+420 730 235 493

Rostliny po vybalení - co s nimi?

Každá manipulace s rostlinou pro ni znamená určitý traumatický zásah neboli stres. Takovým stresem je samozřejmě i přeprava rostliny v balíku k Vám.

Rostliny v boxu

Aby se rostlina z tohoto stresu co nejdříve vzpamatovala, obnovila svůj původní růstový potenciál a dobře se aklimatizovala na podmínky svého nového stanoviště, je důležité dodržet několik důležitých zásad.

První minuty v novém domově

K tomu, aby se rostlinám v novém domově zalíbilo, je důležité přátelsky je přivítat. Znamená to, že se k nim po vybalení chováme velmi ohleduplně a s citem.

První tři dny rostliny zásadně nevystavujte přímému slunci. Každý rostlinný druh se nejlépe aklimatizuje v polostínu. Po třech až čtyřech dnech můžete rostliny umístit na definitivní stanoviště. V období aklimatizace rostliny nedržte na větrném místě nebo v průvanu. Na takové zacházení reagují některé druhy okamžitým shozením všech listů.

Pokud zahradním kontejnerovaným rostlinám při přepravě přeschl kořenový bal, rostlinu důkladně zalijte nebo ještě lépe ponořte celý květináč na nějakou dobu do vědra s vodou, aby dobře nasákl. Suchý zemní bal po zasazení jen s problémy absorbuje vodu a předejdete tak možnému zklamání z úhynu rostliny i při navenek dostatečné zálivce.

Exotické balkonové a bytové rostliny pěstované v květináčích na balkóně, terase nebo v bytě zásadně hned nepřesazujte. V prvních dnech je potřeba dbát hlavně na správnou vlhkost kořenového balu. Na přesazování je dost času po několika dnech či týdnech, když je už rostlina aklimatizovaná a i to jen v případě, že se ze spodní strany květináče tlačí ven kořeny a tudíž původní substrát v květináči je důkladně překořeněný.

Zahradní rostliny dodávané jako prostokořenné, tedy bez vegetační nádoby jen se zabalenými kořeny, je nutné na několik hodin ponořit do vědra s vodou a co nejdříve zasadit na trvalé stanoviště. Kořeny takových rostlin nesmějí nikdy úplně oschnout! Pokud nemůžeme rostliny vysadit delší dobu, je lepší je přihrnout zeminou v asi 30 až 40 cm hluboké rýze ve stínu a důkladně zalít. V krajním případě zasadíme rostliny do kontejnerů, z nichž se i po delším časovém období dají vysadit na trvalé stanoviště. I po vysazení do kontejneru ale dbáme na dostatek vláhy.

Hlízy a cibule rostlin po obdržení skladujte až do období výsadby na suchém a větraném místě, nejlépe při teplotě okolo 10 °C. Pokud se cibule dostanou při skladování do vlhkého a teplejšího prostředí, mohou začít hnít, případně růst, což vede často k jejich zničení. Cibule a hlízy teplomilných druhů rostlin sázíme do zahrady až tehdy, když už nehrozí nebezpečí pozdních jarních mrazíků, tj. podle oblasti od konca dubna až do začátku června.

Není třeba se polekat, pokud hned po otevření balíku mají rostliny mírně zažloutlé či povadlé listy. Po pár dnech na světle by se měly z přepravy v balíku vzpamatovat a začít vyhánět nové zdravé listy. Hlavně rostlinky v menších kontejnerech a multipacku mohou být při doručení zvadlé. V takovém případě je jednoduše namočte celé na nějakou dobu do vědra s vodou, aby se mohly dostatečně napít. Rostliny dodávané v multipacku i kontejnerech nezapomeňte do doby výsadby pravidelně zalévat!

Pokud je rostlina poškozená, je nutné ji ihned reklamovat

I přes naše snahy o co nejlepší zabalení a ochranu rostlin před poškozením se může při přepravě stát, že rostlina se poškodí. Pokud nevíte, jak rostlinu ošetřit nebo si myslíte, že rostlina se ze šoku, resp. poškození nevzpamatuje, okamžitě nás, prosím, kontaktujte telefonicky, abychom Vám mohli poradit, jak rostlině pomoci nebo jak postupovat při reklamaci.

Informace o pěstitelských podmínkách rostlin

V dalším textu najdete základní skupinové návody pro úspěšné pěstování dodávaných rostlin. Pokud dodržíte pár našich dobře míněných rad při péči o Vaše nové zelené přírůstky, budete se jistě dlouho těšit z krásy jejich listů, květů či plodů a na dlouhou dobu zpříjemní svou přítomností kvalitu Vašeho prostředí. Pokud jste si zakoupili méně známý druh nebo naše vytištěné informace nepovažujete za dostatečné, zavolejte nám nebo neváhejte sáhnout po dostupné literatuře, případně využijte informace dostupné na internetu, abyste si co nejvíce rozšířili poznatky o charakteru a pěstování vybraného druhu rostliny.

Přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů!

Další důležité informace o nás:

Balení rostlin Neexistující rostliny u nás nekoupíte Hledáte rostlinu? Pomáhame druhým Jak objednávat To nejžádanější z katalogu Termín zadání objednávky O nás - Rostlinky.cz Doručení a platba