+420 533 312 793

února 2021

Rakytník pěstování

Autor: Ing. Adriána Francová 25. února 2021 Žádné komentáře

Možná jste si mysleli, že už na zahradě pěstujete všechno, ale určitě se mýlíte. Znáte rakytník? Rakytník / Hippophae rhamnoides má sice krkolomný latinský název, ale je to výborná dřevina se zajímavými plody, která překvapí svým mohutným růstem, hustotou a zejména všestranným použitím právě plodů.

Rakytník pěstování

Kromě nich získáte i výbornou dřevinu na živý plot nebo dokonalé a husté pozadí. Plocha zahrady na pěstování by však měla být větší. Jsou to opravdu mohutné keře a pro získání maxima z plodů, potřebujete 2 dřeviny. Samčí a samičí.

Rakytník samčí a samičí dřevina a rozdíly

Rakytník je dvoudomá, cizosprašná dřevina. Pro opylení a získání plodů potřebujete vysadit samčí a samičí rostlinu. Samčí rostlina dokáže opylit až 7 samičích rostlin. Jsou větrem opylivé, tedy pokud výsadba bude ve směru převládajícího větru, je to jen výhoda. Rozdíly jsou patrné zejména během rašení a kvetení. Samčí keř má viditelné a velké, složené pupeny připomínající šišku cedru, odstupující od výhonku. Opravdu je nepřehlédnete. Zatímco samičí puky jsou podstatně menší, méně složené, přitisknuté přímo ke větvičce, vytvářejí jakoby misku. Na základě těchto rozdílů si budete jistí, že máte správný pár rostlin.

Ze samčích jsou nejznámější opylovače K + a Pollmix. Samičích je mnohem více, konkrétní kultivary naleznete níže.

Kdy sázet rakytník

Rakytník je nenáročná dřevina dobře zvládající jakékoliv podmínky. Dobře odolává suchu i teplu, daří se mu i ve vlhkém, ne trvale podmáčeném prostředí. Dobře se pěstuje i v jílu. Odolává chorobám i škůdcům, dokonce i nízkým teplotám a mrazům.


Vyberte si samčí i samičí rostliny rakytníku v našem eshopu.


Vysazuje se na jaře od konce března do poloviny listopadu do předem připravené půdy. Půda by měla být propustná a můžete do ní přidat kompost. Ale i bez něj se bude rakytníku dařit. Rozestupy mezi jednotlivými dřevinami by měly být 2 m. V běžné zahradě stačí jedna samčí a 2 samičí dřeviny. Dosahují výšky 2-4 m, jeho výsadbu tedy dobře zvažte. Stačí mu slunce a zálivka těsně po výsadbě, dokud se nezakoření. Nevyžaduje ani speciální hnojení.Pěstování rakytníku

Jak řezat rakytník

Rakytník roste poměrně rychle a v krátkém čase dosáhnete velkého keře. Do rodivosti nastupuje po cca 3 letech pěstování, pokud jsou zakoupeny dřeviny malé.

Řez není podmínkou kvalitní úrody, plodil by i bez řezu, avšak udržet se bez řezu nedá vzhledem k jeho velikosti. Už při sklizni plodů oceníte, pokud oříznete celou větev a tak plody získáte. Plody jsou drobné, kyselé, ale plné vitamínů. Nevýhodou je, že se špatně sklízejí. Mají krátké stopky, po silnějším stlačením se rozmačkají a šťáva vyteče. Proto se nechávají projít mrazem a pod keř natáhnete velkou plachtu a plody setřesete. Keře mají ostré trny, i proto je manipulace s plody těžší, ale stojí to zato. Mnohé nové odrůdy jsou již méně trnité, až téměř bez trnů.

Rodí na jednoletém dřevě, tedy pozor, zkracují se jen do 1/3 výhonku, a to všechny, které přečnívají, jsou poškozené, suché, křivě rostoucí nebo jinak pro Vás nevhodné.

Rakytník často vyrůstá i od kořene dalšími výhonky, může se tedy chovat invazivně. Proto okolí pravidelně udržujte a klidně i posečte. Výborně se rozmnožuje těmito kořenovými odnožemi i řízkováním, které stačí zapíchnout do země.

Využití plodů

Jak jsme uvedli výše, pokud při sklizni odříznete s plody i větve, příští rok bude úroda nižší. Pokud si dáte práci a plody ručně sklízíte, můžete je sušit, vytvořit šťávu, džem, sirup, med, víno a jiné. Plody dozrávají koncem léta ale mnohé až od října do listopadu. Obsahují množství vitamínů (A, C, E, B2, K, kyselina listová), karotenoidů (α, β, ð, lykopen), flavonoidů, sterolů (ergosterol, stigmasterol, lanosterol, amyrín), minerálů a antioxidantů. Plody jsou vhodné na posílení imunity, na prevenci, posílení srdce, hojení ran, žaludeční vředy i kožní choroby.

Rakytník odrůdy

Mezi nejzajímavější, starší a odzkoušené odrůdy patří Sluníčko, Leikora, Krasavice, mezi novější a atraktivní Baltik, Podruga, Botanika, Žemčužina, Perčík či Inja. Mnohé nové odrůdy jsou již méně otrněné, což je jejich výhoda.

Jak zazimovat muškáty

Autor: Ing. Adriána Francová 24. února 2021 Žádné komentáře

Muškáty vydrží na balkoně až do prvních mrazů, pak je nutné je přemístit do sklepů, garáže nebo skladu. Před zazimováním je seřízněte o polovinu. Pokud během zimování opadnou listy, není to problém.

Jak zazimovat muškáty

Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst. Vysaďte je do nového substrátu a s přihnojováním začněte až po měsíci.

Muškáty po zimě

Během zimy jste pravděpodobně kontrolovali muškáty, které strávily zimu ve sklepech a ve skladech a už jste přemýšleli nad jarem, kdy budou opět na svých místech. Nyní je vhodné období na podrobnější obhlídku a zpětný řez muškátů.Muškáty po zimě

Podívejme se tedy na to, jak probudit muškáty po zimě.

Muškáty byste hlavně měli najít v živém stavu - s bílými nebo zelenými výhonky s listy nebo bez nich. Dobře si všímejte přezimující rostliny a určitě nepěstujte rostliny, které jsou napadeny chorobami a škůdci, co se během zimování může samozřejmě stát.

Jak seříznout muškáty

Pokud byly muškáty přezimované bez přístupu světla, výhonky jsou bílé barvy, vytažené nahoru. Není to tragédie, brzy se vzpamatují.

Musíte je však seříznout o 1/3, odstranit všechny suché listy a suché a částečně zdřevnatělé výhony.


Pestrá nabídka různých odrůd muškátů v našem eshopu


Začátkem dubna je můžete umístit na světlejší místo a otužovat. Každopádně je třeba vyměnit substrát, původní je vyčerpán, už téměř prorostlý kořeny a už není schopen ani přijímat vodu. Novým substrátem podpoříte růst a vitalitu rostlin.

S aktivní zálivkou však ještě chvíli počkejte, stejně tak s přidáváním hnojiv do zálivky. Tím, že vyměníte substrát, rostliny získají dostatek živin na nastartování růstu během určitého období.

S přihnojováním pro svěží barvu listů a bujný růst začněte až v květnu, později změňte hnojivo na podporu násady puků a dlouhé kvetení.

Pěstování borůvek v kontejnerech

Autor: Ing. Adriána Francová 23. února 2021 Žádné komentáře

Borůvky patří v posledním období mezi atraktivní drobné ovoce s vysokým obsahem prospěšných látek pro zdraví.

Přestože je to keř, který najde uplatnění zejména v zahradě, dají se pěstovat i v nádobách. Dokonce existují speciální balkónové odrůdy, kterým se více daří v omezených podmínkách. Stačí, když jim vytvoříte vhodné pěstitelské podmínky a bude se jim dařit.

Pěstování borůvek v kontejnerech

Borůvky jsou samosprašné druhy. Pro vyšší úrodu však doporučujeme pěstování několika odrůd blízko sebe, kvetoucích ve stejném čase, což zajistí kvalitní opylení a spolehlivou úrodu. Doporučujeme minimálně 2-3 ks vedle sebe.


Chutné odrůdy borůvek z nabídky našeho eshopu.


Nejdůležitější je znát jejich pěstitelské podmínky, a to je zejména pH půdy. Borůvky se pěstují v kyselém prostředí. Vyhovuje jim pH 3,2 - 4,2. Proto dostatek organické hmoty, rašeliny, listovky zajistí kromě přísunu živin pro kořeny a samotnou dřevinu i vysokou úrodu.

O to jednodušší je pěstování v nádobě, kde se namíchaný substrát nemůže a neumí smíchat s jinou půdou, jak je to v zahradě a nemusí se vystýlat fólií a oddělovat od původní zeminy.

Pěstování borůvek na balkoněPokud je vysadíte do nádob, zvolte je dostatečně velké podle kořenového balu. Nejvhodnější nádoby jsou keramické, hliněné, betonové a takové, které pracují a dokážou vázat vodu a v létě se velmi nepřehřívají. Pokud se rozhodnete pro velké betonové nádoby, vystelte vnitřek jutou nebo textilií či pytlem. Do nádoby nasypte rašelinu nebo speciální substrát pro borůvky, nebo si sami namíchejte vhodný substrát s podílem rašeliny, pilin, listovky, lesní hrabanky a vysaďte keř. Nevysazujte příliš hluboko, kořeny potřebují dostatek vzduchu. Počítejte s výškou okolo 1,5 m. Zalévejte zejména během kvetení a plození. Hnojit stačí nejdříve měsíc po výsadbě. Jelikož jde o plody, které barví, je třeba si uvědomit už dopředu, že plocha, kde budou případně přezrálé plody padat, zůstane zabarvena (dlažba, chodník). Proto v jejich blízkosti nesušte prádlo, protože plody mohou lákat i ptactvo, které je mohou roznášet po zahradě a sem tam jim ze zobáku vypadnou.

Na zimu je můžete ochránit tak, že celý květináč ještě obalíte do deky, bublinkové fólie, nebo dáte do beden, které vyložíte slámou, senem nebo polystyrenem. Dělá se to zejména pokud se jedná o menší nádoby a nádoby z plastu. Keramické nádoby můžete dekorovat tím, že celou nádobu vložíte ještě do okrasného pytle a ozdobíte vánoční stuhou, případně vložíte do nádoby pár větví z jehličnanů. Ochráníte tak i samotnou dřevinu. Pokud však bude výsadba umístěna na chráněné terase, nezapomeňte na zálivku. Jinou ochranu na takovém místě nepotřebují.

Stříhejte na jaře, po zimě a odstraňujte poškozené a omrzlé výhonky. Na jaře vrchní vrstvu vyměňte za čerstvou a doplňte čistou rašelinu. Vzhledem k tomu, že mělce koření, trpí i nedostatkem vláhy během horkého léta, tedy plastová nádoba i z tohoto hlediska není vhodná. Nádoby můžete i mulčovat kůrou. Správné hnojení a správná hnojiva, se také odrážejí na správném růstu a také se podepisují na velikosti plodů.

Velikost plodů závisí samozřejmě i na samotném kultivaru. V nádobách můžete pěstovat i klasické zahradní odrůdy, jen je třeba počítat s jejich výškou 1,5 m nebo i 1,8 m. Vhodné odrůdy pro pěstování v kontejnerech jsou Vaccinium corymb. 'Poppins'®, NorthBlue. Najdete je i v našem eshopu.

Okrasné trávy zazimování

Autor: Ing. Adriána Francová 22. února 2021 Žádné komentáře

Okrasné trávy patří mezi vznešené trvalky, které mají své místo v zahradě v jakémkoliv stylu. Je jich více druhů, ale nejčastěji se setkáváme s použitím okrasných trav, které dominují zejména svými soukvětími na konci léta a na podzim a okrasná stébla, jsou stejně nádherná s jinovatkou v zimě.

Okrasné trávy zazimování


Okrasné trávy najdete také v našem eshopu.


Obecně platí, že okrasné trávy vyžadují spíše sušší podmínky, slunné stanoviště, propustné půdy, některé i drenáž a zazimování, které zahrnuje svázání do snopů, případně obalení textilií, či obložení jehličnatými větvemi.

Kdy svázat trávy

Trávy začínají vytvářet květní klasy koncem léta a nejkrásnější jsou v podzimním období až do prvních mrazů. Vychutnejte si jejich vzdušnost a rozmanitost vybarvených stébel co nejdéle a potom před zimou, obyčejně koncem listopadu nebo začátkem prosince je svažte do snopů. Vyžaduje se to při: Miscanthus, Pennisetum, Cortaderia, Bouteloua, Calamagrostis, Molinia a Panicum.

Jak svázat trávu

Při velkých trsech je ideální, pokud máte pomocníka, který Vám pomůže trávu dobře přichytit již ve spodní části. Vy omotejte spodní část trsu pevným provázkem několikrát a postupujte směrem vzhůru až po květenství. U kortadérie postupujte stejně, jen trs ještě přikryjte po obvodu větvemi jehličnanů. Proč se takto tráva musí připravit na zimu? NemáJak svázat trávu ráda nadbytečnou vlhkost. Kdyby v zimě více sněžilo, travní trs by se rozpadl a do jeho středu by se dostala vrstva sněhu a tím i vlhkost a část trsu by při nadměrné vlhkosti uhnila. Takto připravené snopy v zahradě vyniknou i během zimy jako zasněžené či pokryté námrazou.

Okrasné trávy stříhání

Okrasné trávy takto bezpečně přezimují na záhoně a s postupným oteplováním a příchodem jara se můžete zase připravit na odstraňování suchých stébel a celých nadzemních částí. Střih a jeho termín je závislý na počasí i na lokalitě. Na jihu Slovenska a ČR se podmínky na jaře mohou lišit od podmínek na severu, kde koncem března může být ještě sníh a mrazy. Podmínky by měly být již dlouhodoběji příznivé a ze spodní části by měly vykukovat první zelené lístečky. Tedy někdy konec března, duben je stále vhodný čas. Trs odřízněte, sestříhejte velkými nůžkami asi 10 cm nad zemí. Suché stébla zkraťte a použijte na založení studeného pařeniště, vyhoďte do kompostu, ideálně bez semen. Nové trávy začnou růst a už v létě se před vámi objeví ještě větší zelený trs s nádhernými listy.

Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají. Stačí odstranit poškozené listy a jemně je rukou vyčesat. Suchá stébla odstraňte a nové znovu vyraší. Věříme, že i vy podlehnete kráse okrasných trav pro jejich vznešenost, vzdušnost a nevšednost.

Kvetoucí keře mrazuvzdorné

Autor: Ing. Adriána Francová 18. února 2021 Žádné komentáře

Okrasné keře patří mezi důležitou součást zahrady. Bez nich by nevyniklo sídliště, parky ani zahrady jakéhokoli typu. Keře tvoří střední etáž, jsou doplňkem kosterních dřevin, výplňovým materiálem, dokonalou obvodovou zelení a kromě ochranné, protihlukové a stabilní funkce je můžeme pěstovat i jako solitéry v trávníku, před domem či v nádobách.

Kvetoucí keře mrazuvzdorné

Každý touží po pěkně upravené zahradě, dokonalé kombinaci, kde se postupně střídají trvalky a keře, dokonce postupně kvetou, nebo jsou stálezelené během celého roku. Pro dokonalý efekt v záhoně je nutné znát jejich přirozený termín kvetení.

Některé keře kvetou od prosince po brzké jaro, jiné na jaře, jiné v létě a dokvétají na podzim. V našich podmínkách nacházejí uplatnění zejména ty, které dokážou přežít naše zimy. Ačkoli už ani zima není taková jako kdysi. V minulosti nebyl problém, pokud se několik dní teplota pohybovala kolem -20oC a keře, zejména ty původní a domácí, zimu přežily. Momentálně nám překážejí a dřevinám škodí zimy bez sněhu jako přirozené přikrývky a holomrazy.Mrazuvzdorné keře Ty dokážou dřeviny poškodit nejen v zimě ale i na jaře. Dřeviny vymrznou, pokud pletiva nebyla dostatečně zásobena vodou, pomohlo jim k tomu i zimní slunce nebo nedostatečně vyzrálá pletiva, pozdní podzimní řez či pozdní podzimní výsadba a špatné zakořenění. Ne vždy se však jedná o mráz, někdy je to prostě vyschnutí dřeviny po zimě bez vláhy a umělého zavlažování. Jelikož je to období po zimě, obyčejně se každý přiklání k názoru, že je to vymrznutím. To však nemusí být pravda.

Proto je vhodné používat dřeviny vhodné pro naše podmínky. Pokud je dřevina mírně náchylná na sníh, mráz a nadbytek vláhy, je třeba se postarat o ochranu, mulčování, svazování a přikrývání.

Pokud chcete v zahradě vlastnit i dřeviny, kterým nepřekáží sníh a mráz, a přesto dokážou v těchto zimních podmínkách vykvést, měli byste se zaměřit na jasmín, vilín, zlatice, lísky a kdoulovec, některé druhy kaliny a jiné zajímavé kvetoucí keře v zimě a samozřejmě zároveň mrazuvzdorné. Všechny vyjmenované kvetou častokrát i z pod sněhové přikrývky. Konec prosince a leden je typický pro kvetení jasmínu nahokvětého / Jasminum nudiflorum. Neolistěné větvičky a na nich drobné žluté květy vyniknou už z dálky. Navíc příjemně voní.

Atraktivní je i vilín. Kvete oranžově nebo žlutě podle kultivaru. Je později zajímavý i olistěním, a hlavně na podzim nádherným vybarvováním listů. Jeho celkový dojem a habitus je také podstatný a atraktivní.

 

Pestrá nabídka okrasných keřů z našeho eshopu.

 

Od prosince začíná kvést i kalina / Viburnum bodnantense 'Dawn'. Její nádherné, drobné, růžové a voňavé květy nepřehlédnete.

Důležitost zakomponovat do zahrady i dřeviny s kvetením v zimních měsících nebo v brzkém jaru již znáte. Stačí si tedy jen vybrat a vhodně zkombinovat s jinými keři a trvalkami, které k sobě zapadnou a budou se tolerovat a žít v těsné blízkosti.

Neopadavé listnaté stromy

Autor: Ing. Adriána Francová 17. února 2021 Žádné komentáře

Zahrada je místo, kde hledáte po práci své útočiště, relax a každodenně objevujete nové a nové možnosti. Někteří se na nás obracíte s otázkou, jaké dřeviny zakoupit, aby byla zahrada osázena stálezelenými keři a nejlépe i stálezelenými stromy.

Neopadavé listnaté stromy

Mnozí si neuvědomují, že právě opadavost listnatých stromů a jejich proměnlivost během ročních období je to nejkrásnější na celé zahradě. Jinak působí strom v květu na jaře, s bohatým olistěním v létě či s podzimním vybarvením nebo s holými větvemi s jinovatkou či pod váhou sněhu.

Výhodou stálezelených stromů je to, že jsou zelené během celého roku. Zahrada však působí stejně a neproměnlivě, pro někoho harmonicky a uspořádaně.Stálezelené okrasné keře

V našich podmínkách je to však trochu náročné a samotný výběr stromů je opravdu minimální. Nemůžeme se klimaticky vyrovnat nádherné Anglii, kde procházka parkem v únoru je opravdu zážitkem. Všude kolem vás jsou zelené, světle zelené i tmavě zelené stromy a keře, bohaté, plné listů, dokonce i s narudlými novými lístky. Teploty v zimě jsou přijatelné, maximálně do -5oC a i to se změní během dne na plus. Dřeviny v tomto klimatickém pásmu by dokonce zvládly i nižší teploty, díky vyšší vzdušné vlhkosti oblasti u moře ještě více.

Přesto se i u nás na Slovensku a v ČR dá dostat k pěkným vypěstovaným stromům z klasických keřů. Tedy původně se jedná o keře, které se dále pěstují jako vícekmenné malé stromy nebo stromy na kmínku do 2-3 m výšky, kde má kmínek 2 m a pak je naroubována koruna. Sortiment není velmi široký, ale najdou se druhy, které bez problémů, s menším opadem, zvládnou i naše zimy.

Jedná se v první řadě o blýskalku na kmínku - Photinia x fraserii a její kultivary. Mnohé jsou zajímavé i jako vícekmen. Jedná se původně o keř, malý strom. Má lesklé, tmavě zelené listy s načervenalým nádechem v jarním i podzimním období. Tvar koruny je kulovitý, řezem ji budete udržovat v kompaktním tvaru.

Podobným případem je i bobkovišeň / Prunus laurocerasus na kmínku. Většinou ji známe jako menší či větší keř se stálezelenými listy. Od kultivaru se odvíjí i barva olistění. Podmínky na pěstování vyžaduje stejné jako blýskalka / Photinia.


U nás je najdete v sekci okrasné stálezelené keře.


Mírný opad listů během tuhých mrazů je v pořádku. Je třeba si však uvědomit, že aby zimu přežily takové stromy, je nutné zabezpečit zimní zálivku, vyšší vlhkost, aby se přes listy (dřevina v zimě nespí) neodpařila veškerá voda. Jinak hrozí, že listy opadnou a dřevina vyschne. Zajistěte jim i mulčovací vrstvu v kořenové části, která také déle drží vláhu.

Zajímavou dřevinou je Magnolia grandiflora 'Gallisoniensis'. Atraktivní magnolie, která v zimě neopadává, ale drží si své listy. Má obrovské kožovité a lesklé listy a nádherné bílé a velké květy. Šácholan patří mezi nejkrásnější kvetoucí dřeviny a tato je dokonalá ještě i svou neopadavostí. Vyžaduje vhodnou výsadbu, chráněnou polohu pro větrem, v zimním stínu, na letním slunci, kyselou půdu a minimální podrost. Vydrží do -17oC, během zimy však vyžaduje zálivku, mírně i ochranu, pokud mrazy budou více než 2 týdny v kuse.

Dalšími zajímavými dřevinami jsou mahónie, cesmína, pieris a Phyllirea lafifolia.

Jak pěstovat rajčata na balkoně

Autor: Ing. Adriána Francová 17. února 2021 Žádné komentáře

Rajčata patří mezi teplomilnou plodovou zeleninu, kterou dokážete bez problémů vypěstovat i v nádobě na terase či malém balkoně. Budete potřebovat pouze vhodné nádoby, dobře orientovaný slunný balkon či terasu, substrát a zeleninové sazenice. Rajčata jsou liány, které dokážou vyrůst do výšky i 2 m. Pro postupný sběr je vhodné, pokud je po vytvoření střapců či plodů zaštipujeme a síla tak jde do plodů a nikoliv na úkor růstu samotné sazenice a listů. Ale pojďme postupně.

Jak pěstovat rajčata na balkoně

Rajčata z výsevu

Samotné sazenice si můžete zajistit i v domácích podmínkách z výsevu. Ten proveďte v únoru. Dopřejte rostlinkám dostatek tepla, vláhy a zejména světla, aby nebyly moc vysoké. Po vytvoření 2 listů je přesazujte samostatně do nádobek nebo malých plastových květináčů. Jakmile se bude dát, sazenice otužujte a přivykejte na vnější podmínky, zejména na slunce, abyste se vyhnuli spálení. Křehké stonky by také mohl zlomit vítr.

Jak správně pěstovat rajčata na balkoně

Nádoby, ve kterých je plánujete pěstovat, musí být dostatečně velké, s propustným a zároveň výživným substrátem a s drenážní vrstvou na dně. Otvor pro odtok přebytečné vody by měl být samozřejmostí. Pokud nemáte k dispozici nádoby, mohou to být i dřevěné bedničky, pytle. Rajčata se do nádob vysazují níže, než byly původně. Nejen kvůli stabilitě, ale i kvůli své výšce. Je to liána, která dokáže vytvořit kořeny i na stonku. Příliš vysoká rajčata můžete zaštípnout na vrcholu. Dělá se to i na konci sezóny, kdy je zjevné, že už plody nestihnou dozrát. Proto rostlinu raději zkraťte, aby dozrály stávající plody a rajče nedávalo energii do růstu a případně nových květů.

Během růstu se vyštípávají i přilístky z paždí listů. Jsou to v podstatě nové výhonky, které dokážou také rozkvést a rodit, ale zbytečně rostlinu vysilují a množství energie se vkládá do zelené Rajčata z balkonuhmoty listů a ne do tvorby a velikosti plodů. I spodní listy, které jsou obyčejně nevzhledné, můžete odstranit. Případně nakombinujte do jedné velké nádoby vysoký druh s oporou a spodní etáž vyplňte balkónovým kultivarem rajčat.

Pokud rostlina vytvoří střapce plodů nebo jednotlivé plody, můžete odstranit všechny listy pod střapcem. I kvůli tomu, aby měly plody více světla a tím i rychleji dozrály. Můžete se takto vyhnout i možným plísním - pokud je více rostlin dohromady, stíní si a dotýkají se navzájem, případně trpí přebytečnou vlhkostí.

Pěstování rajčata v nádobě

Do jedné průměrně velké nádoby vysaďte vždy jen jedno rajče. Pokud máte rádi koktejlové - cherry rajčata, můžete vysadit i 2 ks vedle sebe. Vysazují se hlouběji, než byly původně pěstovány v malé nádobě. Vysokým dopřejte oporu.

Efektně například vynikne i kombinace žlutých a červených plodů. Rajčata za příznivých podmínek rychle rostou. Celodenní pálící slunce jim však velmi nevyhovuje. V části balkonu, kde je hodláte pěstovat, zavěste rohož nebo jiný stínící prvek.

Sklizeň každého žene vpřed, a tak vyvíjíte maximální snahu zajistit rostlinám vše potřebné, abyste měli radost z pěstování a z úrody, a pak v konečném důsledku i tu pravou chuť vlastnoručně vypěstovaných plodů, jejichž chuť se nedá srovnat s těmi koupenými.

Zelené plody na konci sezóny dokážou ještě dozrát na okenním parapetu nebo ve skleněné nádobě. Chuť už bude sice jiná, ale mnozí lidé dokážou zpracovat i zelené plody.

Rajčata mají nízký obsah kalorií, žádný tuk, množství vitamínů a výborně chutnají samostatně nebo v salátech. Vynikající je rajčatový salát s bazalkou, či jen tak ke chlebu. Malé odrůdy uvítají i děti.

Jehličnany do stínu

Autor: Ing. Adriána Francová 16. února 2021 Žádné komentáře

Není stín jako stín. Často se však setkáváme i se situacemi, kdy v zahradě vznikne i nestandardní prostor v plném či mírném stínu, a i tento prostor je nutné vyplnit rostlinami nebo zvolit architektonický doplněk bez rostlin.

Jehličnany do stínu

Je třeba si uvědomit, že slovo "stín" může mít mnoho významů. Může to být trvalý stín ze stavby, proměnlivý stín podle cesty slunce, stín z existující výsadby, řídký stín pod korunou stromu nebo i polostín, kde ráno na východní straně svítí do 11 hodin slunce a pak je už stín.

V trvalém stínu někde mezi domy je opravdu komplikované místo, v takovém se nebude dařit ničemu, navrhujeme plochu vydláždit, vyštěrkovat.

Jehličnan do stínuVe stínu, kde je alespoň částečně slunce, by se dařilo některým dřevinám jako například tisu obyčejnému / Taxus baccata.

Obecně pro jehličnany platí, že se jim daří na slunci, případně v polostínu, s propustnou půdou, ne trvale podmáčenou a s kyselejším pH.


Sortiment jehličnanů z našeho eshopu


Nadměrná zálivka a trvalý stín jim překáží a dřeviny časem chřadnou. Občas se stane, že krátkodobě dřeviny prosperují i ve stínu, ale později jim začne chybět fotosyntéza a růst se zpomalí, zůstanou řídké a vytáhnuté. Zejména je to vidět na jedli / abies a smrku / picea.

Pokryvné jalovce / Juniperus vydrží na plném slunci, ale daří se jim i v podrostovém mozaikovém stínu, tedy pod korunami jiných jehličnanů nebo stromů, které jim přirozeně stíní. Jedná se o Juniperus virginiana, J. procumbens, J. squamata.

Pokud máte takový prostor, nesnažte se ho za každou cenu vysadit dřevinami – jehličnany. Jsou nádherné trvalky, kterým se ve stínu dařit opravdu bude. Dekorativní bohyšky, dlužicha, pachysandra, zběhovec, barvínek a astilbe si toto místo s radostí oblíbí

Tip: Máte zahradu naopak na celodenním slunci? Přečtěte si, které rostliny snesou pálící slunce po celý den.

Jabloně vhodné do vyšších poloh

Autor: Ing. Adriána Francová 15. února 2021 Žádné komentáře

Jabloně patří mezi jádroviny a tvoří důležitou součást ovocných sadů malých, soukromých i těch velkých. Jabloně jsou nejpěstovanější skupinou z ovocných druhů v našich podmínkách. Ne všechny odrůdy se však dají úspěšně pěstovat ve všech pěstitelských podmínkách. Nejkritičtější je horská a chladnější oblast s nadmořskou výškou od 700 m n. m.-1000 m n. m.

Jabloně vhodné do vyšších poloh

Jabloně do chladných oblastí

Je podstatný rozdíl pěstovat jabloň v Jižních Čechách a tutéž na severu ČR. Rozdíly jsou v nadmořské výšce, půdních podmínkách, v množství vláhy a zejména je rozdílná teplota či dlouhotrvající sníh. Dalo by se to, pokud vyberete jabloň na vhodné podnoži. Jabloně se nabízejí s různou podnoží zejména kvůli lokalitě budoucího pěstování. Není vhodné koupit jakoukoliv podnož. Stromek se trápí, nerozvíjí, nerodí, zaostává v růstu nebo naopak roste bujně, bez plodů. Od teploty, a tedy různých oblastí, se odvíjí i samotný termín dozrávání, sladkost plodů či jejich skladovatelnost.

Jabloně vhodné na sever ČR

Při výběru je kromě barvy plodů a chuti tedy velmi důležité dbát i na pěstitelskou oblast, ve které jabloně chcete pěstovat. Pak si vybíráte ze skupin letních, podzimních a zimních odrůd podle termínu zrání, což je také přímo spojeno i s pěstitelskou oblastí. Podle podmínek a teploty prostředí se jednotlivé termíny zrání mohou posouvat. Nezapomínejte také na vhodného opylovače, bez kterého se plodů nedočkáte. Důležitou roli hrají opět samotné podnože. Více o podnožích naleznete na konci článku.

Vhodné letní odrůdy do vyšších poloh:

Průsvitné letní - opylovače Julie, Gala, na podnožích M9 nebo MM106Jabloně na sever

Discovery - opylovač James Grieve, podnože MM106

Vhodné podzimní odrůdy do vyšších poloh:

Prima - opylovač Luna, Idared, podnože M9, MM106

Šampion - opylovač Jonagold, Prima, podnože M9, MM106

Vhodné zimní odrůdy do vyšších poloh:

Florina - opylovač Průsvitné letní, Rubinola, podnože M9, MM106

Melodie - opylovač Luna, Rubinola, podnože M9, MM106

Topaz - opylovač Melodie, podnože M9, MM106

Gloster - opylovač Gala, podnož MM106

Rubinola - opylovače Florina, Topaz, Melodie, Prima, podnože M9, MM106


Kompletní sortiment jabloní najdete v nabídce eshopu.

 

Vysvětlivky pro podnože

Podnože pro jabloně M27, M9, M26, MM106, MM111, A2, M1, M4 a semenáč

M27 - je nejslabší rostoucí podnož pro jabloň, méně používaná. Je vhodná pro malé zahrady pro pěstování štíhlého vřetena vysloveně na opoře. Oporu musí mít během celého období pěstování, používá se při výběru velkoplodých odrůd jabloní a pro silně rostoucí odrůdy.

M9 - nejpoužívanější podnož pro jabloně, slabě rostoucí, vhodná pro pěstování štíhlého vřetena či na drátěnku. Strom na této podnoži vyžaduje oporu. Má mělký kořenový systém s dostatkem kořenových vlásečnic, a proto je více náročný na závlahu. Doporučuje se využívat pro jabloně pěstované na rovině.

M26 – slabě rostoucí podnož pro jabloně, jen o trochu silnější než podnož M9, možnost využití pro pěstování na drátěnce. Rostlina vyžaduje oporu.

MM 106 - středně rostoucí podnož, využívá se ve svažitých zahradách, nevyžaduje oporu, ale pro sběr je později nutný žebřík.

MM111 - je podnož pro sloupovité odrůdy jabloní. Výborně koření, vhodná i do vyšších a sušších poloh. Nevyžaduje oporu a jedná se o středně rychle rostoucí podnož.

M4 - se používá již méně, nahradila ho MM106

M1- vegetativní podnož, bujného růstu, v současnosti se nepoužívá nebo jen zřídka, roste podobně jako A2. Vhodný je zejména pro staré odrůdy jabloní, do velkých zahrad, parků a alejí. Do rodivosti nastupuje pozdě.

A2 - silně rostoucí podnož na pěstování bez opory. Vhodná do svahů, dobře zakořeňuje. Zvládá i sušší a horší půdní podmínky. Dřevo dobře vyzrává na podzim, a tudíž je odolná i vůči mrazům. Do rodivosti však nastupuje později, cca po 3-4 letech, ale pro chladnější a svažité oblasti je nejvhodnější.

Sem. - je zkratka pro jabloňový semenáč. Projevuje se silným bujným růstem, a tudíž je vhodný pouze pro velké zahrady, sběr z žebříku, protože stromy rostou i po řezu do výšky a stromy jsou obrovské.

Podnože jabloní

Věříme, že dilema jakou jabloň do vyšších poloh si zvolíte, vám pomohl rozhodnout i náš článek. V případě, že hledáte informace o podnožích pro jiné druhy, přečtěte si náš článek Podnože ovocných dřevin.

Pěstování Aloe Vera

Autor: Ing. Adriána Francová 14. února 2021 Žádné komentáře

Rostlina Aloe Vera patří mezi velmi známé sukulenty. Kromě toho, že obsahuje "léčivý gel", je to i atraktivní teplomilná rostlina, kterou při dodržení specifických podmínek zvládne pěstovat úplně každý. Nebojte se, není to nic náročného. Je několik druhů aloe, ale nejznámější a nejžádanější je Aloe Vera - pravá Aloe.

Pěstování Aloe Vera

Jak pěstovat Aloe vera

Po zakoupení rostlinu přesaďte do nového substrátu pro kaktusy a sukulenty a dopřejte jí teplo a světlo. Méně zálivky je někdy více. Na dně nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Odtok přebytečné vody vyřeší odtoková díra v květináči a miska. Neukládejte ji na parapetu okna, pokud je tam radiátor a okno orientované na západ. V létě uvítá stínění. Přihnojujte v létě každé 3 týdny. Nadměrná zálivka může rostlinu poškodit.

Jak pěstovat Aloe Vera v zimě a v létě

Aloe vera účinkyV našich podmínkách ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu s letněním venku na terase na slunci (ne však celodenní slunce), v polostínu. Rostlina dosahuje výšky cca 30-50 cm, má štíhlé, masité listy naplněné tekutinou, která se používá v kosmetickém ale i v lékárenském průmyslu a doma pro rychlou pomoc. Není mrazuvzdorná. Dbejte na časný přesun rostlin do bytových prostor nebo do jiných nemrznoucích podmínek. Mráz by rostlinu trvale poškodil. V zimním období zvládne i bytové podmínky a teplo, ale je třeba adekvátně k tomu zvolit i závlahu a množství světla. V zimě má ráda teplotu okolo 10 stupňů a minimální zálivku.

Jak získat gel z rostliny a jeho účinky

Odřízněte list z rostliny. Položte na podložku a nožem opatrně odřízněte podélně po celé ploše listu spodní část, tedy zelený obal listu tak, aby vám zůstala viditelná jen plocha s gelem. Potom to opakujte z vrchní strany. Získaný gel můžete použít okamžitě na štípnutí, popáleniny, čištění pleti, na drobné rány, nebo si ho můžete dát zamrazit do nádobek na led a použít v létě na štípance od komárů nebo včel. List je tvořen z 96 % vodou a také obsahuje vitamíny, minerály, enzymy a aminokyseliny. Využít lze i samotnou šťávu, která se pije a ředí s vodou. Ale na to byste potřebovali několik desítek velkých rostlin, aby bylo užívání pravidelné, a abyste získali dostatek šťávy.

Aloe Vera jako lék

Už starověcí Egypťané tuto rostlinu vděčně využívali a nazývali ji rostlinou nesmrtelnosti, neboť poznali její léčivé účinky, rychlé omlazení pleti a svěžest. Stejně velký vliv má také na trávení, imunitu, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, pomáhá při bolestech hlavy a při hojení popálenin, drobných ran a jsou vhodné i pro dětskou pokožku a citlivou pleť.

Nechte se inspirovat a to, co pěstujete s láskou, se Vám vrátí v jiné podobě.

Aloe Vera najdete také v našem eshopu.

 

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu