+420 533 312 793

ledna 2015

Jarní dekorace a barvy

Autor: Ing. Adriána Francová 17. ledna 2015 Žádné komentáře

Jarní dekorace a barvy     Zima je sice v kalendáři v plném proudu, ale mnozí už netrpělivě čekáme na jarní probuzení přírody. O to více zejména ti, kteří nemají možnost pěstovat rostliny ve vlastní zahradě. Balkon se v tomto případě stává malou zahradní oázou, do které se snažíte vložit kousek opravdové zahrady. Kromě dřevin a stálezelených rostlin celkový prostor zútulní různé doplňky a dekorace, které přivodí jarní období ještě před samotným nástupem jarního období. K dispozici je na výběr široké množství dekorativních zápichů do květináčů podobě ptáčků, motýlů, tulipánů v plastovém nebo dřevěném provedení. Zajímavé jsou určitě zvonkohry, keramická zvířata typická pro jarní období: husy, kuřátka, zajíčci. Co se týče barev, dominuje žlutá, zelená, oranžová a bílá. V tomto stylu se Vám určitě podaří vykouzlit ten nejpůsobivější balkon a možná jaro přijde opravdu dříve.

Stolování na balkoně má své kouzlo. Již nyní si vyberte vhodný nábytek, lavičku, stolek či regál. K doplnkům patří deky, závěsy, svíčky, sklenice, květináče, vázy. Do vázy můžete jednoduše naaranžovat různé větvičky, které najdete během procházky (třešně, vilín, vrba). Rychle rostoucí bylinky jako řeřicha zpříjemní zimní období v kuchyni a zároveň obohatí jídelníček o množství vitamínů. Do misky uložte vatu a tu zalijte vodou. Na vatu nasypte semena a udržujte vlhko. Již brzy uvidíte první lístky, které po vzrostlých nastříhejte na chléb s máslem. Takto si můžete připravit misky i z obilných zrn.

Připravte si plán na výsadbu balkónových rostlin. Dodržujte jejich pěstitelské nároky. Pouze tehdy budou růst a kvést. Můžete volit klasické rostliny nebo začít experimentovat s různými trvalkami a letničkami. I pomocí rostlin a jejich barev navodíte romantickou atmosféru, případně si zavzpomínáte na letní dovolenou, kde jste byli obklopeni oleandry a eukalypty. Namísto chladné podlahy si pořiďte umělý travnatý koberec a budete mít pocit, že chodíte po opravdovém trávníku. Možností je mnoho. Na vytvoření dokonalého balkonu potřebujete jen rostliny, doplňky a fantazii. Fantazii se meze nekladou, tak ať se líbí. Hledejte a inspirujte se, až přijde jaro.

Myslete už teď na jaro

Autor: Ing. Adriána Francová 11. ledna 2015 Žádné komentáře

Tagetes        Pro mnohé je stále brzy, pro nás zanícené zahradníky a milovníky květin a bohatých převisů je právě zimní období vhodným časem na precizní přípravu výsadby celého balkonu, lodžie nebo terasy. Nabídka rostlin je široká, stačí si vybrat ty správné.

Které jsou ty správné pro Váš balkon? Naučíme Vás, jak to zjistíte, čeho všechno si musíte všímat, které rostliny vybrat a jak je vysadit, aby byly ozdobou během celého léta až do podzimu. V první řadě musíte znát orientaci vůči světovým stranám a tím pádem výběr rostlin podmínit světelným poměrům. Ne každé rostlině se daří na přímém slunci, ne každá vydrží ve stínu. Znát nároky rostlin je to nejdůležitější a tím pádem je to i krok k úspěšnému pěstování.

Pokud máte balkon orientovaný na sever, měli byste použít na zazelenění rostliny, které snášejí zastínění:  fuksie (Fuchsia), begonie (Begonia), netýkavky (Impatiens), okrasné zelí (Brassica oleracea), lichořeřišnice (Tropaeolum majus).

Balkon orientovaný na jih je po celý den vystaven přímému slunci, proto by zde měly být použity rostliny, které snášejí přímé slunce: nestařec (Ageratum), gazánie (Gazania), Petunie (Petunie) kosmatec (Doroteanthus bellidiformis), muškáty (Pelargonium), aksamitník (Tagetes). Nejvhodnější orientací je J - V, J - Z, V, Z.

V bytovém domě je důležité i patro, na kterém si chcete balkon upravit. Čím vyšší, tím je větším nebezpečím vítr, který způsobuje olamování křehkých stonků. Proto je důležité vybírat pevnější rostliny (nízké keře, dřeviny, letničky...).

Nezapomínejte na každodenní péči zejména v horkých dnech, na zálivku, hnojení, odstraňování odkvetlých květenství, případně v době mrazů na přikrývání rostlin, které i v zimě zůstávají na balkonech.

Nejznámějšími rostlinami pěstovanými na balkonech jsou převislé muškáty a petúnie. Dokážou vytvořit bohaté a dlouhé převisy. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat svůj čas. Péče spočívá zejména v odstraňování odkvétajících květů, neustálým zaštipováním, hnojením a zaléváním. Nemusíte však pěstovat jen ty. Můžete si vytvořit balkón podle vašich představ, v různých barevných kombinacích. Rostliny můžete pěstovat v závěsných nádobách a taškách, v přenosných nádobách, v truhlících. Kromě typických balkonovek můžete pěstovat cibuloviny, exotickou zeleň, bylinky, jehličnany i okrasné trávy, či zeleninu a ovocné stromky. Důležitá je samotná kompozice, prostor pro Vaši existenci a pohyb, případně stolování a výběr vhodných doplňků.

I balkón může být rozšířeným obydlím a další z místností Vašeho bytu nebo domu. Záleží jen na Vás, kolik času mu chcete věnovat, aby byl praktický, zelený nebo rozkvetlému, estetický nebo i užitný.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu