+420 730 235 493

května 2025

Trávnička pěstování

Autor: Hana Smětáková 5. května 2025 Žádné komentáře

Trávnička je nenápadná, ale v zahradě dokáže vykouzlit skutečný klenot. Díky hustému polštářovitému růstu a bohatému kvetení je ideální volbou pro slunná místa, skalky, obruby i květináče. V tomto článku se podrobně podíváme, jak na její pěstování. 

Detail bílého květu trávničky s rozostřeným zeleným pozadím

Charakteristika trávničky a proč patří i do moderní zahrady

Trávnička se přirozeně vyskytuje na skalnatých stanovištích a vzhledem k tomu se skvěle hodí jako součást vaší skalky. V zahradě se vám odvděčí svou nenáročností a krásnými květy. 

Základní informace o trávničce 

Trávnička (latinsky Armeria) je rod rostlin z čeledi Plumbaginaceae. Jedná se o oblíbené trvalky, které přirozeně rostou na skalnatých a pobřežních stanovištích. Díky svému nízkému vzrůstu a zajímavým květům se v zahradách pěstují pro své dekorativní účely. Jejich drobné kulovité květy vytvářejí na dlouhých stoncích hustá květenství. 

Výhody trávničky 

S pěstováním trávničky se pojí řada výhod, díky čemuž je oblíbená u českých zahrádkářů. Pokud jim dopřejte správné podmínky, odvděčí se vám svou nenáročností a dekorativním vzhledem. Jelikož přirozeně přitahují různé druhy motýlů a hmyzu, podpoří biodiverzitu v zahradě. Trávničku lze použít nejen na menších, ale i větších plochách v zahradě. 

Kdy může být zajímavou alternativou ke klasickému trávníku

Trávnička přímořská se v zahradách mnohdy používá jako náhrada klasického trávníku. Její listy totiž hrubou trávu připomínají. Navíc je velmi odolná a snese sucho, chudou půdu i přímé slunce. Je proto ideální tam, kde by klasický trávník obtížně rostl bez pravidelného zavlažování. Stejně tak pokud nechcete často sekat a starat se o trávník, trávnička je ideální – roste pomalu a nepotřebuje častou péči.


Pořiďte si sazeničky trávničky různých barev a vytvořte si tento jedinečný trávník v zahradě i vy


Druhy trávničky – jak si vybrat tu pravou

Existuje hned několik druhů trávničky, které si můžete do své zahrady vybrat. Pojďme se podívat na několik nejoblíbenějších. 

Různé barevné druhy trávničky v růžové a fialové barvě

Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá (Armeria caespitosa) vytváří nízké, husté trsy a zaujme svými růžovými až fialovými květy.

Trávnička širokolistá

Trávnička širokolistá (Armeria pseudarmeria) má širší listy a bohatší květenství. I tato rostlina se může pochlubit krásnými růžovými květy.

Trávnička velkokvětá

Trávnička velkokvětá (Armeria juniperifolia) je kompaktní druh trávničky s drobnějšími listy a většími květy. Velmi dobře přitom snáší skalnaté půdy. 

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru trávničky je důležité zohlednit především vaše očekávání od vzhledu a růstu rostliny. Podmínky pro pěstování jsou totiž u jednotlivých odrůd velmi podobné.

Trávnička přímořská pěstování

Jedním z nejoblíbenějších druhů je trávnička přímořská (Armeria maritima). 

Ideální čas na výsadbu

Nejvhodnější doba pro výsadbu trávničky přímořské je jaro (od dubna do května) nebo podzim (září až říjen).

Výběr místa - slunce, nebo polostín?

Trávnička přímořská nejlépe prospívá na slunném stanovišti. Plné slunce rostlině nevadí.

Půda, drenáž a příprava záhonu

Pro pěstování volte lehkou, propustnou a spíše chudou půdu. Při přípravě záhonu je vhodné půdu dobře nakypřit do hloubky alespoň 20–30 cm a případně na dno zapracovat vrstvu drenáže, například z drobného štěrku nebo keramzitu.

Postup při výsadbě krok za krokem

  1. Vyberte v zahradě vhodné místo.

  2. Připravte půdu (nakypřete ji a použijte drenážní vrstvu). 

  3. Připravte sazenici. Kořenový bal můžete před výsadbou na několik minut namočit do vody.

  4. Vyhlubte jamku, aby se do ní vešel celý kořenový bal. 

  5. Vysaďte trávničku a jemně ji utlačte.

  6. Ihned po výsadbě sazenici zalijte.

Rozdíl v pěstování jednotlivých druhů

Základní nároky jednotlivých druhů trávniček jsou stejné. Všechny trávničky mají rády slunné stanoviště, propustnou půdu a nesnášejí přemokření. 

Péče o trávničku během roku

I když se trávnička řadí mezi spíše nenáročné rostliny, určitou péči přece jen potřebuje. Pojďme se podívat, na co v této souvislosti nezapomenout. 

Zalévání - kdy a kolik

Po výsadbě nezapomeňte půdu udržovat vlhkou, aby se jednotlivé rostliny dobře ujaly. Jakmile zakoření, tak častá zálivka již není potřeba. Trávnička je suchomilná, a proto zálivku potřebuje až při delším období sucha. Lepší je trávničku prolévat méně často a důkladně, aby voda pronikla až ke kořenům. Přemokření se vyhněte, rostlina by totiž mohla začít uhnívat. 

Hnojení - co trávnička potřebuje a co ne 

Trávnička roste nejlépe v chudších půdách. Hnojení tedy ve většině případů není vůbec potřeba, případně se k tomuto kroku můžete uchýlit jednou až dvakrát ročně. Místo chemických přípravků stačí použít kompost nebo jemně rozložený hnůj. 

Stříhání a úprava

Trávničku není třeba běžně stříhat. Roste totiž nízko a kompaktně. Po odkvětu můžete ostříhat jednotlivé květní stvoly. Případně lze ke střihu přistoupit v případě, že trávnička začne přerůstat. Průběžně také odstraňte případné suché části rostliny. 

Jak řešit běžné problémy

Trávnička většinou netrpí na škůdce. Pokud se objeví mšice, můžete je smýt proudem vody nebo použít postřik. Proti slimákům pak nejlépe zabere jejich ruční sběr.

Pokud objevíte žloutnutí listů, může to značit přemokření nebo špatné odvodnění. V takovém případě je nutné zálivku omezit.

K řídnutí trsů přirozeně dochází vlivem stárnutí rostliny nebo nedostatkem živin. Čas od času je nutné rostliny obměnit, případně do půdy přidat živiny. 

Trávnička jako součást designu zahrady

Vzhledem ke svým estetickým vlastnostem bývá trávnička ceněna. Své uplatnění najde v rámci nejrůznějších zahradních kompozic.

Skalničky, obruby, výsadba do květináčů

Trávničky jsou díky své kompaktní a nenáročné povaze ideální volbou nejen do zahradních skalek, ale také k osázení obrub záhonů či cest. Díky svým nízkým nárokům na pěstování a odolnosti se hodí také do nádob. Tímto způsobem mohou ozdobit prostor vašeho balkonu či terasy. Trvalka trávnička v růžové a bílé barvě v květináči

Kombinování s jinými rostlinami

Trávničky samozřejmě můžete snadno kombinovat i s dalšími rostlinami. V tomto směru je vhodné vybírat takové rostliny, které mají podobné nároky na substrát a zálivku. Výborně se doplňují například s rozchodníky, netřesky, tařicemi nebo šalvějemi. Vedle nesáhnete ani s levandulí nebo mateřídouškou. Kromě toho může trávnička posloužit jako podrost pro vyšší suchomilné trvalky a byliny. 

Nízká údržba a celoroční estetika

Jak již bylo zmíněno, trávnička je oblíbená vzhledem k nízkým nárokům na údržbu. Vzhledem k tomu se hodí i pro zahradnické začátečníky nebo ty, kteří péčí o rostliny nechtějí trávit příliš mnoho času. Trávnička se vám odvděčí celoroční estetickou hodnotou. 

Proč trávnička nekvete?

Mezi nejčastější důvody, proč trávnička nekvete, se řadí nedostatek světla. Pamatujte na to, že tato rostlina miluje slunce. Problémy mohou nastat také v případě, že je zde přemokřená půda. Problémy s kvetením mohou mít i starší rostliny, které mohou slábnout a důsledkem toho méně kvést. 

Tipy a triky pro ještě krásnější trávničku

Pokud už se rozhodnete trávničku pěstovat, jistě se budete snažit docílit co nejkrásnějšího vzhledu. Pomocníkem vám v tomto směru může být několik triků.

Mulčování drobným štěrkem

Díky tomuto kroku podpoříte propustnost půdy, což trávničky milují, jelikož nesnášejí přemokření. Zároveň drobný štěrk ochrání povrch půdy před vysycháním a zabrání erozi půdy po dešti. Štěrková vrstva navíc v zahradě může působit velmi estetickým dojmem a v kombinaci s trávničkou přitahovat pozornost.

Kombinace s geotextilií

Použití geotextilie pod trávničky může být praktickým řešením, zejména pokud chcete snížit množství plevele a usnadnit údržbu výsadby. Právě použití geotextilie přitom můžete doplnit následným mulčováním drobným štěrkem, čímž účinně zabráníte prorůstání plevele.

Jak podpořit hustý a zdravý růst

Abyste docílili hustého a zdravého růstu trávniček, vyberte jim v prvé řadě vhodné stanoviště – nejlépe slunné místo s propustnou, spíše chudší půdou. Po výsadbě rostliny zalévejte, dokud dobře nezakoření, poté zálivku omezte. Dále pomůže průběžné odstraňování odkvetlých květů a suchých částí.

TIP: Svou zahradu můžete ozvláštnit celou spoustou dalších zajímavých rostlin. Připomeňte si například, jak pěstovat oblíbenou echinaceu, která se vám rovněž odvděčí nádhernými květy.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu