+420 533 312 793

Férové online záhradníctvi již od roku 2001!   

PODNOŽE OVOCNÝCH STROMů

V poslední době jsme svědky zvýšeného zájmu o pěstování ovocných stromů a keřů na zahradách. Mnozí méně zkušení pěstitelé se nechají oklamat zmanipulovanými reklamními fotografiemi, bombastickou inzercí širokého sortimentu sloupovitých ovocných stromů a popínavých jahod v katalozích konkurenčních zásilkových služeb a v časopisech. Přirozený sloupovitý růst mají však ze všech ovocných stromů pouze jabloně naroubované na správných podnožích a charakter růstu zbylých ovocných druhů záleží také nejvíce od podnožích. To, zda bude po pár letech stromeček na vaší zahradě menšího vzrůstu nebo obrovský jedinec, určujete vy sami výběrem rostliny na správné podnoži a správným řezem.

 

Co je to podnož?Výsadba ovocného stromu

Podnož je ta část ovocného stromu, na kterou odborníci ve specializované ovocné školce naroubovali vyšlechtěnou odrůdu. Každá odrůda má své specifické vlastnosti plodů (velikost, chuť, tvar, vybarvení, skladovatelnost ...), kterými se liší od ostatních uznaných odrůd. A je to právě podnož, která z velké míry určuje charakter konečného vzrůstu ovocného stromku na vaší zahrádce. Existují podnože, které rostou pomalu, jiné rychle, takové co vytvářejí bohatou korunu a jiné zakrslou, další do svažitých a těžších půd.

Odborníci doporučují tyto podnože pro jednotlivé skupiny ovocných stromů:

 

podnože pro jabloně:

M9 - nejpoužívanější podnož pro jabloně, slaborostoucí, vhodný pro pěstování štíhlého vřetene či na drátěnku. Strom na této podnoži vyžaduje oporu. Má mělký kořenový systém s dostatkem kořenových vlásečnic, a proto je více náročný na závlahu. Doporučuje se využívat pro jabloně pěstované na rovině.

M26 - slaborostoucí podnož pro jabloně, jen o trochu silnější než podnož M9, možnost využití pro pěstování na drátěnce. Rostlina vyžaduje oporu.

MM 106 - středně rostoucí podnož, využívá se v svažitých zahradách, nevyžaduje oporu, ale pro sběr je později nutný žebřík.

MM 111 - středně rostoucí podnož, nevyžaduje oporu, používá se zejména pro odrůdy tzv. sloupovitých jabloní.

A2 - bujně rostoucí podnož, stromy jsou vysoké, nevyžadují oporu, přicházejí později do rodivosti, vhodný pro velké zahrady a svažité polohy s těžší půdou.

 

Podnože pro hrušně :

dula – slaborostoucí podnož s mělkou kořenovou soustavou, vhodná pro rovinaté pozemky s možností doplňkové závlahy .

hrušeň planá - bujně rostoucí podnož , hluboce zapouštějící kořeny, vhodná do vyšších poloh, svažitých zahrad, nevyžaduje oporu .

 

Podnože pro peckoviny ( švestky , meruňky , broskve ) :

myrobalán ( myr. ) - bujně rostoucí podnož , využívá se zejména pro švestky, ryngle, v menším množství pro meruňky, hluboce koření, dobře snáší těžší půdy.

St . Julien - středně rostoucí podnož ( zhruba o 30 % než myrobalán ), vhodná pro švestky, meruňky a broskve

Wangenheim a Wadenswill - slaborostoucí podnože vhodné zejména pro švestky a meruňky, stromy se dají pěstovat v "sloupovitém tvaru " resp . odborně nazvané , formou " štíhlého vřetena "

rubira a Montclar - středně až bujně rostoucí podnože vhodné pro meruňky a broskve , strom má kvalitní kořenový systém a nevyžaduje oporu .

GF 677 ( broskvomandle ) - středně rostoucí podnož vhodná zejména pro broskve, ale i pro mandle , meruňky a švestky, vhodná i do těžších půd, strom velmi dobře snáší řez .

 

Informace o podnoži ovocného stromku si vždy všímejte při objednávání a je uváděná i na visačce, kterou je stromeček vždy při dodání označen. Maximalizaci úrody dosáhnete také správnou péčí o vysazený stromek, kde pak hlavní roli hraje správný termín a charakter řezu. Nechte si vždy poradit, pokud si nejste jisti správnou péčí, abyste se neodborným řezem a nesprávnou péčí neobrali zbytečně o potenciálně možnou úrodu.