+420 533 312 793

září 2016

Termín vyřízení objednávek

Autor: Adriána Francová 19. září 2016 Žádné komentáře


Vážení pěstitelé,

kalendářní léto se pomalu chýlí ke konci a už brzy nastoupí, věříme, že příjemná, dlouhá, ideální a barevná podzim. Podzim má své příznivce zejména v oblasti zahradnictví, mezi pěstiteli a milovníky rostlin, ovocných stromů a keřů. Je to období, kdy naplno svůj čas věnujeme svým zahradám a sadem, možná i rostlinám v nádobách. Už brzy se začnou vysazovat jarní cibuloviny, kuchyňský česnek, kontejnerované dřeviny a trvalky a také prostokořenné druhy. Vše má však svou postupnost a proto nám dovolte pár informací ohledně vybavení vašich objednávek, expedice rostlin a samotné výsadby.

Asi nejčastější otázkou je: "Kdy budeme konkrétní rostliny a cibule expedovat?"

Orientační termín zasílání konkrétních druhů keřů, cibulí a stromů můžete vidět hned nad nákupním košíkem na naší stránce www.rastlinky.sk. Je to pro vás orientační termín. Růže mají například termín od 1.10, cibuloviny od 1.9.

Naši dlouholetí zákazníci a pěstitelé své požadavky a objednávky zasílají již v polovině prázdnin. Objednávky vyřizujeme v pořadí jakém přišli a byly zaevidovány v našem systému. Zasíláme je však vždy v čase vhodném na výsadbu.

Roční období prošly desetiletím určitými změnami a to znamená, že se podstatně změnily i teplotní rozdíly. Jaro nastupuje velmi brzy, léto je dlouhé a horké, podzim je dlouhý, mírný až teplý a stejně i zimy už nejsou takové jako bývaly kdysi. Proto musíme přizpůsobit i konkrétní zásilky rostlin a cibulovin k danému období. Jinak by mohlo dojít během přepravy k poškození rostlin, některé druhy by dokonce do zimy mohly vyrašit a následně by je mrazy poškodily. Cibuloviny se vysazují od konce září až do trvalého zamrznutí půdy. Máme zkušenosti i s výsadbou cibulí tulipánů a narcisů v prosinci, v době kdy nemrzne. Pro kvetení je důležité, aby prošly chladným mrazovým obdobím. Nehledejte odpovědi v literatuře, kde se uvádí konkrétní termín výsadby. Kniha mohla být napsána v letech, kdy tyto termíny opravdu byly aktuální v závislosti na podmínky. Naší prioritou je zaslat zdravý a kvalitní materiál vhodný na výsadbu, ze kterého budete mít radost i požitek dlouhá léta.

Kuchyňský česnek se obvykle i v minulosti vysazoval od poloviny října. Do zimy by neměl vyrůst. Čím pozdější vysadíte, tím lépe.

Okrasné opadavé dřeviny, ovocné stromy a keře, zejména prostokořenné, se většinou vysazují po opadu listů, což má také své opodstatnění. Snižuje se odpařování a to ztrátou listů a tím se podporuje ujmutí, následný zdravý růst a ­­prospívání. Ideální období je do konce října.

Kontejnerované rostliny a dřeviny vhodné pro venkovní pěstování se vysazují v podstatě kdykoliv od konce března do konce listopadu, nebo do trvalého zamrznutí půdy, v závislosti na počasí.

Není možné vybavit vaši objednávku ze dne na den, proto prosíme o trpělivost a respektování našich dlouholetých zkušeností s rostlinným materiálem. Garantujeme kvalitní materiál, nejlepší cenu a ujmutí rostlin. Vaše objednávka bude vyřízena vždy v čase vhodném na výsadbu, nemusíte se obávat, že vám ji pošleme v nevhodném čase, kdy nebude možné výsadbu zrealizovat. Přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: objednávky

Popínavé růže a jiné popínavky na pergoly

Autor: Adriána Francová 2. září 2016 Žádné komentáře

Popínavé růže patří do zahrad s romantickým podtónem, ale i do venkovských a moderních zahrad, kde dominuje pergola nebo oblouk.

Kritériem bývá většinou vzhled, množství květů a vůně. Růže jsou stvořené pro oblouky a pergoly. Pokud je vysadíte vhodně, splní účel i požadavek. Je třeba si však uvědomit, že množství květů a vůně kromě nás láká i včelstvo a jiný hmyz, což může být ve větším množství  i nepříjemné. Stejně to platí i o výsadbě vistárie (Wisteria) a zimolezu (Lonicera).

Růže jsou v dospělosti dřevité keře, proto je třeba adekvátně zvolit i pevnost opory, po které se budou pnout. Vhodné jsou kovové oblouky, dřevěné trámy a kombinované cihlově dřevěné konstrukce. Výhony pravidelně privazujte a ohýbejte. Odstraňujte i nevhodně rostoucí výhony. Růže poměrně dlouho i opakovaně kvetou od léta do podzimu, v závislosti na druhu a kultivaru. Jiné vhodné rostliny na popínání jsou: aktinidie (Actinidia), plamének (Clematis), zimolez (Lonicera), trubač (Campsis), jasmín (Jasminum), přísavník (Parthenocissus), akebie (Akebia), klanopraška(Schisandra).

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty