+420 730 235 493

Jak vypěstovat rostliny ze sadbovačů

Výsadba balkonu nebo záhonů s letničkami na zahradě může být docela nákladná záležitost. V dubnu a v květnu jsou zahradnictví plné atraktivních rostlin, které je možné téměř hned (v závislosti na počasí a druhu) vysazovat ven a dosáhnout okamžitého efektu. Tato praktická stránka je přirozeně započtena v ceně.

Rostliny ze sadbovačů

Samozřejmě, úplně nejlevněji vyjde vypěstovat si mladé rostliny ze semen. Ne každý je však zručný ve výsevech a ne každý má na tento účel vhodné místo či čas. Tehdy přijde vhod, pokud si můžete zakoupit mladé rostliny v sadbovačích, při kterých zahradníci již provedli tu nejtěžší práci a stále máte možnost na nových výsadbách značně ušetřit.

Jak postupovat po dodávce rostlin v sadbovačích?

Mladé rostliny v sadbovačíchRostliny opatrně vybalte ze speciálních obalů určených pro jejich transport. Umístěte je na teplém a světlém místě a postavte je do misky s vodou, aby se substrát rašelinových sadbovačů nasákl.

Podobný výsledek můžete dosáhnout také vydatným porosením rozprašovačem. Následně nechte rostliny aklimatizovat na novém místě přibližně 24 h.

To kolik následné péče mladé rostlinky budou vyžadovat, závisí na velikosti sadbovače, ve kterém byly dodány.

Standardní velikost (průměr) rašelinového sadbovače mladých balkónových rostlin je 25 mm až 36 mm. Takové rostliny, které jsou dodávány většinou v poslední dekádě března, je nutné nejdříve na 4 až 5 týdnů přesadit do standardního 9-cm květináče předtím, než z nich uděláte rostliny, které přesadíte do balkónových truhlíků nebo přímo ven na záhon. V květináčích rostliny vytvoří bohatší kořenovou soustavu a substrát v nich udržíte jednodušeji přiměřeně vlhký. Předejdete tak "utopení" mladé rostlinky v balkónovém truhlíku, jakož i potenciálu poškození rostliny přízemními mrazy při jejím uspěchané výsadbě přímo ven.

Postup výsadby:

1. Nachystejte si kvalitní substrát pro balkonové rostliny a smíchejte ho se zásobním hnojivem.

2. 9-cm květináče naplňte substrátem po okraj a prstem vytvořte uprostřed jamku mírně větší než je velikost sadbovače.

3. Mladou rostlinku v sadbovači vložte do jamky a substrát přiměřeně zatlačte tak, aby ve vrchní části květináče vznikl prostor na zalití, ale ne příliš silně, aby kořínky dokázali prorůstat do nového substrátu.

4. Po vysazení všech rostlin, květináče zalijte pomocí konvičky s jemnou růžicí. Vysazené květináče položte na světlé okno nebo do skleníku a pěstujte v takových chráněných podmínkách 4-5 týdnů.

Máte otázky? Kontaktujte náš zákaznícky servis.


Balení rostlin Neexistující rostliny u nás nekoupíte Hledáte rostlinu? O nás - Rostlinky.cz Jak objednávat To nejžádanější z katalogu Termín zadání objednávky 3D plánování zahrady Doručení a platba