+420 533 312 793

listopadu 2017

Jak a kdy sázet plaménky?

Autor: Adriána Francová 29. listopadu 2017 Žádné komentáře

Plaménky patří mezi typické popínavé rostliny. V zahradě jsou velmi oblíbené, protože zde můžeme obdivovat jejich divoký i ušlechtilý růst, drobné i velké hybridní květy různých barev. Daří se jim na plotech, trelážích, pergolách i v nádobě s oporou.

Pokud máte zájem vypěstovat si dokonalý plamínek, vysazujte ho na jaře, po odeznění jarních mrazů nebo během léta. Nikdy ho nevysazujte v blízkosti zdi, kde je příliš sucho a na jižní stěny, kde celodenně pálí slunce. Kořeny musí být ve stínu. A to zabezpečíte po výsadbě doplňující výsadbou nízkých trvalek, mulčem nebo kameny. Vykopejte dostatečně velkou jámu, na její dno vysypte štěrk jako drenáž, zasypte kvalitním substrátem a vysazujte kolmo na oporu. Rostlinu důkladně zalijte a připevněte ke konstrukci.

Dají se stejně pěstovat i v nádobě, kde nezapomeňte na oporu. Jsou vhodným doplňkem terasy nebo balkonu. V nádobě se však kořeny rychleji prohřívají, v zimě naopak hrozí mráz, proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku, v zimě na zazimování a obalení nádoby a výsadbu podrostu. Rostliny nikdy neumisťujte pod okapové roury, kde hrozí přemokření a náchylnost plamínků na houbové choroby. Pokud toužíte po plamínkovém plotě, vysaďte několik druhů a barev podél celého plotu stejným způsobem, šikmo do jámy, tak aby výhonky směřovaly k opoře a jednotlivé výhonky upevněte k plotu. Plamének je rostlina, která se ovíjí na konstrukci díky ovíjivým listovým stonkům a úponkám. Otáčejí se dokola, a proto není problém nasměrovat je v růstu. Často si však najdou svou cestu. Když jí dáte prostor, dokáže se ovíjet i kolem blízkých keřů a dřevin.

Zajímavé popínavky

Autor: Adriána Francová 29. listopadu 2017 Žádné komentáře

Podlehli jste kouzlu romantických zahrad, kde dominují popínavé rostliny, a nemůžete si vybrat? Také zde platí pravidlo výběru podle stanovištních podmínek. Nabízíme Vám prohlídku některých zajímavých druhů, které osloví díky vzhledu, vůni, nenáročnosti pěstování a rychlostí růstu. Pak už záleží na Vás, zda chcete dekorovat nebo skrýt nepěkná místa.

Popínavky na slunce - plamének (Clematis), platí zde však pravidlo, kořeny ve stínu, hlava rostliny na slunci, aktinidie (Actinidia, A.kolomikta), růže (Rosa), přísavník (Parthenocissus quinquefolia, Parthenocissus tricuspidata), mučenka (Passiflora caerulea ), jasmín (Jasminum officinale), hortenzie (Hydrangea anomala- petiolaris), vistárie (Wisteria floribunda).

Popínavky do polostínu - plamének (Clematis), berberidopsis (Berberidopsis corallina), Kobea - vilec (Cobaea scandens), lapagéria (Lapageria rosea), zimolez (Lonicera x heckrottii), břečťan (Hedera helix) - panašované kultivary. I všechny výše uvedené druhy bez problémů přežijí lehký polostín.

Popínavky do stínu - břečťan (Hedera helix)

Jednoleté rostliny - thunbergie křídlatá nebo černooká Zuzana (Thunbergia alata), lichořeřišnice (Tropaeolum majus), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), povijnice (Ipomoea), Kobea - vilec (Cobaea scandens), u nás pěstovaná jako jednoletá.

Pozor na invazivní a rychle se rozrůstající se druhy - chmel obecný (Humulus lupulus), Trubač kořenující (Campsis x radicans), pohanka nebo křídlatka (Fallopia baldschuanica).

Ačkoli mají některé i své nevýhody, protože rychle rostou a je obtížné zbavit se jich, vynikají množstvím květů a listů, které v krátké době dokáží zakrýt ošklivé zdi, stěny, konstrukce na uschování popelářských nádob nebo skladiště. Mnohé opravdu lákají hmyz svými dokonalými, barevnými a voňavými květy. Některé se zbarvují na podzim, ale mnohé zároveň zůstávají zelené během celého roku. U většiny se vyvíjejí plody, které jsou nejedlé, ale najdou se i druhy, které rodí jedlé plody. Ty vyniknou zejména v eko zahradách a na plochách, kde je dostatek slunce a místa na pěstování. Nyní si už určitě vyberete.

Stratifikace osiv, co to znamená

Autor: Ing. Adriána Francová 25. listopadu 2017 Žádné komentáře

        Určitě jste se s tímto pojmem již setkali, ale mnozí ani netušíte, co to ve skutečnosti znamená. Odborné termíny, které najdete na internetu či v literatuře, dokáže vyhledat každý, ale pochopit je je už těžší.

Stratifikace osiv, co to znamená

Stratifikace se týká zejména některých osiv a semen, které bez ní nemají takovou klíčivost a úspěšnost jak nestratifikované semena. Laicky vysvětleno to znamená, že semena některých druhů trvalek potřebují projít obdobím chladu (cca 60 - 90 dní) pokračujícím následným zvýšením teploty. Jedná se o imitování vnějších podmínek. Semena rostlin, které se samovolně vysemení z mateřské rostliny, spadnou na podzim do půdy, mezi kameny, kde i část přezimuje, promrzne a následně uvidíte na jaře klíčící mladé rostlinky, které jsou mnohem silnější než ty z přímých výsevů pěstovaných v bytových podmínkách.

Pokud máte možnost, semena se dají stratifikovat ve vlhkém písku ve sklepě, na místech, kde je chlad. Doporučujeme stratifikovat více než 2 měsíce. V chladničce, bez písku, jde o suchou stratifikaci. Tam je vhodné zabalit semínka do papírové utěrky, kapesníků a ještě do papírového sáčku a uložit na dno. Po tomto období semena vysejte a teplotu zvyšte. Brzy uvidíte klíčící rostlinky.

Druhy, které je vhodné stratifikovat: koniklec, hořec, lupina, stračka.

Samozřejmě se stává, že i nestratifikovaná semena vyklíčí. Je jich však méně.

Příklad: Koniklec je nejlepší vysévat ihned po sklizni semínek, kdy jsou opravdu vyzrálé. Jednoduše je vysejte pod nějaký keř, který je ochrání před mrazy. Chcete-li vysít do nádob, potřebují projít chladem, čili stratifikací. Je třeba je dát do lednice alespoň na 4 měsíce a pak mělce vysít. Spíše se jim daří v lehkých i písčitých půdách. Pro ty, kteří chtějí rozmnožovat dělením nebo mladými rostlinkami, je lepší to dělat v době, kdy jsou ještě rostliny malé, jelikož koniklec nesnáší narušení kořenové části.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: výsev semen

Rostliny do stínu

Autor: Ing. Adriána Francová 25. listopadu 2017 Žádné komentáře

        Možná i Vy patříte mezi ty, kteří nedisponují slunečním pozemkem. I na zastíněném pozemku však můžete vytvořit dokonalou atmosféru starých zahrad protkaných popínavými liánami a nádhernými obrovskými a zároveň dominantními listy trvalek. Pak už jen umístit lavičku do této nádhery a relax může začít. Není umění vytvořit zahradu na holém pozemku na slunci. Umění je vytvořit zahradu s existujícím porostem, dominantními stromy a v stínu nebo polostínu.

Rostliny do stínuVětšina majitelů zahrad má v oblibě rovinatý pozemek s množstvím volné plochy s trávníkem a uspořádanými záhony. Jsou však i tací, kteří chtějí dát stávající zeleni šanci, aby zapadla do nové kompozice, která se přizpůsobí současnému stavu. V první řadě zastíněnou zahradu neberte jako problém, ale jako pozitivum nevšední krásy a romantiky, kde se kdykoliv schováte před pálícím sluncem a vychutnáte si odpočinek i v tom nejžhavějším dni. V takovém prostředí méně cítíte výkyvy počasí, půda se nepřehřívá a zůstává déle vlhká a péče o rostliny je tedy minimální. Musíte však vybrat ty správné rostliny, které nevyžadují dostatek světla, suchou půdu a nevadí jim konkurence v kořenové části.

Takových rostlin není vůbec málo. O některých jste možná ani nevěděli, že mají rádi stín, a zbytečně se trápí na slunci v již existujících záhonech na zahradě. V takové zahradě vykvetou i drobné cibuloviny. Většina z nich roste v přirozeném prostředí pod korunami stromů, v lesích, kde vynikají v době, kdy ještě nejsou na stromech listy. Mezi ně patří i sněženky (Galanthus), sasanky (Anemone), pomněnky (Myosotis), bledule (Leucojum), konvalinky (Convallaria), plicník (Pulmonaria) ...

Mezi další dominující trvalky patří rostliny atraktivní listem. Dominují kapradiny, funkie (Hosta), břečťan (Hedera), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), rododendrony (Rhododendron), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné.

Nezapomeňte, že záhony v zastíněném prostředí je třeba vysazovat tak, aby byly brzy zapojeny, aby jeden druh potlačoval druhý a aby ty rostliny, které zatahují na podzim, nebyly vedle sebe, a tak nevzniklo prázdné místo.

Pěstování exotické vanilky v bytě

Autor: Ing. Adriána Francová 25. listopadu 2017 Žádné komentáře

      Vanilla planifolia je epifytická liána, která je dekorativní svým popínavým vzhledem a také atraktivní květem. Pro dosažení kvetení však budete muset dodržet několik důležitých a náročnějších podmínek a samozřejmě neočekávejte květy v prvním roce po zakoupení rostliny.

Pěstování exotické vanilky v bytěJejí pěstování pro květy je tedy určeno spíše sběratelům orchidejí a zájemcům, kteří mají na to vhodné podmínky. Běžně v bytě se z ní může těšit každý, jako se zelenou popínavou rostlinou. Vytváří pevný stonek a vzdušné kořeny podobně jako ostatní orchideje. Rozvětvuje se jen díky zaštipování. V domovině dorůstá do výšky i 25 m. V bytových podmínkách i 10 m. Je tedy třeba počítat s oporou a prostorem. Nejlépe se jí bude dařit v orchidáriu, ve vitríně, zimní zahradě nebo v zasklené temperované lodžii. Kvete, po 3 - 4 letech bledě zelenými až žlutými květy. Pro své kvetení však potřebuje i období klidu, období sucha cca 2 měsíce, snížení teploty, následný řez. Kvetení je krátké, několika hodinové (5 - 6 hod) a v tomto čase musí být i opylena.

Plodem je tobolka. S plody v našich podmínkách nepočítejte. Pro tvorbu plodů vyžaduje opylení. Není to jednoduché. V domovské zemi ji opylují speciální včely a ty v naší zemi nemáme a ani se nikomu nepodařilo je usadit. Pokud zvažujete umělé opylení, nepostačí Vám štětec. Provádí se speciálními dlouhými jehlami.

Pěstování liány:
Vyžaduje polostín, slunné místo se zastíněním. Musíte jí dopřát vysokou vzdušnou vlhkost a to rosením. Na substrát není náročná. Může se pěstovat i v substrátu pro orchideje i v lehkém rašelinových substrátu. Roste rychle, a proto už dopředu promyslete vhodné umístění i oporu, kolem níž ji budete ovíjet. Aby vytvořila květiny, počítejte s velikostí rostliny 3 - 10 m. Snadno ji rozmnožíte řízkováním, díky kterému velmi dobře zakoření. Pěstování ze semen u nás možné není.

Navzdory náročnosti pro dosažení kvetení, je to zajímavá liána, orchidej, která Vás možná překvapí i květem.

Podzimní zahrada

Autor: Ing. Adriána Francová 16. listopadu 2017 Žádné komentáře

          Podzim ať chcete či ne, přijít musí. Takový je koloběh ročních období. A podzimní zahrada má určitě své kouzlo, barvy a styl, pokud se v ní nacházejí dřeviny a rostliny, které jsou právě v podzimním období nejkrásnější. Na podzim dostává zahrada jiný rozměr. Část dřevin už nemá listy, některé se právě vybarvují do těch nejkrásnějších barev a odstínů, okrasné trávy jsou rozkvetlé a své klasy se jen tak pohupují v rytmu větru.

Pokud chcete i vy mít zahradu na podzim neodolatelnou, určitě v ní nesmí chybět podzimní astra, astra vřesovcovitá, vřesy a vřesovce, vyšší druhy rozchodníků, javory, buk, dříny a zejména okrasné keře s plody, které se na podzim vybarví také. Dominují barvy jako červená, oranžová, žlutá hnědá a jejich odstíny. V září kvetou v plném proudu trvalky jako krásnoočko, třapatky, echinacey, které patří neodmyslitelně k pravým trvalkovým záhonům. Mezi nejvděčnější a kvetoucí rostliny patří určitě letničky, které vzkvétají i v tomto období. Nesmíme zapomenout na vysoké laskavce, aksamitník, nocenku a nehtíky.

Barevné listí spadlé na trávníku vytvoří barevný koberec. Sesbírejte část atraktivních listů tvarem a barvou a vytvořte si zajímavé aranžmá, které Vám toto období bude připomínat i v zimě. Ostatní je nutné shrabat a zanést na kompost. S listy také později můžete přikrýt podzimní výsevy a výsadby. Pokud máte chuť, stále můžete soustředit svůj odpočinek na terasu, pod altán nebo při grilování a ti otužilejší i na koupání. Po září přijde chladnější a nepříznivější období, které je pro zahradníky odpočinkem a aktivní prací, která se soustřeďuje zejména na zazimování rostlin, ochranu proti mrazům a silnému větru.

 

Podzimní dekorace na balkoně

Autor: Ing. Adriána Francová 16. listopadu 2017 Žádné komentáře

         Příroda kolem nás se připravuje na zimní odpočinek. Ale ještě předtím, z posledních sil, vydává ze sebe to nejkrásnější podzimní potěšení ve formě zářivých plodů, barevného listí, šišek. Když se porozhlédnete kolem sebe i v zahradě, najdete množství vhodného materiálu na aranžování a tvoření, které uvítají i děti s nekonečnou fantazií. Pokud Vám dřeviny s okrasnými plody v zahradě chybí, nyní je čas na to, abyste je vysadili. U nás naleznete širokou paletu okrasných keřů s plody jedlých keřů a stromů, které během celého roku zaujmou, vyplní prázdné místo v záhoně, potěší květy a později i plody.

Podzimní dekorace na balkoněVybrat si můžete například skalníky, hlohyně, hlohy, jeřabiny, muchovníky, pámelníky, dřišťály, mahónie, cesmíny. Některé druhy jsou pichlavé, jiné jedovaté, ale své místo v zahradě si určitě najdou. Pokud máte děti, tuto výsadbu zvažte. V opačném případě budete muset jít na procházku do přírody a tam nasbírat kaštany, bukvice, žaludy, barevné listy, zajímavé kousky větviček a pomocí nich vytvořit zajímavé podzimní postavičky, věnečky, aranžmá, kytice a vyzdobit si terasu, balkon či domácnost. Z proutí si vytvořte základ a na něj upevněte stuhu a tavnou pistolí esteticky poklademe plody přírody, listy nebo kvítky.

Na drát ve tvaru kruhu nebo srdce můžete navlékat nahusto listy přibližně stejné velikosti a získáte nastálo hustý a zajímavý věneček, který můžete připevnit na dveře nebo okno. S dětmi zasedněte za stůl a vytvořte zajímavé lesních skřítky pomocí šišek, mechu, kousků látek, pepře a listů. Můžete je zavěsit na větev ve váze nebo jen tak připevnit na okno. Potěší je i jiné napodobeniny lesních zvířátek. Na velký papír nakreslete tvar ježka a jako bodliny nalepte suché nebo lisované listy hustě vedle sebe. Obraz můžete pověsit na zeď.

Pokud Vám zůstali okrasné tykvy ze zahrady, naaranžujte je do proutěného koše spolu s feferonkami a listy. Aranžmá vynikne v blízkosti lucerny, ze které sálá teplo a klid. Svíčky, deky a lampiony navodí dokonalou podzimní atmosféru. Slunce už sice nebude pálit, ale jeho paprsky Vás dokážou zahřát na těle i na duši. Poseďte na terase, obklopte se aranžmány, lesními větvičkami s plody. Dominuje červená a oranžová, vřesovce a vřesy, tajemné a smutné chryzantémy.

Kuchyň si můžete ozdobit zajímavými hodinami, doplňky se stejným motivem, pak sušenými chilli papričkami, feferony nebo sušenými houbami.

Příroda je různorodá, naše fantazie také, proto si vyberte to nejlepší a zútulněte obydlí, terasu, či balkón, aby ani jeden den nebyl fádní.

Ochrana rostlin před zimou

Autor: Ing. Adriána Francová 16. listopadu 2017 Žádné komentáře

       Zima, zima, zima, už se k nám blíží. Nejsme nadšeni, ale také zahrada a vše v ní si musí odpočinout po náročné sezóně. Rostliny rostly, bujnely, kvetly, některé vytvořily i plody a nyní nadchází čas, kdy musí načerpat síly do jarního probuzení. Určité druhy jsou zvyklé na sněhovou pokrývku či silné mrazy a nevyžadují žádné přikrývání. Mnohé rostliny však bez naší pomoci zimu nepřežijí.

Ochrana rostlin před zimouMráz versus vyschnutí

Toto je snad nejčastější problém zimního období. Pro mnoho začátečníků pěstitelů končí období pravidelných zálivek s poklesem teplot. Slunce nesvítí, je chladno, zalévat netřeba. To je omyl. Během celého podzimního období, dokonce i bez mrazivé zimy, je zálivka pro mnoho dřevin a rostlin tou nejdůležitější součástí kvalitního přezimování. Jedná se nejvíce o stálezelené jehličnany, starší a nové výsadby, živé ploty, okrasné dřeviny jako javory, komule, vajgélie, růže.

Mnohé dřeviny bez vody přežijí sice dlouho, ale pokud je jí nedostatek, projevuje se to v kořenech, které v zimě mráz poškodí a na jaře už je pozdě na cokoliv, i na reklamace. Na jaře, když všichni kontrolujeme záhony a počítáme škody po zimě, první čeho si všimneme je, že keř, strom se neprobudil, větve jsou bez života, vymrzlé. Pravdou však je, že vyschl, během mrazivých dnů zimy a na jaře už neměl dostatek sil. Prevencí je dostatek vody. Samozřejmě netřeba vytvářet bažiny, ale určitě zalévat. Podzimní deště jsou velmi prospěšné, ale nejsou tak intenzivní, aby nahradily kvalitní podzimní zálivku, která rostliny zásobí na zimu.

Jiné rostliny, zejména ve skalce kromě zálivky vyžadují přikrývání. Vhodným materiálem je chvojí, větve ještě s listím, které když opadají, vytvoří dokonalý kryt. Choulostivé druhy, kterých by nám bylo líto, raději v chladných oblastech vykopejte a zasaďte do nádob a přezimujte na místě bez mrazů (fíkovníky). Okrasné trávy vyžadují svázání, dokonce i některé příliš košaté jehličnany, které by se mohly pod váhou sněhu polámat. V hornatějčích oblastech České republiky je nutné přikrývat i trvalky, které pocházejí ze Středomoří - bylinky a levandule, okrasnou trávu lalang (imperata).

Dokonalé zakořenění a ukotvení je dalším úspěchem přezimování. Vysoké dřeviny s kmenem, zejména ty, které nyní vysazujete musíte i přivazovat ke kolíku a jiným oporám, aby je silný zimní vítr nevyvrátil. Snažte se je vysazovat mimo směr silného severního větru a místa, kde se vítr točí. Pokud je to nutné, dřeviny vhodně upevněte a také zajistěte měkkou podložku, která zabrání odírání kmene o kolík. Platí to i o nových výsadbách stromkových růží a ovocných stromů. Ovocné stromy a jiné dřeviny, zejména vysázené v blízkosti lesa, louky a pozemků bez oplocení obalte zaječím pletivem. Ochráníte mladé stromky před okusováním. Velmi rádi si na mladé kůře pochutnávají srny a zajíci. Pokud je pozemek oplocený, zkontrolujte stav pletiva a oplocení, zahrabte jámy a zpevněte plochy, kudy by se zvěř mohla dostat k jednoduché potravě.

Vysoké trvalky, které kvetou, svažte a odstraňte až na jaře. Listy, které již nyní nevypadají vábně a působí na záhoně neesteticky nemusíte odstraňovat je to výborná a přirozená ochrana rostlin před zimou, mokrým sněhem nebo holomrazy. Jarní úklid v záhonech bude o to radostnější, když zjistíte, že Vaše rostliny se bez problémů probouzejí a v zimě se jim dařilo dobře i díky Vám.

Bylinky do nádob z výsevů

Autor: Ing. Adriána Francová 16. listopadu 2017 Žádné komentáře

        I bylinky můžete získat jednoduše z výsevu. Nejjednodušeji se pěstuje řeřicha, pažitka a jarní cibulka. Tyto druhy dokážou vyklíčit i na vatě s dostatečnou vláhou. Semena menší než má majoránka, oregano a bazalka vysévejte řídce a mělce. Když mají rostlinky 2 děložní listy, začněte je přesazovat do kelímků nebo květináčů po 2 ks.

Bylinky do nádob z výsevůVysévejte jen tolik semen, kolik rostlin potřebujete a počítejte i s neklíčícími semeny. Mnohdy se stává, že semena vyklíčí, ale následně zaschnou. Je to z nedostatku vláhy, případně zaschnutí vrchní vrstvy substrátu nebo z nevhodného substrátu.

Bylinky jsou nenáročné rostliny. Nevyžadují kvalitní substráty s množstvím živin. Uvítají spíše lehké, písčité půdy, i chudé na živiny. Dostatek světla a přiměřená zálivka jsou úspěchem kvalitních rostlinek. Rostliny můžete vysadit pak v trsu do většího květináče a ten umístit na parapet okna, na balkon či terasu, abyste je měli vždy po ruce. Neodmyslitelně patří k některým jídlům, kterým dodají svéráznou chuť, aroma a vzhled.

Bylinky jako mátu a meduňku získáte rychleji odkopáním od mateřské rostliny.

Bylinkám se daří na plném slunci zejména ve volné půdě. Pokud však takové možnosti nemáte, není vyloučeno ani pěstování v nádobách. Mnozí se však často stěžují na neprosperování bylinek v nádobách. Je to však s určitostí spojené s podmínkami pěstování a péče o ně. Přebytečná zálivka je největší hrozbou pro bylinky, vede k odehnívání kořenů a následně úhynu celé rostliny. Rostliny, které si zakoupíte v obchodních řetězcích, jsou většinou také zbytečně přelité, a proto Vám vydrží doma jen několik dní nebo týdnů. Prolitá rostlina se dá jen málokdy zachránit. Proto se držte hesla, méně vláhy je někdy více než hodně vláhy.

Okrasné trávy

Autor: Ing. Adriána Francová 16. listopadu 2017 Žádné komentáře

        Není tráva jako tráva. Nyní nemáme na mysli klasický zelený koberec, ale nádherné impozantní architektonické skvosty s objemem a výškou - dekorativní okrasné trsy trav, které vyniknou jako solitéry nebo ve skupinové výsadbě spolu s jinými keři a trvalkami. Pro jejich použití vyčleňte dostatek místa, neboť v krátkém čase vytvoří objem do šířky i 1,5 m. Mnohé nižší druhy jsou vhodné do popředí a do nádob. Většina z nich právě do pozadí, nebo jako solitéra k jezírku, v trávníku, v koutě zahrady nebo v blízkosti vchodu.

Okrasné trávy (Festuca glauca)Které se hodí k vám?

Známé a pěkné jsou ozdobnice (Miscanthus sinensis) kultivary: Zebrinus, Gracillimus, Variegatus. Nezaměnitelné jsou pampové trávy - kortadérie (Cortaderia), které jsou charakteristické vysokými laty bílých nebo růžových chomáčkovitých květin, které dekorují trávy v podzimním období. Vyžadují však zimní ochranu nebo dokonale propustnou půdu bez nadměrné vlhkosti.

Mezi nízké trávy patří kostřavy (Festuca), ostřice (Carex). Na podzim je třeba je svázat do snopů a takto ponechat až do jara. Pak je stačí těsně nad zemí uřezat a koloběh růstu se opakuje. Každým rokem jsou však větší a větší, proto je vhodné je i rozmnožovat dělením trsů.

Netradiční krása

Viděli jste už na záhoně trsy hnědé trávy a měli jste z toho pocit, že majitel něco zanedbal a nechal okrasnou trávu jinak pěknou habitem vyschnout? Nelekejte se, jde o atraktivní druh okrasné trávy ze skupiny Carex (ostřice) a čeledi Cyperaceae.

Carex buchananii - atraktivní, ale méně komerčně známá okrasná tráva, je opravdu zajímavým doplňkem trvalkového záhonu. Má tenoučké pokroucené listy hnědé až načervenalé barvy, které od začátku pěstování pro laika působí jako vysušené. Dorůstají do výšky 50 - 70 cm a koncem léta dokonce kvetou tenkými hnědými klásky.

Carex flagellifera - podobný druh s hnědavými až červenými listy, ale dosahuje výšky 1 m.

Zkuste pěstovat i jiné kultivary, než ty známé a přesvědčte se o jejich vytrvalosti a možnosti jak získat zajímavý prostor i bez zelené barvy. Pro pěstování nejsou náročné podobně jako jiné okrasné trávy. Nízká zálivka, sušší podloží a množství slunce je to, co potřebují. Vyniknou ve štěrkovém záhoně nebo spolu s jinými vysokými travinami či letničkami. Kompozici už necháme na Vás.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty
 1. Citrus limon ´Genoa´ / Citroník, 25-40 cm, C2