+420 533 312 793

ledna 2000

Přikrmujeme ptactvo v zimě

Autor: Ing. Adriána Francová 12. ledna 2000 Žádné komentáře

         Je čas k zamyšlení nad starým rokem, nad budoucími plány například i v zahradě a samozřejmostí by měla být pomoc opeřencům, kteří navštěvovali naši zahradu během celého roku a užitečně sbírali škůdce a zároveň nás potěšili veselými kolísavými tóny a štěbetáním. Nastalo zimní, chladné a náročné období, kdy je nedostatek potravy pro zvěř a ptactvo. Není však jedno, jak bude naše pomoc vypadat, protože ne všechno, co je dobré pro nás, je vhodné i pro ptáky. Musíte se naučit správně přikrmovat. Důležitý je i výběr místa, kde bude samotné krmítko umístěno. Jen tehdy se můžete potěšit z náletu ptactva.

Pokud nemáte zahradu, nezoufejte. Krmítko se dá umístit i na balkón, terasu, lodžii, nebo okenní parapet. Nejvhodnější jsou domky ze dřeva. Pro nedostatek místa můžete zvolit i plastové láhve nebo koupené domky a krmítka. Největší radost však budete mít, pokud si je vyrobíte sami. Není důležitý materiál, ale samotná velikost a hloubka, plus by bylo potřeba vědět, jaké ptáčky v zahradě nebo okolí znáte a často vidíte, aby krmítko nebylo labilní a malé pro datly a drozdy. Nejčastějšími návštěvníky budou asi vrabci a sýkorky. Střecha je také důležitá, aby do krmítka nefoukalo, nepršelo či nesněžilo na potravu, případně aby nebyla vyfoukaná ven. Krmítka se umísťují do výšky, aby ptáci byli částečně chráněny před kočkou. Jelikož ptáčci jsou plaší, je třeba jim umožnit, aby se rychle vzdálili, když se cítí ohrožení. Je to bohužel i tehdy, když uvidí Vás v zahradě. Ideální místo je na volném prostranství, částečně zakryté keřem a chráněné před silným větrem.

Jak přikrmovat a čím?

Ptáci mají rádi obilná zrna, slunečnici, kukuřici, ořechy, ovesné vločky, mleté zrno, ječmen, dále proso, mák, nakrájená jablka. Nikdy nepřikrmujte měkkým pečivem, solenými oříšky, vařenými těstovinami. Pokud si nejste jisti, čím a jak přikrmovat, zakupte si speciální směsi vhodné pro venkovní ptactvo. Prikrmujte pouze v zimním období, kdy je vyšší sněhová pokrývka, mrazy nebo dlouhotrvající zima. Prikrmujte v ideálním množství, pravidelně a pokud budete trpěliví, uvidíte množství ptáků v krmítku. Jednoduché krmítko si můžete vytvořit i z PET láhve. Přibližně ve středu vytvoříte otvor, nasypete směs semen a láhev zavěsíte na strom nebo jiné vhodné místo. Nezapomeňte na ně, ani oni nezapomenou. Na zahradu si vysaďte dřeviny a keře okrasné plody, které jsou pro nás možná nekonzumní, ale pochutnají si na nich právě opeřenci.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty