+420 730 235 493

Kdy stříhat okrasné keře

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 16. července 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Mnozí z nezkušených pěstitelů, začátečníků ve své zahradě nejednou udělají mnoho škod, zejména během stříhání okrasných keřů. Ne všechny keře mohou stříhat během celého roku. Jsou rostliny, které se stříhají v létě, jsou dřeviny, které se stříhají v předjaří. V tomto textu najdete jednoduchý návod, jak se to naučit, aby Vaše dřeviny kvetly bohatě, a abyste stříháním neodstranili právě budoucí kvetoucí větve.

Kdy stříhat okrasné keře

Stříhání keřů

Stříhání keřů na jaře

Prosvětlovací řez se provádí u dřevin, které jsou husté a přerostlé. Řezem se odstraňují staré a poškozené větve úplně odspodu. Tím se keř prosvětlí a podpoří mladý obrost. Zbývající větve se nezkracují.

Tento řez se provádí zpravidla od prosince do poloviny března, během teplot, které hluboce neklesají pod 0 ° C. Nepraktizujte řez již v době nalévání se poupat nebo rašení listů. Dřeviny, které se tomto období stříhají: tavolník (Spiraea), pustoryl (Philadelphus), vajgela růžová (Weigela florida), kalina obecná (Viburnum opulus), komule lidově přezdívaná motýlí šeřík (Buddleia) a jiné dřeviny kvetoucí v létě, na novém dřevě.

TIP: Jak pěstovat a stříhat jednotlivé kultivary komule se dozvíte v tomto článku.Kdy stříhat keře

Dřeviny kvetoucí na jaře se stříhají po odkvětu, protože kvetou na starém dřevě. Mezi ně patří převislé vrby (Salix caprea pendula), zlatice (Forsythia x intermedia), kdoulovec (Chaenomeles japonica), Keria japonská (Kerria japonica), na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea).

Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem.

Provádí se od prosince do poloviny března. Vhodné dřeviny na takové radikální řezy jsou: tavolník japonský (Spiraea japonica), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), mochna (Potentilla fruticosa), svída bílá (Cornus alba). Nečekejte však, že po takovém zákroku i v témže roce keř rozkvete. Bude potřebovat čas. Na začátku března takto můžete zmladit levanduli úzkolistou (Lavandula angustifolia) a komuli (Buddleia).

Řez popínavých rostlin jako růže a plamének je však specifický. U popínavých růží se odstraňují jen suché, poškozené či nevhodně vyrůstající výhony. Přečtěte si více o řezu růží.

Plamínky stříháme podle kultivaru. Některé vyrostou každoročně z nových výhonů, takže se mohou ostříhat těsně nad zemí. Některé však rostou na starém dřevě. Více na toto téma najdete v článku o popínavých rostlinách.

U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný.


Pestrá nabídka okrasných keřů pro bohaté kvetení i v našem eshopu


Nejčastější chyby při řezu:

     - dlouhodobě neřezaný keř působí přestárlé, vyholuje zespodu, nekvete
     - dřeviny, které vyžadují hluboký řez a Vy řežete jen krátké výhony, působí staře, nekvetou, neboť netvoří mladé dřevo
     - pokud se řez provádí v nevhodnou dobu, obíráte se o květiny a rostlina také trpí vytékáním mízy a tím je i náchylnější na nemoci a škůdce
     - pokud se dělá řez až na staré dřevo, obvykle mnohé dřeviny nekvetou
     - jestliže nerežete pravidelně, vznikají vysoké přestárlé keře, které po oříznutí již nepůsobí esteticky
     - odstraňujte vždy i nemocné, poškozené a napadené větve
     - používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.

TIP: Přečtěte si článek o tom jak správně řezat ovocné stromy v létě.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Mišpule pěstování
  6. února 2024
  Ďakujeme za upozornenie, opravili sme preklep. ...
 • Mišpule pěstování
  6. února 2024
  Výsadba podnože , 20 cm roub pod zem, aby neobrážel? Snad roubované místo vždy 10 - 15 cm...
 • Jak přimět vistárii kvést
  6. září 2023
  Áno, je to možné a bežné. Wisteria sa strihá v 2 a 8 mes a po reze obyčajne na jeseň ešte...
 • Jak přimět vistárii kvést
  5. září 2023
  Mě vykvetla 2 krát za rok je září a kvete ...
 • Pěstování mrkve
  3. srpna 2023
  Osivo treba kupovať od overených predajcov, ktoré prechádza niekoľko x testom klíčivosti....
Archív blogu