+420 730 235 493

března 2025

Nejlevnější živý plot - tipy jak a ze kterých rostlin

Autor: Hana Smětáková 31. března 2025 Žádné komentáře

Pusťte se do tvorby živého plotu a oddělte určitý prostor přírodní a zároveň estetickou cestou. Nákup jednotlivých rostlin přitom nemusí nutně zatížit vaši peněženku, a to obzvláště v případě, že si nakoupíte mladší sazenice. Inspirujte se vhodnými rostlinami a tipy, jak si živý plot na zahradě vytvořit.

Živý plot z barevných opadavých dřevin

Proč se pro živý plot rozhodnout

Živý plot je skvělou volbou pro zajištění soukromí v zahradě. Kromě toho však může sloužit také jako určitá protihluková bariéra a rovněž plnit svou estetickou funkci. Skvěle se proto hodí všude tam, kde nestojíte o okukování od zvědavých sousedů. Oddělit například může prostor s bazénem, zahradním posezením nebo venkovní kuchyni s grilem. 

I živý plot si ale žádá důslednou péči. Pokud tento krok podceníte, může se poměrně rychle proměnit v zanedbané a nevzhledné křoví, které bude mít k estetickému prvku v zahradě poměrně daleko. 

 

V našem e-shopu najdete řadu rostlin pro živé ploty. Vyberte si svého favorita a pusťte se do jeho tvorby


Co všechno zvážit při výběru živého plotu do zahrady

Předtím, než se pustíte do výběru dřevin do živého plotu, je vhodné si zodpovědět několik otázek. Předně si ujasněte, zda toužíte po stálezeleném, nebo opadavém živém plotu. Rozhodněte se také, zda toužíte spíše po volně rostoucím, nebo střiženém plotu.

Promyslete si, zda chcete plot vytvořit pouze z jednoho druhu rostliny, nebo jich kombinovat několik. Zvažte případná omezení. Některé druhy rostlin mohou být pichlavé či jedovaté a nemusejí být proto vhodné pro domácnosti s malými dětmi či mazlíčky. V neposlední řadě zvažte i to, kolik času můžete věnovat jeho péči. Postup výsadby živého plotu se pak přirozeně může u jednotlivých druhů rostlin mírně lišit. 

Nejlepší rostliny na živý plot

Živý plot lze vytvořit z velké spousty rostlin, které se liší svým vzhledem i nároky na pěstování. Pojďme se podívat na to, jaké jsou oblíbené rostliny na živý plot

Opadavé rostliny na živý plot

Opadavé rostliny na živý plot vám během roku nabídnou určitou proměnlivost. Jakmile ztratí své listy, stále jim zůstanou husté větve, které mohou rovněž ohraničit určité území.Mix obrázků živých plotů

Mezi oblíbené dřeviny v této kategorii se jednoznačně řadí buk lesní, který může dorůstat do výšky 25 až 30 metrů. Navíc velmi dobře snáší řez, a proto se skvěle hodí pro výsadbu vyšších tvarovaných plotů. Vedle nesáhnete ani s habrem obecným, který je pravděpodobně nejvýznamnější dřevinou pro zakládání živých plotů. Většinou roste jako strom, někdy však také jako mohutný keř s rozložitými větvemi. Perfektní volbou dále může být javor babyka, který zaujme svými pružnými a poměrně tenkými větvemi. 

Z dalších opadavých stromů můžeme zmínit například dřín obecný, čimišník stromovitý, hloh obecný, jílovec maďal či kalinu obecnou. 

Neopadavé rostliny na živý plot

Pokud chcete, aby si váš živý plot držel svou hustotu, barvu a tvar po celý rok, je na místě vybírat z neopadavých rostlin. Mezi nejběžněji používané rostliny pro živý plot se řadí tuje, které vynikají svou hustotou, stálou barvou a odolností vůči povětrnostním vlivům. No momentalně slabou odolností vůči škůdcům. 

Skvělou volbou může být ptačí zob s lesklými zelenými listy. Za zmínku stojí také cypřišek, který zaujme svým hustým jemným jehličím, které si uchovává i v zimě. Vhodnou volbou je rovněž zimostráz. Tento stálezelený keř se skvěle hodí pro tvarování a vytváření nižších živých plotů. Vyzkoušet můžete také pěstování skimie s aromatickými květy nebo dekorativní mahónie. 

Jedlé rostliny na živý plot

Živý plot nemusí plnit pouze svou praktickou a estetickou funkci, ale může sloužit i jako doplněk vašeho jídelníčku. V takovém případě je vhodné sáhnout třeba po ovocných keřích nebo stromech, hodit se však mohou i různé bylinky. 

Z jedlých rostlin vhodných pro tvorbu živého plotu lze zmínit například rybíz či angrešt. Pustit se můžete také do pěstování rakytníku nebo muchovníku. Z bylinek pak stojí za zmínku třeba svízel, lemongrass, rozmarýn, tymián či levandule. Tyto nízké rostliny mohou opticky oddělit prostor a zároveň je můžete používat během vaření. 

Kvetoucí živý plot

Kvetoucí živý plot bezpochyby vyniká po své estetické stránce a dokáže přitáhnout pozornost. Vhodnými dřevinami pro jeho tvorbu může být zlatice prostřední, tamaryšek, pustoryl, tavolník, šeřík nebo komule. Všechny tyto odrůdy vynikají svým atraktivním vzhledem, krásnou vůní a barvou. Květy navíc do vaší zahrady přirozeně přilákají nejrůznější druhy motýlů a hmyzu (což samozřejmě ne vždy může být žádoucí). 

Jak založit živý plot a jak o něj pečovat

Předtím, než se pustíte do výsadby živého plotu, připravte půdu. Zbavte ji plevele. Pokud je půda příliš těžká nebo jílovitá, zkypřete ji, aby měla dobrý odtok vody. Následně se můžete pustit do vykopání jam pro jednotlivé rostliny. Dbejte na to, aby byly jámy dostatečně velké a kořeny se mohly dobře usadit. 

Zároveň rostliny od sebe vysazujte v přiměřené vzdálenosti, aby mohlo dojít ke vzniku přirozeně vypadajícího plotu. Rozestupy samozřejmě závisí na zvolených rostlinách. U hustě rostoucích druhů to může být 30–70 cm, u volně rostoucích 1–2 metry. Nezapomínejte jim dopřát pravidelnou zálivku, aby si vytvořily silné kořeny. 

Při tvorbě živého plotu se samozřejmě neobejdete bez jeho pravidelného stříhání a tvarování. Většinu rostlin je potřeba stříhat alespoň 1–2x ročně, obvykle na jaře a na podzim. Díky tomu docílíte správného tvaru a hustoty. 

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Tařička pěstování

Autor: Hana Smětáková 24. března 2025 Žádné komentáře

Tařička se jednoznačně řadí mezi oblíbené trvalky na záhon. Pozornost přiláká díky bohatým barevným kobercům a skvěle proto pokryje svahy nebo vyplní volné prostory. Pěstitelé oceňují také její nízké nároky na pěstování, díky čemuž si s touto rostlinou snadno poradí i začátečníci. Zjistěte, jaké podmínky jí dopřát, aby se vám odvděčila zdravým růstem. 

Detail květin tařičky v tmavě fialové barvě

Charakteristika tařičky

Tařička je známá také pod označením Aubrieta. Jedná se o rod rostlin z čeledi brukvovitých. Tařička je krásná trvalka pocházející původně z horských oblastí jižní Evropy a střední Asie. V našich zahradách bývá ceněna zejména pro své nádherné květy, s kterými může skvěle pokrýt například skalnatou plochu nebo zídku. Oblíbená je rovněž pro svou nenáročnost.

Tařička vytváří bohatá květenství, která rostou v bohatých trsech. Obvykle má podobu hustých zelených polštářů, které jsou posety drobnými květy. Záplava květů přitom může být mnohdy tak bohatá, že zelený podrost je na první pohled takřka neviditelný. Většina druhů tařičky kvete na jaře, existují však i druhy kvetoucí na podzim.


Pořiďte si sazeničky nebo semínka tařičky a vypěstujte si tuto nevšední krásku na své zahradě i vy


Druhy tařičky

Tařičky se vyskytují ve velké spoustě barevných variant, z nichž si můžete zvolit svého favorita. Pojďme se podívat na několik z těch nejčastějších. 

Tařička žlutá

Jedním z nejznámějších druhů tařičky je tařička žlutá (Erysimum cheiri). Pyšní se zářivou barvou, která vynikne na první pohled.

Tařička oranžová

Tařička oranžová (Erysimum 'Apricot Delight') kvete v krásných odstínech oranžové, které zahradě propůjčí příjemně hřejivý nádech.

Tařička fialová

Z fialových odrůd tařičky lze zmínit například tařičku zahradní Aubrieta Hybrida Hamburger Stadtpark, která vytváří bohatě kvetoucí koberce. 

Tařička bílá

Mezi bílé druhy tařiček se řadí například Erysimum 'Ivory Giant' s mimořádně elegantními bílými květy. Skvěle vynikne ve světlých kompozicích v zahradách. 

Tařička červená

Odrůda Erysimum 'Royal Red' na první pohled zaujme temně červenými až purpurovými květy, které zahradě dodají skutečně výrazný vzhled. 

Tařička modrá

Na pomezí mezi modrou a fialovou odrůdou tařičky je tařička kosníkovitá 'Royal Blue'. Její květy jsou tmavě modré až fialovomodré a poměrně velké.

Různé druhy tařičky v bledě růžové, tmavě fialové a bledě fialové barvě

Tařička pěstování ze semínek

Tařičku lze díky poměrně nízkým nárokům snadno vypěstovat i ze semínek. Důležité je však v tomto ohledu dodržet několik základních zásad. Semínka nejprve důkladně namočte do vody, díky čemuž se aktivuje růstový proces. Poté je můžete umístit do kvalitního substrátu.

Semínka tařičky nezasypávejte příliš hluboko, stačí je jen lehce pokrýt zeminou. Jakmile se objeví první klíčky, nezapomeňte průběžně kontrolovat vlhkost a dejte si pozor také na dostatečné osvětlení. Semena na záhon vysévejte na jaře. 

Střih tařičky

Po odkvětu tařičky je vhodné provést její zastřihnutí, abyste rostlinu udrželi kompaktní. Zároveň tímto způsobem zabráníte jejímu nekontrolovatelnému rozrůstání. Zastřihnutí tařičky se provádí těsně nad plochou, kde se nacházejí listy. 

Sazeničky tařičky

Alternativou přímého pěstování ze semínek je koupě již předpěstovaných sazeniček tařičky. Rostlinu umístěte na slunné až polostinné stanoviště. Používejte dobře odvodněnou půdu, která nebude příliš vlhká. Díky tomu předejdete uhnívání kořenů.

Sazeničky tařičky můžete na záhon vysadit v průběhu jara nebo na podzim. Pamatujte na vytvoření dostatečně velkých jamek a jednotlivé sazenice vysévejte ve vzdálenosti 15 až 30 cm. Díky dostatečnému prostoru se budou moct rostliny plně rozvinout.

Tařička není příliš náročná na zálivku, ale zejména v suchém období si dejte pozor na to, aby byla půda vlhká. Zalévejte proto pravidelně, na druhou stranu ale nedovolte, aby se půda zamokřila příliš. 

Tařička v zimě

V chladnějších oblastech nezapomeňte tařičku ochránit před mrazivým počasím. Na podzim proto můžete přistoupit k mulčování kolem rostliny, díky kterému zachováte teplo a ochráníte její kořeny.

TIP: Při tvorbě záhonu pamatujte nejen na barevnou, ale i velikostní různorodost jednotlivých rostlin. Vysadit můžete například náprstník, vysoký protiklad k tařičce a vytvořit tak zajímavý kontrast.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Vitálka pěstování

Autor: Hana Smětáková 17. března 2025 Žádné komentáře

Vytvořte si na zahradě koberec nádherných žlutých květů. Vitálka se řadí mezi nenáročné a přitom krásné letničky a svým vzhledem vám doslova vezme dech. Skvěle vypadá na skalkách, okrajích záhonů nebo třeba jako doplňková rostlina v kombinovaných truhlících. Zjistěte, jaké podmínky vitálce zajistit, aby se jí perfektně dařilo. 

Květy vitálky rozkvetlé ve žluté barvě

Vitálka druhy

Vitálka (Sanvitalia) se řadí do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Díky nespočtu drobných žlutých květů může na první pohled připomínat takovou malou slunečnici. Pochází ze Střední Ameriky a běžně dorůstá výšky pouhých 15–20 cm. Existuje přitom hned několik druhů, které se vzájemně mírně liší. 

Vitálka poléhavá

Nejčastěji pěstovaným druhem je vitálka poléhavá (latinsky Sanvitalia procumbens), která se často používá jako půdopokryvná rostlina. Má žluté květy s tmavým středem a vytváří husté koberce. Skvěle se jí daří přímo na záhonech i v nádobách. Mezi oblíbené kultivary vitálky poléhavé se řadí ‘Aztec Gold’ s nízkým růstem a velmi bohatým kvetením, ‘Golden Carpet’ tvořící husté koberce nebo ‘Mandarin’ s kompaktnějším růstem a oranžovými květy. Za zmínku stojí také kultivar ´Superbini´ s bohatými žlutými květy. 

Vitálka Abertova

Vitálka Abertova (Sanvitalia abertii) pochází z amerického jihozápadu a roste jako divoká květina. Má menší květy než vitálka poléhavá, ale podobné zbarvení. 


Pořiďte si sazeničky vitálky a ozdobte s jejich pomocí záhon, truhlík nebo třeba skalku


Výsev vitálky

S výsevem vitálky můžete začít již od poloviny března, a to do studeného pařeniště. Ideální klíčivá teplota činí 15–18 °C, sazenice se pak pěstují při teplotě 8–12 °C. Co se půdy týče, je vitálka nenáročná. Vyhněte se však těžkým a jílovitým půdám, ve kterých rostlina nemusí prosperovat. 

Sazenice vitálky

Sazenice sanvitálie můžete na venkovní stanoviště přemístit tehdy, kdy již nehrozí žádné mrazíky. Kvetoucí vitálky lze poměrně snadno přesazovat a jejich stanoviště tak jednoduše měnit. Stanoviště volte osluněné a nezapomínejte průběžně odstraňovat odkvetlé části. Aby se rostlinám dařilo, můžete je rovněž přihnojovat vhodným hnojivem. Vitálka velmi dobře zvládá přímé slunce. Při nedostatku vody vadne, ale po opětovném zalití se probere. Mix obrázků vitálky v květináči na terase, v závěsném květináči a v záhonu. 

Vitálka - s čím ji kombinovat?

Sanvitálka je známá svými drobnými ale výraznými žlutými květy, které připomínají malé slunečnice. Jelikož se jedná o letničku, potřebuje každý rok obnovu. Na druhou stranu ale bývá ceněna pro svou schopnost kvést po celou sezónu, díky čemuž se skvěle hodí do truhlíků, záhonů nebo třeba dekorativních závěsných košů. 

Vitálka přezimování

Vitálka bývá obvykle pěstována jako letnička, protože není odolná vůči mrazu. Při dodržení několika základních podmínek však chladné měsíce zvládne. Před prvními mrazy přesuňte vitálku do květináče a umístěte ji na světlé místo, kde panuje teplota kolem 10–15 °C. Zálivku omezte, aby substrát nebyl trvale mokrý, ale zároveň zcela nevyschnul.

TIP: Vitálku můžete kombinovat s celou řadou dalších květin. Pořiďte si třeba bílé letničky na balkon a vytvořte s nimi krásné scenérie.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Kávová sedlina a její využití na zahradě

Autor: Hana Smětáková 10. března 2025 Žádné komentáře

Věděli jste, že odpad vznikající při přípravě kávy nemusíte nutně vyhazovat? Své uplatnění totiž může najít jakožto hnojivo na zahradu. Kávová sedlina obsahuje velké množství živin, které vaše záhony mohou ocenit. Pojďme se podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody hnojení kávovou sedlinou a pro jaké rostliny jej lze použít.

Zrnka kávy a mletá káva na stole

Pozor na to, jakou kávovou sedlinu používáte

Kávová sedlina, kterou budete využívat jako hnojivo, může obsahovat pouze zbytky kávy a vody. Zbytky s obsahem cukru, smetany, mléka do kávy a podobných složek nepoužívejte a raději je vyhoďte. 

Rostliny, které snáší kávovou sedlinu

Zatímco u některých rostlin s kávovou sedlinou neuděláte chybu, některým můžete naopak uškodit. Pojďme se podrobněji podívat na to, kdy má smysl lógr používat a proč.

Kávová sedlina na rajčata

Kávovou sedlinou můžete podpořit zdravý růst vašich rajčat. Obsažený dusík se zaslouží o podporu růstu silných a zdravých listů. Na druhou stranu, pokud kávové sedliny použijete příliš, můžete zpomalit kvetení a tvorbu plodů. Stejně tak si dejte pozor na to, že příliš velké množství kávy v půdě může půdu nadměrně okyselit, což rajčatům neprospívá. 

Kávová sedlina pro pokojové rostliny

Kávová sedlina nachází největší uplatnění při hnojení pokojových rostlin. Díky svému pH totiž poměrně dobře zabíjí případný plevel, bakterie a houby. Skvěle se hodí například pro africké fialky, kvetoucí kaktus či vánoční růži. Toto hnojivo lze použít také pro azalky, hortenzie, dracény nebo kamélie.Koláž obrázků, kde na prvním je kompost, který obsahuje kávovou sedlinu a na druhém ruka zahradníka, která sype sedlinu k rostlinám. 

A za přídavek lógru do půdy vám poděkují i orchideje. Kávová usazenina na ně působí pozitivně, jelikož orchideje potřebují velké množství draslíku v půdě. Toto hnojivo zároveň pomáhá stimulovat kvetení. Přídavek kávy do květináče tak může být velmi prospěšný. 

Kávová sedlina na jahody

Kávovou sedlinou rozhodně neublížíte ani jahodám, samozřejmě v rozumném množství. S její pomocí provzdušníte půdu a zlepšíte zadržování vlhkosti. Navíc může pomáhat proti slimákům a mravencům, kteří mohou právě jahodníky napadat. 

Kávová sedlina pro muškáty

Při použití kávové sedliny na muškáty podpoříte růst listů a jejich zdravou zelenou barvu. Dejte si ale pozor na to, abyste to nepřehnali s množstvím. Kávová sedlina mírně okyseluje půdu a příliš kyselá půda nemusí být pro muškáty ideální. Stejně tak přemíra dusíku v půdě může zpomalit kvetení této oblíbené rostliny. Kávovou sedlinu proto používejte spíše střídmě a ideálně v kombinaci s jinými hnojivy. 

Kávová sedlina na zahradě

Doslova zázračně může kávová sedlina působit na váš trávník na zahradě. Sedlinu je vhodné nechat důkladně proschnout, aby nechytala plíseň. Poté ji rozdrťte a rozhoďte po trávníku. Kávovou sedlinu na zahradě lze použít také jako mulčovací materiál, který dokáže zamezit růstu plevele a pomáhá udržet vlhkost půdy. Zahrádkáři oceňují i fakt, že kávová sedlina přirozenou cestou odpuzuje kočky, které tak raději svou potřebu vykonají jinde a nebudou vám dokonalý trávník kazit. 

Kávová sedlina na mravence

Kávu lze použít také pro odpuzení mravenců. Stačí trochu lógru nasypat do misky. Tuto past poté nastražte k místu, kde se mravenci často shromažďují. Kromě toho ji můžete přímo nasypat na jednotlivé cestičky nebo ji rozmístit kolem květináčů a záhonů. Pokud navíc kávovou sedlinu smícháte s citronovou šťávou nebo skořicí, získáte ještě účinnější zbraň. 

Klady a zápory kávové sedliny v půdě

Kávová sedlina pro květiny obsahuje tři hlavní živiny, a to dusík, draslík a fosfor. Kromě toho zde najdeme i některé důležité minerály, jako hořčík, vápník a měď.

Kávovou sedlinu lze v zahradě využít několika způsoby:

  • Přímé hnojení: V tomto případě je potřeba usušenou kávovou sedlinu rozdělit kolem rostlin a zapracovat ji do půdy. Případně si můžete vytvořit tekuté hnojivo, kdy sedlinu smícháte s vodou v poměru 1:5 a necháte zhruba jeden až dva týdny odstát. 

  • Mulčování: Kávová sedlina může sloužit jako perfektní mulč, který pomůže udržet půdu vlhkou a zabrání růstu plevele. Pokud se pro mulčování rozhodnete, stačí sedlinu v tenké vrstvě nasypat kolem rostlin.

  • Kompostování: Kávovou sedlinu lze promíchat s kompostem. Lógr může urychlit rozklad organického materiálu. 

Kávový lógr s sebou přirozeně přináší určité výhody a nevýhody. Obsahuje různé složky, které mohou odlišně působit na jednotlivé rostliny. Kávová sedlina je bohatá na organické látky, jako jsou zejména polysacharidy, lignin, bílkoviny a tuky. Ty jsou důležité pro zlepšení struktury půdy a její schopnosti zadržovat vodu a živiny. 

Obsahuje antioxidanty a vitamíny, které jsou důležité pro správný růst, vývoj a metabolismus rostlin. Oleje v kávové sedlině mohou pomoci zlepšit strukturu půdy. Rovněž se jedná o přirozený zdroj dusíku, který je nezbytný pro růst a vývoj rostlin, tvorbu proteinů, enzymů a chlorofylu. 

Na druhou stranu ale kávová sedlina obsahuje zbytky kofeinu. Ten může mít na rostliny různé účinky, pozitivní i negativní. Nízké koncentrace kofeinu mohou stimulovat růst, nicméně vyšší koncentrace mohou brzdit klíčení semen nebo být pro rostliny toxické. Kávová sedlina může obsahovat zbytky pesticidů a jiných chemikálií, které se používají při pěstování kávy. Proto se vyplatí používat kvalitní bio kávu, která byla ošetřena v režimu ekologického zemědělství. 

TIP: Zasaďte si ve své zahradě citronový muškát, který voní i chrání před obtěžujícím létavým hmyzem.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Úrazník šídlovitý pěstování

Autor: Hana Smětáková 3. března 2025 Žádné komentáře

Pěstování opravdového mechu není žádná legrace. Pokud ale přesto chcete krásu mechu přenést do své zahrady, můžete vyzkoušet tuto alternativu. Nese označení úrazník šídlovitý a právě mech na první pohled připomíná. V porovnání s ním je však jeho pěstování nenáročné a perfektně proto doplní vaši skalku. 

Kobercový porost úrazníku šidlovitého ve skalce s drobnými bílými kvítky

Charakteristika úrazníku šídlovitého

Úrazník šídlovitý (latinsky Sagina subulata), jinými slovy také irský mech, je nízká trvalka. Jedná se o pokryvnou rostlinu, která bývá v zahradách ceněna pro svůj jedinečný vzhled připomínající právě mech. 

Na první pohled zaujme drobnými, jehlicovitými a střídavými listy, které jsou příjemně měkké na dotek. Listy tvoří husté polštářovité trsy, které připomínají mech. Zbarvovat se mohou do zeleného až žlutavého odstínu. Květy jsou spíše drobné a bílé, přičemž vytvářejí subtilní květenství na vztyčených stoncích. Na první pohled mohou květy připomínat malé hvězdy. 


Láká vás tato kobercovitá skalnička a chcete si ji vysadit i do své zahrady? Neváhejte a pořiďte si sazeničky


Pěstování úrazníku šídlovitého

Pěstování úrazníku šídlovitého je velmi jednoduché a snadno si s tímto úkolem poradí i začátečníci. Správně zvolené stanoviště a adekvátní péče je základem úspěchu. Koláž dvou fotek úrazníku šídlovitého, na prvním obrázku je detail bílých květů, na druhém rozkvetlý koberec úrazníku

Rostlině se nejvíce daří na slunném až mírně polostinném stanovišti. Pokud ji vysadíte na plné slunce, můžete docílit hustšího a kompaktního růstu. Co se půdy týče, dopřejte rostlině vlhkou a dobře propustnou půdu. Preferuje neutrální až mírně kyselé pH. Půdu udržujte vlhkou, a to zejména v teplejších obdobích. 

Výsev irského mechu

K výsevu úrazníku šídlovitého lze přistoupit v období od března do května, kdy se semena vysévají na povrch substrátu. Zahrňte je pouze lehce zeminou. Doba klíčení se pohybuje od 10 do 14 dní, přičemž semenům se daří při teplotě 18–22 °C. Nezapomeňte přitom dbát na pravidelnou zálivku. 

Úrazník v zimě

Úrazník šídlovitý patří obvykle ke stálezeleným rostlinám, které velmi dobře snášejí mírné zimy. Pokud jej však umístíte do mrazové kotliny nebo na jiné exponované místo, můžete jej pro jistotu zakrýt například chvojím.  

Úrazník místo trávníku 

Úrazník šídlovitý se často používá místo trávníku. Vytváří totiž hustý koberec, který připomíná mech. Jelikož poměrně dobře snáší občasný sešlap, lze jej použít tam, kde neočekáváte příliš frekventovaný provoz. Kromě toho má své místo ve skalních štěrbinách či mezerách, kde dokáže velmi dobře vyplnit prázdný prostor.

TIP: Chcete se letos pustit do tvorby vlastní skalky? Přečtěte si, kdy a jak sázet skalničky, abyste se mohli těšit z jejich krásného vzhledu co nejdéle. 

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu