Pěstování orchidejí v bytě
VytisknoutOrchideje jsou stále moderní a žádané interiérové rostliny v domácnosti. Už podle názvu se zdá, že jsou ušlechtilé a náročné na pěstování, ale není to tak. Našli si oblibu u mnoha pěstitelů a staly se tak populární, že je obdivují po celém světě.
Nejznámější jsou asi druhy Phalaenopsis. Vy je ještě nepěstujete ? Bojíte se, že to nezvládnete ? V deseti krocích Vám ukážeme, že to náročné není a zvládnete to.
Kvalitní nákup je první a zároveň nejdůležitější krok
Mnohé obchodní řetězce lákají lidi na cenu, kteří pak bezhlavě nakupují rostliny bez kontroly. Mnohokrát se stane, že nakoupíte poškozené, nahnilé, případně rostlinu se škůdcem. V obchodě zkontrolujte substrát, přemokření, škůdce, poškození, vzdušné kořeny, pevnost rostliny v květináči.
Po příchodu domů
Rostlinu nejdříve přizpůsobte aktuálním podmínkám (adaptujte). Platí to zejména v zimním období. Pokud se dá, rostlinu si nechte zabalit do papíru a po příchodu domů ji v papíře nechte 2 hodinky na ne moc teplém místě. Teprve pak se přenese do teplejších prostor.
Výběr místa
Orchidejím vyhovuje světlé místo, západní nebo východní okno se žaluziemi, které jsou prospěšné zejména v letním období. Nevadí jim ani umístění nad radiátorem na parapetu. Pozor však na zimní chladné větrání.
Jak zalévat orchidej
Pěstování orchidejí se vyznačuje zejména nízkou zálivkou. Voda by se nikdy neměla dostat do srdíčka, odkud vyrůstají listy. Zalévejte měkkou, odstátou (nebo převařenou vodou, vyhovuje i dešťová). Do každé zálivky přidávejte hnojivo na podporu kvetení. Ne během vegetačního období. Zalijte a přebytečnou vodu odstraňte. Pokud pěstujete orchideje ve speciálních vyvýšených obalech dbejte na to, aby květináč s orchidejí nebyl ponořen ve vodě. A jak často zalévat orchidej? Zalévejte 1x za 2 týdny v zimním období, 1x za týden v letním období.
Teplota a vlhkost
Vyžadují vyšší teploty. Jiné druhy zase vyžadují před květem nižší teplotu na nastartování kvetení. Druhu Phalaenopsis se daří při teplotě cca 20°C, vlhkosti 60 - 70%, nesnášejí průvan, větrání ano. V létě je můžete umístit na terasu nebo balkon, kde nepálí slunce.
Pokud dodržíte tyto základní pěstitelské podmínky, dočkáte se úspěchu a květů.
Vzdušné kořeny
Jsou základním předpokladem zdravé rostliny. Pokud již přerostly květináč, je čas na přesazení. Kořeny mají být zelené, pružné. Není chybou, pokud jsou venku z květináče. Obyčejně se to stává, pokud ji pěstujete v neprůhledné nádobě.
Přesazování orchideje
Pěsazování se uskutečňujte v období, kdy orchidej nekvete. Zvolte o něco větší novou a vyčištěnou nádobu, vhodný substrát určený pro orchideje nebo si ho namícháte sami. Poškozené, hnědé vzdušné kořeny odstraníte, s ostatními pracujte opatrně. Nestříhejte je.
Orchidej nekvete, ale tvoří keiky
Může se vám to stát. Je to ideální cesta jak získat identické mladé rostliny. Počkejte však, dokud vytvoří vlastní vzdušné kořínky, jen tak dokážou růst v novém substrátu. Často se stává, že rostliny vytvoří keiky, i kvetou.
Pokud úspěšně pěstujete orchideje a chcete si je rozmnožit, přečtěte si náš článek o rozmnožování orchidejí pomocí keiky.
Bílé potvůrky na listech
pokud najdete něco podobného na listech orchidejí, okamžitě rostlinu izolujte a zvolte postup ochrany. Boj s vlnatkou nebo s červci je často složitý, někdy zdlouhavý, ale ne nemožný. Zejména pokud máte napadených několik rostlin. Napadenou orchidej jemně osprchujte, pokud kvete, odstraňte květiny, neboť mnohdy se škůdce drží právě tam a na stoncích. Rostlinu vyberte ze substrátu, opatrně vysprchujte kořeny. Vydezinfikujte nádobu. Použijte nový substrát a rostlinu postříkejte vhodným chemickým prostředkem proti červcům (nejlépe dva různé přípravky v jednom dnu) a postřik za 7-10 dnů opakujte a pravidelně kontrolujte.
Vrásčité listy bez pevnosti a pružnosti
Takové listy se vyskytují zejména tehdy, pokud nedodržujete výše uvedené pěstitelské podmínky zalévání. Nejčastěji se však vyskytují v době, kdy si rostlinku donesete domů. Mnozí prodejci, nevědí, jak se dané rostliny pěstují a zalévají a každý druhý den je po otevření květinářství preventivně zalijí. Čili prvotní příčinou je nadbytek vody, která může později vést k úhynu rostliny, nebo se projevuje při změnách v zálivce. Jedno období zaléváte pravidelně, podle plánu a pak měsíc dva, zapomenete.
TIP: Věděli jste, že existují i zahradní druhy orchidejí? Ty by vám v bytových podmínkách vydržely zřejmě jen krátce, neboť jsou určeny k pěstování v zahradách. Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si článek o pěstování zahradních orchidejí.
-
Olivovník pěstování - rostlina do horkého léta
11. prosince 2023Vytvořte si u vás v zahradě kousek Středomoří. Skvěle vám k tomu...
-
Pěstování hrušní - sladká pochoutka ze zahrady
4. prosince 2023Hrušně jsou takovou pomyslnou klasikou českých zahrad. Jejich plody se skvěle...
-
Červená řepa pěstování - lék z vlastní zahrady
27. listopadu 2023Červená řepa se řadí k poměrně nenáročným rostlinám....
-
Oleandr pěstování - kousek Středomoří na terase
20. listopadu 2023Krásný, ale prudce jedovatý. Přesně tak lze stručně charakterizovat...
-
Pěstování švestek - vše, co byste měli vědět
13. listopadu 2023Švestky se u nás řadí mezi populární pěstované ovoce....
-
Jak přimět vistárii kvést
6. září 2023Áno, je to možné a bežné. Wisteria sa strihá v 2 a 8 mes a po reze obyčajne na jeseň ešte...
-
Jak přimět vistárii kvést
5. září 2023Mě vykvetla 2 krát za rok je září a kvete ...
-
Pěstování mrkve
3. srpna 2023Osivo treba kupovať od overených predajcov, ktoré prechádza niekoľko x testom klíčivosti....
-
Pěstování exotické vanilky v bytě
3. srpna 2023Ďakujem, pripájam dôkaz https://m.facebook.com/groups/143101315763297/permalink/9656462264427107/...
-
Pěstování exotické vanilky v bytě
3. srpna 2023Gratulujeme...