+420 533 312 793

dubna 2015

Posezení v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 27. dubna 2015 Žádné komentáře

Posezení v zahradě        Skončilo období, kdy jsme jen přes okno koukali ven do zahrady. Teď nás to láká být venku co nejdéle a při práci si i odpočinout v zahradě, na oblíbeném křesle či sezení a kochat se okolní přírodou či zahradou, v níž se probouzí život. Každý den doslova vidět, jak některé rostliny a dřeviny vyrostli a doplnili prostor. Určitě si nenechte ujít východ slunce, pokud máte terasu situovanou na východ. Teplé sluneční paprsky zahřejí i probudí. Možná ještě s dekou ale i s kávou či čajem v ruce, se Vám podaří rozběhnout a přivítat den. Připravte si snídani na terase a den bude určitě hezčí. Na to, abyste si posezení opravdu užili, potřebujete kvalitní sezení a pěknou kompozici a rostliny kolem.

Dřevěný nábytek je nejbližším materiálem z přírody. Je to vhodný materiál na stolovací servis, posezení. Obyčejně se ošetřuje nátěry ale i neošetřované dřevo zapadne do kterékoliv kompozice, může být i uložen mimo sezónu i ponechán venku během celého roku. Sezení z exotického dřeva je finančně nákladnější, ale velmi často preferované. Dostupnější materiály jako plast a kov je vhodné umístit na terasu i balkon.

Pohodlí a praktické využití na jedné straně a styl na druhé se nemusejí vzájemně vylučovat. Určitě si pamatujete na časy dětství, kdy jsme seděli na pařezech a různých dřevech a opékali vuřty dlouho do noci. I takové sezení je vhodné do venkovského prostředí. Kromě doplňků však zahradu v první řadě tvoří samotné rostliny, které Vám dotvářejí prostor, tvoří hlavní kostru kompozice, vytvářejí soukromí, příjemné zákoutí nebo působí naopak majestátně a dominantně.

Každá zahrada by měla mít jednu živou a jednu neživou dominantu. Kromě dominantního altánku se sezením i zajímavý strom, který vyniká květem, vůní, tvarem nebo jinými vlastnostmi. Stačí když si přenesete byť ratanové křeslo do trávníku a posedíte si v zahradě. Den bude určitě hezčí.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: architektúra

Pět tipů pro úspěšné pěstování jahod

Autor: Ing. Adriána Francová 23. dubna 2015 Žádné komentáře

      Péče o jahody nespočívá jen v zavlažování. I zavlažování je třeba umět. Jahody více uvítají vydatnou zálivku, než časté a mělké zalévání nebo dlouhotrvající deště. Je toho mnohem víc, co je třeba udělat, aby jahody pravidelně rodily nejen druhý rok po výsadbě. Nabízíme Vám přehled toho nejdůležitějšího, co jahodám vyhovuje a co potřebují.

1. Výběr stanoviště

Jde o trvalý porost, takže je potřeba stanoviště vybrat alespoň na 4 roky. Plocha může být částečně zastíněna nebo sluneční. Daří se jim téměř v každé oblasti. Méně vhodné jsou však svahy, severní strana. Ve vyšších polohách a chladnějších oblastech jahody později kvetou. V teplejších oblastech, je třeba je více zalévat, ale dosahují i vyšší úrody.

Pět tipů pro úspěšné pěstování jahod2. Půda

Nejvíce jim vyhovují hlinitopísčité i písečné půdy, s dostatkem humusu a živin. Půdní reakce vyhovuje neutrální až mírně kyselá. Nepřidávejte však příliš mnoho rašeliny do půdy. Více jim vyhovuje rozložený kompost nebo listovka. Čisté písčité půdy rychle prosychají, těžké jílovité naopak dlouho drží ve spodní části vláhu a horní vrstva praská. Taková půda je i chladnější. V jílovitých půdách se jahody pěstují spíše ve vyvýšených záhonech nebo v krechtech.

3. Výsadba

Sazenice se vysazují v červenci až v srpnu, nejpozději do poloviny září, případně na jaře po mrazících. Pokud vysadíte na jaře, s úrodou v tom roce nepočítejte. Po podzimní výsadbě se na jaře dočkáte i prvních plodů. Vysazujte jen zdravé a silné rostliny s dostatečnými kořeny, silným středem a srdíčkem.

Počet listů není důležitý. Vysazuje se do předem připravených záhonů, do řady nebo na volno. Plocha musí být odplevelená a mírně vlhká, případně do jam před sázením nalijte vodu, vložte sazenice a zahrňte. Vysazujte večer nebo ráno. Srdíčko jahod nesmí být zahrnuto. Jahody nesmí být však vysázeny ani mělce. Po výsadbě zalijte.

4. Ošetřování během růstu

Pravidelně je zalévejte, odplevelujte a kontrolujte. Mezi řádky můžete mulčovat. Pokud listy schnou, nezalévejte během dne, ale až večer nebo brzy ráno. Suché a jinak skvrnité listy odstraňujte průběžně. Stejně tak šlahouny s novými rostlinkami oslabují mateřskou rostlinu. Pokud neplánujete další výsadby, odstraňte je. Ideální je však každý druhý rok vysadit mladé sazenice, abyste sklízeli úrodu postupně.

5. Hnojení

Nikdy nehnojte přímo po výsadbě. Podzimní výsadby můžete pohnojit před květem na jaře. Podpoříte tak násadu květů a plodů. Vhodné je hnojivo zálivkové, na list nebo zkvašený slepičí trus. V obchodech lze pořídit i speciální hnojiva na jahody. Pokud jsou jahody bujného vzrůstu, nepřihnojujte. Neaplikujte ani hnojiva na plody. Pokud máte v plánu pěstovat bio jahody, výživa ve formě kompostu, který nahrnete ke kořenům je vhodné řešení. Před hnojením zavlažujte.

Vertikální jahodoviště

Autor: Ing. Adriána Francová 18. dubna 2015 Žádné komentáře

        Představujeme Vám výborný způsob pěstování jahod, který kromě bohaté úrody vyzvedne Vaši zahradu a ta se stane neobyčejně praktickou. Při tomto způsobu pěstování Vám zbývá více místa na jinou zeleninu nebo květiny. Stěna se dá napojit na kapkovou závlahu z vedlejší sekce závlahového systému. 

Budete potřebovat:

- vrtačku, která dokáže vrtat otvory 5 - 7 cm a vrták na vyvrtání otvorů 2 - 3 mm

- trubku na zalévání s průměrem cca 15 mm (do ní se budou vrtat 2 - 3 mm díry), musí být o 8 - 10 cm delší než plastová trubka

- PVC trubka průměr 100 - 150 mm, výška podle toho, jakou vysokou stěnu chcete vytvořit - ideální cca 160 cm max. 200 cm kvůli zalévání, plnění

Vertikální jahodoviště- koncovky na trubky

- korek

- nůž

- lepicí pásku

- textilii na obalení zavlažovací trubice

- provázek na ovázání textilie

- zahradnický substrát

- hrubý štěrk na dno

- sazenice jahod

- můžete doplnit i letničky (aksamitník, měsíček)

- velké nádoby

- upevňovací materiál na jednotlivé trubky a trouby navzájem

 

Postup:

 • Řezání

Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší.

 •  Vrtání do zavlažovací trubky

Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor. S navrtanými dírkami stejného průměru docílíte rovnoměrné zavlažování.

 •  Ukončení zavlažovací části

Obalte trubku pytlovinou nebo textilií a omotejte provázkem. Do otvorů se tak nedostanou kořeny sazenic a nebudou je ucpávat a přes textilii voda proteče ke kořenům rostlin.

Nožem opatrně vytvořte pomocí korku uzávěr. Zaizolujte páskou, aby korek nevypadl.

 •  Řezání otvorů do PVC trubky

Pamatujte na to, že otvory musí být jen tam, kde se k rostlinám dostane slunce. Měly by být ve stejných vzdálenostech. Můžete vytvořit středový pás a boční pásy střídavě, čili vzniknou 3 řady. Od spodu vynechejte cca 20 cm, protože tato část bude zasazena v nádobě se zeminou.

 •  Plnění

Připravte si středovou zavlažovací trubku. Na její konec dejte krytku. Na dno vysypte hrubý štěrk. Vložte PVC trubku. Připravte si substrát a rostliny.

Do spodních děr můžete vysadit letničky, které se výborně hodí jako ochrana jahod. Mnohé svou vůní odpuzují škodlivý hmyz. Částečně tak ochráníte sazenice a plody i před mšicemi i slimáky.

Nejlepší je, pokud začnete sypat substrát svrchu a postupně ho dostáváte až k otvorům, do kterých zasadíte sazenice jahod. Zvolte různé odrůdy pro postupný sběr. S tímto bodem požádejte někoho o pomoc, abyste to měli rychlejší a jahody nebyly dlouho bez vláhy.

Stanoviště

Stanoviště vyberte sluneční nebo jen částečně zastíněné řídkou korunou. Myslete na to, že v létě budou jahody potřebovat pravidelně vláhu. Plast se bude přehřívat. Takto naplněné trouby zasaďte do stabilních nádob nebo do země. Navzájem je upevněte. Umístěte je i mimo větrného místa. Nechcete přece o takovou unikátní vertikální stěnu přijít jen kvůli špatnému stanovišti.

Stévie a jiné zdravé bylinky

Autor: Ing. Adriána Francová 17. dubna 2015 Žádné komentáře

        Na jaře máte určitě nové plány, co se týká zahrádky a pěstování a možná i se změnou životního stylu a jídelníčku.

Stevia rebaudiana

Chcete začít žít zdravě? K tomu Vám na úvod postačí bylinky ze zahrádky a jejich přímé použití v kuchyni a při grilování. Kromě výjimečné chuti zažijete opravdu zajímavé chvíle při jejich používání a kombinování. Výjimečnou chuť mají například pažitka, řeřicha, petrželka, dobromysl nebo oregano, tymián, mateřídouška, šalvěj, saturejka, rozmarýn, stévie cukrová, lípie sladká (Aztécký cukr), máta, bazalka.

Výše zmíněné určitě ještě nejsou všechny, ale je jich mnoho a každá z nich je charakteristická svou vůní a použitím. Některé použijete na nápoje, jiné na maso a ryby, do koláčů a na zdobení, do těstovin, na chléb a grilovanou zeleninu či do salátu.

Nenáročné a vytrvalé

Postačí jim samostatný bylinkový nebo smíšený trvalkový záhon, bylinková spirála, dokonce i nádoby. Dařit se jim bude i v chudších půdách, bez hnojení, na přímém slunci nebo v mírném polostínu. Pokud je chcete pěstovat v nádobě, pozor na přelití.

Zkuste sladit bez cukru

Mezi méně známou, ale v poslední době velmi atraktivní a záhadnou bylinku patří stévie cukrová (Stevia rebaudiana), která je sladší než bílý cukr a tedy i cukrová řepa. Snadno se pěstuje, může se pravidelně a vícekrát do roka stříhat a sbírá se kvetoucí nať a listy, které se suší nebo se používají čerstvé na přípravu nápojů a čajů, dokonce na přípravu zákusků. Je výborná pro diabetiky a urychluje hojení ran, hojí štípnutí, zlepšuje trávení a pomůže i při ústní hygieně. Její sladkost je závislá na pěstitelských podmínkách. Sušené lístky jsou sladší než čerstvé. Její všestranné účinky již objevili staří Indiáni, kteří ji nazývali sladká bylina. Zkuste si ji vypěstovat v zahradě a vyzkoušet její účinky. Kromě toho získáte zajímavou okrasnou rostlinu do zahrady.

Ze zahrady do kuchyně

Autor: Ing. Adriána Francová 10. dubna 2015 Žádné komentáře

        Naše babičky by nám uměli dlouho vyprávět o tom, jak vypadaly kdysi jejich zahrádky na venkově a co všechno v nich pěstovali, na co bylinky používali. V dnešní uspěchané době řešíme všechno striktně, minimalizujeme práci v zahradě, aby jí bylo co nejméně, protože nestíháme. Velkou plochu zabírá decentně střižený trávník a záhon s kamínky nebo kůrou. Ano i to je krása, estetika, ale obíráme se o to nejdůležitější, o krásu různorodých druhů květin, vůni, motýly, včely na květech trvalek, letniček a bylinek a zejména o vlastnoručně vypěstovanou a zdravou zeleninu a ovoce.

Ze zahrady do kuchyně (Lavandula)

Krásné i užitečné

V babiččině zahradě nesměly chybět voňavé růže, divizna, levandule, heřmánek, pivoňky, a všechny ty zázračné bylinky na každou nemoc, jablka do závinu, hrušky na kompot a zelenina snad do každého jídla. Ještě dnes, po letech si pamatujete na vůni čaje babičky, ve kterém nesměli chybět pelyněk pravý, meduňka, heřmánek a šípky.

Bylinkové zahrady i dnes mají své kouzlo a určitě si najdou místo v každé zahradě. Ideální je záhon s bylinkami založit v blízkosti domu, u terasy, abyste měli vše po ruce. Nyní je správný čas na realizování vašich plánů. Rozvrhněte si bylinkový záhon na papír, určete si druhy a množství, uspořádejte je v pravidelných výsadbách nebo na volno. Jarní období bude ideální pro výsev a výsadbu. Zvolte však jen takové množství, které jste schopni i reálně využít v kuchyni nebo během grilování a opékání.

Koření z Vaší zahrady

Klasické bylinky se dobře kombinují i s jinými trvalkami. Ale výjimečně působí ve speciálních bylinkových vyvýšených záhonech ve volné úpravě nebo striktně pravidelné jako v historických zahradách. Bylinky se vysazují do zeminy s podílem písku, jsou spíše suchomilné. Nevyžadují zvýšenou péči, ani mnoho vody. Ve Vaší kuchyni se určitě neobejdete bez petrželky, bazalky, saturejky, tymiánu, meduňky, pažitky, šalvěje. Výhodou pěstování bylinek je, že je minimálně napadají choroby a škůdci, krásně voní, mají všestranné použití, jsou krásné během kvetení i v zeleném stavu jako hmota. Zároveň odpuzují komáry a nepříjemný hmyz.  Stejnou roli hraje vše pěstované ovoce a zelenina. Víte, jak ji pěstujete, jak hnojíte či postřikujete. Čerstvá zelenina a ovoce sehrává v jídelníčku a ve zdravé výživě to nejdůležitější.

Pokud máte tu možnost a prostor, určitě ho využijte a vysejete si řádek mrkve, ředkvičky, nebo brambor. Zapojte do práce i děti, budou mít radost.

Jak na výsadbu růží?

Autor: Ing. Adriána Francová 8. dubna 2015 Žádné komentáře

        Růže můžete vysazovat během celého roku, ale záleží na tom, zda jsou kontejnerované nebo jsou prostokořenné. Bez kořenového balu se mohou vysazovat od října až do května, kromě měsíců, kdy je trvale zmrzlá půda. Nejvhodnější je však vysazování na podzim, kdy se dostatečně zakoření a do jara nastoupí se silným růstem, díky postupnému oteplování půdy a s dostatkem vláhy, pokud je v zimě sníh.

Jak na výsadbu růží?

Jarní výsadba je také vhodná, ale růže vyžaduje vyšší péči v oblasti závlahy, případně stínění, pokud je příliš horké jaro. Od května se prodávají i kontejnerované růže, které musí být dostatečně nakořeněné už v nádobě, aby se uchytily po přesazení do volné půdy ve Vaší zahradě. Důležitá je výsadba, výběr stanoviště a závlaha.

Kondice a vzhled rostliny ovlivní další růst

Po výsadbě hned nehnojte. Až když růže zakoření. Při koupi si všímejte zdravotního stavu růže a celkového vzhledu. Slabé a povislé výhony v nádobě nejsou ani estetické ani vhodné k prodeji. Rostlinu je nejlepší ponořit na půl dne do kbelíku s vodou, pak ji vyjmout a vložit do připravené jámy, zahrnout zeminou a ještě důkladně zalít. Místo očkování by mělo být 5 cm pod povrchem země a tak je do budoucna chráněna před zimními mrazy. Na podzim se musí nakopcovat a v dubnu se nakopcování odstraní.

Vysazovat se mohou i kvetoucí růže. V příštím roce se Vám ukážou ještě v lepším světle a s bohatším kvetením. Kontejnerované rostliny jsou však náchylnější na vyschnutí, proto se jim náležitě věnujte a nepodceňujte zálivku.

Vhodné stanoviště na výsadbu: slunce až polostín, místo s pohybem vzduchu, hluboké a výživné půdy s humusem, dostatečná zálivka.

Nevhodné stanoviště: úpal, stín, trvalé zamokření, jílovité těžké půdy, nedostatek živin, příliš písčitá půda, blízko vysazené konkurenční rostliny a jejich kořeny, blízkost stromů a místo, kde se již v minulosti růže pěstovali.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu