května 2024
Kopretina vs. kopretinovec - jaké jsou rozdíly v jejich pěstování
Kopretina a kopretinovec jsou dvě odlišné rostliny, které se však mezi sebou často zaměňují. V obou případech se můžete těšit na krásné romantické květy, které se budou vyjímat v zahradě, na balkoně i terase.
Jak ale o rostliny správně pečovat, aby se vám odvděčily záplavou nádherných květů? Na co si dát pozor? Na tyto a další otázky si odpovíme v následujícím článku.
Charakteristika kopretiny
Kopretina (latinsky Leucanthemum) je rostlina, která je rozšířená prakticky po celém světě. Na první pohled zaujme svými bílými nebo růžovými květy s typickým žlutým středem. Tato vytrvalá rostlina hojně roste na loukách a pastvinách, ale i na okrajích cest. U včel a motýlů je tato květina oblíbená proto, že se jedná o bohatý zdroj nektaru.
S kopretinou se však pojí i určitá symbolika. Mnoho lidí například věří, že kopretinový věnec dokáže přinést štěstí a ochranu před zlem. V anglické kultuře bývá kopretina spojována s láskou a romantikou.
Kopretiny v zahradě se skvěle vyjímají bok po boku dalších rostlin. Sluší jim to například v kombinaci s třapatkami a dalšími vysokými květinami. Kopretiny se také mohou tyčit nad nižšími rostlinami a vytvářet tak nové patro.
V minulosti se kopretiny řadily do rodu chryzantém. V současné době však již mají svůj kopretiny svůj vlastní rod s latinským označením Leucanthemum. Z toho důvodu se někdy můžeme setkat s chybným označením a zařazením rostliny mezi chryzantémy.
Charakteristika kopretinovce
Kopretinovec (latinsky Argyranthemum) se kopretinám podobá pouze stavbou květů. Jinak se jedná o keřovitou rostlinu, polokeř. Našich podmínkách se pěstuje jako letnička, kterou lze přezimovat. Běžně dorůstá do výšky 60 až 90 cm a charakteristické jsou pro tuto rostlinu roztřepené, kopinaté až čárkovité listy.
Kopretina druhy
Mezi nejznámější druhy kopretiny se bezpochyby řadí kopretina velkokvětá či kopretina bílá. Atraktivních květů se dočkáte také u kopretiny Leucanthemum x Maximum ´Victorian Secret´.
Mezi kopretiny bývá někdy zařazována řimbaba obecná (neboli kopretina řimbaba), jejíž drobné květinové úbory jsou však kopretině pouze podobné.
Vyberte si kopretiny do truhlíků i zahrady a ozvláštněte s jejich pomocí prostor. Nádherné bílé květy si jistě zamilujete
Kopretina pěstování
Kopretiny spojuje hned několik vlastností. Snáší i horší půdní podmínky a poměrně dlouho vydrží ve váze. K předpěstování kopretiny se přistupuje v období od března do června. Rozhodně je na místě provést výsev semen nejprve do pařeniště nebo výsevných truhlíků. Na konkrétní stanoviště je můžete přenést zhruba od května do srpna (záleží samozřejmě na době výsevu semen).
Kopretině se nejlépe daří na slunném až polostinném stanovišti. Rostlině proto vyberte místo, kde v dostatečné míře svítí slunce (ale dejte si pozor na ostré polední slunce v horkých letních měsících).
Co se týče půdy, volte ideálně dobře propustnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH. Rostlina není náročná na zalévání. I když je dostatek vláhy potřeba, pamatujte na to, že kopretina nesnáší přemokření.
Jak stříhat kopretiny
Abyste se těšili z bohaté nadílky květů, je vhodné kopretinu pravidelně zastřihnout. Po odkvětu se zaměřte na včasný střih starých květů. Díky tomu dokáže rostlina vykvést v tomtéž roce ještě jednou. Stejně tak i na podzim odkvetlé kopretiny sestřihněte, aby se zbytečně nevysilovaly vytvářením semen.
Kopretina patří mezi dlouhověké trvalky. Nicméně zhruba jednou za dva až tři roky jí dopřejte rozsazení.
Jak zazimovat kopretiny v květináči
Kopretiny patří mezi mrazuvzdorné trvalky, tedy jejich pěstování v květináčích je jednoduché a nevyžadují žádnou ochranu. Řez se pak převádi na jaře.
Pokud je kopretina součástí vašeho trvalkového záhonu v zahradě, je vhodné tyto rostliny na zimu lehce přikrýt chvojím či mulčovací kůrou, pokud je pěstujete v severních chladnějších oblastech.
Kopretina na kmínku? Poslouží spíše kopretinovec
Pokud chcete ozvláštnit prostor na vaší terase nebo třeba balkoně, možná vás bude zajímat možnost pěstování kopretiny na kmínku. V tomto směru však poslouží spíše kopretinovec. Konkrétně kopretina pařížská (latinsky Argyranthemum frutescens) dorůstá výšky kolem půl metru a vytváří kompaktní keřík. I tyto rostliny po odkvětu zastřihujeme a můžeme rovněž tvarovat korunu keříku. Rostlinu lze přezimovat, jinak je to letnička.
Kopretinovec pěstování
Kopretinovci se nejlépe daří na slunném stanovišti. Abyste docílili dobrého růstu a bohaté násady květů, vsaďte na kvalitní a dobře propustný substrát a pravidelné hnojení. Pokud bude v zemině zastoupen určitý podíl jílu, může to pomoct správnému zadržení živin a vody.
Pamatujte také na průběžnou zálivku, abyste substrát udrželi mírně vlhký. Dejte si ale pozor na přemokření rostliny, což poznáte podle typického žloutnutí listů. Naopak v případě sucha můžete bojovat s deformací listů a celkovým zakrněním rostliny v růstu.
Květy se u kopretinovce objevují již v květnu a na rostlině přetrvávají zhruba do konce října. Díky tomu rostlina zdobí prostor po velkou část sezóny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte. Díky tomu dáte rostlině prostor, aby mohla nasadit nová poupata.
Bohatou násadu květů můžete podpořit pravidelným přihnojováním rostliny. Kopretinovec se doporučuje hnojit ideálně jednou za týden.
Kopretinovec druhy
Stejně jako u kopretiny, i u kopretinovce se můžete setkat s řadou odrůd. Různé odstíny růžové nabídne odrůda Argyranthemum Percussion ´Double´ Pink. Na velké květy v růžové barvě se můžete těšit u varianty Argyranthemum Percussion ´Pink Eye´.
Zajímavou variantou je také netradiční kultivar Argyranthemum´Double Pink Honeybees´. Tmavě růžové květy najdete u odrůdy Argyranthemum Day-Zee ´Wine Red´. Pokud se vám zamlouvá kopretinovec se žlutou barvou květů, nenechte si ujít odrůdu Argyranthemum Pac Day-Zee Yellow.
Zazimování kopretinovce
Výhodou kopretinovce je, že si jeho přítomnosti můžete užívat po mnoho let. Tuto rostlinu totiž lze zazimovat. S příchodem nižších teplot kopretinovec v nádobě přeneste na světlé místo s teplotou 5 až 10 °C. Zálivku omezte na minimum, ale dejte si pozor na to, aby substrát zcela nevyschnul.
Jak stříhat kopretinovec
Kopretinovec je vhodné na podzim zredukovat zhruba o třetinu. Na jaře poté můžete přistoupit k ráznému řezu pro udržení typického huňatého tvaru rostliny.
TIP: Zjistěte, jak pěstovat chryzantémy a doplňte s jejich pomocí okrasné záhony ve vaší zahradě.
Verbena pěstování - krásná rostlina i do truhlíku
Toužíte po zajímavé rostlině, která vám bude dělat radost svými pestrobarevnými květy? Jednou z možností je verbena, neboli sporýš či železník. Tato rostlina se bude skvěle vyjímat v záhoně nebo truhlíku, kterým můžete ozdobit svůj parapet. Zjistěte, jaké druhy existují a jak postupovat při jejím pěstování.
Verbena, sporýš či železník
Verbena, sporýš a železník jsou označení pro jednu a tu samou rostlinu. Verbena může být letnička i trvalka, přičemž vaši zahradu zahalí do krásných barev. Kvete bohatě a vyjímá se nejen v záhonu, ale i v truhlíku či jiné nádobě.
Verbena trvalka
Ne všechny verbeny jsou letničky. Výjimkou je například sporýš argentinský (latinsky Verbena bonariensis). Jedná se o trvalku, která dokáže velmi dobře přečkávat české zimy. Běžně dorůstá do výšky 1,5 až 2 metry a perfektně poslouží jako dominanta celého záhonu. Další populární trvalkou je sporýš lékařský, který zaujme tuhou a přímou lodyhou dorůstající do výšky až půl metru.
Verbena letnička
Z letničkových variant verbeny stojí za zmínku třeba odrůda Verbena pac ´Vera Deep Blue´, která během květu zaujme krásnou vůní a pyšní se krásnými fialovými květy. Květy ve fialové a bílé barvě nabídne odrůda Verbena ´Vera Blue Bicolor´.
Nádherné bílé květy nabídne Verbena pac ´Vera White´. Pokud toužíte po červené odrůdě, můžete se rozhodnout třeba pro Verbenu ´Summerdream Dark Red´ nebo polo převislou Verbenu ´Estrella Red´. Jedinečné červené květy nabídne také letnička Verbena Wfl ´Gala Beauty Red´. Originální variantou je Verbena x peruviana ´Voodoo Red Star´ s červenobílými květy.
Pokud hledáte rostlinu s krásnými růžovými květy, bude pro vás skvělou volbou varianta Verbena Summerdream ´Pink´nebo Verbena Wfl ´Estrella Pink´ .
Prohlédněte si zářivé druhy sporýše a vyberte si mezi nimi variantu, která se bude vyjímat v záhoně, truhlíku i jiné nádobě
Pěstování verbeny
Verbeně se nejvíce daří na jižním, západním či jihovýchodním stanovišti. Pokud ji umístíte do stínu, nedočkáte se bohužel květů. Verbeny lze vypěstovat i ze semínek. V tomto ohledu však možná narazíte na choulostivost mladých rostlinek, a proto se nejedná o nic jednoduchého. Vzhledem k tomu se jako praktičtější jeví zakoupení již vzrostlých sazenic.
Při pěstování sporýše se neobejdete bez kvalitního substrátu, který by měl být dobře propustný a dostatečně výživný. Verbena vyžaduje pravidelnou zálivku, přičemž substrát by měl být schopen vodu po zálivce podržet. Tato rostlina se skvěle hodí pro pěstování do samozavlažovacích truhlíků, které jí zajistí permanentní přísun vody. Při pěstování verbeny pamatujte na zalévání ráno nebo večer, v parných letních dnech klidně i každý den.
Verbena přezimování
Mnoho lidí se rozhodne s příchodem chladného počasí se verbeny zbavit a na jaře si koupit opět nové sazenice. To je samozřejmě jedna z možných cest, ale pokud nechcete s příchodem jara utrácet za nové sazenice, můžete se pokusit o zazimování rostliny.
V tomto ohledu myslete na to, že verbena potřebuje v zimním období světlo, ale zároveň nízkou teplotu. Ta by se měla pohybovat kolem 8-10 °C. Vzhledem k tomu se k přezimování rostliny skvěle hodí třeba zimní zahrady nebo prosvětlené chodby. Co se týče zálivky, v zimních měsících stačí dopřát rostlině vodu pouze v malém množství. Bohatě stačí verbenu zalít jednou za 7 až 14 dní.
Před jarem stačí sporýše seříznout na výšku zhruba 5 centimetrů a přenést je do prostor s teplotou nad 15 °C. Při pravidelné zálivce se můžete poměrně záhy dočkat toho, že rostlina obrazí a rozkošatí se.
Květ verbena
Abyste docílili velkého množství květů, je na místě verbenu jednou za 14 dní přihnojit fosforečnými hnojivy. Jakmile květy odkvetou, odštípněte je. Díky tomu se budete moct těšit z kvetení během celé vegetační sezóny.
Verbena v truhlíku
Verbena v truhlíku je skvělým způsobem, jak ozvláštnit parapety vašeho okna a přitom učinit zajímavou změnu oproti běžně rozšířeným muškátům. Pokud se rozhodnete pro pěstování v truhlíku, stojí za doporučení použití speciálních samozavlažovacích truhlíků, které rostlině zprostředkují dostatek vláhy.
Jak na množení verbeny
Toužíte po tom verbenu namnožit? Zaštípnuté výhony této rostliny lze využít jako řízky, které nejlépe a nejrychleji zakoření ve vodě. Řízky zbavte spodních listů. Bohatě stačí, když jich necháte zhruba šest až osm. Jakmile dojde k jejich zakořenění, přepíchejte je do směsi perlitu, písku a rašeliny.
K množení verbeny lze používat také metodu hřížení, kdy střed nových výhonů zahrnete zeminou a ponecháte jej tak po dobu sedmi až osmi týdnů. Následně můžete výhon s kořínky oddělit a zasadit jej samostatně.
TIP: Inspirujte se, jak vytvořit letničkový záhon a proměňte svou zahradu pomocí krásně kvetoucích rostlin.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Lichořeřišnice pěstování - krásné i jedlé květy
Lichořeřišnice je bylinný poklad, který si vás získá nejen pro své krásné květy. Jednotlivé části rostliny bývají mnohdy využívány v rámci lidového léčitelství. Velká výhoda spočívá v nízkých nárocích na pěstování, se kterým si proto poradí i začátečníci.
Jaké stanoviště a půdní podmínky této rostlině dopřát? Podrobné informace vám odhalí právě tento článek.
Charakteristika lichořeřišnice
Lichořeřišnice neboli kapucínka je poměrně rychle rostoucí letnička, která na první pohled zaujme svými velkými žlutými, oranžovými a červenými květy. Tyto květy jsou nejen krásné, ale zároveň i jedlé. Díky nízkým nárokům rostlina snadno vyroste i naprostému začátečníkovi.
Velkou výhodou této rostliny je, že ji lze využít i jako ochránkyni zeleniny a různých ovocných stromů. Má totiž tendenci na sebe přirozeně přitahovat mšice, housenky a slimáky. Také odpuzuje plísně a choroby dýní, brambor, ředkviček, brokolice, zelí, květáku či kedluben.
Kdy kvete lichořeřišnice
Na rostlině se květy objevují od června, přičemž lichořeřišnice kvete až do prvních mrazů. Zdobit může vaše květinové záhony, ploty, pergoly či okenní truhlíky.
Vyberte si semena lichořeřišnice v našem e-shopu a pusťte se do pěstování. Vybírat můžete z různých variant s odlišnou barvou květů
Lichořeřišnice druhy
Existuje hned několik druhů lichořeřišnice, které se liší zejména svou velikostí a barvou květů. Některé z nich jsou nízké, jiné popínavé. Atypické květy a listy nabízí lichořeřišnice Tropaeolum peregrinum.
Krásné šarlatové květy a zároveň temně zelené listy nabídne odrůda Princess Of India. Skvěle vynikne na okraji záhonu i ve větší nádobě. Oblibě se těší také pnoucí lichořeřišnice Out Of Africa s bíle panašovanými listy.
Lichořeřišnice větší Baby Rose zaujme svými tmavě růžovými květy, které hojně přitahují hmyz. Lichořeřišnice Tom Pouce se pyšní kompaktním vzrůstem a květy se směsí různých barev. Další perfektní variantou je lichořeřišnice Bijou Double ve směsi barev červené, oranžové a žluté.
Lichořeřišnice výsev
Lichořeřišnice si libuje na slunném a teplém stanovišti. Nesnáší mráz, proto se u nás pěstuje jako letnička. Výsev lichořeřišnice se provádí do hnízd po 2 až 4 semenech do sponu 30 x 30 cm a do hloubky asi 2 cm.
Půdu volte spíše chudší a dobře propustnou, která ovšem není příliš přehnojena dusíkem. Pamatujte na to, že semena v půdě nikdy nesmí zaschnout. Proto si dejte pozor na jejich pravidelné zalévání. Semena začínají klíčit v průběhu dvou až tří týdnů.
Kdy sázet lichořeřišnici
Semena lichořeřišnice klíčí při teplotě kolem 15 °C. Vzhledem k tomu je možné přistoupit k jejich výsevu na záhon ve druhé polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Pokud se rozhodnete si předpěstovat sazeničky, můžete tak učinit již v polovině dubna (v takovém případě však sazeničky pěstujte ve skleníku nebo doma za oknem).
Lichořeřišnice pěstování v truhlíku
Lichořeřišnici lze bez problémů pěstovat nejen v záhoně v zahradě, ale i v truhlíku či jiné nádobě. Pokud se rozhodnete pro pěstování lichořeřišnice doma, pamatujte na dodržení správného stanoviště a nádobu umístěte tak, aby na ni přímo nepražilo slunce. Jelikož má rostlina ráda vlhko, dopřejte jí pravidelnou zálivku.
Využití lichořeřišnice
Lichořeřišnice nachází v kuchyni pestré uplatnění. Mladé listy, poupata a květy se pyšní ostrou kořenitou chutí, která připomíná chuť řeřichy seté. Květy se hojně používají k ochucení zeleninových salátů, chlebíčků a dalších pokrmů. Zpracovat tedy lze všechny nadzemní části rostliny.
V lidovém léčitelství se lichořeřišnice podává třeba během chřipky, nachlazení, zánětech dýchací soustavy nebo bolestech v krku. Může být nápomocná k uvolnění hlenu a dezinfekci dýchacích cest.
Kdy sbírat semena lichořeřišnice
Pupeny a nezralá semena lichořeřišnice se sbírají a nakládají do kyselého nálevu podobně jako kapary. Zralá semena k dalšímu uchování a použití rostlina nabízí zhruba v průběhu září a října.
TIP: Zajímá vás, které květy jsou jedlé kromě lichořeřišnice? Nenechte si ujít také náš článek zaměřený právě na toto téma.
Pivoňky pěstování
Pivoňky patří mezi oblíbené trvalky. Již v minulosti byly téměř v každé předzahrádce, ve venkovských zahradách našich babiček. Jejich krása je těžko popsatelná. Obrovské majestátní květy na pevných stoncích jsou nápadné již z dálky.
Mnohé potřebují oporu, aby se udržely na stoncích. Květy jsou bohaté, plné, jiné prázdné s výrazným středem různých barev, plné sladké a typické vůně lákající opylovače.
Patří mezi spolehlivé trvalky, které rády splní svou roli v jakémkoli záhonu. Výborně se kombinují s jinými trvalkami. Kvetou od jara do léta a po odkvětu svou bohatou zelení vyplní jakýkoliv záhon a vytvoří dostatečně hustou hmotu. Samozřejmě mluvíme již o starších porostech.
Pivoňka se dožívá i 100 let, pokud se rozhodnete ji pěstovat, zvažte její výsadbu, tedy vhodnost místa na dlouhodobé pěstování. Některé kultivary jsou vysoké a potřebují dostatečný prostor, aby vynikly.
Vyberte si pivoňky z naší nabídky nebo se inspirujte pestrou nabídkou trvalek
Druhy pivoněk
Existují kultivary s jednoduchými květy nebo plnokvěté, různých barev a velikostí. Mohli bychom je rozdělit do dvou skupin: dřevnaté nebo bylinné.
Bylinné druhy každoročně vyrostou, vytvoří listy, vykvetou a potom odumřou a v příští sezóně opět vyrostou od kořene novými výhonky. Dosahují výšky 60-80 cm.
Dřevnaté druhy si ponechávají původní stonek, který dřevnatí a pak mají charakter keře. Tím se rozlišují i výškou. Dřevnaté ve vhodných podmínkách dorůstají i do 2 m.
Z konkrétních odrůd lze zmínit například pivoňku plnokvětou ´Karl Rosenfield´ s plnými květy v červené barvě. Pivoňka bylinná ´Shirley Temple´ zaujme jemně bílorůžovými květy, které později blednou až na bílou barvu. Odrůda ´Rosea Plena´ se pyšní krásnými zdvojenými květy v růžové barvě. Odrůda ´Alba Plena´ je zajímavá kráska s bílými květy. Pro bílé a lesklé květy bývá hojně pěstována také odrůda ´Duchesse De Nemours´.
Z odrůd s růžovými květy lze dále zmínit například ´Sorbet´, která v poslední době patří mezi jedny z nejvyhledávanějších. Za pozornost stojí i ´First Arrival´ s růžovo-fialovým zbarvením, ´Sarah Bernhardt´, ´Alexander Fleming´ či Bowl of Beauty. Zapomenout nesmíme ani na pivoňku ´Cytherea´ či japonskou pivoňku ´Sword Dance´.
S krásnou korálovou barvou vás jistě zaujme pivoňka ´Pink Hawaiian Coral´. Dechberoucí červené květy nabídne pivoňka ´Nippon Beauty´. Tmavě červené květy v kombinaci s výraznými žlutými tyčinkami pak vynikají u odrůdy ´Buckeye Belle´.
Pokud zatoužíte po pivoňkách s bílou barvou květů, stojí za doporučení odrůdy ´White Towers´, ´Honey Gold´ s bílo-zlatými květy nebo pivoňka ´Krinkled White´ s velkými bílými číškovitými květy. Velmi zajímavě působí také pivoňka ´Laura Dessert´ s plnými krémově žlutými květy.
Kdy sázet pivoňky
Podstata úspěšného pěstování tkví ve správné výsadbě. Vysazují se mělce, přičemž je potřeba zvolit vhodný substrát pro pivoňky. V jílovitých půdách vytvořte na dně drenážní vrstvu.
A jak pěstovat pivoňky? Pamatujte na to, že vlhké prostředí pro tyto rostliny není vhodné. Nesnášejí časté přesazování, okopávání a v prvních letech po výsadbě mladé rostliny doporučujeme nastlat v místě kořenů. Tím je ochráníte i v zimě před vymrznutím. Postačí vám k tomu mulč. Pro výsadbu pivoněk vyberte chráněnou polohu, slunce až polostín a v průběhu růstu jim dopřejte hnojivo a zálivku.
V krátkém čase rozzáří váš záhon a zároveň vykouzlí úsměv na tváři. Vyhněte se průvanu, severní straně a kyselé půdě. Zde prospívat nebudou.
Přesazování pivoněk
Pivoňky nesnášejí přesazování. Čas od času je ale nutné k tomuto kroku přistoupit. Nejvhodnějším obdobím pro přesazování pivoněk je srpen. V tomto čase tedy pivoňky v záhoně můžete rozdělit, vyndat ze země a přesunout je na jiné stanoviště. Vždy ale pamatujte na to, že tyto rostliny vyžadují slunné stanoviště s dobrou půdou. Po přesazení budou kvést o 3 roky cca.
Hnojivo na pivoňky
Přemýšlíte, čím hnojit pivoňky, abyste podpořili jejich zdravý růst? Tyto rostliny je vhodné přihnojovat na konci léta za použití fosforečného a draselného hnojiva. Pokud se rozhodnete pro pěstování dřevitých pivoněk, využijte pouze minerální hnojiva s obsahem fosforu.
Pivoňky pěstování v květináči
Tyto rostliny lze bez potíží pěstovat také v nádobách. Platí přitom, že v květináči snadněji vypěstujete spíše bylinné pivoňky. Pamatujte, že nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká. Měla by mít odtokové otvory, abyste se vyhnuli plesnivění kořenů. Při samotném sázení hlíz pivoněk je umístěte zhruba 3 cm pod povrch. Můžete přidat trochu hnojiva. Nezapomeňte půdu udržovat vlhkou, ale nikoliv mokrou. V momentě, kdy pivoňky vyrostou, je nemusíte zalévat příliš často.
Pivoňky v zahradě
Pokud se rozhodnete pro pěstování pivoněk v zahradě, vysazujte je do hloubky zhruba 8-10 cm. V případě, že hlízy zasadíte příliš hluboko, pivoňky nemusí vykvést.
Kdy kvetou pivoňky
Pivoňky v zahradě kvetou převážně od dubna do června. Tehdy prostor vaší zahrady, terasy nebo třeba balkonu zahalí do nádherných barev.
Pivoňky po odkvětu
Správná péče o pivoňky po odkvětu vám zajistí, že se rostliny budou těšit skvělému zdraví a i v následujícím roce nasadí krásné nové květy. Odkvetlé květy proto odstraňujte. Ale pozor. Nikdy neodstraňujte společně s květy i listy. Ty jsou pro tuto rostlinu velmi důležité, jelikož jejich prostřednictvím sbírá sluneční energii.
Pivoňky na podzim a na jaře
Pivoňky nejsou náročné na pěstování. Mělce koření, tedy nesnášejí častou manipulaci s kořeny ani okopávání. Proto jen po odkvětu odstraňte odkvetlá květenství, aby se zbytečně nevysílily při tvorbě semen. Důležitá je také správná péče o pivoňky na podzim a na jaře.
Pivoňky na podzim
Na podzim odstraňte část poškozených listů a suché listy a část ponechte. Před zimou zasypte vnitřek listím.
Pivoňky na jaře
Na jaře, když uvidíte od kořene nové lístky, odstraňte suché výhonky.
Květy pivoněk jsou nádherné na dekorování a aranžování, do svatebních kytic nebo jen tak do vázy. Působí majestátně a romanticky, zejména plné kultivary. V zahradě by měly být umístěny tak, aby kompozičně vyplnily místo v záhoně a zároveň působily a byly dominantní. V oblibě je mají i motýli a čmeláci. Určitě se stanou i vašimi oblíbenými rostlinami. V naší nabídce najdete zajímavé kultivary, stačí si jen vybrat.
TIP: Dominantní trvalky mají také své místo v záhonu.Znáte například Liliochvostec a Mnohokvět?
-
Čemeřice pěstování
7. října 2024Čemeřice (Helleborus) patří v posledním období mezi...
-
Clematis pěstování
30. září 2024Plaménky patří mezi typické popínavé rostliny. V zahradě jsou...
-
Angrešt pěstování - pichlavá pochoutka ze zahrady
23. září 2024Angrešt se řadí mezi oblíbené a především chutné...
-
Echinacea pěstování
16. září 2024Tato rozkošná sluníčka opravdu patří do trvalkového...
-
Okrasný javor pěstování
9. září 2024Přemýšlíte nad dřevinou, která by rozzářila každou zahradu?...
-
Jak přimět vistárii kvést
1. října 2024V únoru by malo byť niekoľko dní po sebe bez mrazov, vtedy ju treba ostrihať. ...
-
Jak přimět vistárii kvést
1. října 2024Dobrý den, v únoru se může zakracovat vistárie při jaké teplotě? Může mrznout? Nebo při...
-
Živý plot - kombinace dřevin
20. září 2024Dobrý deň, sú to cypřišky - Cupressocyparis, rôzne farby. ...
-
Živý plot - kombinace dřevin
20. září 2024Dobrý den, Z kterých jehličnanů je vytvořený plot na obrázku? Děkují za odpověď. ...
-
Pěstování rododendronů
11. září 2024Dobrý deň, neviem to posúdiť. Neviem ako je strom veľký, aká je koreňová sústava, aká...