+420 533 312 793

ledna 2017

Echinacea - třapatka nesmí chybět v žádném trvalkovém záhoně

Autor: Adriána Francová 26. ledna 2017 Žádné komentáře

Tato rozkošná sluníčka opravdu patří do trvalkového záhonu zalitého sluncem. Už ve starých venkovských zahradách měla své významné postavení. Máme na mysli nyní klasickou echinaceu purpurovou – třapatku nachovou. Kromě toho, že patří mezi léčivé rostliny, patří mezi typické dlouho kvetoucí trvalky. Po řezu mají tendenci vykvést opakovaně. V posledním období je zaznamenán obrovský vzestup a oblíbenost znovu používat tuto trvalku do záhonů díky novým kultivarům a zářivým barvám.

Echinacea- třapatka se vyznačuje tmavým vystouplým terčem v podobě ježka. Název trvalky pochází z latinského slova ehinops (ježek). Dominuje zejména okvětními jemně převislými lístky, které mohou být různě široké, zvlněné, nebo střapaté a také různých barev. Výjimkou není bílé, žluté, růžové, vínové zbarvení a různé odstíny těchto barev.

Jsou to vyšší trvalky a vyniknou ve skupinových výsadbách. Každoročně vás na trhu překvapí nové a nové kultivary, protože na šlechtění je tato trvalka jako stvořená.

Podlehněte šarmu kultivaru ´Cleopatra´ nebo ´Milkshake´. Nebo chcete pěstovat něco neobvyklého? Pak je pro vás stvořen kultivar ´Southern Belle (R) ´. Květy jsou velmi atraktivní. Terč je tmavě růžový, vypouklý až rozcuchaně působící a z něj vyrůstají převislé dlouhé růžové tenké lupeny typické pro třapatky.

'Milkshake' je opravdu úchvatný kultivar. Terč je plnokvětý, smetanově bílý s oranžovým očkem a z něj vyrůstají převislé dlouhé krémově bílé lupeny.

Nejsou náročné na pěstování. Vysaďte je na slunný záhon, s průměrnou závlahou a středně výživnou půdou. V polostínu budou sice růst, ale ne dostatečně kvést. Dosahují výšky 40-70 cm. Kvete od června do října, často až do mrazů. Listy jsou drsné, podlouhlé a zelené.

Atraktivní je i v zimě, pokud neodstraníte odkvetlé květenství. Na zimu zatahuje a na jaře můžete oříznout celou rostlinu. Rozmnožuje se dobře i semeny. Nově vzniklé kultivary však semeny nerozmnožíte. Tam je vhodné provést jarní dělení trsů. Určitě však stojí za to, začít pěstovat trvalky, které si zamilujete.

Nejkrásnější stromy do velké zahrady

Autor: Adriána Francová 12. ledna 2017 Žádné komentáře

Velká zahrada je zajímavá prostorem, volností a také možností používat zajímavé a velkolepé stromy s rozložitými a širokými korunami, které dodají romantický až parkový vzhled. Pokud se obklopuje vzácnou zelení, nebudete potřebovat vysoké ploty, větrné clony, a prachové lapače či žaluzie.

Vhodné kombinace použité přímo z přírody jsou nám nejblíže, tak proč se obklopují vysokými betonovými zdmi a stěnami. Všechno má však své výhody i nevýhody. Mnoho stromů znamená i spoustu listí, drobných větviček, možná i nějaká ta zvířátka, pokud jste v blízkosti lesa nebo na venkově. Nic se však nevyrovná pocitu, že Vaše zahrada je ta nejkrásnější široko daleko a to nejen na jaře ale během celého roku, kdy jednotlivé druhy mění barevné provedení listů.

Každá plocha vyžaduje jednu dominantu, ostatní menší stromy, keřovitá etáž a jiné rostliny, které kvetou a dotvářejí plochu. Velká zahrada zvládne i obvodovou etáž z vysokých stromů. Nejvhodnější je, pokud se střídají druhy jehličnaté s listnatými, samozřejmě v přirozeném poměru, s přihlédnutím na okolí, rozmanitost a dendrologická složení podle oblasti. Každému se může líbit něco jiného a také si ve velké zahradě může dovolit vysadit i enormně velké stromy.

Mezi nejkrásnější však habitem patří mezi jemně převislé stromy jako břízy, vrby, sakury, obecně druhy s názvem Pendula. Pro někoho jsou atraktivní globózní formy platanů, javorů, katalp a lip. Ty jsou menšího až středního vzrůstu. Výši ovlivňuje kmen. Někdo upřednostní nádherně kvetoucí druhy okrasných třešní, jabloní a švestek, magnólie, Paulownia, liliovník, katalpy. Jiného zaujme kůra: břízy, platan nebo i plody, které obohatí zahradu o podzimní efekt a na mnoha si můžete i pochutnat: moruše, jeřáb, fíkovník, jabloně, okrasné jabloně, muchovník. Takto bychom mohli ještě pokračovat. Důležitý je výběr a umístění stromu, stromů v poměru k zahradě, k domu. Pozor na sousední objekty, oplocení, případné stínění. Z jehličnanů jsou krásné cypřiše, borovice, cedry.

Posted in: Okrasná zahrada
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu