+420 730 235 493

července 2022

Vše, co byste měli vědět o pěstování mochny

Autor: Monika Brešťanská 8. července 2022 Žádné komentáře

Rod mochna zahrnuje více než 500 různých druhů. Některé rostou planě v přírodě, jiné zahradníci s oblibou pěstují ve svých zahradách. V druhém případě mluvíme hlavně o křovitých druzích a exotických mochnách, které se vyznačují barevnými květy a zajímavým vzezřením celé rostliny.

Mochna pěstování

Keře jsou nenáročné na pěstování, mrazuvzdorné a vhodné k dozdobení každé zahrady. Pěstovat je lze jako solitéry, součásti záhonů s keříky nebo jako nižší živé ploty rozdělující pozemek na více částí.

Pěstování mochny

Stanoviště

Mochny nejsou na stanoviště náročné. Prospívá jim umístění na plném slunci, zvládnou však i stinné kouty zahrady. Pokud budeme pěstovat odrůdy se sytě barevnými květy v červených, oranžových a růžových odstínech, volíme spíše polostín, protože na přímém slunci mají barvy květů tendenci blednout.

Rostlina preferuje dobře vyživenou a dostatečně propustnou půdu, nicméně chcete-li keř vysadit do blízkosti skalky, určitě se ujme i zde. Ideální je kyselejší až neutrální pH, ovšem v zásaditých půdách si vede také dobře.

Nároky na péči

Zálivka by měla být intenzivní a pravidelná, rostlina však nesnáší přemokření. Naopak zvládá dobře sucho, proto četnost zalévání přizpůsobíme těmto nárokům i aktuálnímu počasí a teplotám. Mochna kvete od června až do září a v tomto období by měla mít dostatek vláhy. Na podzim, po opadání listů, můžeme zálivku snížit na minimum.

Některé druhy mochny lze pěstovat také v nádobách. V tomto případě volíme dostatečně velký květináč, který vysypeme zahradnickým substrátem obohaceným o kompost či jiné hnojení. Na dno květináče můžeme umístit drenážní vrstvu, aby mohla přebytečná voda bez problému odtékat.Mochna

Výsadba

Sazenice mochny umístíme přímo do záhonu začátkem jara nebo na podzim. Učiníme-li tak v podzimních měsících, měli bychom mladou rostlinu chránit před mrazy. K tomu lze využít mulčovací kůru a chvojí, případně netkanou textilii.

Škůdci a choroby

Mochna se vyznačuje vysokou odolností proti škůdcům a chorobám. Poškození vznikají zejména nevhodnou péčí – listy mohou žloutnout a kořeny uhnívat, stojí-li keř v podmáčené hlíně.

 

Vyberte si ze zajímavých kultivarů mochny i do vaší zahrady

 

Mochna druhy

Tento rod zahrnuje na 500 různých druhů, proto si je zde nemůžeme uvést všechny a představíme si pouze ty, které najdeme v české přírodě či zahradách nejčastěji.

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa)

jedná se o přibližně metr vysoký keř, který v České republice není původní. Mezi šlechtiteli je mochna křovitá velmi oblíbená, proto jsou k dostání různé kultivary, které se od sebe liší barvou květů i listů.

Mochna jarní (Potentilla tabernaemontani)

také tento druh je často vysazován v zahradách v podobě šlechtěných odrůd, najdeme jej však i ve volné přírodě jako planě rostoucí mochnu se žlutými pětičetnými květy.

Mochna husí (Potentilla anserina)

je považována za plevel. Roste při zemi, plazí se a vytváří husté porosty. V České republice je ve volné přírodě velmi běžná a setkáme se s ní prakticky kdekoliv. Její květy jsou žluté.

Mochna bílá (Potentilla alba)

jak již druhový název napovídá, má tato mochna, narozdíl od jiných planě rostoucích druhů, bílé květy. U nás patří mezi ohrožené druhy. Setkat se s ní můžeme v dubových hájích a na slunných loukách.

Mochna bahenní (Potentilla palustris)

jedná se o vytrvalou bylinu, která vyhledává velmi vlhké prostředí – najdeme ji kolem vodních ploch, na rašeliništích a rumištích. Květy jsou tmavě červené.

Mochna nátržník (Potentilla erecta)

tento druh se vyskytuje snad na všech typech stanovišť, od rašelinišť v nížinách až po skalnaté prostředí hor. Květy jsou žluté, dlouhé a tenké lodyhy nesou přisedlé pětičetné listy.

Mochna písečná (Potentilla arenaria)

typických stanovištěm tohoto druhu jsou suchá a písčitá místa. Najdeme ji tedy u polních cest, v lesostepích, na písečných či skalnatých svazích. Květy jsou žluté, listy dlanitě dělené.

Mochna plazivá (Potentilla reptans)

tento druh je asi nejběžnější u nás. Roste prakticky všude ovšem nejhustší porosty vytváří na vlhkých místech jako jsou okraje rybníků, řek a lesů. Vyhledává však i místa ovlivněná lidskou činností.

Mochna křovitá řez

Co se týče řezu, zde se názory mírně rozcházejí. Zatímco někteří pěstitelé zastávají pro zachování bohatého kvetení rázný zmlazovací řez, jiní doporučují keř jen mírně zastřihovat. Pravdou je, že ne každý druh či odrůda radikální řez zvládnou. Asi nejlepší variantou je mírný řez brzy zjara. V tuto dobu sestřihneme všechny větve přibližně o pětinu délky. Díky tomu se konce stonků mírně rozvětví a je zajištěno nejen bohaté kvetení, ale také kompaktní tvar keře. Pokud se rozhodnete pro radikálnější řez, posunete kvetení až o měsíc.

TIP: Pokud hledáte originální druhy pro nízké živé ploty i do keřových záhonů, vybírejte z méně známých ozdobných keřů.

Fialové květiny do zahrady

Autor: Ing. Adriána Francová 6. července 2022 Žádné komentáře

Fialová barva patří v dnešní době mezi velmi oblíbené a populární barvy, nejen jako doplněk do interiéru nebo do šatníku každé ženy, ale také do zahrady. Fialová barva působí na naši psychiku uklidňujícím a relaxačním dojmem. Může mít několik významů. Působí něžně a romanticky, a zároveň tajemně a smyslně.

Fialové květiny do zahrady

Je to kombinace modré a červené, kde modrá je znamením vody a červená znamením ohně. Je to oblíbená barva králů i básníků, proto působí romanticky a zároveň vznešeně, noblesně a honosně.

Mezi nejoblíbenější trvalky a keře ve fialové barvě patří: levandule, šalvěj, kosatce, krokusy, astry, vistárie, plaménky, rododendrony a komule.

Květy fialové barvy

Levandule - Lavandula

Květy fialové barvypatří mezi oblíbené trvalky slunečních záhonů. Miluje suchou půdu, plné slunce a řez 2x ročně. Vynikne v pásech před domem, vedle chodníku nebo ve smíšených trvalkových záhonech. Je silně aromatická, má všestranné využití, je léčivá, dokonce jedlá a přitahuje opylovače. Květy můžete konzumovat, připravit z nich med nebo sirup, sušit je. Dorůstá do výšky podle kultivarů. Nejčastěji má 80 cm v květu, šířka je také různá. Mezi nejkrásnější patří Hidcote Blue, Munstead, Grosso, Provence. Kultivarů je samozřejmě více a dokonce i v růžové a bílé barvě.


Přečtěte si více o pěstování levandule v našem článku nebo se inspirujte přímo levandulemi z našeho eshopu


Šalvěj - Salvia

zahrnuje mnoho druhů a kultivarů, ale ve fialové barvě můžete najít šalvěj lékařskou i šalvěj hájní - Salvia nemorosa nebo Salvia superba. Šalvěje mají kompaktní tvar, jsou silně aromatické, zejména lékařská. Květy jsou štíhlé, podobné levanduli. Klidně ji může na některých záhonech nahradit, pokud nepreferujete levanduli kvůli vůni.

Kosatce - latinsky Iris

patří do venkovských zahrad, mají své kouzlo, různé barvy, ale ty klasické jsou tmavě nebo bledě fialové. Nejsou náročné na pěstování a vydrží jakékoli podmínky.

Krokusy – Crocus

neboli šafrán, patří mezi jarní cibuloviny, často kvetoucí i z pod sněhu již v únoru. Známe je v různých barvách, ale ty fialové jsou tak neobyčejné a klasické, že dokážou opravdu zazářit. Přestože jsou květy menší, pokud je vysadíte do hnízda ve větším počtu, určitě je nepřehlédnete. Dokonce vyniknou i v trávníku. Vysazují se na podzim.


V naší podzimní nabídce naleznete nádherné krokusy nebo si přečtěte článek jak vytvořit rozkvetlou louku pomocí cibulovin


Astry - hvězdnice

patří mezi podzimní trvalky, které po létě spolu s okrasnými trávami potěší nejeden záhon a hlavně včely. S podzimním sluncem vás okouzlí jejich vůně, různé kultivary a výšky. Patří mezi oblíbené trvalky, které dlouho kvetou a zejména v měsících, kdy je trvalek už méně.

Vistárie

je dřevina-liána, která kvete na jaře bohatými třásněmi fialových květů. K tomu, aby kvetla, však potřebuje řez 2x ročně, pevnou oporu a vhodné místo. Je to mohutná popínavka. O to víc Vás potěší květy.


Sortiment různých druhů vistárie najdete přímo ve své kategorii a nezapomeňte ani na článek o tom jak pečovat o popínavé rostliny


Plaménky, latinsky Clematis,

Fialové květynajdete v přírodě, ale i ušlechtilé kultivary v různých barvách,  žádané jsou nicméně právě ty s fialovými odstíny. Dokonale vyniknou na treláži, zdi či altánku. Bohaté menší či větší květy dokážou upoutat pozornost a přilákat i opylovače. Kořeny však vyžadují být ve stínu zamulčovány a hlava plaménku má být na slunci, pro bohaté kvetení. Nádherný plamének Prezident určitě musíte mít na zahradě. Květy jsou velké až 15 cm.


Prohlédněte si fialové ale i jiné barvy clematisů a pokud se vám nedaří s pěstováním, přečtěte si článek o pěstování plamínků


Rododendrony

jsou králi stinného záhonu na rašelinném podkladu. Ideální základní dřeviny pro založení vřesoviště či záhonu ve stínu. Kvetou různými barvami, ale oblíbené jsou právě ty fialově kvetoucí, v odstínech od slabounko fialové až po výrazně tmavou fialovou. Mohou se pěstovat i ve větších květináčích. Nezapomeňte na kyselé pH.

Doporučujeme věnovat pozornost také článku o pěstování rododendronů.

Komule - Buddleja

je letní šeřík, také se nazývá motýli keř. Během kvetení voní celá zahrada, a to množství motýlů Vám předvede nádherné představení. Můžete se těšit na babočky, otakárky i bělásky. Komule je keř dosahující výšky i 5 metrů. Stříhá se brzy na jaře, hluboko, neboť kvete jen na jednoletých výhoncích. Také ji najdete v naší nabídce v různých barvách. Je to nejoblíbenější keř slunečních záhonů, nicméně později je to velký keř. Po několika letech potřebuje zmladit a často se po zimě dřevo láme a praská.

Více o pěstování komule a jejím správném řezu se dočtete v článku.

Prohlédněte si naši celou nabídku a používejte filtry i podle barev. Určitě si oblíbíte i jiné květy fialové barvy, cibuloviny či trvalky.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty