+420 533 312 793

ledna 2015

Stříhání a řez okrasných dřevin a keřů

Autor: Ing. Adriána Francová 22. ledna 2015 Žádné komentáře

     Mnozí z nezkušených pěstitelů, začátečníků ve své zahradě nejednou udělají mnoho škod, zejména během stříhání okrasných keřů. Ne všechny keře mohou stříhat během celého roku. Jsou rostliny, které se stříhají v létě, jsou dřeviny, které se stříhají v předjaří. V tomto textu najdete jednoduchý návod, jak se to naučit, aby Vaše dřeviny kvetly bohatě, a abyste stříháním neodstranili právě budoucí kvetoucí větve. Spiraea japonica

Prosvětlovací řez se provádí u dřevin, které jsou husté a přerostlé. Řezem se odstraňují staré a poškozené větve úplně odspodu. Tím se keř prosvětlí a podpoří mladý obrost. Zbývající větve se nezkracují. Tento řez se provádí zpravidla od prosince do poloviny března, během teplot, které hluboce neklesají pod 0 ° C. Nepraktizujte řez již v době nalévání se poupat nebo rašení listů. Dřeviny, které se tomto období stříhají: tavolník (Spiraea), pustoryl (Philadelphus), vajgela růžová (Weigela florida), kalina obecná (Viburnum opulus), komule lidově přezdívaná motýlí šeřík (Buddleia) a jiné dřeviny kvetoucí v létě, na novém dřevě.

Dřeviny kvetoucí na jaře se stříhají po odkvětu, protože kvetou na starém dřevě. Mezi ně patří převislé vrby (Salix caprea pendula), zlatice (Forsythia x intermedia), kdoulovec (Chaenomeles japonica), Keria japonská (Kerria japonica), na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea).

Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem. Provádí se od prosince do poloviny března. Vhodné dřeviny na takové radikální řezy jsou: tavolník japonský (Spiraea japonica), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), mochna (Potentilla fruticosa), svída bílá (Cornus alba). Nečekejte však, že po takovém zákroku i v témže roce keř rozkvete. Bude potřebovat čas. Na začátku března takto můžete zmladit levanduli úzkolistou (Lavandula angustifolia) a komuli (Buddleia).

Řez popínavých rostlin jako růže a plamének je však specifický. U popínavých růží se odstraňují jen suché, poškozené či nevhodně vyrůstající výhony. Plamínky stříháme podle kultivaru. Některé vyrostou každoročně z nových výhonů, takže se mohou ostříhat těsně nad zemí. Některé však rostou na starém dřevě. U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný.

Amarylka vs. hvězdník

Autor: Ing. Adriána Francová 19. ledna 2015 Žádné komentáře

Amaryllis        Je zásadní rozdíl mezi amarylkou (Amaryllis) a hvězdníkem (Hippeastrum). Od toho se odvíjí i následné pěstování či samotné kvetení bez listů nebo s listy. Mnohdy ani samotní prodejci nevědí, co prodávají. Nyní máme na mysli zejména obchodní potravinové řetězce, kde se často prodávají i hrnkové rostliny a cibule.

Amarylka je v podstatě jen jeden druh na podzim kvetoucí cibulnaté trvalky. U nás se však pěstuje jako hrnková rostlina, nakolik nezvládne mrazivé období. Amarylka charakterizuje amarylka krásná (Amaryllis belladonna), která má několik kultivarů bílé a růžové barvy a její odstínů. Amarylka kvete bez listů. Vyroste květní stonek a až potom listy. Květy jsou menší a na jednom stonku jich může být 6 a více.  Hippeastrum

Hvězdník (Hippeastrum) má asi 80 druhů cibulnatých trvalek, které se v našich podmínkách také pěstují v nádobách. V létě však mohou být na záhoně, kde naberou více živin do cibulek. Kvetou od zimy do jara. Není pravidlem, zda květy vyrůstají spolu s listy nebo jsou květní stonky podobně bez listů jako u amarylky. Není to až tak důležitý rozlišovací prvek. Ve většině případů se však vyvíjejí současně i listy a stonky. Květenství je velké a má 3, 4 až 6 květů. Mají různé zbarvení od bílé, přes růžovou, červenou, dokonce jsou dvoubarevné, s lemem nebo proužky, zeleným panašované kultivary. Toto jsou nejzákladnější rozdíly, které Vám pomohou při identifikaci a také při správném pěstování.

Nyní je v prodeji dostatek cibulí. Dejte při koupi pozor na jejich kvalitu. Cibule musí být pevná, ne měkká a bez poškození. Před výsadbou ji ponořte na pár hodin do vlažné vody a pak vysaďte.

Jarní dekorace a barvy

Autor: Ing. Adriána Francová 17. ledna 2015 Žádné komentáře

Jarní dekorace a barvy     Zima je sice v kalendáři v plném proudu, ale mnozí už netrpělivě čekáme na jarní probuzení přírody. O to více zejména ti, kteří nemají možnost pěstovat rostliny ve vlastní zahradě. Balkon se v tomto případě stává malou zahradní oázou, do které se snažíte vložit kousek opravdové zahrady. Kromě dřevin a stálezelených rostlin celkový prostor zútulní různé doplňky a dekorace, které přivodí jarní období ještě před samotným nástupem jarního období. K dispozici je na výběr široké množství dekorativních zápichů do květináčů podobě ptáčků, motýlů, tulipánů v plastovém nebo dřevěném provedení. Zajímavé jsou určitě zvonkohry, keramická zvířata typická pro jarní období: husy, kuřátka, zajíčci. Co se týče barev, dominuje žlutá, zelená, oranžová a bílá. V tomto stylu se Vám určitě podaří vykouzlit ten nejpůsobivější balkon a možná jaro přijde opravdu dříve.

Stolování na balkoně má své kouzlo. Již nyní si vyberte vhodný nábytek, lavičku, stolek či regál. K doplnkům patří deky, závěsy, svíčky, sklenice, květináče, vázy. Do vázy můžete jednoduše naaranžovat různé větvičky, které najdete během procházky (třešně, vilín, vrba). Rychle rostoucí bylinky jako řeřicha zpříjemní zimní období v kuchyni a zároveň obohatí jídelníček o množství vitamínů. Do misky uložte vatu a tu zalijte vodou. Na vatu nasypte semena a udržujte vlhko. Již brzy uvidíte první lístky, které po vzrostlých nastříhejte na chléb s máslem. Takto si můžete připravit misky i z obilných zrn.

Připravte si plán na výsadbu balkónových rostlin. Dodržujte jejich pěstitelské nároky. Pouze tehdy budou růst a kvést. Můžete volit klasické rostliny nebo začít experimentovat s různými trvalkami a letničkami. I pomocí rostlin a jejich barev navodíte romantickou atmosféru, případně si zavzpomínáte na letní dovolenou, kde jste byli obklopeni oleandry a eukalypty. Namísto chladné podlahy si pořiďte umělý travnatý koberec a budete mít pocit, že chodíte po opravdovém trávníku. Možností je mnoho. Na vytvoření dokonalého balkonu potřebujete jen rostliny, doplňky a fantazii. Fantazii se meze nekladou, tak ať se líbí. Hledejte a inspirujte se, až přijde jaro.

Myslete už teď na jaro

Autor: Ing. Adriána Francová 11. ledna 2015 Žádné komentáře

Tagetes        Pro mnohé je stále brzy, pro nás zanícené zahradníky a milovníky květin a bohatých převisů je právě zimní období vhodným časem na precizní přípravu výsadby celého balkonu, lodžie nebo terasy. Nabídka rostlin je široká, stačí si vybrat ty správné.

Které jsou ty správné pro Váš balkon? Naučíme Vás, jak to zjistíte, čeho všechno si musíte všímat, které rostliny vybrat a jak je vysadit, aby byly ozdobou během celého léta až do podzimu. V první řadě musíte znát orientaci vůči světovým stranám a tím pádem výběr rostlin podmínit světelným poměrům. Ne každé rostlině se daří na přímém slunci, ne každá vydrží ve stínu. Znát nároky rostlin je to nejdůležitější a tím pádem je to i krok k úspěšnému pěstování.

Pokud máte balkon orientovaný na sever, měli byste použít na zazelenění rostliny, které snášejí zastínění:  fuksie (Fuchsia), begonie (Begonia), netýkavky (Impatiens), okrasné zelí (Brassica oleracea), lichořeřišnice (Tropaeolum majus).

Balkon orientovaný na jih je po celý den vystaven přímému slunci, proto by zde měly být použity rostliny, které snášejí přímé slunce: nestařec (Ageratum), gazánie (Gazania), Petunie (Petunie) kosmatec (Doroteanthus bellidiformis), muškáty (Pelargonium), aksamitník (Tagetes). Nejvhodnější orientací je J - V, J - Z, V, Z.

V bytovém domě je důležité i patro, na kterém si chcete balkon upravit. Čím vyšší, tím je větším nebezpečím vítr, který způsobuje olamování křehkých stonků. Proto je důležité vybírat pevnější rostliny (nízké keře, dřeviny, letničky...).

Nezapomínejte na každodenní péči zejména v horkých dnech, na zálivku, hnojení, odstraňování odkvetlých květenství, případně v době mrazů na přikrývání rostlin, které i v zimě zůstávají na balkonech.

Nejznámějšími rostlinami pěstovanými na balkonech jsou převislé muškáty a petúnie. Dokážou vytvořit bohaté a dlouhé převisy. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat svůj čas. Péče spočívá zejména v odstraňování odkvétajících květů, neustálým zaštipováním, hnojením a zaléváním. Nemusíte však pěstovat jen ty. Můžete si vytvořit balkón podle vašich představ, v různých barevných kombinacích. Rostliny můžete pěstovat v závěsných nádobách a taškách, v přenosných nádobách, v truhlících. Kromě typických balkonovek můžete pěstovat cibuloviny, exotickou zeleň, bylinky, jehličnany i okrasné trávy, či zeleninu a ovocné stromky. Důležitá je samotná kompozice, prostor pro Vaši existenci a pohyb, případně stolování a výběr vhodných doplňků.

I balkón může být rozšířeným obydlím a další z místností Vašeho bytu nebo domu. Záleží jen na Vás, kolik času mu chcete věnovat, aby byl praktický, zelený nebo rozkvetlému, estetický nebo i užitný.

Bylinková spirála

Autor: Ing. Adriána Francová 4. ledna 2015 Žádné komentáře

         Máte rádi bylinky a nevíte kde je pěstovat? Zkuste si vybudovat bylinkovou spirálu, která se tak stane neodolatelnou součástí Vaší romantické zahrady. Výhodou je, že prostě zapadne do celkové koncepce architektury a okolí, zároveň ušetříte prostor a spotřebujete snadno dostupný materiál, protože na výstavbu se používají materiály jako cihly, kameny, tašky. Na jednom místě tak soustředíte všechny zdraví prospěšné koření, ochucovadla a bylinky na osvěžující čaje a nápoje. Osvěžíte s nimi saláty a výborně dochutíte ryby či maso.

Bylinková spirála

Bylinková spirála by měla být umístěna na slunci nebo v částečném řídkém polostínu, protože takové stanoviště právě vyhovuje většině bylinek. Její umístění by mělo být soustředěno v blízkosti domu, terasy, abyste měli zelené bylinky po ruce během celého roku a nemuseli jste tak jít až na konec zahrady. Průměr bylinkové spirály by měl být 2 m a výška taková, abyste na ni dosáhli, obvykle 1,5 m. Pokud však máte méně prostoru nebo chcete pěstovat malé množství bylinek, které i reálně využijete v kuchyni, může být i menší. Je to záhon stočený do spirály, kde v dolní části mají místo bylinky, které se více rozpínají a vytvářejí mohutné kompaktní tvary nebo vyrůstají do výšky. V místě stočení, se vytváří stín a to je místo pro bylinky, které mají rády částečný stín. Postupně do výšky můžete vysazovat bylinky, které upřednostňují přímé slunce, sucho.

Použijte bylinky a zeleninu, kterou nejčastěji využíváte v kuchyni. Množství volte střídmě, neboť na malé ploše se rychle rozrostou a pokryjí celou cestičku spirály. Použít můžete některé z těchto tradičních i méně tradičních bylinek. Česnek (Allium), kopr (Anethum graveolens), celer (Apium graveolens), cibulka (Allium), pažitka (Allium schoenoprasum), máta (Mentha) a její různé druhy jako čokoládová, jahodová, banánová, jahodová, meduňka (Melissa officinalis), saturejka (Satureja hortensis), majoránka (Majorana hortensis), pelyněk (Artemisia), šalvěj (Salvia), fenykl (Foeniculum vulgare), koriandr (Coriandre aetheroleum), mateřídouška (Thymus serpyllum), tymián (Thymus vulgaris), yzop (Hyssopus officinalis), rozmarýn (Rosmarinus officinalis). Samozřejmě, další jsou již na Vašem zvážení. V mírně zastíněné části pěstujte petržel (Petroselinum crispum), pažitku (Allium schoenoprasum) nebo heřmánek (Matricaria chamomilla).

Základní kameny nebo cihly se na sucho ukládají do pískového lože do vykopané rýhy. Pak se spirála stáčí do pravé strany a do výšky, kterou si sami určíte. Středový a zároveň konečný bod je vlastně nejvyšší bod spirály, který by měl být nejstabilnější, nejvyšší a opěrný. Ostatní kameny nebo cihly se přesýpají zeminou. Spirála se vysype dostatečnou vrstvou štěrku, která bude sloužit zároveň jako drenážní vrstva. Pak tam nasypte dostatek vhodného, propustného substrátu s podílem písku a začněte vysazovat bylinky. Druhy máty nevysazujte vedle sebe, mohli byste do budoucna přijít o původní druh. Vždy mezi ně vysaďte jinou bylinku. Pokud se bylinky rozrostou, nebude zde místo pro plevele. Pravidelně je odstříhávejte, používejte, omlaďte nebo sušte. Nepoužívejte hnojiva ani žádné chemické přípravky. Bylinky nejsou náročné na pěstování a zároveň je nejméně napadají choroby a škůdci. Pokud jim chcete přilepšit, poskytněte jim zelené hnojivo v podobě posečené trávy, kterou povrch zamulčujete. Zalévejte střídmě. Většina bylinek je suchomilná a nevyžadují mnoho vody.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu