+420 533 312 793

května 2016

Hnojení a ochrana ovocnin

Autor: Ing. Adriána Francová 21. května 2016 Žádné komentáře

         Ovocné dřeviny jsou klasické dřeviny, které si také vyžadují odbornou péči, abyste docílili vysoké a kvalitní sklizně.

Nepůjde to bez základních faktorů jako je řez, závlaha, hnojení a ochrana proti chorobám a škůdcům. Na trhu je množství druhů a kultivarů, které jsou rezistentní, čili odolné vůči některým nemocem a škůdcům a nevyžadují takovou chemickou ochranu vůči běžným onemocněním.

Bez závlahy a hnojení však nastávají problémy s růstem, vývojem květních pupenů a dokonce i kvalita plodů a jejich velikost či chuť je ovlivněna právě jejich zdravotním stavem.

Hnojení a ochrana ovocninHnojením dodáte stromu základní živiny, které jsou nezbytné pro růst a dozrávání pletiv, množství květů a plodů. Samozřejmě je důležité, jaká hnojiva používáte a jakým způsobem je nabídnete dané dřevině. Na všechno je určité vhodné období.

Na jaře je vhodné přidávat hnojiva v podobě rozloženého kompostu, listovky a dusíku. Pozor však na bujně rostoucí ovocné druhy, ty dusíkem nepodporujte. Na podzim naopak používejte hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu.

Přírodní či chemická cesta?

Před samotnou výsadbou ovocných stromů věnujte dostatečnou pozornost přípravě půdy. Je vhodné i hnojení chlévským hnojem, např. 1 až 2 roky před samotnou výsadbou stromů. Strom si pak dlouhodobě bere živiny z hloubky. Nikdy nepřidávejte čerstvý hnůj ke kmenům i kořenům. Granulovaným hnojivem hnojte do vlhké půdy.

Další prvky, které ovocné dřeviny vyžadují, jsou vápník, hořčík a jiné mikroelementy. Co se týče ochrany proti různým chorobám a škůdcům, je samozřejmě na Vás jakou chemickou či biologicko-ekologickou ochranu zvolíte. Je několik možností.

Momentálně je tu období bio pěstování plodů, což je bez jakékoliv chemické ochrany. Bohužel, někdy to nejde bez chemie. Pak je tu jediný způsob, jak zamezit šíření onemocnění - a to vykopáním a odstraněním daného pěstovaného kultivaru ze sadu a zahrady a nahrazením ho za rezistentní.

Papričky z květináčů

Autor: Ing. Adriána Francová 13. května 2016 Žádné komentáře

        Máte rádi pálivé papričky, které kromě specifické chuti vyzařují i určitou energii v podobě červené a jiné barvy? Můžete je pěstovat i na slunném balkoně. Nyní se dozvíte jak.

Papričky z květináčůSemínka si můžete vysít vlastní nebo zakoupené od února do dubna. Nejdříve je namočte do vlažné vody na několik hodin. Urychlíte klíčení. Pak je vysejte do mělké misky. Poměr zvolte takový, kolik asi rostlin jednoho druhu chcete pěstovat.

Různé odrůdy si určitě nezapomeňte označit, protože ve fázi děložních listů jsou všechny papriky, feferonky a chilli téměř stejné. Vyrostou za 2 - 4 týdny v závislosti na hloubce výsevu, teploty, vlhkosti a světla.

Misky uložte na světlé místo a přikryjte fólií. Zvýšíte vlhkost a urychlíte vzcházení. Jakmile se dotýkají fóliového krytu, odstraňte jej. Ve fázi 2 děložních listů se mladé rostlinky pikýrují (jednotí) po 2 kusech do samostatných nádob.

Rostlinky nezapomeňte zalévat, vyhněte se zálivce na list a ve vhodném období je otužujte na balkoně, ne na přímém slunci. Po 20. květnu již mohou zůstat přímo na balkoně během celého dne. V krátkém čase rozkvetou a pak Vás potěší i svými plody, se kterými už máte pravděpodobně své plány.

Pokud nádobu vložíte do zajímavého a barevného obalu, bude působit opravdu dekorativně. Dokonce se dají pěstovat spolu s jinými aromatickými bylinkami nebo jako doplněk mezi výsadbou v jednom velkém truhlíku.

Kromě toho, že jsou okrasné, jsou i jedlé, ne pro každého chutné, ale v každém případě se dají všestranně zpracovávat na pasty, krémy, zavařují se, melou a suší.

Nezapomeňte si ze svých oblíbených odrůd ponechat plody na další semínka. Plod musí být vyzrálý, vysušený a vhodně uskladněn až do dalšího použití.

Řez okrasných stromů a keřů

Autor: Ing. Adriána Francová 5. května 2016 Žádné komentáře

         Okrasné stromy a keře kromě klasické péče vyžadují i odbornou péči v oblasti řezu. Mnohé kvetou na loňském dřevě, mnohé právě na jednoletém. Pokud se to nenaučíte, můžete zbytečně očekávat květy, když dřeviny každoročně na jaře ostříháte.

Nabízíme Vám základní pravidla jak se to naučit.

Dřeviny kvetoucí brzy na jaře, mezi které patří kdoulovec (Chaenomeles), vilín (Hamamelis), zlatý déšť (Forsythia), vrba (Salix), pustoryl (Philadelphus), šeřík (Syringa), na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea), kvetou zpravidla na starém, loňském dřevě a je třeba je ostříhat hned po odkvětu. V případě, že je ořízněte až na podzim, ošidíte se o značnou část příštích květů. Dřeviny kvetoucí v létě a na podzim kvetou na novém dřevě a obyčejně se stříhají před zimou. Pokud je předpoklad tuhé zimy nebo se nacházíte v místech s častým výskytem mrazů a dlouhotrvající zimy, řeže se obvykle v předjaří, kdy už odezní nízké teploty. Nejlépe do poloviny března, kdy ještě neproudí míza. Mezi keře patří například komule (Buddleia), vajgélie (Weigela), v létě kvetoucí tavolníky (Spiraea), kalina obecná (Viburnum opulus) i siripútková (Viburnum lantana) a kolkvicie krásná (Kolkwitz amabilis)

Řez okrasných stromů a keřů

1. dlouhodobě jiný než řezaný keř působí přestárlé, vyhnul zespodu, nekvete

2. dřeviny, které vyžadují i hluboký řez a Vy řežete jen krátké výhony, působí staře, nekvetou, neboť netvoří mladé dřevo

3. pokud se řez provádí v nevhodnou dobu, obíráte se o květy a rostlina také trpí odtokem mízy a tím je i náchylnější na nemoci a škůdce

4. pokud se dělá řez až na staré dřevo, obyčejně mnohé dřeviny nekvetou

5. pokud neřežete pravidelně, vznikají vysoké přestárlé keře, které po oříznutí již nepůsobí esteticky

6. odstraňujte vždy i nemocné, poškozené a napadené větve

7. používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu