu. Čekají jen na déšť nebo na Vaše zalévání, které je v zimním období jen o manuální práci. Většinou je závlahový systém vypuštěn, hadice uskladněné, a proto zbývá jen vzít do rukou konve a začít zalévat. Tomu, kdo nepolévají, hrozí, že zejména nově vysazené dřeviny z podzimu (ovocné stromy, jehličnany a stálezelené keře) se jara ani nedočkají. Stejně tak dřeviny a trvalky, které jsou citlivé na mráz a holomrazy je třeba ochránit kryty. Postačí Vám kartony, větve jehličnanů, listí, piliny, mech, větvičky, pytlovina. Pokud nasněží a silný vítr z některých částí v zahradě pravidelně sníh vyfouká, manuálně ho nakopcujte a vytvořte případně stěnu z dostupných materiálů, aby vítr sníh neodvál. Mráz je nepřítel rostlin, sníh je přijatelný kryt pro zimní odpočinek. Díky chladu a mrazu vykvetou na jaře i jarní cibuloviny. Pokud by neprošli tímto chladným obdobím, nekvetly by. No a v konečném důsledku jako zima postupuje, i rostliny čekají na příznivější období se spoustou slunce a vyšších teplot. Bohužel, v poslední době je počasí nevyzpytatelné a ani ty zimy už nejsou takové, jako kdysi. Většinou se extrémně rychle mění počasí ze slunečního a bezmrazého do rychlých poklesů teplot, kdy se i rostliny mohou splést a předčasně začít rašit, dokonce i kvést. Zbývá nám jen věřit, že to zvládnou bez velkých poškození a následků pro příští úrodu, kvalitu a množství.

Příprava užitkové zahrady na zimu

Autor: Ing. Adriána Francová 21. listopadu 2014 Žádné komentáře

      Ačkoli je slunce méně, do trvalého zamrznutí půdy Vám zbývá ještě nějaký čas na to, abyste zahradu připravili na dobu odpočinku a zimy. Je to vhodné období na odplevelení a porýčovaní všech volných ploch po květech a zelenině. Na podzim půda vyžaduje hluboké prokopání. Pokud jste vyseli rostliny pro zelené hnojení, je nutné je posekat a kořenové baly pomocí rýče zpřevracet a nechat v půdě. Bez zeleného hnojení by měla půda do zimy zůstat prázdná, čistá, odplevelená a očištěná od všech kamenů a kořenů. Jen tak bude půda připravena na jaro. Pokud máte kompost a už je v něm vhodně rozložen substrát, můžete použít i ten. V tomto období se stále dají vysazovat ovocné stromy a keře. Do předem vykopaných jam můžete použít kompost na spodní část, vysadit stromky, dát k nim oporu a zasypat. Kořeny většinou bývají již upraveny řezem. Korunku stříhat nemusíte. Dostatečně zalijte. Opory se ke stromům dávají v případě, že vysazujete ve vyšších polohách nebo v severních oblastech Slovenska, či na příliš větrném místě. Pamatujte však na to, že v závětří se stromečkům bude dařit více. Kolem kmenu ponechte odplevelenou plochu, tzv. mísu, která vám umožní pohodlnější a efektivnější zalévání přímo ke kořenům rostliny, možnost provzdušnění půdy a lepšího hnojení a přístupu ke kmeni. Pokud se Váš sad nachází v blízkosti lesa nebo pole, počítejte s tím, že v případě nespolehlivého oplocení Vám stromky může ohryzat lesní zvěř. Kmen obalte pletivem na stromky a zkontrolujte oplocení. V době bez deště a bez mrazu zalévejte zejména nově vysazené ovocné stromy a keře. Pokud se na stromech nacházejí ještě listy a vy už chcete mít vše na zimu připravené, opatrně je setřeste a pohrabte. Není na tom nic zvláštního, ačkoli soused se na Vás může dívat a kroutit hlavou. Vy budete mít čistou zahradu a stromy se spíše připraví na zimu. Pokud na zahradě máte ještě nějakou zeleninu jako mrkev, petržel, pastinák, celer, je nejvyšší čas je vybrat z půdy a uskladnit. Zelenina by měla být vybrána z půdy, kdy je půda alespoň mírně přesušená. Lépe se Vám s ní bude pracovat. Nať neřežte příliš hluboko a uskladňujte ji v písku nebo v novinách, v truhlících, v suchých a větratelných prostorách. Během zimy pravidelně kontrolujte a samozřejmě zpracovávejte.

Chryzantémy

Autor: Ing. Adriána Francová 18. listopadu 2014 Žádné komentáře

       Patří k nejtypičtějším trvalkám podzimu. Jejich charakteristická vůně má své kouzlo. Většina lidí si ji spojuje se svátkem všech svatých a hřbitovem. Nejsou však jen druhy, které běžně vidíte na hřbitovech. Zkuste jim přijít na chuť i Vy. V minulosti bylo v zahradách mnohem více chryzantém. Různé výšky, tvary a barevné druhy lemovaly přírodně upravené záhony. V zahradách se více pěstují drobnokvěté kultivary, které jsou dostatečně odolné vůči zimě a nemusí se na zimu vybírat z půdy. Venku však dokážou přezimovat i kultivary se středně velkými květy. Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, po mrazech. Je třeba jim vybrat vhodné místo v trvalkovém záhoně s dostatečným prostorem, protože se jedná o větší rozpínavé rostliny. Pro bohaté kvetení vyžadují zaštipování, dostatek slunce, vhodný substrát, průměrné množství vody a výživy. Od října se již nehnojí. Citlivější druhy se po odkvětu seříznou asi 5 cm nad zemí a přikryjí se vrstvou rašeliny nebo chvojím, suchým listím. Mohou se také vybrat z půdy a s kořenovým balem položit do bedýnky a umístit ve studeném skleníku, sklepě s teplotou 5 - 8°C. Vyžadují asi 4 - 6 týdenní období vegetačního klidu.

Rozdělení chryzantém podle formy úborů: Jednoduché, kulovité, přechodné, baletkovité, kulovitě zvlněné, sasankové, pompónkovité, lžícovité, trubkovité, pavoukovité

Základní rozdělení chryzantém: hybridní, hrnkové a chryzantémy skupiny Rubellum

Hybridní: vyštipované a nevyštipované

Nevyštipované se dále dělí na: rozvětvené, drobnokvěté, kaskádovité a pompónkovité

Chryzantémy jsou krásné a variabilní. Svou typickou vůní nám připomínají, že přišel opravdu podzim. Jsou vhodné i pro výsadby do nádob na balkony a terasy. Nejvíce prodávané druhy nízkého kompaktního růstu jsou však opravdu jen sezónní záležitostí, jelikož byly vypěstovány ve specifických podmínkách s řízenou teplotou a upravenou délkou dne, ošetřované trpasličím hormonem. Pokud se Vám je podaří přezimovat, tak v příštím roce už obvykle nedosahují původní výši, ale jsou vyšší. Podmínkou úspěšného přezimování je vhodná teplota a minimum vody. Substrát před další zálivkou musí být proschlý.

Listí a větve, jak je zužitkovat?

Autor: Ing. Adriána Francová 17. listopadu 2014 Žádné komentáře

          Rostlinný odpad trápí nejednoho z nás. Není problém ho vytvořit, ale problémem je, kam ho dát, aby z něj byl i užitek. Největší odpad je ze stříhaného živého plotu. Drobné i dlouhé větve se povalují pod plotem a kupí se do neuvěřitelné výšky. Co s ním? Můžete použít drtič větví, který množství zredukuje a odpad se zmenší v podobě štěpky, kterou můžete použít k mulčování, nebo ji můžete vysypat do předem připravené jámy, která bude sloužit jako skrytý kompost. Vhodné je to na ploše, která je malá a na kompost již není v zahradě místo. Do takové jámy můžete naházet všechny odkvetlé letničky, listí ze stromů, veškerý rostlinný odpad kromě plevelů jako pýr a plevele se semeny. Můžete z nich však udělat výluh a ten použít jako zelené hnojení. Štěpka z větví vynikne na okrasném záhoně. Z některých větví můžete vytvořit dočasný kryt pro podzimní výsadbu česneku a také je to odpuzující pro kočky, které si chtějí svou potřebu provést právě ve vyčištěných záhonech v zeleninové zahradě. Pichlavé větve z růží použijte na ochranu Vašich oblíbených rostlin, do kterých také s oblibou chodí kočky nebo pes. Drobné větvičky můžete použít jako dělící plot k nově vysazených druhům, abyste nezapomněli, kde jste je vysadili. Pokud máte na zahradě i pařeniště, jako podklad je vhodný chlévský hnůj a je třeba ho přikrýt vrstvou listí z opadaných ovocných stromů. Listí z ořechu však nepoužívejte ani na kompost. Některé barevné listí můžete s dětmi posbírat a vyplnit s nimi květináče a proutěné koše, do kterých naskládáte pár okrasných tykviček. Některé listí můžete využít jako výplňový materiál do pytlů, a tak zazimovat okrasné rostliny na terase a balkónech.

 

Aby balkon nebyl smutný

Autor: Ing. Adriána Francová 15. listopadu 2014 Žádné komentáře

         Listopad je známý svým pochmurným počasím, mlhavými rány, časnými večery, chladem a dnem téměř bez slunce. I člověk je ovlivňován počasím a jeho nálada klesá s nedostatkem slunečních paprsků. Po létě balkon už nezáří množstvím barev a ani druhově není zajímavý. Válejí se Vám pod nohama prázdné nádoby a nevíte, co byste si do nich dali, aby balkon i v listopadu vypadal útulně a hezky? V první řadě odstraňte všechny nádoby s odkvetlými a suchými letničkami, muškáty a jiné druhy, které by v našich podmínkách zimu nepřežili, zazimujte. Najděte si čas na obchodní procházku a zakupte si několik rostlin, které Vás překvapí dlouhým kvetením. Jejich kombinacemi dosáhnete pěkný balkon i v sychravém listopadu. Vybírejte druhy, které jsou nyní rozkvetlé nebo okrasné listem či drobnými plody. Na podzimní balkon jsou vhodné chryzantémy, podzimní astry, Heuchera, břečťan, barvínek, stříbrný drátek, starček, santolina, rozchodník, dřišťál, skalník, nízké jehličnany, vřesy a vřesovce. Určitému druhu vyberte vhodný substrát, nezapomeňte na drenáž a můžete je pěstovat i do mrazů. Abyste je mohli obdivovat i během zimy, dejte si ke křeslu na balkoně malý teplý kobereček a stolek, káva či horký čaj Vám jistě bude chutnat. Kvetoucí rostliny jsou také jen do určitého období podzimu či zimy. Pak přebírají odpovědnost za balkon stálezelené jehličnany, které jsou také různých barev a textur a nejen zelené. Vhodně je zkombinujte a nezapomeňte používat zejména nízké, kompaktní dřeviny, případně převislé a poléhavé. Do kouta můžete umístit i jednu dominantu na kmínku nebo ve větší nádobě. Doplňky jako svíčky, zvonkohry, lampy a ptačí budky prostor zútulní.

Trávník a vše kolem něj před zimou

Autor: Ing. Adriána Francová 9. listopadu 2014 Žádné komentáře

            Trávník je v zahradě nejvíce zatěžovanou plochou. Je také velmi žíznivý a hladový. Během celého roku vyžaduje péči. Pokud chcete pěstovat nízký golfový trávníček bez plevelů, budete potřebovat ještě více energie a času, který budete věnovat právě péči o trávník. Na podzim a v zimě je nutné si ho všímat také. Už není třeba ho zalévat tak intenzivně, neboť podzimní období disponuje i množstvím srážek. Je nutné vyhrabat všechno listí, větvičky a nečistoty. Ke konci podzimu je nutné také vypustit závlahu, aby nedošlo k poškození trysek. Trávník naposledy posekejte na výšku 4 - 5 cm. Otázka však zní, kdy je vhodné trávník naposledy posekat? V případě příznivého počasí můžete sekat i v listopadu. Když roste, je třeba sekat. Pokud máte zkušenosti, že ve Vaší lokalitě je vždy množství sněhové pokrývky, snažte se během odhazování sněhu neukládat sníh na trávník ve velkých kupách. Sníh se tak spouští pomalu, když zmrzne je plný vody a je dost těžký. Také nedoporučujeme chodit po trávníku, když je příliš mrazivě. Platí to zejména pro reprezentační trávníky, nízko vyžínané a střešní trávníky. Listopad již není vhodný k zakládání nových trávníků, ani na provzdušnění. Budete muset počkat do jara. Trávníky, založené koncem září a v říjnu, bude třeba na jaře možná dosít. Trávníky zakládané na podzim se však na jaře probudí a zazelenají dříve a jsou i hustější, jelikož mají po zimě dostatek vláhy. Tam, kde je plocha příliš roztříštěná, případně ve svahu nebo jiném nedostupném terénu, využijte půdopokryvné dřeviny, případně plochu vysypte kameny a štěrkem. Ne všude může a musí být travnatá plocha.

Kosatce si také zamilujete

Autor: Ing. Adriána Francová 7. listopadu 2014 Žádné komentáře

         Pro někoho starodávné, staromódní, ale přesto atraktivní a variabilní. Patří mezi oblíbené hlíznaté rostliny, protože péče o ně je minimální a rychle se také rozrůstají. V krátkém čase získáte dostatek hlíz na přesazování i darování. Kromě toho jsou zajímavé i výškově, takže v trvalkovém záhoně si najdou své uplatnění. Navíc je nemusíte po odkvětu na zimu vybírat z půdy. Jsou plně mrazuvzdorné. Jejich barva sahá od bílé až po tmavě fialovou s různými pásky a skvrnami. Dokonce i tmavě vínové a žluté kultivary vyniknou a rozzáří každý záhon. Přestože je jejich kvetení krátkodobé, určitě zaujmou postupným kvetením. Vysazují se od poloviny července až do konce září do předem připravené půdy. Určitě je však nepřihnojujte. Vyhovují jim propustné půdy. Na jaře spolu s iberkou (Iberis), cibulnatými rostlinami, vytvoří dokonalou kompozici, která přiláká i včely a drobný hmyz. Dokonce jim nevadí ani polostín. Vhodnými partnery jsou bergénie (Bergenia), srdcovka (Dicentra). Kosatce se rozdělují do několika skupin, ale nejzákladnější jsou oddenky kosatce, které se dále rozdělují na vousaté, bezbradé a hřebenaté. Je to podle typu a tvaru květu. Vousaté druhy kosatců kvetou i vícekrát do roka a je pro ně charakteristické remontantní kvetení. Menší druhy jsou vhodné pro pěstování ve skalce nebo ve vyvýšených záhonech. Jiné jsou zase atraktivní v blízkosti vodní plochy, dokonce vyrůstají i změlčiny. Jejich listy jsou mečovité až trávové a rovněž doplní záhon o zeleň. Myslíte, že si dokážete vybrat ze široké barevné škály?

Znáte fritilárii?

Autor: Ing. Adriána Francová 4. listopadu 2014 Žádné komentáře

      Tato dominantní královna cibulovin se jinak nazývá také korunovka královská, císařská koruna. Její název je odvozen od latinského slova fritillus - pohár na hrací kostky. Její obrovské květy ve tvaru obráceného kalichu zdobí rostlinu po celém obvodu pevné stonky. Původní druh, císařská koruna - Fritillaria imperialis, dosahuje výšky až 1m a stává se tak opravdovou dominantou záhonu. Kromě ní je však ještě mnoho jiných druhů a kultivarů, které si zaslouží obdiv a určitě i místo ve Vaší zahradě. Zajímavá Fritillaria meleagris zaujme menším vzrůstem a menším květy, ale zato neobyčejným šachovnicovým vzorem na lupenech. Její temná barva Vám vyrazí dech. Naopak Fritillaria michailovski patří mezi ty menší a atraktivní dvoubarevným květem. Vhodné do skalky nebo do popředí záhonů. Všechny vydrží na stanovišti mnoho let. Dopřejte jim však propustný substrát, drenáž a slunné polohy. Nesnášejí provlhčený substrát a dlouhou zimní vláhu. Dají se pěstovat i v nádobě. Dlouhodobě cibule neuskladňujte. Rychle proschnou a už nevyklíčí. Zajímavého záhonu docílíte správným výběrem cibulnatých rostlin. Ne vždy to musí být klasické tulipány a narcisy Zkuste pěstovat něco jiného. I když v zahradách našich babiček tyto krásky určitě nechyběly v předzahrádce.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu