prosince 2024
Paulovnie pěstování
Paulovnie je krásný strom, který si vaše srdce získá zejména pro svou nádhernou barvu květů. Zjistěte více o pěstování paulovnie a o tom, jaké podmínky jí dopřát. Podíváme se také na pravidla výsadby a řezu.
Charakteristika paulovnie
Paulovnie (jinak známý také jako pavlovnie nebo paulownia) je exotický strom, který zaujme nejen krásou svých listů a květů. Pochází z Asie, konkrétně z Číny. Strom byl pojmenován po ruské carevně Pavlovně.
Paulovnie patří mezi opadavé stromy, které se pyšní velkou korunou. Má velké srdčité listy a fialovo-modré květy, které bezpochyby zaujmou na první pohled. Paulovnie kvete většinou na jaře. V Číně a Japonsku je paulovnie strom štěstí, jelikož přináší dobro a blahobyt.
Je známo několik druhů paulownie, mezi které se řadí zejména paulovnie plstnatá (latinsky Paulownia tomentosa) či paulovnie protáhlá (latinsky Paulownia elongata).
Paulownia nevýhody
Mezi nevýhody tohoto stromu se řadí jeho invazivní charakter. Díky velkému množství semen a schopnosti klíčit v různých podmínkách snadno zplaňuje, což může způsobovat riziko pro původní ekosystémy a potlačení původní vegetace. Na zahradě nebo v jejím blízkém okolí se proto paulovnie může stát obtížně regulovatelnou dřevinou. Do pěstování paulownie v Česku se nicméně můžete bez obav pustit.
Rychle rostoucí strom paulovnie
Strom bývá ceněn pro své rychle rostoucí dřevo, které vyniká po stránce své lehkosti a zároveň pevnosti. Navíc má široké spektrum využití, vyrábí se z něj nábytek, stavební materiály nebo třeba hračky. V závislosti na konkrétním kultivaru dokáže za jeden rok vyrůst až o úctyhodných 5 metrů.
V našem e-shopu prodáváme paulovnii plstnatou v podobě sazenic. Neváhejte a vysaďte si ji na svou zahradu
Paulownia výsadba
Paulownii je vhodné vysadit buď na jaře, nebo na podzim. K výsadbě volte dostatečně velkou a hlubokou jámu, do které se vejde celý kořenový systém. Pavlovnii se nejvíce daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Při pěstování paulownie si ale dejte pozor na příliš vlhké prostředí, jelikož tento strom nemá ráda trvalé zamokření a přítomnost stojaté vody.
Co se půdy týče, volte ideálně dobře propustnou a mírně vlhkou. Stromu se bude dařit zejména v lehce kyselé až neutrální půdě. Před samotnou výsadbou můžete kvalitu půdy vylepšit kompostem nebo organickými hnojivy.
Kdy kvete paulownia
Paulovnie plstnatá kvete na jaře, většinou v období od dubna do května. Zajímavostí je, že paulovnie kvete ještě před olistěním stromu. Na holých větvích se tedy objevují vzpřímená květenství se světle fialovými, trubkovitými květy. Ty se pyšní velmi jemnou a příjemnou vůní, díky čemuž bývá strom v zahradách velmi ceněn.
Paulownia kořeny
Paulovnie vytvářejí kořeny, které zasahují poměrně hluboko do půdy. Díky tomu mají přístup k vláze i živinám z nižších půdních horizontů.
Řez paulovnie
Průběžný řez paulovnie je klíčový k tomu, abyste udrželi žádoucí tvar stromu a podpořili jeho zdravý růst. Jelikož strom roste poměrně rychle, věnujte pravidelné péči pozornost.
Ideální doba k řezu nastává v období vegetačního klidu (obvykle od pozdního podzimu do předjaří). V tomto čase strom zpravidla nemá listy a omezíte riziko poškození nových výhonů. Pokud náhodou zimní řez nestihnete, můžete k němu přistoupit i na jaře (ještě před rašením nových pupenů).
Pokud chcete mít paulovnii s rovnějším kmenem a rozložitější korunou, odstraňte spodní a příliš husté větve. Nezapomínejte také průběžně odstraňovat suché, poškozené, nemocné či křížící se větve. Díky tomu zlepšíte zdravotní stav stromu.
TIP: Hledáte další velké stromy do zahrady, které nabídnou estetický vzhled a zprostředkují vám příjemný stín? Nebo chcete zakomponovat spíše stromy do malé zahrady s kompaktním růstem? Inspirujte se vhodnými variantami.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Protěž alpská pěstování
Toužíte vaši skalku doplnit o skutečně zajímavou rostlinu, která zaručeně přitáhne pozornost na první pohled? Jednou z možností je protěž alpská, která se pyšní nádhernými květy ve tvaru malých hvězd. Přečtěte si, jak na její pěstování, jaké podmínky jí dopřát a s čím můžete tuto jedinečnou rostlinu zkombinovat.
Charakteristika protěže alpské
Protěž alpská, jinak také plesnivec alpský (latinsky Leontopodium alpinum) je vytrvalá rostlina, která se přirozeně vyskytuje zejména v horských oblastech a na skalnatých stanovištích. Na první pohled vás jednoznačně zaujme svými stříbřitě bílými květními úbory, které obklopují kopinaté listy. Skvěle se hodí pro skupinovou výsadbu ve skalce.
Pořiďte si sazeničky protěže alpské v našem e-shopu a vysaďte je rovnou na záhon
Kromě protěže alpské je známo hned několik dalších druhů protěže. Patří mezi ně například protěž čínská (Leontopodium sinense), protěž himalájská (Leontopodium himalayanum), protěž japonská (Leontopodium japonicum) nebo protěž sibiřská (Leontopodium sibiricum).
Protěž alpská pěstování
Alpská protěž bývá mezi pěstiteli oceňována pro své nízké nároky na pěstování. Klíčová je zejména správná volba stanoviště. Ideálně tuto rostlinu vysaďte na slunné stanoviště, dařit se jí však bude i v polostínu. Volte zásaditou, propustnou a štěrkovitou půdu. Rostlina vyžaduje spíše mírnou zálivku a více než přemokření toleruje spíše sušší podmínky.
Protěž v zahradě
Sazenice protěže můžete na zahradu vysazovat od konce května až do srpna. Hezky vypadají na záhoně vysazené do sponu 30 × 20 cm. Výhodou je, že rostlina je v našich podmínkách plně mrazuvzdorná. Jediné, před čím je potřeba rostlinu chránit, je dlouhodobá vlhkost a dlouho ležící sníh.
Protěž květ
Protěž alpská je vysoce dekorativní především díky svému zajímavému květu. Vzhledem k tomu se často suší a hodí se také pro dekorativní účely.
Tyto jedinečné květy se pyšní bílou chlupatou strukturou a na první pohled připomínají malé hvězdy. S pomocí protěže tak můžete do vaší zahrady přenést kus přírody z vysokohorských oblastí. Pamatujte na to, že protěž zpravidla kvete až v druhém roce od výsadby, a to v období od konce května do srpna.
Kde vysadit protěž
Protěž se skvěle stane součástí vaší skalky. Při volbě stanoviště se snažte ideálně napodobit její přirozené prostředí. To znamená, že můžete protěž alpskou vysadit na kamenité místo.
Rostlině se bude dařit třeba ve štěrbinách mezi jednotlivými kameny. Doplnit ji lze například okrasnými travami nebo kvetoucími skalničkami s podobnými nároky. Protěž alpská se může vyjímat také na suché zídce společně se skalkovými sukulenty.
Protěž výsev
K výsevu této rostliny přistupujte ideálně během února. Pomocníkem vám bude substrát pro pokojové rostliny, do kterého lze přidat malé množství písku. Jednotlivá semena pouze lehce zasypte, přitlačte a opatrně zalijte. Semena klíčí při teplotě alespoň 18 °C. K dopěstování sazeniček je pak zapotřebí teplota kolem 12 až 16 °C.
Předpěstování protěže alpské zabere zhruba tři měsíce. Po této době můžete sazeničky zasadit na vámi zvolené stanoviště. Pamatujte na to, že rostlina vyžaduje dobře propustnou půdu. Ideálně volte kamenitou, vápenitou a nezamokřenou půdu.
TIP: Inspirujte se, jaké jsou další vhodné rostliny do skalky a pusťte se do plánování.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Liliochvostec vs mnohokvět
Obě tyto rostliny patří mezi dominantní trvalky a jejich názvy jsou často zaměňovány. Přečtěte si, jak je od sebe rozeznáte a jaké jsou rozdíly v jejich pěstování.
Liliochvostec pěstování
Liliochvostec (Eremurus) je trsovitá trvalka pocházející z Asie. Vytváří mohutné bezlisté květní stonky a každý z nich tvoří hustý klas hvězdnicovitých bílých, růžových nebo žlutých květů s nápadnými tyčinkami, které jsou vyhledávány včelami a motýly.
Pro bohaté kvetení potřebují studenou zimu, která navodí kvetení. Mladí jedinci jsou však citliví na mráz. Liliochvostec vyžaduje suché, propustné půdy, pěstování na plném slunci v trvalkovém záhoně.
Důležité je se postarat také o liliochvostec po odkvětu. Listy nechte přirozeně odumřít, aby poskytly hlíze energii pro následující rok.
Vyberte si liliochvostec z nabídky eshopu a ozdobte touto trvalkou vaši zahradu
Na podzim je nutné je nastlat kompostem, ale kořenovou hlavu nechat volnou. Rozmnožují se dělením trsů po odkvětu.
Kleopatřina jehla pěstování
Mnohokvět (Kniphofia), nazývaný i Kleopatřina jehla, je oddenková trvalka pocházející z Afriky. Většinou jsou druhy stálezelené, existují však i opadavé druhy.
Rostliny vytvářejí stejně bezlisté pevné stonky ukončené dlouhými soukvětími klasovitých květů s třásněmi. Květy bývají červené, oranžové, bílé i žluté, a kombinované. Výškou dosahují od 50 do 180 cm.
Objevte mnohokvět v naší aktuální nabídce a vysaďte si jej na záhon nebo třeba do nádoby
Při pěstování mnohokvětu si dejte pozor na zimní vlhkost, která rostlině nevyhovuje. Citlivé druhy se musí pěstovat s nastýlkou, která jim vyhovuje, nebo v chladném skleníku. Vyžaduje hluboké, propustné, sušší půdy na plném slunci nebo v částečném stínu.
Vynikne v trvalkovém záhoně i jako solitéra. Rozmnožuje se dělením trsů brzy na jaře. V době kvetení jsou plné čmeláků, včel a jiného hmyzu.
Kleopatřina jehla v květináči
Kleopatřinu jehlu lze pěstovat také v nádobách a tímto způsobem si ozvláštnit třeba vaši terasu nebo balkon. Pamatujte ale na to, aby byl květináč dostatečně velký (pojmout by měl minimálně 10 litrů substrátu). Dno nádoby musí mít otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Pro lepší odvodnění je vhodné dát na dno zhruba 5cm vrstvu hrubého štěrku či drobných kamínků.
Kdy řezat mnohokvět
K řezu mnohokvětu lze přistoupit v různých částech roku. Na jaře se například odstraňují všechny suché, poškozené nebo mrtvé listy, které na rostlině zůstaly z předchozího roku. V létě je důležité pamatovat na odstranění odkvetlých květů, čímž podpoříte jejich další tvorbu. Stejně tak i na podzim můžete odříznout květy a poškozené listy a kleopatřinu jehlu tak připravit na zimu.
Kleopatřina jehla přesazování
Kleopatřinu jehlu je možné přesazovat, nicméně je potřeba být v tomto ohledu opatrní. Zásobní hlíza této rostliny je totiž velmi křehká a může se poměrně snadno zlomit.
Pokud se do tohoto úkolu chcete pustit, vytvořte si nejprve v zemi dostatečně velkou jámu, do níž se kromě hlízy vejdou i kořeny. Některé kořeny mohou být silně propletené, proto postupujte velmi opatrně. Pamatujte na to, aby vegetační vrchol rostliny směřoval vždy vzhůru (najdete jej ve středovém puku). Dejte si pozor na to, aby žádná z částí hlízy ze země nevyčnívala.
Pokud máte tendenci jednu rostlinu opakovaně přesazovat, můžete následně bojovat s problémem, že nebude kvést. Vždy je proto lepší nechat kleopatřinu jehlu na jednom stanovišti více let.
Kleopatřina jehla po odkvětu
Kleopatřina jehla na první pohled zaujme svou listovou růžicí, která je podobná růžici juky. Stejně tak květ vyrůstá ze stvolu, který je pokrytý šupinami. Po odkvětu je nicméně nutné stvol, který může dosahovat délky až 2 metrů, odříznout.
Kleopatřina jehla zazimování
Aby rostlina dobře zvládla zimní měsíce, je vhodné zhruba o třetinu zkrátit její listy. Hlavní část rostliny pak můžete zakrýt spadaným listím dřevin. V teplejších lokalitách zvládá kleopatřina jehla zimu poměrně obstojně. V chladnějších místech je vhodné využít její důkladné zateplení spadaným listím. Obecně lze říct, že je kleopatřina jehla mrazuvzdorná až do -25 °C.
Kleopatřina jehla na jaře
Kleopatřina jehla se nejčastěji vysazuje na podzim, nicméně k tomuto kroku lze přistoupit také na jaře. Kromě toho je vhodné v tomto období začít s pravidelnou zálivkou (za předpokladu, že půda není přirozeně vlhká). Jakmile začne rostlina dosahovat větší výšky, zajistěte jí oporu, aby se vystavena větru nezlomila. V momentě, kdy kleopatřina jehla začne růst, můžete také začít s přihnojováním hnojivem bohatým na fosfor a draslík, díky kterému podpoříte růst květů.
Je kleopatřina jehla jedovatá?
Ano, u kleopatřiny jehly jsou jedovaté všechny části rostliny. Rostlina může být toxická nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Při manipulaci s hlízami (během výsadby) je vhodné vždy používat rukavice.
Pokud chcete přilákat hmyz do zahrady, určitě začněte pěstovat tyto dominantní trvalky, které vám rozpálí zahradu jako pochodně. Právě ty totiž tyto květiny připomínají.
TIP: Znáte kamélii a její nároky na pěstování? Zjistěte, jak tuto krásnou květinu připomínající růži pěstovat.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
-
Včelí strom pěstování
20. ledna 2025Evodie (neboli včelí strom) je okrasný listnatý strom, z jehož...
-
Osteospermum pěstování
13. ledna 2025Přemýšlíte, jakou půvabnou letničkou si vyzdobit vaši zahradu,...
-
Jakon pěstování
7. ledna 2025Jakon je plodina, která byla od pradávna pěstována Inky pro svou...
-
Paulovnie pěstování
16. prosince 2024Paulovnie je krásný strom, který si vaše srdce získá...
-
Protěž alpská pěstování
9. prosince 2024Toužíte vaši skalku doplnit o skutečně zajímavou rostlinu, která...
-
Kalina pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, kalina veľmi dobre zvláda rez ale je dôležité naozaj zistiť o akú ide kalinu....
-
Kamélie pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, deje sa to obyčajne vtedy, ak má nevhodné podmienky, prievan, chladný vzduch z...
-
Kamélie pěstování
28. listopadu 2024Prosím o radu. mám druhý rok kamelii. Právě začíná nakvétat,ale květ se zcela neotevře,...
-
Kalina pěstování
11. listopadu 2024Dobry den mam Kalinu strom bile barvy květy tak zvanou obyčejnou nechci aaby byla vysoka ted ma...
-
Mišpule pěstování
8. listopadu 2024Dobrý deň, žiaľ nie je to pravda. Neviem, kde ste to čítali ale ani odborná literatúra to...