+420 730 235 493

Termín vyřízení objednávky

Na této stránce najdete všechny důležité informace k vyřízení vaší podzimní ale i jarní objednávky. Každá rostlina má svůj vhodný termín na výsadbu a tomu přizpůsobujeme i termíny odeslání jednotlivých objednávek.

Zahradník odpočívá při sázení

Informace k podzimním objednávkám naleznete kliknutím zde.

Zimní a jarní objednávky

Pro mnohé lidi je to stále brzy, ale pro nás zanícené zahradníky a milovníky květů a bohatých převisů je právě zimní období vhodným časem na precizní přípravu výsadby celého balkonu, lodžie nebo terasy.


"Nabídka rostlin je nyní široká, stačí si vybrat ty správné"


Dovolujeme si každého hobby zahrádkáře upozornit, že pokud si chce vybírat z opravdu širokého sortimentu balkonových rostlin a chce mít jistotu, že mu neutečou přesně ty kultivary rostlin do truhlíku, které se mu v naší široké online nabídce nyní líbí, je důležité objednat si je nejpozději do 27.1. v aktuálním roce.

Ptáte se, proč tak brzy?

Rostliny potřebují 6-7 týdnů na zakořenění při množení a také je nutné dodržet potřebný čas na zpevnění a začátek růstu. Koncem ledna je tedy nejvyšší čas na objednávku mladých rostlin v sadbovačích (například pro závěsné tašky a tuby), které mají být dodány v druhé polovině března, a od počátku únara se přijímají objednávky na balkónové rostliny, které budou dodávány v 7-cm květináčích od první poloviny dubna.

Chcete mít jistotu, že rostliny dostanete mezi prvními a hned, jak to počasí dovolí?

Nečekejte s objednáváním dlouho! V dalším období si už budete vybírat pouze z neustále užšího sortimentu a vlastně z rezervy, kterou vypěstujeme podle našeho odhadu z minulých let. Ne vždy se dokážeme trefit přesně do těch kultivarů rostlin, které od nás žádají hobby pěstitelé později.

Z každého kultivaru také musíme u šlechtitelů a licenčních šiřitelů objednat minimálně 104-128 kusů rostlin, čili pokud to náhodou na přelomu měsíců ledna a února nevypadá tak, že se z nějakého kultivaru alespoň 50-60 prodá, tak je pro nás ani nezačnou množit. Prostor v teplém skleníku je při současných cenách energií velmi drahý na to, aby se množilo něco, co by jen zabíralo místo jiným rostlinám a s největší pravděpodobností přineslo ztrátu.

Pokud si zadáte svoji objednávku do uvedeného termínu, nebudete patřit mezi ty částečně zklamané lidi, kteří si objednávají až tehdy, když je sezóna naplno rozjetá a musíme jim slušně vysvětlovat, že v termínu, kdy jarní sluníčko konečně začíná pěkně hřát, a tedy rostliny se postupně začínají otužovat na čerstvém vzduchu, už některé atraktivní kultivary nejsou pro ně k dispozici a nejdříve se vyřizují objednávky z ledna či února, a že tedy musí na vyřízení své objednávky přibližně 3-4 týdny počkat.

Není problém svou objednávku rostlin pro jarní sezónu ještě kdykoliv do jara upravit, doplnit, či z ní něco ubrat, ale její zadáním v dřívějším termínu získáte lepší pořadí při jejím vyřizování ve vhodném termínu na výsadbu. Skutečnost, že od poloviny března si zákazníci vybírají už jen přibližně z dvou třetin kultivarů je každoroční fakt, který bohužel nedokážeme ani při nejlepším plánování výroby a expedice ovlivnit.

Jak správně kombinovat typy zboží do jarní objednávky

Nejvýhodnější pro zákazníka je, pokud objednávku semen, které plánujete dostat ještě během zimních měsíců, nekombinovat s jakýmikoliv cibulovinami a rostlinami v květináčích. Víme Vám je tak doručit v bublinkové obálce do 500g nebo do 1000g za zvýhodněné poštovné při platbě předem. Semena, z nichž v našich podmínkách třeba sazenice předpěstovat dříve, dodáváme přirozeně jako první. Uvědomit si třeba, že větší balení cibule sazečky a hrášku nebo mnohé hlízy a letní cibule vzhledem na svůj objem, není možné spolu se semínky vložit do bublinkové obálky a doručit pošťákem přímo do vaší schránky s limitovaným otvorem. Pokud zkombinujete semena s cibulí sazečkou či šalotkou a případně s objemnějšími hlízami, aby nedošlo k poškození cibulí Vám balíček může být doručen pouze v přiměřeně velké krabici.

Objednávky vyřizujeme podle pořadí, v jakém přišly a byly zaevidovány v našem systému. Pokud do převážně semenné objednávky zařadíte i rostlinku v květináči, označenou jako K7, K9, C2 atd. více info najdete zde: http://www.rostlinky.cz/vysvetlivky-cz, bude tato objednávka pozastavena a bude čekat do doby, kdy se budou probouzet trvalky, keře nebo se začnou v závislosti na počasí dodávat objednané rostliny a přirozeně se to odrazí i na způsobu doručení, to znamená doručení v krabici a kurýrem. Semena letniček a trvalek, které se vysévají později přímo na záhon, můžete klidně nakombinovat s jinými rostlinami a balkonovkami, které zpravidla zasíláme v dubnu, resp. pozdější objednávky expedujeme do první poloviny května.

Někomu jednotné doručení semen například v dubnu může vyhovovat, stačí do poznámky uvést: poslat spolu, resp. nerozdělovat objednávku. No mnozí chtějí vysévat semena mnohem dříve než vysazovat trvalky. Tehdy Vaše objednávka může být jednoduše rozdělena a bude v ní přirozeně i zaúčtováno 2x přepravné - jedno pro doručení semen v první fázi a druhé pro zaslání rostlin v květináčích. Objednávky balkónových rostlin v sadbovačích jsou přirozeně také vyřizovány pouze v úzkém časovém období a mohou také vyžadovat individuální expedici. Ale o tom níže.

Ve druhé fázi zasílání, začátkem jara, prioritně expedujeme balkónové rostliny v sadbovačích, prostokořenné rostliny na živé ploty, hlízy a letní cibule. Tyto expedujeme ve velké míře před koncem března nebo v první týden dubna v závislosti na aktuálním počasí. Co jsou sadbovače a jak se dále takové rostliny v nich pěstují naleznete zde: http://www.rostlinky.cz/jak-vypestovat-rostliny-ze-sadbovacu

V březnu a dubnu se postupně začínají zasílat všechny venkovní rostliny ale vždy v závislosti na tom, jak se postupně probouzejí po zimě. Dokážeme tak zákazníkům garantovat, že budou schopny, dalšího normálního růstu. Balkonové rostliny v samostatných květináčích K7 nebo K9, resp. jejich cenově zvýhodněné balení po 3 či 6 kusů se expedují v dubnu v závislosti na aktuálním počasí, resp. i na počasí, jaké bylo v březnu. Zásilky rostlin jsou vyřizovány kurýrní službou a cena za přepravu se odvíjí od hmotnosti balíku. Pásma jsou do 3 kg, do 10 kg, do 30 kg a pokud je Vaše objednávka nad 30 kg, přepravné bude stanoveno individuálně podle požadovaného místa doručení, charakteru objednaného rostlinného materiálu a od něj se odvíjející požadavky na způsob přepravy.

Nebojte se, rostliny Vám nepřijdou teď v zimě

Opravdu, nebojte se, rostliny Vám nepřijdou teď v zimě, ale usnadníte práci našim kolegům množitelům, kteří budou vědět, jaké rostlinky pro Vás mají již nyní uprostřed zimy množit. Za to Vám ze srdce upřímně děkujeme.


Podzimní objednávky

Na podzim se vysazují jarní cibuloviny, kuchyňský česnek, kontejnerované dřeviny a trvalky a také prostokořenné druhy ovocných dřevin.. Vše má však svou postupnost, a proto nám dovolte pár informací ohledně vybavení vašich objednávek, expedice rostlin a samotné výsadby.

Asi nejčastější otázkou je: "Kdy budeme konkrétní rostliny a cibule expedovat?"Rostliny pro podzimní výsadbu

Orientační termín zasílání konkrétních druhů keřů, cibulí a stromů můžete vidět hned nad nákupním košíkem na naší stránce www.rostlinky.cz. Je to pro vás orientační termín. Růže mají například termín od 10.10, cibuloviny od 15.9.

Naši dlouholetí zákazníci a pěstitelé své požadavky a objednávky zasílají již v polovině prázdnin. Objednávky vyřizujeme v pořadí jakém přišli a byly zaevidovány v našem systému. Zasíláme je však vždy v čase vhodném na výsadbu.

Roční období prošly desetiletím určitými změnami a to znamená, že se podstatně změnily i teplotní rozdíly. Jaro nastupuje velmi brzy, léto je dlouhé a horké, podzim je dlouhý, mírný až teplý a stejně i zimy už nejsou takové jako bývaly kdysi.

Proto musíme přizpůsobit i konkrétní zásilky rostlin a cibulovin k danému období. Jinak by mohlo dojít během přepravy k poškození rostlin, některé druhy by dokonce do zimy mohly vyrašit a následně by je mrazy poškodily.

Jarní cibuloviny se vysazují od konce září až do trvalého zamrznutí půdy. Máme zkušenosti i s výsadbou cibulí tulipánů a narcisů v prosinci, v době kdy nemrzne. Pro kvetení je důležité, aby prošly chladným mrazovým obdobím. Nehledejte odpovědi v literatuře, kde se uvádí konkrétní termín výsadby. Kniha mohla být napsána v letech, kdy tyto termíny opravdu byly aktuální v závislosti na podmínky. Naší prioritou je zaslat zdravý a kvalitní materiál vhodný na výsadbu, ze kterého budete mít radost i požitek dlouhá léta.

Kuchyňský česnek se obvykle i v minulosti vysazoval od poloviny října. Do zimy by neměl vyrůst. Čím pozdější vysadíte, tím lépe.

Okrasné opadavé dřeviny, ovocné stromy a keře drobného ovoce, zejména prostokořenné, se většinou vysazují po opadu listů, což má také své opodstatnění. Snižuje se odpařování a to ztrátou listů a tím se podporuje ujmutí, následný zdravý růst a ­­prospívání. Ideální období je do konec října.

Kontejnerované rostliny - trvalky a dřeviny vhodné pro venkovní pěstování se vysazují v podstatě kdykoliv od konce března do konce listopadu, nebo do trvalého zamrznutí půdy, v závislosti na počasí.

Není možné vybavit vaši objednávku ze dne na den, proto prosíme o trpělivost a respektování našich dlouholetých zkušeností s rostlinným materiálem. Garantujeme kvalitní materiál, nejlepší cenu a ujmutí rostlin. Vaše objednávka bude vyřízena vždy v čase vhodném na výsadbu, nemusíte se obávat, že vám ji pošleme v nevhodném čase, kdy nebude možné výsadbu zrealizovat.

Přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů.

Další užitečné informace o nás:

Balení rostlin Neexistující rostliny u nás nekoupíte Hledáte rostlinu? O nás - Rostlinky.cz Jak objednávat To nejžádanější z katalogu Termín zadání objednávky 3D plánování zahrady Doručení a platba