Blog
RSS zdrojOsteospermum pěstování
Přemýšlíte, jakou půvabnou letničkou si vyzdobit vaši zahradu, balkon nebo terasu? Jednou z možností je rostlina osteospermum, jejíž květy se mohou zbarvovat do pestré škály odstínů. Pojďme se podívat na to, kdy vysévat osteospermum, jaké podmínky této rostliny zajistit a na co si dát během pěstování pozor. Ale nebojte se. Rostlina je poměrně nenáročná a poradí si s ní i začátečníci.
Co je pro osteospermum charakteristické
Osteospermum (jinými slovy také kapská kopretina, paprskovka nebo modroočko) je krásná rostlina původně pocházející z Afriky. Ve své původní oblasti se jedná o dlouholetou rostlinu, v našich podmínkách nicméně bývá pěstovaná jako letnička. V zimě totiž u nás pro ni nejsou ideální teplotní podmínky.
Osteospermum dosahuje do výšky 20 až 40 cm. Těšit se přitom můžete na okouzlující květy, které se mohou zbarvovat do bílého, žlutého, fialového, růžového, oranžového, červeného nebo namodralého odstínu. Jednotlivé odrůdy rostliny se pyšní většinou nepříliš výraznými kopinatými listy.
Pořiďte si sazeničky osteospermum v našem e-shopu a ozdobte touto krásnou rostlinou vaši zahradu
Je osteospermum trvalka?
Osteospermum je původně trvalka, nicméně v našich podmínkách bývá nejčastěji pěstována jako letnička. K přezimování tato rostlina vyžaduje vzdušné a dostatečně prosvětlené stanoviště, kde se teplota pohybuje od 2 do 10 °C. Osteospermum a mráz totiž nejdou dohromady.
S čím kombinovat osteospermum
Květina osteospermum může vytvářet zajímavé kombinace se spoustou různých rostlin. Hodit se k nim mohou například gazánie, skvěle ale vypadá také verbena či petúnie. Vsadit můžete také na okrasné trávy, jako je kostřava či ostřice. Kontrast k výrazným květům paprskovky může vytvořit například smil, santolina či levandule. Podobnou dobu kvetení jako osteospermum nabídne třeba měsíček nebo ostálka.
Osteospermum výsev
Nyní se pojďme podrobněji podívat na to, jak pěstovat osteospermum. Semena paprskovky se vysévají do lehkého substrátu v období od února do března. Substrát je přitom vhodné opatřit perlitem, který jej ještě více provzdušní. Semena klíčí 2 až 3 týdny, přičemž k tomu potřebují teplotu kolem 20 °C. Ideální je zvolit slunné a zároveň dobře chráněné stanoviště. Pokud bude osteospermum vystaveno špatnému počasí, má tendenci zavírat květy (nicméně s příchodem příznivějšího počasí se opět rozvinou).
Paprskovku nezapomeňte pravidelně zalévat. V průběhu vegetačního období je vhodné rostlinu také přihnojovat.
Osteospermum v truhlíku
Osteospermum lze pěstovat nejen volně v záhoně, ale i v nádobě. Na dno truhlíku je vhodné nasypat štěrk. Poté smíchejte půdu s kompostem a nasypte ji do dvou třetin nádoby. Následně můžete přidat pomalu uvolňující se hnojivo. Paprskovku poté zasaďte do květináče.
Nezapomeňte ji pravidelně zalévat. Dejte si ale pozor na to, aby ve vodě nestála a nezačaly jí uhnívat kořeny. Průběžně také odstraňujte odkvetlé květy, čímž si zajistíte novou násadu.
Osteospermum přezimování
Jak již bylo zmíněno, v našich podmínkách bývá jednodušší pěstovat osteospermum jako letničku. Pokud se ale přesto chcete pokusit o přezimování osteosperma, je důležité dodržet několik pravidel. Předně je potřeba rostlinu přemístit do interiéru v momentě, kdy teploty klesnou pod 10 °C (a zároveň před příchodem prvních mrazů).
K přezimování volte světlé a chladné stanoviště s teplotou mezi 5–10 °C. Ideální může být třeba zimní zahrada, sklep s oknem či nezámrzný skleník. Během zimy omezte zálivku a rostlinu zalévejte pouze tak, aby substrát zcela nevyschnul. Před přezimováním nezapomeňte rostlinu zastřihnout na délku 10–15 cm.
S příchodem jara můžete začít přísun vody postupně navyšovat. Pokud již kořeny rostliny vyplnily celý květináč, můžete osteospermum zasadit do nového substrátu. Jakmile již nehrozí poslední jarní mrazíky (většinou v polovině května), můžete rostlinu přesunout ven.
TIP: Inspirujte se, jaké jsou další letničky různých barev a vytvořte kombinaci, která zaujme na první pohled.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Jakon pěstování
Jakon je plodina, která byla od pradávna pěstována Inky pro svou vynikající chuť a vysoký obsah prospěšných látek. U nás jakon prozatím není tolik rozšířený, nicméně je to velká škoda. Tato chuťově velmi zajímavá zelenina si snadno získá vaše srdce. Navíc je pěstování jednoduché a v mnohém připomíná pěstování klasických brambor. Pojďme se podrobněji podívat na to, co jakon je a jaké podmínky mu zajistit.
Co je jakon
Jakon (latinsky Smallanthus sonchifolius) je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Přirozeně se vyskytuje v deštných lesích Peru a Bolívie v nadmořských výškách od 1 000 do 3 770 metrů.
Jakon (nebo také yacon) je zajímavá ochlupená rostlina, která může dorůstat až do výšky 3 metrů. Pyšní se hustě větvenou lodyhou, která nese sytě zelené listy trojúhelníkového tvaru. Jednotlivé listy mají také zajímavý zubatý okraj. Nadzemní část rostliny je tvořena několika chlupatými olistěnými lodyhami.
Níže v zemi se pak nachází zásobní hlízy jakonu, které zaujmou svým vřetenovitým tvarem. Jejich vzhled může připomínat protáhlé brambory nebo třeba topinambury. Díky svému složení se tyto hlízy využívají jako superpotravina. Nad těmito hlízami rostlina tvoří hlízy stonkové (neboli kaudexy), které jí slouží pro vegetativní rozmnožování. Používají se jako sadba a ke konzumaci vhodné nejsou.
Pořiďte si sazenice jakonu v našem e-shopu a pusťte se do jejich pěstování. Poradí si s ním i začátečníci
Jak chutná jakon
Z yaconu se jí právě výše zmíněné zásobní hlízy. Ty se vykopou ze země, oloupou se a můžete je konzumovat. I když vypadají jako brambory, svou chutí připomínají spíše svěží ovoce. Jsou šťavnaté a připodobnit je lze třeba jablkům či hruškám.
Hlízy lze konzumovat syrové nebo sušené. Rovněž se mohou péct, vařit nebo smažit. Z jakonu lze také lisovat šťávu. Záleží tedy jen na vašich preferencích. Jejich předností je vysoký obsah vlákniny, draslíku, železa, vápníku, fosforu a enzymů.
Jak jakon usušit
Po sklizni mají hlízy jakonu tendenci poměrně rychle vysychat. Pro uskladnění se proto často suší. V tomto ohledu můžete postupovat stejně, jako byste vyráběli křížaly. Jednotlivé hlízy najemno nakrájejte a sušte je v sušičce nebo troubě.
Jakon pěstování
Jakon si můžete v našich podmínkách vyzkoušet vypěstovat i vy. Pamatujte, že rostlině vyhovuje slunné stanoviště. Pro svůj růst také vyžaduje dostatečné množství vláhy. Ideálně volte dobře propustnou půdu bohatou na humus. Těžké a zamokřené půdy vhodné nejsou.
Jakon na prodej má podobu sazenic. Přímou výsadbu jakonu provádějte do předem připravených jamek. Rostliny sázejte asi 40 cm od sebe, aby měla každá rostlina dostatek prostoru ke svému růstu.
Kdy vysadit jakon
Jakon se sází na konci dubna nebo na začátku května. Během vegetačního období postupujte podobně jako u brambor. Tedy nezapomeňte kypřit a odhrnovat řádky.
Jakon mrazuvzdornost
Yakon je obecně citlivý na mráz, při kterém dochází k poškození listů a stonků. Jednotlivé hlízy můžete sklízet po rozkvětu květů nebo s příchodem prvních podzimních mrazů. Lze je buď ihned konzumovat, nebo je uskladnit. V chladném a tmavém sklepě hlízy vydrží až do následujícího jara.
Nyní již víte nejen to, kde koupit yakon, ale i jaké podmínky mu dopřát a čím podpořit jeho zdravý růst. Neváhejte a vyzkoušejte tuto superpotravinu i vy.
TIP: Kromě jakonu se můžete pustit do výsadby další chutné, tentokrát tradiční zeleniny. Zjistěte například, jak vypěstovat chutný hrášek.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Paulovnie pěstování
Paulovnie je krásný strom, který si vaše srdce získá zejména pro svou nádhernou barvu květů. Zjistěte více o pěstování paulovnie a o tom, jaké podmínky jí dopřát. Podíváme se také na pravidla výsadby a řezu.
Charakteristika paulovnie
Paulovnie (jinak známý také jako pavlovnie nebo paulownia) je exotický strom, který zaujme nejen krásou svých listů a květů. Pochází z Asie, konkrétně z Číny. Strom byl pojmenován po ruské carevně Pavlovně.
Paulovnie patří mezi opadavé stromy, které se pyšní velkou korunou. Má velké srdčité listy a fialovo-modré květy, které bezpochyby zaujmou na první pohled. Paulovnie kvete většinou na jaře. V Číně a Japonsku je paulovnie strom štěstí, jelikož přináší dobro a blahobyt.
Je známo několik druhů paulownie, mezi které se řadí zejména paulovnie plstnatá (latinsky Paulownia tomentosa) či paulovnie protáhlá (latinsky Paulownia elongata).
Paulownia nevýhody
Mezi nevýhody tohoto stromu se řadí jeho invazivní charakter. Díky velkému množství semen a schopnosti klíčit v různých podmínkách snadno zplaňuje, což může způsobovat riziko pro původní ekosystémy a potlačení původní vegetace. Na zahradě nebo v jejím blízkém okolí se proto paulovnie může stát obtížně regulovatelnou dřevinou. Do pěstování paulownie v Česku se nicméně můžete bez obav pustit.
Rychle rostoucí strom paulovnie
Strom bývá ceněn pro své rychle rostoucí dřevo, které vyniká po stránce své lehkosti a zároveň pevnosti. Navíc má široké spektrum využití, vyrábí se z něj nábytek, stavební materiály nebo třeba hračky. V závislosti na konkrétním kultivaru dokáže za jeden rok vyrůst až o úctyhodných 5 metrů.
V našem e-shopu prodáváme paulovnii plstnatou v podobě sazenic. Neváhejte a vysaďte si ji na svou zahradu
Paulownia výsadba
Paulownii je vhodné vysadit buď na jaře, nebo na podzim. K výsadbě volte dostatečně velkou a hlubokou jámu, do které se vejde celý kořenový systém. Pavlovnii se nejvíce daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Při pěstování paulownie si ale dejte pozor na příliš vlhké prostředí, jelikož tento strom nemá ráda trvalé zamokření a přítomnost stojaté vody.
Co se půdy týče, volte ideálně dobře propustnou a mírně vlhkou. Stromu se bude dařit zejména v lehce kyselé až neutrální půdě. Před samotnou výsadbou můžete kvalitu půdy vylepšit kompostem nebo organickými hnojivy.
Kdy kvete paulownia
Paulovnie plstnatá kvete na jaře, většinou v období od dubna do května. Zajímavostí je, že paulovnie kvete ještě před olistěním stromu. Na holých větvích se tedy objevují vzpřímená květenství se světle fialovými, trubkovitými květy. Ty se pyšní velmi jemnou a příjemnou vůní, díky čemuž bývá strom v zahradách velmi ceněn.
Paulownia kořeny
Paulovnie vytvářejí kořeny, které zasahují poměrně hluboko do půdy. Díky tomu mají přístup k vláze i živinám z nižších půdních horizontů.
Řez paulovnie
Průběžný řez paulovnie je klíčový k tomu, abyste udrželi žádoucí tvar stromu a podpořili jeho zdravý růst. Jelikož strom roste poměrně rychle, věnujte pravidelné péči pozornost.
Ideální doba k řezu nastává v období vegetačního klidu (obvykle od pozdního podzimu do předjaří). V tomto čase strom zpravidla nemá listy a omezíte riziko poškození nových výhonů. Pokud náhodou zimní řez nestihnete, můžete k němu přistoupit i na jaře (ještě před rašením nových pupenů).
Pokud chcete mít paulovnii s rovnějším kmenem a rozložitější korunou, odstraňte spodní a příliš husté větve. Nezapomínejte také průběžně odstraňovat suché, poškozené, nemocné či křížící se větve. Díky tomu zlepšíte zdravotní stav stromu.
TIP: Hledáte další velké stromy do zahrady, které nabídnou estetický vzhled a zprostředkují vám příjemný stín? Nebo chcete zakomponovat spíše stromy do malé zahrady s kompaktním růstem? Inspirujte se vhodnými variantami.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Protěž alpská pěstování
Toužíte vaši skalku doplnit o skutečně zajímavou rostlinu, která zaručeně přitáhne pozornost na první pohled? Jednou z možností je protěž alpská, která se pyšní nádhernými květy ve tvaru malých hvězd. Přečtěte si, jak na její pěstování, jaké podmínky jí dopřát a s čím můžete tuto jedinečnou rostlinu zkombinovat.
Charakteristika protěže alpské
Protěž alpská, jinak také plesnivec alpský (latinsky Leontopodium alpinum) je vytrvalá rostlina, která se přirozeně vyskytuje zejména v horských oblastech a na skalnatých stanovištích. Na první pohled vás jednoznačně zaujme svými stříbřitě bílými květními úbory, které obklopují kopinaté listy. Skvěle se hodí pro skupinovou výsadbu ve skalce.
Pořiďte si sazeničky protěže alpské v našem e-shopu a vysaďte je rovnou na záhon
Kromě protěže alpské je známo hned několik dalších druhů protěže. Patří mezi ně například protěž čínská (Leontopodium sinense), protěž himalájská (Leontopodium himalayanum), protěž japonská (Leontopodium japonicum) nebo protěž sibiřská (Leontopodium sibiricum).
Protěž alpská pěstování
Alpská protěž bývá mezi pěstiteli oceňována pro své nízké nároky na pěstování. Klíčová je zejména správná volba stanoviště. Ideálně tuto rostlinu vysaďte na slunné stanoviště, dařit se jí však bude i v polostínu. Volte zásaditou, propustnou a štěrkovitou půdu. Rostlina vyžaduje spíše mírnou zálivku a více než přemokření toleruje spíše sušší podmínky.
Protěž v zahradě
Sazenice protěže můžete na zahradu vysazovat od konce května až do srpna. Hezky vypadají na záhoně vysazené do sponu 30 × 20 cm. Výhodou je, že rostlina je v našich podmínkách plně mrazuvzdorná. Jediné, před čím je potřeba rostlinu chránit, je dlouhodobá vlhkost a dlouho ležící sníh.
Protěž květ
Protěž alpská je vysoce dekorativní především díky svému zajímavému květu. Vzhledem k tomu se často suší a hodí se také pro dekorativní účely.
Tyto jedinečné květy se pyšní bílou chlupatou strukturou a na první pohled připomínají malé hvězdy. S pomocí protěže tak můžete do vaší zahrady přenést kus přírody z vysokohorských oblastí. Pamatujte na to, že protěž zpravidla kvete až v druhém roce od výsadby, a to v období od konce května do srpna.
Kde vysadit protěž
Protěž se skvěle stane součástí vaší skalky. Při volbě stanoviště se snažte ideálně napodobit její přirozené prostředí. To znamená, že můžete protěž alpskou vysadit na kamenité místo.
Rostlině se bude dařit třeba ve štěrbinách mezi jednotlivými kameny. Doplnit ji lze například okrasnými travami nebo kvetoucími skalničkami s podobnými nároky. Protěž alpská se může vyjímat také na suché zídce společně se skalkovými sukulenty.
Protěž výsev
K výsevu této rostliny přistupujte ideálně během února. Pomocníkem vám bude substrát pro pokojové rostliny, do kterého lze přidat malé množství písku. Jednotlivá semena pouze lehce zasypte, přitlačte a opatrně zalijte. Semena klíčí při teplotě alespoň 18 °C. K dopěstování sazeniček je pak zapotřebí teplota kolem 12 až 16 °C.
Předpěstování protěže alpské zabere zhruba tři měsíce. Po této době můžete sazeničky zasadit na vámi zvolené stanoviště. Pamatujte na to, že rostlina vyžaduje dobře propustnou půdu. Ideálně volte kamenitou, vápenitou a nezamokřenou půdu.
TIP: Inspirujte se, jaké jsou další vhodné rostliny do skalky a pusťte se do plánování.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Liliochvostec vs mnohokvět
Obě tyto rostliny patří mezi dominantní trvalky a jejich názvy jsou často zaměňovány. Přečtěte si, jak je od sebe rozeznáte a jaké jsou rozdíly v jejich pěstování.
Liliochvostec pěstování
Liliochvostec (Eremurus) je trsovitá trvalka pocházející z Asie. Vytváří mohutné bezlisté květní stonky a každý z nich tvoří hustý klas hvězdnicovitých bílých, růžových nebo žlutých květů s nápadnými tyčinkami, které jsou vyhledávány včelami a motýly.
Pro bohaté kvetení potřebují studenou zimu, která navodí kvetení. Mladí jedinci jsou však citliví na mráz. Liliochvostec vyžaduje suché, propustné půdy, pěstování na plném slunci v trvalkovém záhoně.
Důležité je se postarat také o liliochvostec po odkvětu. Listy nechte přirozeně odumřít, aby poskytly hlíze energii pro následující rok.
Vyberte si liliochvostec z nabídky eshopu a ozdobte touto trvalkou vaši zahradu
Na podzim je nutné je nastlat kompostem, ale kořenovou hlavu nechat volnou. Rozmnožují se dělením trsů po odkvětu.
Kleopatřina jehla pěstování
Mnohokvět (Kniphofia), nazývaný i Kleopatřina jehla, je oddenková trvalka pocházející z Afriky. Většinou jsou druhy stálezelené, existují však i opadavé druhy.
Rostliny vytvářejí stejně bezlisté pevné stonky ukončené dlouhými soukvětími klasovitých květů s třásněmi. Květy bývají červené, oranžové, bílé i žluté, a kombinované. Výškou dosahují od 50 do 180 cm.
Objevte mnohokvět v naší aktuální nabídce a vysaďte si jej na záhon nebo třeba do nádoby
Při pěstování mnohokvětu si dejte pozor na zimní vlhkost, která rostlině nevyhovuje. Citlivé druhy se musí pěstovat s nastýlkou, která jim vyhovuje, nebo v chladném skleníku. Vyžaduje hluboké, propustné, sušší půdy na plném slunci nebo v částečném stínu.
Vynikne v trvalkovém záhoně i jako solitéra. Rozmnožuje se dělením trsů brzy na jaře. V době kvetení jsou plné čmeláků, včel a jiného hmyzu.
Kleopatřina jehla v květináči
Kleopatřinu jehlu lze pěstovat také v nádobách a tímto způsobem si ozvláštnit třeba vaši terasu nebo balkon. Pamatujte ale na to, aby byl květináč dostatečně velký (pojmout by měl minimálně 10 litrů substrátu). Dno nádoby musí mít otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Pro lepší odvodnění je vhodné dát na dno zhruba 5cm vrstvu hrubého štěrku či drobných kamínků.
Kdy řezat mnohokvět
K řezu mnohokvětu lze přistoupit v různých částech roku. Na jaře se například odstraňují všechny suché, poškozené nebo mrtvé listy, které na rostlině zůstaly z předchozího roku. V létě je důležité pamatovat na odstranění odkvetlých květů, čímž podpoříte jejich další tvorbu. Stejně tak i na podzim můžete odříznout květy a poškozené listy a kleopatřinu jehlu tak připravit na zimu.
Kleopatřina jehla přesazování
Kleopatřinu jehlu je možné přesazovat, nicméně je potřeba být v tomto ohledu opatrní. Zásobní hlíza této rostliny je totiž velmi křehká a může se poměrně snadno zlomit.
Pokud se do tohoto úkolu chcete pustit, vytvořte si nejprve v zemi dostatečně velkou jámu, do níž se kromě hlízy vejdou i kořeny. Některé kořeny mohou být silně propletené, proto postupujte velmi opatrně. Pamatujte na to, aby vegetační vrchol rostliny směřoval vždy vzhůru (najdete jej ve středovém puku). Dejte si pozor na to, aby žádná z částí hlízy ze země nevyčnívala.
Pokud máte tendenci jednu rostlinu opakovaně přesazovat, můžete následně bojovat s problémem, že nebude kvést. Vždy je proto lepší nechat kleopatřinu jehlu na jednom stanovišti více let.
Kleopatřina jehla po odkvětu
Kleopatřina jehla na první pohled zaujme svou listovou růžicí, která je podobná růžici juky. Stejně tak květ vyrůstá ze stvolu, který je pokrytý šupinami. Po odkvětu je nicméně nutné stvol, který může dosahovat délky až 2 metrů, odříznout.
Kleopatřina jehla zazimování
Aby rostlina dobře zvládla zimní měsíce, je vhodné zhruba o třetinu zkrátit její listy. Hlavní část rostliny pak můžete zakrýt spadaným listím dřevin. V teplejších lokalitách zvládá kleopatřina jehla zimu poměrně obstojně. V chladnějších místech je vhodné využít její důkladné zateplení spadaným listím. Obecně lze říct, že je kleopatřina jehla mrazuvzdorná až do -25 °C.
Kleopatřina jehla na jaře
Kleopatřina jehla se nejčastěji vysazuje na podzim, nicméně k tomuto kroku lze přistoupit také na jaře. Kromě toho je vhodné v tomto období začít s pravidelnou zálivkou (za předpokladu, že půda není přirozeně vlhká). Jakmile začne rostlina dosahovat větší výšky, zajistěte jí oporu, aby se vystavena větru nezlomila. V momentě, kdy kleopatřina jehla začne růst, můžete také začít s přihnojováním hnojivem bohatým na fosfor a draslík, díky kterému podpoříte růst květů.
Je kleopatřina jehla jedovatá?
Ano, u kleopatřiny jehly jsou jedovaté všechny části rostliny. Rostlina může být toxická nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Při manipulaci s hlízami (během výsadby) je vhodné vždy používat rukavice.
Pokud chcete přilákat hmyz do zahrady, určitě začněte pěstovat tyto dominantní trvalky, které vám rozpálí zahradu jako pochodně. Právě ty totiž tyto květiny připomínají.
TIP: Znáte kamélii a její nároky na pěstování? Zjistěte, jak tuto krásnou květinu připomínající růži pěstovat.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Starček pěstování
Starček se pyšní poměrně velkou druhovou rozmanitostí. Jednou z nejznámějších odrůd je starček převislý, který na první pohled připomíná šňůru plnou korálů. Zjistěte, jaké další druhy jsou rozšířené a jak na jejich pěstování.
Starček zahrnuje velké množství druhů
Starček (latinsky Senecio) je rod rostlin z čeledi hvězdicovité. Zahrnuje přitom velkou spoustu druhů rostlin, které mohou mít podobu bylin i keřů a stromů. Název starček je odvozen od podobnosti rostliny, která po odkvětu připomíná bělavou hlavu starého muže.
Rod Senecio čítá velkou spoustu druhů. Mezi ty nejznámější se řadí třeba starček obecný dorůstající do výšky 10 až 40 cm se žlutými květy či starček převislý, který bývá hojně pěstován jako zajímavá pokojová rostlina. Z dalších odrůd stojí za zmínku třeba starček vodní, který se přirozeně vyskytuje ve vlhkém prostředí či starček přímořský pocházející ze Středomoří.
Mezi krásné rostliny se dále řadí starček Fuchsův, který je známý pod lidovým jménem kycol. Dále pak existuje například starček jarní, starček hajní, starček lesní, starček Kleinův, starček skalní, starček vejčitý či starček růžový.
Zajímavou variantou je senecio 'Angel Wings', jehož listy připomínají právě andělská křídla.
Starček květ
Velikost, tvar i zbarvení květů Senecio se odvíjí od zvoleného druhu starčeku. Nejčastěji se však můžete setkat s výraznými květy ve žluté barvě. Některé druhy starčeku jsou nicméně pěstovány spíše pro svůj dekorativní vzhled listů než pro samotné květy.
Pokud vám žádný květ starček nenabídne, může za tím stát hned několik důvodů. Předně se může jednat o zajištění nevhodných podmínek, jako je nedostatek světla, špatná teplota či nevhodná zálivka. Také mladé rostliny někdy nemusí kvést, dokud nedosáhnou určitého věku.
Rostlina starček stříbrný
Starček stříbrný patří do rodu Jacobaea, nicméně dříve se řadil právě do rodu Senecio. I z toho důvodu bývá mnohdy označován jako Senecio cineraria, i když správné označení je Jacobaea maritima.
Starček stříbrný preferuje slunné stanoviště, kde nejvíce vynikne zbarvení jeho listů. Snese i polostín, nicméně v takovém případě může trochu ztratit intenzitu jeho stříbřitého odstínu. Z hlediska půdy mu vyhovuje propustná a lehká půda. Rostlina také lépe snáší sucho než přemokření. Skvěle se hodí jako obruba záhonů nebo jako doplněk k jinak barevným květinám.
Vypěstujte si starček stříbrný i vy a těšte se z jeho krásného a originálního vzhledu
Senecio pěstování
Při pěstování starčeku je samozřejmě potřeba rostlině zajistit adekvátní podmínky. Ty se mohou částečně lišit dle toho, pro jakou konkrétní odrůdu se rozhodnete.
Starček převislý pěstování
Starček převislý preferuje slunné stanoviště, ovšem bez přímého světla, které by mohlo spálit jeho listy. Nezapomeňte rostlině nabídnout dobře propustnou půdu. Květináč nebo nádoba na pěstování by měla mít otvory, aby se zabránilo přemokření rostliny.
Starček nevyžaduje příliš časté zalévání. Pokud jej přelijete, můžete poměrně snadno způsobit uhnívání kořenů. Vždy proto k zálivce přistupte až v momentě, kdy bude vrchní část půdy suchá. Časté přihnojování není potřeba. Stačí jej provést jednou měsíčně během vegetačního období.
Starček se obecně řadí mezi teplomilné rostliny. Preferuje teplotu v rozmezí 18–25 °C. Některé druhy snesou i chladnější podmínky.
Starček stříhání
Požadavky na řez a péči se přirozeně liší dle konkrétního druhu rostliny. Starček převislý například vyžaduje pravidelné zkracování dlouhých převislých stonků, díky čemuž podpoříte větvení a hustší růst rostliny. Odstřižené části můžete použít k řízkování.
Starček stříbrný se stříhá po odkvětu, kdy odstraníte odkvetlé stonky. Na jaře pak můžete provést ještě zpětný řez, díky kterému rostlinu omladíte a podpoříte její bujný růst.
Starček skalní pravidelný střih nevyžaduje, nicméně můžete alespoň odstranit přerostlé či poškozené části rostliny.
Pokud pěstujete starček Weinmannův, nezapomeňte na jaře zařadit tvarovací řez, díky kterému zachováte kompaktní rozměry rostliny.
Starček růžový můžete na konci sezóny zastiřhnout radikálně, abyste se mohli v příštím roce těšit z ještě lepšího růstu.
Starček přezimování
Podmínky pro přezimování starčeku se opět odvíjí od toho, pro jaký druh se rozhodnete.
Sukulentní starčeky je nutné na zimu přenést do vnitřních prostor, kde teplota neklesá pod 10 °C. Ideální je rozmezí od 10 do 15 °C. Na zimní měsíce výrazně omezte zálivku a rostlinu nehnojte.
Keřovité starčeky (například starček Weinmannův či starček Kleinův) jsou částečně mrazuvzdorné, pokud se pěstují na záhonu. V chladnějších oblastech lze však jednoznačně doporučit přikrýt je chvojím nebo netkanou textilií.
Jednoleté starčeky (například starček obecný) se přirozeně nepřezimovávají, jelikož svůj životní cyklus dokončí během jedné sezóny.
TIP: Rozzařte váš balkon či terasu zajímavými květinami po celý rok. Přečtěte si, jaké květiny zvolit na balkon v zimě.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Jak zazimovat muškáty
Muškáty vydrží na balkoně až do prvních mrazů, pak je nutné je přemístit do sklepů, garáže nebo skladu. Před zazimováním je seřízněte o polovinu. Pokud během zimování opadnou listy, není to problém. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak zazimovat muškáty v bytě či domě.
Jakou teplotu vydrží muškáty
Přezimování muškátů ve tmě je možné. Budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Volit však samozřejmě můžete i světlé prostory. Teplota při přezimování muškátů by neměla klesat do mínusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst. Vysaďte je do nového substrátu a s přihnojováním začněte až po měsíci.
Jak přezimovat muškáty
Aby vám muškáty mohly zdobit prostor i příští rok, je potřeba včas přistoupit k jejich zazimování. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak postupovat.
Kdy zazimovat muškáty
Nejprve si pojďme říct, kdy uklidit muškáty. Muškáty je vhodné přemístit ještě předtím, než přijdou první mrazíky. S příchodem podzimu proto sledujte předpověď počasí a včas je přeneste do teplejšího prostředí.
Zazimování muškátů
S přípravou zazimování muškátů začněte již na konci léta. Nejprve omezte zálivku a stejně tak se již vyhněte přihnojování rostliny. Nezapomeňte také odstranit suché, zažloutlé a nezdravé listy. Další konkrétní kroky a podmínky se mohou mírně lišit od vámi zvolené odrůdy.
Jak zazimovat anglické muškáty?
Pamatujte na to, že tento typ muškátů potřebuje během zimních měsíců teplotu do 10 °C. Vhodným místem pro jejich přezimování proto může být například zimní zahrada či nevytápěná veranda.
Jak zazimovat vzpřímené muškáty?
U tohoto druhu muškátů není vyloženě nutný střih před zazimováním. K zastřihnutí rostliny proto můžete bez problémů přistoupit až na jaře.
Jak přezimovat převislé muškáty?
U této odrůdy pamatujte na důsledné zredukování jednotlivých výhonů (zhruba na polovinu).
Převislé muškáty přezimování
Pokud pěstujete převislé muškáty, je potřeba jejich dlouhé výhony na zimu zkrátit zhruba na polovinu. Na jaře pak můžete přistoupit k ještě výraznějšímu zastřihnutí.
Jak zastřihnout muškáty na zimu
Muškátům je potřeba seříznout všechny letošní výhony, a to tak, aby si rostlina zachovala zhruba jednu třetinu své velikosti. Kromě toho odstraňte všechny zbývající květy a uschlé listy. Nezapomeňte zkontrolovat, že daná rostlina není napadena plísní či jinou chorobou.
Pestrá nabídka různých odrůd muškátů v našem eshopu
Přezimování muškátů podle našich babiček
Muškáty jsou pomyslnou stálicí českých zahrad. Jejich přezimování řešily už naše babičky. Ty doporučovaly muškáty na zimní měsíce zabalit do novin, a poté je pověsit do chladné místnosti „hlavou dolů“. Na jaře pak sice tyto muškáty vypadaly trochu unaveně a vyschle, s příchodem sluníčka se však většinou vzpamatovaly.
Jak zazimovat muškáty v paneláku
Výše uvedený tip od našich babiček je samozřejmě nepoužitelný v prostředí dnešních panelových domů, které bývají přetopené a chladné prostředí zde budete hledat jen těžko. Pro přezimování muškátů v bytě se nejčastěji využívá prosvětlené stanoviště poblíž okna na chodbě, kde je dostatek světla a zároveň zde zpravidla nepanují tak vysoké teploty.
Vyzkoušet můžete také použití krabice. Jak přezimovat muškáty v krabici? Rostliny vyndejte z nádob a kořeny očistěte od veškerých zbytků zeminy. Zabalte je do novin a svažte provázkem. Následně je hlavou dolů umístěte do papírové krabice. Na jaře je opatrně vybalte, mírně zkraťte jejich kořeny a výhony a namočte je na den do vody. Poté můžete muškáty vysadit do květináčů s novým substrátem. Nezapomeňte je také pravidelně zalévat a přihnojovat.
Muškáty po zimě
Během zimy jste pravděpodobně kontrolovali muškáty, které strávily zimu ve sklepech a ve skladech a už jste přemýšleli nad jarem, kdy budou opět na svých místech. Nyní je vhodné období na podrobnější obhlídku a zpětný řez muškátů. Podívejme se tedy na to, jak probudit muškáty po zimě.
Kdy probudit muškáty
Muškáty byste hlavně měli najít v živém stavu - s bílými nebo zelenými výhonky s listy nebo bez nich. Dobře si všímejte přezimující rostliny a určitě nepěstujte rostliny, které jsou napadeny chorobami a škůdci, co se během zimování může samozřejmě stát. Nejvyšší čas na probuzení muškátů z pomyslného zimního spánku nastává zhruba během března.
Jak seříznout muškáty na jaře
Pokud byly muškáty přezimované bez přístupu světla, výhonky jsou bílé barvy, vytažené nahoru. Není to tragédie, brzy se vzpamatují. Musíte je však seříznout o 1/3, odstranit všechny suché listy a suché a částečně zdřevnatělé výhony.
Začátkem dubna je můžete umístit na světlejší místo a otužovat. Každopádně je třeba vyměnit substrát, původní je vyčerpán, už téměř prorostlý kořeny a už není schopen ani přijímat vodu. Novým substrátem podpoříte růst a vitalitu rostlin.
S aktivní zálivkou však ještě chvíli počkejte, stejně tak s přidáváním hnojiv do zálivky. Tím, že vyměníte substrát, rostliny získají dostatek živin na nastartování růstu během určitého období.
S přihnojováním pro svěží barvu listů a bujný růst začněte až v květnu, později změňte hnojivo na podporu násady puků a dlouhé kvetení.
TIP: Pokud budete na jaře plánovat nové výsadby na balkon, nemusíte se omezovat pouze na muškáty. Přečtěte si článek o pěstování letniček na balkoně.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Orlíček pěstování
Orlíček patří mezi skutečně dechberoucí rostliny. Jeho květy navíc do vaší zahrady přilákají čmeláky, včely a také motýly. Z hlediska pěstování se jedná o nenáročnou rostlinu, se kterou si poradí i pěstitelé začátečníci. Zjistěte, jaké podmínky orlíčku dopřát, abyste se mohli těšit z jeho růstu.
Orlíček obecný
Nejznámějším druhem orlíčku je orlíček obecný (Aquilegia vulgaris). V Evropě se jedná o původní druh a narazit na něj proto můžete i ve volné přírodě. Jde o vytrvalou rostlinu, která zaujme vzpřímenými stonky a trsem listů. Dorůstá do výšky kolem 80 cm. Květy orlíčku obecného mají charakteristický trubkovitý tvar a pyšní se výraznými ostrými cípy na konci, které připomínají orlí drápy. Květy se mohou zbarvovat do fialového, modrého nebo růžového odstínu. Orlíček obecný kvete během jara a léta, a to obvykle od května do července.
Je orlíček jedovatý?
Ano. Trvalka orlíček obsahuje alkaloidy a je proto jedovatý. Pokud máte malé děti, doporučujeme rostlinu vysadit na místo, které je mimo jejich dosah.
S čím kombinovat orlíček
Orlíček vynikne nejen jako solitéra na pěstěném trávníku, ale může doplnit také vaši skupinovou výsadbu. Efektně vypadá například v kombinaci s pivoňkami, kosatci nebo růžemi. Hodit se může také k narcisům a jiným časným cibulovinám.
Orlíček alpský
Z dalších populárních odrůd orlíčku stojí za zmínku orlíček alpský (Aquilegia alpina). Domovem této rostliny jsou Alpy, jak ostatně napovídá samotný název. Dospělá rostlina dorůstá do výšky až 50 cm. Stonek je vzpřímený, mírně rozvětvený a vyrůstají na něm namodralé květy s charakteristickou stavbou. Perfektně vynikne i jako řezaná rostlina do vázy.
Orlíček kanadský
Orlíček kanadský (Aquilegia canadensis) je druh orlíčku, který pochází ze Severní Ameriky. Tento orlíček se pyšní krásnými výraznými červenými květy se žlutým středem. Skvěle vynikne v rámci smíšených trvalkových záhonů a také na skalkách.
Orlíček vějířovitý
Orlíček vějířovitý (Aquilegia flabellata) je druh orlíčku pocházející z východní Asie, konkrétně z Japonska a Koreje. V dospělosti může dosahovat výšky 20 cm. V květnu až červnu kvete krásnými kvítky sněhobílé barvy. Přízemní listy vytvářejí polštář, ze kterého vyrůstají dlouhé stonky. Skvěle se hodí i pro pěstování v nádobách.
Prohlédněte si sazeničky i semínka orlíčku v našem e-shopu a vyberte si variantu do vaší zahrady
Orlíček výsev
Orlíček se řadí mezi nenáročné rostliny a dokáže se poměrně dobře přizpůsobit různým podmínkám. Preferuje slunné až polostinné stanoviště. Dejte si pozor, aby bylo místo chráněno před ostrým poledním sluncem. Na plném slunci má totiž tendenci vadnout.
Půdu volte dobře odvodněnou a s dostatečným množstvím humusu. Před výsadbou můžete do půdy přidat kompost nebo jiný organický materiál pro zlepšení struktury a zvýšení obsahu živin.
Orlíček zpravidla dokáže odolat suchu, nicméně během suchých období je nutné jej pravidelně zalévat. Půdu proto udržujte vlhkou, ale dejte si pozor na přemokření.
Kdy vysadit orlíček
Semena orlíčku je vhodné na záhon vysadit v průběhu dubnu a května. Semena lze buď vysévat přímo do země, nebo je nejprve předpěstovat a sazenice ven přemístit později. Jelikož semena klíčí na světle, vysejte je na povrch substrátu, a poté je pouze mírně přitlačte.
Orlíček přesazování
Nutno upozornit, že orlíček nemá rád dělení trsů a přesazování. Vzhledem k tomu je lepší orlíček množit semeny.
Orlíček po odkvětu
Jakmile orlíček odvete, zůstane z něj jen nijak výrazně zajímavá zelená růžice listů. Pokud chcete zabránit tomu, aby se orlíček vysemenil, nezapomeňte jednotlivé stonky s květy včas odstřihnout. Pokud toužíte po tom, aby záhon vypadal krásně i po zbytek sezóny, vyplatí se orlíček kombinovat s rostlinami, které kvetou déle. Díky tomu se budete moct průběžně těšit z krásných pestrobarevných květů.
Orlíček stříhání
Jak jsme již zmínili, včasné zastřihnutí květů po odkvětu rostliny zajistí, že se rostlina nevysemení a nebude se rozšiřovat po vaší zahradě. Po odkvětu lze také prořezat vadlé nebo poškozené listy a stonky a tímto způsobem podpořit zdravý růst rostliny.
TIP: Orlíček můžete v zahradě zkombinovat s dalšími zajímavými trvalkami. Zjistěte, jak pěstovat dlužichu, která může tuto rostlinu skvěle doplnit.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Kalina pěstování
Je množství okrasných keřů, které dokáží vytvořit zajímavé zákoutí. Kalina (Viburnum) však patří mezi ty dřeviny, které jsou hodnotné pro své květy a některé i díky stálezeleným listům.
Čili jejich variabilita je obecně použitelná v zahradních kompozicích jako solitér, do pozadí záhonů, dokonce i na smíšené živé ploty nebo pěstování v nádobách.
Rozlišuje se cca 200 druhů. Výběr nádherných kalin najdete i v našem e shopu.
Kalina druhy
Mezi nejznámější stálezelené druhy kaliny patří Viburnum rhytidophyllum (Kalina vrásčitolistá). Její impozantní vrásčité listy zdobí keř během celé zimy. Jsou dlouhé, vrásčité, sytě zelené a poměrně pevné. Na jaře rozkvete bíložlutými květy.
Zvláštností je i to, že květní pupeny se tvoří už na podzim, jsou hnědé a pokryté chloupky, které na citlivé pokožce mohou způsobit podráždění a zarudnutí. Později po odkvětu se vytvoří červené plody, které jsou jedovaté.
Na pěstování není náročná. Snáší všechny typy půdy, kromě mělkých a podmáčených půd se jí opravdu bude dařit kdekoliv. Roste poměrně rychle, bez řezu ve světlém stínu až polostínu. Během tuhé zimy sice může ztratit část listů, ale ty na jaře rychle dorostou.
Další stálezelená kalina je kalina Davidova (Viburnum davidii), která je charakteristická elegantním vzhledem. Má modrozelené listy, bílé květy, které kvetou na jaře. V létě, po opylení, se tvoří modré plody, které jsou nejedlé. Dorůstá do výšky kolem 1m.
Je opravdu nádherná, ale potřebuje zimní ochranu a chráněné stanoviště před silným větrem, stejně i před přímým zimním a letním sluncem. Je citlivá na mráz, proto je nutné (zejména v období, kdy jsou holomrazy bez sněhu) celou rostlinu obalit textilií.
Má v oblibě mírně kyselé půdy. Odvděčí se vám krásným květem a listím, které je dekorativní během celého roku. Stejně tak ani na jaře ji nepřehlédnete. Pupeny jsou narůžovělé, ale vykvetou z nich bílé květiny.
Kalina bodnantská je velmi atraktivní rostlina, hlavně během zimních měsíců. Viburnum bodnantense 'Dawn' rozkvétá během mírných zim již koncem prosince a vydrží kvést do března. Květy má úzké trubkovité, nejdříve sytě růžové a později světle růžové barvy. Vykvétají ve shlucích přímo na bezlisté větvi. Největší předností je silná, ale velmi příjemná vůně, která se rozšiřuje v teplejších zimních dnech a je předzvěstí přicházejícího jara.
Další atraktivní je kalina obyčejná s bílými kulovitými soukvětími, které zaplaví celý keř. Viburnum opulus 'Roseum' kvete v květnu nádhernými soukvětími, které doslova visí z větviček. Z dálky působí jako květy hortenzie. Listy sice na podzim opadávají, ale ještě předtím se celý keř rozzáří červeným odstínem.
Výborně se jí daří na plném slunci, v každé půdě a dokonce nevyžaduje ani hnojení. Má však v oblibě humózní půdy. Dosahuje výšky 3 m. Je to opravdu impozantní dominanta předzahrádky nebo smíšeného záhonu. Dokonce by se jí dařilo i ve velké nádobě.
Zapomenout nesmíme ani na kalinu pražskou (Viburnum 'Pragense'), která má podobu stálezeleného keře. Listy jsou lesklé, vrásnité, kopinatě podlouhlé. Těšit se můžete na drobné květy, které se objevují na konci jara. Keř dorůstá do výšky až 2,5 metrů.
Neméně krásnou odrůdou je kalina vonná (Viburnum farreri). Tento opadavý keř pochází z Číny. Roste vzpřímeně a je bohatě rozvětvený. Kvete ještě před rašením listů, a to nejčastěji od března do května.
Pestrý výběr okrasných keřů z našeho eshopu
A takto by se dalo opravdu pokračovat v popisu i dalších kalin. Mají široké využití, proto je nevynechejte při plánování vaší nové koncepce zahrady.
Keř kalina
Kalina je keř, který v zahradě působí velmi efektním dojmem. Pojďme se podívat na to, kdy kvete a jaké odrůdy jsou stálezelené.
Kdy kvete kalina
Doba květu závisí od konkrétní odrůdy. Kalina obecná kvete od května do července. Hlavní období kvetení nastává zpravidla v červnu, kdy je keř dokonale obsypán barevnými květy. Kalina bodnanská vás květy potěší nejčastěji od března do dubna. Kalina vrásčitolistá kvete hned brzy zjara.
Kalina kvetoucí v zimě
Pokud toužíte, aby vaši zahradu květy rozzářily i v zimních měsících, vysaďte si zde kalinu bodnanskou. U ní se totiž během mírné zimy mohou květy objevit již v prosinci.
Stálezelená kalina
Mezi stálezelené druhy kaliny se řadí například kalina vrásčitolistá, kalina vavřínolistá, kalina Davidova nebo kalina širokolistá. Tyto odrůdy tedy zahradě poskytují zeleň i během zimních měsíců a jedná se o kaliny neopadavé. Naopak listy kaliny obecné, kaliny vonné či kaliny bodnanské se na podzim zbarvují do červena a opadají.
Jak rychle roste kalina
Rychlost růstu kaliny se samozřejmě odvíjí od konkrétního druhu a také podmínek, které tomuto keři dopřejete. Typický roční přírůstek se pohybuje zhruba od 20 do 40 cm. Růst kaliny podpoříte vhodnou péčí, pravidelným přihnojováním a správně zvolenou zálivkou.
Kalina řez
Podmínky pro řez kaliny se částečně odvíjí od toho, pro jakou odrůdu se rozhodnete.
Kaliny kvetoucí na jaře se řežou hned po odkvětu. Kromě toho můžete odstranit starší větve blízko u země, čímž podpoříte růst nových výhonků a zlepšíte celkový tvar.
Stálezelené kaliny je vhodné lehce prořezat buď na jaře, nebo po odkvětu. Pro udržení kompaktního vzhledu můžete také na jaře zkrátit nové výhony o třetinu až polovinu.
Kaliny kvetoucí v zimě se řežou na začátku jara, čímž podpoříte růst nových výhonů.
Kalina na kmínku
Pro pěstování na kmínku jsou ideální volbou spíše kompaktní odrůdy, jako například kalina vavřínolistá či kalina obecná.
Pokud máte o pěstování kaliny na kmínku zájem, je potřeba se zaměřit na správný řez. U mladého keře odstraňujte spodní větve, abyste podpořili růst hlavního stonku. Jakmile kmínek dosáhne požadované výšky, zastřihněte vrchol hlavního stonku, čímž podpoříte růst koruny.
Je kalina jedovatá?
Plody kaliny jsou pro lidi jedovaté. Jejich konzumace může vyvolat zánět žaludku a střev.
TIP: Přečtěte si také článek o dalším zajímavém keři - komule. Patří mezi rychle rostoucí keře, které vás překvapí nádhernými barvami.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Hledík pěstování
Hledík se díky svým pestrobarevným květům řadí k velmi oblíbeným rostlinám do zahrady. Jeho pěstování je přitom poměrně nenáročné. Jaké podmínky rostlině dopřát, aby se vám odvděčila záplavou krásných květů? A jaké jsou nejoblíbenější druhy?
Pěstování hledíku
Při pěstování hledíku je důležité věnovat pozornost správnému výběru půdy. Tato rostlina totiž vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Ideálně volte slunné stanoviště, jelikož právě dostatek slunečních paprsků je důležitý pro dosažení zdravého růstu a bohatého kvetení. Rostlině dopřejte pravidelnou zálivku, ale vyhněte se trvalému přemokření. Hledík zpravidla lépe snáší sucho než přemokření.
Hledík výsev
Pěstování hledíku není náročné. Výsev můžete provádět v březnu, a to buď ve skleníku, nebo za oknem. Semínka nezasypávejte zeminou, spíše je jen jemně zatlačte. Světlo totiž podporuje jejich klíčení.
Pokud panuje okolní teplota kolem 18 °C, semena vyklíčí za zhruba 7 až 10 dní. Po vyklíčení přepikýrujte jednotlivé semenáčky. Jakmile jsou rostliny dostatečně velké, zaštípněte jejich vrchol, aby se rozvětvily. Do zahrady můžete sazenice vysadit již v průběhu dubna. Slabé mrazíky by jim totiž neměly uškodit. Květy hledíku se objevují zhruba od července do října.
Pořiďte si semena hledíku a pusťte se do jeho výsevu sami. Vaši zahradu pak ozdobí pestrobarevné květy
Když je hledík odkvetlý
V momentě, kdy hledík v zahradě odkvete, je na místě všechna odkvetlá květenství odstranit. Tímto způsobem rostlinu podpoříte v tvorbě dalších květů, aniž by se vysilovala tvorbou semen.
Hledík přezimování
Hledík dokáže přečkat spíše mírnější zimu. V našich podmínkách se proto častěji pěstuje jako letnička. Pokud přece jen chcete, aby vám nabídl květy i příští rok, myslete na jeho zazimování. Ideální je přenést hledík na zimní měsíce dovnitř (například na chodbu či zimní zahradu).
Je hledík trvalka?
I když bývá hledík většinou pěstován jako letnička, ve skutečnosti jde o krátkověkou trvalku. V teplejších oblastech dokáže přežít i několik let, pokud mu k tomu poskytnete dobré podmínky a panují mírné zimy.
Ve většině oblastí, kde jsou spíše chladnější zimy, se však hledík pěstuje jako jednoletka, jelikož není odolný vůči mrazům. Pokud chcete, aby hledík mrazivé počasí zvládnul, je potřeba jej před tímto počasím ochránit. Na zimní měsíce jej přeneste dovnitř nebo mu poskytněte ochranu prostřednictvím mulčování.
Hledík větší
Mezi nejznámější druhy hledíku se řadí hledík větší (latinsky Antirrhinum majus). Popularitě se těší zejména pro své velké, živé, barevné květy. Tato rostlina dorůstá do výšky 1 metru, díky čemuž jednoznačně vynikne v každé zahradě. Hledík větší si vaše srdce získá díky různě zbarveným květům se šklebivou korunou. Má také zajímavé kopinaté listy. Pro podporu dalšího nakvétání je přitom na místě pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství.
Hledík nízký
Druhou nejznámější odrůdou hledíku je hledík nízký (latinsky Antirrhinum nanum). Jedná se o kompaktnější variantu hledíku, která se skvěle hodí do menších zahrad nebo pro pěstování jako okrajová rostlina. Hledík nízký dosahuje výšky kolem 30 cm. I přesto však nabídne velmi působivá květenství. Odrůda bývá ceněna také pro svou schopnost intenzivně kvést po celé léto. Díky tomu perfektně promění vaši zahradu.
TIP: Zajímá vás, kdy nastává vhodný čas na výsev letniček? A s čím hledík zkombinovat? Nenechte si ujít další z našich článků.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
-
Osteospermum pěstování
13. ledna 2025Přemýšlíte, jakou půvabnou letničkou si vyzdobit vaši zahradu,...
-
Jakon pěstování
7. ledna 2025Jakon je plodina, která byla od pradávna pěstována Inky pro svou...
-
Paulovnie pěstování
16. prosince 2024Paulovnie je krásný strom, který si vaše srdce získá...
-
Protěž alpská pěstování
9. prosince 2024Toužíte vaši skalku doplnit o skutečně zajímavou rostlinu, která...
-
Liliochvostec vs mnohokvět
2. prosince 2024Obě tyto rostliny patří mezi dominantní trvalky a jejich názvy jsou často...
-
Kalina pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, kalina veľmi dobre zvláda rez ale je dôležité naozaj zistiť o akú ide kalinu....
-
Kamélie pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, deje sa to obyčajne vtedy, ak má nevhodné podmienky, prievan, chladný vzduch z...
-
Kamélie pěstování
28. listopadu 2024Prosím o radu. mám druhý rok kamelii. Právě začíná nakvétat,ale květ se zcela neotevře,...
-
Kalina pěstování
11. listopadu 2024Dobry den mam Kalinu strom bile barvy květy tak zvanou obyčejnou nechci aaby byla vysoka ted ma...
-
Mišpule pěstování
8. listopadu 2024Dobrý deň, žiaľ nie je to pravda. Neviem, kde ste to čítali ale ani odborná literatúra to...