+420 533 312 793

Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně

Vytisknout
Autor: Monika Brešťanská 14. března 2023 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Dichondra, jinými názvy také stříbrný vodopád nebo stříbrný déšť, je převislá rostlina s drobnými listy zeleno stříbřité barvy. Rostlina pochází z oblastí střední Ameriky. Vytváří až dva metry dlouhé “liány”, a je tak ideální okrasnou rostlinou do závěsných truhlíků na balkonech či terasách.

Zelené listy dichondry

Jak pěstovat stříbrný vodopád

Dichondra preferuje plné slunce, nanejvýš mírný polostín. Umístění závisí také na konkrétním druhu dichondry, některé kultivary jsou půdopokryvné a vysazujeme je tak do záhonů. Jiné, konkrétně právě “stříbrný vodopád”, se hodí pro pěstování v závěsných květináčích a truhlících.

Rostlině dopřáváme středně intenzivní a pravidelnou zálivku, nicméně díky svému původu si dobře poradí i s kratší dobou sucha. Dichondru vyživujeme hnojivy pro nekvetoucí rostliny - hnojivo aplikujeme jednou za 14 dní společně se zálivkou.Stříbrný vodopád v květináči

Množení dichondry

Dichondru lze poměrně snadno rozmnožit pomocí semen i řízků. Semena vysazujeme do pařáčku v interiéru, ideálně již během března. Pro vyklíčení semen by měla být pokojová teplota přibližně 25 stupňů, ideální je tedy umístění poblíž radiátoru. Substrát udržujeme stále vlhký a mladé sazenice přemístíme ven až koncem května.

Další možností je řízkování. Řízky udržujte v teplotě 18 až 20 stupňů. Odebíráme je víceméně kdykoliv od jara do podzimu. Řízek by měl mít asi patnáct centimetrů. Jeho spodní stranu poté potřeme stimulátorem pro zakořenění a zapíchneme do substrátu.

Stříbrný déšť do zahrady

Pěstujeme-li rostlinu v záhonu, zastane půdopokryvnou funkci. Rozrůstá se do délky až 2 metry a vytváří na povrchu záhonu hustý stříbrný koberec. V tomto případě se snažíme dichondru udržovat spíše v sušším prostředí, protože hustý vlhký porost by mohly napadat plísně.

Dichondra na balkon

Asi nejoblíbenější je pěstování dichondry na balkonech či terasách. Skvěle se hodí do závěsných květináčů, které stříbřité listy doslova obrostou. Kromě toho lze dichondru kombinovat s dalšími převislými rostlinami do truhlíků - nejlépe vypadá s kvetoucími druhy jako jsou petúnie, lobelky, bakopa a podobně.


Pokud hledáte nové kousky do letních truhlíků, “stříbrný déšť” bude tou pravou volbou. Převislé dichondry do nádob najdete v našem e-shopu


Dichondra přezimování

Dichondru nevystavujte mrazu ani teplotám nižším 10 stupňů celsia. Když začne průměrná venkovní teplota klesat, přemístěte rostlinu do teplejšího skleníku nebo do nevytápěné místnosti v interiéru. Ještě předtím je dobré dichondru zkrátit tak, aby se dobře skladovala. Zemina v květináči by neměla být ani přes zimu dlouhodobě suchá. Zálivku tedy snížíme na minimum, občas však rostlinu v zimním období zalijeme.

TIP: Ať už chcete vyzdobit balkon, okenní parapety nebo truhlíky na terase, pomohou vám s tím letničky do nádob. Zvolte klasické muškáty či petunie, begonie nebo drobně kvetoucí lobelky, které se hodí také do závěsných květináčů.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Ovocný živý plot
  20. března 2023
  Jablone sa sadia od seba 3-4 m, ak sú to klasické a nie stĺpovité jablonea od suseda tak, aby...
 • Ovocný živý plot
  18. března 2023
  Dobrý den,jak daleko od sebe jabloně vysazovat stačí 1,5 metrů a jak daleko od sousedů ...
 • Okrasné stromy do malých zahrad
  3. dubna 2022
  Dobrý deň, napríklad by bola vhodná magnólie - šacholan, hloh, nebo blýskalka na kmínku...
 • Okrasné stromy do malých zahrad
  2. dubna 2022
  Dobrý den,mohli by jste mi prosím poradit jakýstromek do malé předzahrádky.Je situovaná na...
 • Předzahrádky
  24. března 2022
  Předzahrádka je na západní stranu. ...
Archív blogu