+420 730 235 493

června 2024

Macešky pěstování - oblíbené pestrobarevné krásky

Autor: Hana Smětáková 24. června 2024 Žádné komentáře

Macešky u nás v České republice patří k velmi populárním druhům rostlin. K vidění proto bývají v mnoha tradičních i moderních zahradách. Zjistěte, jak postupovat při pěstování macešek a na co si dát pozor. A podíváme se i na to, k jakému účelu můžete využít květy této zajímavé rostliny.

Detail květu macešky ve fialové a žluté barvě

Druhy macešek

Macešek (neboli také violek) existuje hned několik druhů. Mezi ty nejznámější se řadí maceška zahradní, maceška polní, maceška převislá, maceška velkokvětá nebo třeba maceška rolní. Podle doby kvetení rozlišujeme rané a pozdní macešky. 

Je maceška jedlá?

Spousta lidí se ptá, zda je maceška jedovatá. Odpověď je jednoduchá: ne. Maceška patří ke květům, které jsou jedlé a mohou tedy ozdobit vaše talíře s rozmanitými druhy pokrmů nebo třeba dezerty. Jejich pestré barvy na talíři dozajista vyniknou. Navíc si budete moct užít jejich svěží a jemně oříškovou chuť.


Pořiďte si semena i sazenice macešek v nejrůznějších barvách a pusťte se do jejich předpěstování


Kdy sázet macešky

Doba výsevu violek se liší podle toho, kdy chcete, aby vám tato rostlina vykvetla. Pokud chcete svou zahradu ozvláštnit na jaře, vyséváme macešky již v červenci. Abyste docílili podzimního kvetení, sázejte macešky brzy, již začátkem března. Zatímco v červenci můžete semeno vysévat rovnou na záhon, v březnu k předpěstování volte nádobu umístěnou v chladnější místnosti bez mrazu.

Nezapomeňte na to, že vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Proto důsledně dbejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Semeno vzejde přibližně za deset dní. Alternativou je pořízení již vypěstovaných sazenic, díky nimž se můžete z krásných květů těšit okamžitě. 

Pěstování macešky

Abyste podpořili dlouhou dobu kvetení macešky venku, vyplatí se volit půdu bohatou na živiny. Macešky sice snáší přímé slunce, ale v takovém případě kvetou kratší dobu. Ideální je proto volit polostín. Myslete také na to, že tyto rostliny potřebují dostatek vláhy.

Maceška v květináči

Macešky lze bez problémů pěstovat nejen volně v záhonu, ale i květináči nebo jiné nádobě. Spousta pěstitelů například přistupuje k tomu, že maceškami osází truhlíky za oknem. Pokud se rozhodnete pro tento způsob pěstování, opatřete nádobu dobrou drenáží.

Macešky v růžové, fialové a žluté barvě

Jak dlouho vydrží macešky v truhlíku

To záleží na tom, kdy se rozhodnete k pěstování macešky přistoupit. Při předpěstování rostliny v červnu se budete moct z květů těšit tentýž rok na podzim, a poté znovu na jaře. Pokud se rozhodnete pro výsev založený začátkem podzimu, budou macešky nakvétat v následujícím roce v únoru až březnu. 

Co s odkvetlými maceškami

Macešky při vysokých letních teplotách obvykle přestávají kvést. A začnou znovu až v momentě, kdy se trochu ochladí. V takovém případě můžete po odkvětu macešky mírně ostříhat a pohnojit. 

Maceška a mráz

Macešky patří k velmi otužilým druhům. Díky své mrazuvzdornosti maceška většinou dokáže přímo v zahradě úspěšně přezimovat. Přesto lze však doporučit macešky v zimě pro jistotu před velkými holomrazy ochránit prostřednictvím jejich přikrytí chvojím.

TIP: Macešky rozhodně nejsou jedinou rostlinou s jedlými květy. Další variantou je třeba lichořeřišnice. Nastudujte si, jak pěstovat lichořeřišnici a pusťte se do toho. 

Hosta pěstování

Autor: Ing. Adriána Francová 18. června 2024 Žádné komentáře

Máte na zahradě temný a prázdný kout, ve kterém nic neroste, protože tam slunce svítí jen po určitou hodinu přes den? Není to tragédie. Existuje množství rostlin, kterým se daří právě v polostínu až stínu a na slunci nejsou životaschopné.

Hosta pěstování

Jedná se zejména o druhy okrasné listem. V nich opravdu poznáte variabilnost zelené barvy, třeba v kombinaci se žlutou, bílou nebo růžovou. Dokonce modrolisté kultivary dodají prostoru zcela jiný tvar a světlost.

Mezi atraktivní patří funkie, kterým se říká také hosty či bohyšky. Tyto zajímavé trvalky pocházejí z Japonska, ale již více než dvě století jsou známé i v Evropě, kam se rozšířily z anglických zahrad.

Hosta druhy

Hosta je dostupná hned v několika různých odrůdách, které se liší tvarem i zbarvením jednotlivých listů.

Mezi vysoké a dominantní odrůdy se řadí například Hosta Sieboldiana ´Elegans´. Naopak menší odrůdou je třeba Hosta ´Patriot´. Mezi nejvyšší hosty se právem řadí Hosta ´Blue Angel´.

V záhoně jistě vynikne také Hosta ´Frances Williams´. Mezi nejoblíbenější bohyšky se právem řadí Hosta ´Hyazinthina´, která nabídne listy vyrůstající z bohaté ružice.

Velké srdčité listy šedomodré barvy má varianta Hosta 'June'. Na bledě zelené listy s tmavším lemováním se můžete těšit u odrůdy Hosta Fortunei ´Albopicta´. Hosta ´Aureomarginata´ na první pohled zaujme svými velkými srdcovitými listy tmavozelené barvy. Krásně klenuté zelené listy s bílým lemováním nabídne populární Hosta ´Albomarginata´.

Mezi velmi známé bohyšky se dále řadí Hosta ´Mediovariegata´ s mírně vlnitými listy, Hosta ´Yellow Splash Rim´ s krémově žlutým olemováním nebo Hosta ´Wide Brim´ s drobnými tmavě fialovými květy.

Pustit se můžete také do pěstování Hosta Ventricosa s tmavě fialovými žíhanými květy nebo netradičního kultivaru Hosta ´Red October´ s poutavě červenými vysokými stonky. Jak vidíte, možností existuje opravdu spousta. 

Bohyška s čím kombinovat

Pokud se rozhodnete bohyšku kombinovat s dalšími rostlinami, vždy vezměte v úvahu vlastnosti dané rostliny. Díky svému nižšímu vzrůstu například skvěle doplní vyšší rostliny, se kterými mohou vytvářet zajímavý kontrast. Hostu tak lze umístit do přední části záhonu a za ni vysadit třeba hortenzie či lilie.

Bohyšky se skvěle kombinují také s nejrůznějšími okrasnými trávami. K tomuto účelu perfektně poslouží odrůdy s jemnými listy, mezi které patří třeba ostřice či muhla.

Funkie Hosty Bohyšky

Dále lze bohyšku kombinovat s rostlinami s kontrastní barvou listů. Velmi dobře se k tomu hodí například dlužicha, dřín nebo čechrava. Bohyška skvěle vynikne také u jezírek jako podrostová rostlina bok po boku kapradin a okrasných trav.

Funkie pěstování

Pojďme se nyní podívat na to, jak pěstovat hostu, jaké konkrétní podmínky jí zajistit a na co si dát v tomto ohledu pozor.


Prohlédněte si krásné hosty z našeho sortimentu a vyberte si mezi nimi odrůdu pro pěstování v záhonu či květináči


Bohyška na slunce

Hostě se výborně daří právě na stinných stanovištích, ačkoliv například žlutolisté kultivary snesou několik hodin slunečního záření. Výhodou je, že svými listy pokryjí celou plochu a tím nedají šanci plevelům. Platí zde však, že dosažení tohoto efektu potřebuje svůj čas a trvá to několik let.

Základní barvou je zelená, ale známé jsou i modré až tyrkysové kultivary, panašované, s bílým nebo žlutým lemováním. Listy mají úzké, široké, srdčité, oválné a kromě listů mnohé nádherně voní. Zejména bílé připomínají vůni lilii.

Od jara do podzimu vás těší listy, v létě se rozvinou květy a pak listy zežloutnou a zatáhnou se. Na místě zůstane prázdné místo, které mnohým nevyhovuje. Proto v jejich blízkosti vysaďte okrasný keř do stínu, který bude mít celoroční efekt a jarní cibuloviny pro časný jarní efekt.

Funkie vysazujeme do běžné zahradní zeminy, nemají žádné speciální požadavky a nevyžadují ani hnojení, dokonce se obejdou i bez přesazování. Uvítají spíše vlhký substrát a neměly by se pěstovat v úplně vysušené půdě. Právě s vlhkostí půdy by ve stinné části zahrady neměl být problém. Snesou i mrazivé počasí, ale v případě silného mrazu by se měly zakrýt například chvojím.

Bohyška stříhání

Pro podporu zdravého růstu rostliny je potřeba bohyškám po odkvětu odstranit stvoly s květy. Ke stříhání listů bohyšky se přistupuje během pozdního podzimu. Ideální čas nastává v momentě, kdy udeří první mrazy a listy bohyšky začnou odumírat a vadnout. Včasnou přípravou rostliny na zazimování předejdete nejrůznějším škůdcům, jako jsou například slimáci, kteří by v listech mohli přezimovat. 

Hosta pěstování v květináči

Pěstování hosty je bez problémů možné také v květináči. V této podobě se budou vyjímat například v prostranství pergoly, terasy nebo balkonu.

Bohyška v květináči

Pro dosažení dobrých výsledků je nutné vybrat nádobu s přiměřenou velikostí, tedy ani příliš malou, ani příliš velkou. Při pěstování v nádobě nezapomínejte na průběžnou zálivku, a to obzvlášť za teplého nebo suchého počasí. Jakmile se bohyška rozroste a vyplní vám celý květináč, je nutné jí dopřát více prostoru a nadbytečné trsy rozsadit.

Hosta přesazování 

Pokud se rozhodnete změnit hostě její stanoviště, přistupujte k tomu ideálně na jaře nebo na podzim. Tehdy totiž nastává čas pro jejich přesazování a dělení. Bohyšky by se přitom měly dělit pravidelně, a to každé tři až čtyři roky. 

Hosta v zimě 

Listy hosty v zimě uhynou. Kořenový systém však dokáže v půdě přežít a na jaře se budete moct těšit opět na nárůst nových listů. U této rostliny zároveň platí, že čím starší je, tím krásnější se jeví. 

Jak zazimovat hostu

Výhodou hosty je, že je plně mrazuvzdorná. Vzhledem k tomu zazimování hosty v zahradě nemusíte nijak zvlášť řešit. Pouze lze doporučit záhon pro jistotu zakrýt vrstvou listí.

Věříme, že jsme vás inspirovali a možná právě funkiemi zaplníte stinné místo ve své zahradě. Podívejte se také na náš aktuální sortiment.


Vyberte si z dalších trvalek vhodných do stínu a vytvořte s jejich pomocí originální kombinace, které přitáhnou pozornost


TIP: Zkombinujte hosty s dalšími rostlinami, které milují stín. Přečtěte si o dalších rostlinách vhodných do stínu.

Lantana pěstování - zajímavá pestrobarevná kráska

Autor: Hana Smětáková 10. června 2024 Žádné komentáře

Lantana je jednoznačně zajímavá rostlina, která si vaše srdce získá pro krásnou barvu svých květů. Pochází z tropů a pěstovat ji můžete nejen ve formě keře, ale také efektně na kmínku. Zjistěte, jaké podmínky této rostlině zajistit, aby se jí skvěle dařilo.

Lantana v plném květu, oranžově červené zbarvení květin 

Charakteristika lantany

Lantana (česky někdy označována také jako libora) má podobu exotického keříku, který původem pochází z Jižní Ameriky. V našich podmínkách bývá lantana pěstována jako balkonová rostlina. Někteří pěstitelé ji také umísťují do světlé chodby domu.

Co je na lantaně jednoznačně nejzajímavější, jsou její květy. Ty totiž v průběhu času mění svou barvu, díky čemuž rostlina skutečně vynikne na první pohled. Zpočátku se květy rostliny zbarvují do žlutého odstínu. Později se barva mění spíše na oranžovou. Následně květy zčervenají, až nakonec přejdou do fialové. Květy lantany bývají velkým lákadlem také pro včely a motýly. 

Je lantana jedovatá?

I když jsou lantany doslova dechberoucí, je potřeba počítat s jednou stinnou stránkou. A tou je jejich jedovatost. U lantany jsou jedovaté všechny části rostliny. Pokud tedy budete s lantanou manipulovat, doporučujeme vzít si na pomoc rukavice. V opačném případě může rostlina u citlivých osob vyvolat alergickou reakci. Dejte si také pozor na zabránění přístupu dětí a domácích mazlíčků.

 

Pořiďte si sazenice lantany a ozvláštněte s jejich pomocí balkon, terasu nebo jiný prostor.*

*Sazenice v našem e-shopu jsou dostupné ve vhodném čase pro jejich výsadbu

 

Lantana druhy

Nejznámějším druhem lantany je lantana měnivá (respektive lantana proměnlivá). I ta je však dostupná v několika odrůdách. V našem e-shopu najdete například Lantana Camara Tropic ´Pitaya´ nebo Lantana Camara Tropic ´Ara´

Lantana pěstování

Co se týče půdy, lantaně se daří v rašelině smíchané se zahradním kompostem. Stanoviště volte ideálně na plném slunci s dostatkem světla. Pozornost věnujte také pravidelné zálivce, abyste podpořili stálou vlhkost kořenového balu. Vyhněte se však úplnému přemokření. Rostlině můžete pro lepší růst dopřát pravidelné přihnojování, a to přibližně jednou týdně.

Detail květu lantany

Lantana v truhlíku

Lantana bývá nejčastěji pěstována v nádobách. Pokud se rozhodnete ji na letní sezónu umístit do záhonu, je to možné, nicméně na podzim ji musíte opět vyrýt a přesunout na místo, kde nehrozí mrazy. 

Lantana stříhání

Lantana se ořezává na podzim předtím, než se rozhodnete ji zazimovat. Případně lze k řezu přistoupit také časně z jara. 

Lantana přezimování

K zazimování lantany je vhodné přistoupit ještě předtím, než udeří první mrazíky (tedy zhruba koncem září či začátkem října). V tomto období ji přesuňte na místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 10 do 20 °C. Pamatujte na to, že lantana musí mít dostatek světla.

Lantana se řadí mezi neopadavé keře. Proto je nutné jí dopřát i v zimních měsících pravidelnou zálivku. Dejte si pozor na to, aby substrát nikdy zcela nevyschnul. 

Lantana na kmínku

Lantanu lze pěstovat nejen v podobě menších keříků, ale také na kmínku. Tímto způsobem docílíte určité úspory místa a zároveň elegantnějšího vzhledu. V tomto směru skvěle poslouží rostliny očkované na kmínek, u nichž se vám bude snadno udržovat korunka. Pamatujte na to, že než kmínek pořádně zesílí, je důležité jej vyvazovat k dostatečně pevné opoře. 

Jak na množení lantany

Pokud se rozhodnete rostlinu rozmnožit, můžete k tomu využít metodu řízkování, a to během konce léta nebo na podzim. Jednotlivé řízky je nutné odebrat, poté je můžete ošetřit speciálním přípravkem podporujícím zakořeňování.

Následně řízky zasaďte do substrátu, který vytvoříte smícháním rašeliny a perlitu v poměru 1:1. Výsledek je důležité přikrýt fólií, aby došlo ke zvýšení vzdušné vlhkosti. Takto připravené řízky můžete uchovávat v pokojové teplotě. Jakmile dojde k úplnému prokořenění řízků, můžete je přesunout do květináčů.

TIP: Vytvořte si zajímavé kombinace letniček na vašem balkoně. Zjistěte, s čím kombinovat muškáty, aby výsledek fungoval. 

Cizrna pěstování - zasaďte si římský hrách

Autor: Hana Smětáková 3. června 2024 Žádné komentáře

Cizrna mezi lidmi stále není tolik rozšířená. Přitom si ale tato pochoutka rozhodně zaslouží dostatek pozornosti. Jedná se totiž o jednu z nejlepších a navíc lehce stravitelných luštěnin. Pěstovat ji můžete i v klasické české zahradě v záhonu.

Sazenice cizrny s nezralými semeny

Zjistěte, jak postupovat a na co si v tomto směru dát pozor. 

Charakteristika cizrny

Cizrna (latinsky Cicer) patří mezi luštěniny. Jedná se o starověkou plodinu, která nachází své uplatnění v kuchyni napříč celým světem. Popularitě se těší zejména pro svůj vysoký obsah bílkovin, vlákniny, minerálů a vitamínů. 

Cizrna sázení

V našich podmínkách se cizrna předpěstovává doma nebo ve skleníku. K přenosu na venkovní stanoviště je vhodné přistoupit až v momentě, kdy rostlina dosáhne výšky okolo 12 cm.

Abyste dosáhli lepších a rychlejších výsledků, můžete semena cizrny nejprve namočit na 12 až 24 hodin do vlažné vody. Poté je lze vysévat, a to zhruba 0,5 cm pod povrch půdy. Stačí tedy semeno do zeminy jemně zatlačit pomocí prstu. Výsev udržujte na světlém stanovišti při teplotě kolem 20 °C. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku.


Nakupte si semínka cizrny a zkuste si tuto jedinečnou plodinu sami vypěstovat


Cizrna pěstování

Rostlinu cizrny umístěte ideálně na plně slunné stanoviště. Díky tomu bude moct produkovat kvalitní lusky v dostatečném množství. Navíc získáte větší jistotu, že se jednotlivým luskům podaří dozrát.

Co se týče vhodné půdy pro pěstování cizrny, volte dostatečně záhřevnou variantu, propustnou a ideálně s příměsí dobře rozloženého kompostu. Zálivka je stěžejní zejména při klíčení a výsevu mladých rostlin. Jinak ale cizrna dokáže poměrně dobře tolerovat sucho. Pokud panuje průměrně vlhké léto, zálivka není vyloženě nutná. V opačném případě však můžete rostlinu občas zalít v době květu a při tvorbě mladých lusků.

Zralá semena cizrny

Oporu rostlina nevyžaduje. Dejte si ale pozor na pravidelné okopávání mladých rostlin a jejich udržování v bezplevelném stavu. To je důležité až do chvíle, kdy rostliny dostatečně narostou a zapojí se. Poté byste s nimi již neměli žádným způsobem manipulovat. Podobně jako hrách se cizrna totiž může snadno polámat. 

Sklizeň cizrny 

Ke sklizni cizrny je vhodné přistoupit za slunného a suchého dne, a to ve fázi, když již jsou lusky zbarveny do žluta. Během sklizně se trhají celé lusky, z nich se pak bezprostředně po sklizni vylupují jednotlivá semínka. 

Semena cizrny rozprostřete na teplém a suchém místě (třeba na tácu) a nechte je podle potřeby dosušit. Jakmile je cizrna suchá, můžete ji uskladnit. Pokud byste fázi dosušení přeskočili, riskujete rozvoj plísně z důvodu vlhkosti. 

Cizrna se nicméně může sklízet i v nezralém stavu. To znamená tehdy, když jsou jednotlivé lusky ještě zelené a semena uvnitř měkká. Taková cizrna se skvěle hodí pro přímou konzumaci. 

Cizrna a škůdci

Cizrna je citlivá na plíseň, proto je vhodné udržovat zahradu v čistotě. Pokud narazíte na nemocné rostliny, neprodleně je odstraňte. Pamatujte také na to, že cizrna bývá náchylná na nejrůznější půdní choroby. Proto se doporučuje sázet jednotlivá semena tak, aby nerostla na jednom a tom samém místě víckrát než jednou za tři roky. 

Rostlinu cizrny mohou napadat mšice, roztoči a brouci. Pokud zaznamenáte velké zamoření rostliny škůdci, vytrhejte listy nebo celé rostliny. 

TIP: Cizrnu lze pěstovat také jako microgreens a užít si její skvělou chuť. Zjistěte více o tom, jak na semínka na klíčky

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu