+420 730 235 493

února 2024

Cínie pěstování - oblíbené záhonové květiny

Autor: Hana Smětáková 26. února 2024 Žádné komentáře

Krásné letničky, které vaši zahradu promění doslova k nepoznání. Přesně tak lze charakterizovat cínie (neboli také ostálky). Pokud vsadíte na postupný výsev, mohou vaši zahradu či terasu zdobit prakticky po celé léto.

Detail květu červené cínie

Zjistěte, jak postupovat při jejich výsevu a jaké druhy existují.

Charakteristika cínií

Cínie je okrasná letnička, která se mezi zahrádkáři těší velké popularitě. Cínií přitom existuje velké množství kultivarů, které se mohou lišit svými velikostmi i barevnými provedeními. Původem pochází z Mexika, odkud se postupem času dostala k nám. Díky svému vzhledu se cínie často využívají jako atraktivní lákadlo pro motýly. Kromě toho si je ale také můžete nařezat do vázy, nebo je využít jako okrasné květiny do truhlíků.

Cínie druhy

Mezi základní druhy cínií se řadí jiřinkokvěté. Tyto rostliny dorůstají do výšky až 90 cm a jsou charakteristické velkými, plnými a převážně kulovitými květy.

Kalifornské obří cínie se pyšní také výškou kolem 1 metru a jejich květy bývají střechovitě uspořádané a mírně vyklenuté.

Obří kaktusovité cínie zaujmou typickými střapatými květy, které mají delší a mírně stočené korunní plátky. Do této kategorie se řadí například ostálka lepá.

Pomponkovité cínie disponují menšími, plnými a vysoce klenutými květy. Skvěle se hodí na záhon i k řezu.

Skabiosokvěté cínie mají spíše drobné květy, které mohou připomínat květy hlaváče.

Populární ostálka haageova zaujme úzkými listy a menšími poloplnými až plnými dvoubarevnými květy.


Pořiďte si semena cínie a vytvořte si ze své zahrady nebo terasy doslova barevné království


Je cínie jedovatá?

Cínie jedovaté nejsou a jejich pěstování je proto bezproblémové i u rodin s domácími mazlíčky. Tyto rostliny však mohou způsobit podráždění pokožky kvůli přítomnosti alkaloidů. Při stříhání rostliny proto doporučujeme nosit rukavice, abyste se těmto reakcím na kůži vyhnuli.Různé barevné druhy cínie

Cínie výsev

Výhodou cínií je jejich schopnost se ve velké míře přizpůsobit většině půdních podmínek. Ideální volbou je nicméně půda bohatá na živiny s dobrým systémem odvodnění. Cínii je vhodné vysévat do půdy, kde již bude trvale růst (a kde ji tedy nebudete vykopávat). Přerušení kořenů v době růstu totiž této rostlině nevyhovuje.

Semena při výsevu umístěte do vzdálenosti zhruba 10 až 50 cm od sebe. U mladé cínie dbejte na dostatečnou zálivku, půda by měla být neustále mírně vlhká. U vzrostlých cínií je již situace odlišná a tak intenzivní zálivku nevyžadují.

V momentě, kdy sazenice ostálky dosáhnou výšky zhruba 7 cm, je vhodné jejich množství v záhonu nebo truhlíku protřídit. A to tak, aby od sebe jednotlivé květy byly vzdáleny aspoň 15 až 20 cm. Jakmile dojde k odumření květů, ihned je odřízněte. Tímto způsobem docílíte dalšího bohatého kvetení.

Cínie do truhlíku

Cínie se nemusí nutně vyjímat pouze přímo v záhonu. Skvělou službu vám udělají také v truhlíku, díky čemuž ozdobí třeba vaši terasu nebo balkon. Pamatujte na slunné stanoviště a dostatečně velkou nádobu, aby se rostlině dařilo. Jelikož pěstování cínie není nijak složité, hravě si s ním poradí i pěstitel začátečník.

Kdy sázet cínie

Co se týče samotného výsevu, semena cínie zasejte zhruba čtyři až šest týdnů před posledními očekávanými mrazy. Rostlina začíná klíčit přibližně při 10 °C. Pokud chcete dosáhnout podzimního kvetení ostálky, můžete vysévat ještě v červnu přímo na požadované místo.

TIP: Připravte se na další pěstitelskou sezónu v předstihu. Zjistěte, jak správně předpěstovat zeleninu.

Měsíček lékařský pěstování - objevte léčivou bylinku

Autor: Hana Smětáková 19. února 2024 Žádné komentáře

S měsíčkem lékařským se nepojí pouze jeho využití v domácí medicíně. Pěstován bývá i pro své kulinářské využití a krásný vzhled, který vynikne i při jeho řezu do vázy. Navíc je pěstování této bylinky nenáročné a hravě si s ním poradí i začátečníci.

Záhon měsíčku lékařského v oranžové barvě

Zjistěte, jak postupovat, kam bylinku umístit a jak o ni správně pečovat.

Charakteristika měsíčku lékařského

Měsíček lékařský (latinsky Calendula officinalis) je jednoletá (někdy dvouletá) bylina, která dosahuje výšky až 50 cm. Pyšní se podlouhlými listy a bohatě větvenými lodyhami. Květy mají charakteristickou žlutou až oranžovou barvu. Původ měsíčku není úplně známý. Pravdou ale zůstává, že jeho sílu využívali již staří Egypťané.

Využití měsíčku lékařského

Měsíček lékařský bývá mnohdy využíván v gastronomii a také léčitelství. Pokud je řeč o koření, tato bylinka se používá jako náhrada drahého šafránu. Díky své barvě pak najde uplatnění při výrobě různých druhů potravin.

Kromě toho se z měsíčku lékařského často vyrábí masti, odvary a tinktury. Například odvar z měsíčku se může používat jako obklad při ranách či pohmožděninách. Čaje se využívají při onemocnění jater nebo třeba pro podporu zlepšení trávení. Měsíčkové masti pak nachází uplatnění u osob, které trápí například akné, omrzliny, spáleniny či popraskaná kůže.


Nakupte si semínka měsíčku lékařského a buďte včas připraveni na novou pěstitelskou sezónu


Měsíček lékařský výsev

Výhodou měsíčku lékařského jsou jeho velmi nízké nároky pro pěstování. Tuto bylinku můžete pěstovat jak na zahradě v záhoně, tak i v nádobách na balkoně nebo za oknem. Nejvíce se bylince daří na slunném stanovišti, zpravidla však snese i stinná místa. Z hlediska půdy je ideální volbou vápenitá a dobře propustná varianta. Naopak těžké a zamokřené půdy nesnáší dobře.

Detail květu měsíčku lékařského ve žluté, bílé a oranžové barvěCo se týče samotného výsevu na záhon, můžete k němu přistoupit v březnu. Výsev provádějte po špetkách do sponu o velikosti zhruba 15 × 50 cm. Semínka při výsevu jemně zatlačte do půdy. Klíčení rostliny trvá zhruba 10 až 14 dní, první květy můžete zaznamenat po zhruba 10 až 12 týdnech. Alternativou je podzimní výsev měsíčku lékařského, kdy se květy objeví již v dubnu nebo květnu.

Měsíček lékařský pěstování v květináči

Alternativou k pěstování v záhoně je pěstování měsíčku lékařského jednoduše v květináči, který umístíte na balkon či terasu. V tomto případě nezapomeňte rostlině zajistit dostatek slunečních paprsků, živin a zálivky. Pokud se rozhodnete pro pěstování ve velké nádobě, vybavte ji ve spodní části drenáží. Vhodné je také zasazení do samozavlažovacích truhlíků.

Měsíček lékařský v zahradě

Při pěstování měsíčku lékařského v zahradě nezapomeňte okolní půdu pravidelně kypřit a zbavovat plevelu. V suchém období pamatujte na pravidelnou zálivku, i když rostlina zpravidla zvládne i několik dní bez zalévání. Abyste prodloužili dobu kvetení, je na místě průběžně odstraňovat odkvetlé květy. Pokud necháte poslední zásobu květů dozrát a vysemenit, v dalším roce se nemusíte výsevem zabývat a o vše potřebné se postará příroda sama za vás.

V zahradě bývá tato bylinka hojně pěstována i pro své dezinfekční vlastnosti. Dokáže totiž do jisté míry dezinfikovat půdu a odpuzovat háďátko, proto bývá pěstována společně s bramborami. Zároveň měsíček lékařský odpuzuje mšice a mravence a chrání před plísněmi rajčata a okurky.

TIP: Zorientujte se v rozsáhlé nabídce letniček a pořiďte si ty pravé letničky do nádob, kterými ozdobíte svou terasu či balkon.

Hvozdík pěstování - dávný symbol pro Pannu Marii

Autor: Hana Smětáková 5. února 2024 Žádné komentáře

Toužíte po krásně barevné zahradě, balkonu nebo prostoru za oknem? V tom případě se pusťte do pěstování hvozdíků. Tyto krásné květiny se pyšní nádhernými barvami a přitom je jejich pěstování nenáročné. Přečtěte si, jak postupovat a čemu se vyhnout.

Květy růžových hřebíčku na zahradě

Charakteristika hvozdíků

Hvozdíky neodmyslitelně patřily do zahrádek našich babiček. Pro svou krásu však bývají mnohdy pěstovány i v současnosti. S hvozdíkem se zároveň pojí zajímavá symbolika, která sahá až do středověku. Tehdy byla tato rostlina symbolem pro Pannu Marii, což ostatně připomíná dosud používaný lidový název pro hvozdík kartouzek - slzičky Panny Marie. Mezi hvozdíky se řadí i starý známý karafiát.

Hvozdíky jsou obecně domovem v Evropě a Asii. Ve volné přírodě na ně lze narazit na slunných stanovištích na sušších mezích, skalkách a svazích.


Prohlédněte si různé druhy hvozdíků v našem e-shopu a vybavte se včas na novou pěstitelskou sezónu


Hvozdík druhy

Hvozdíků existuje celá řada. Díky tomu není problém vybrat si takovou rostlinu, která se bude ve vaší zahradě nejvíce vyjímat. Hvozdíky můžeme rozdělit do následujících kategorií.

Nízké vytrvalé druhy hvozdíků

Tyto druhy hvozdíků bývají hojně pěstovány na skalce. K populárním druhům se v tomto ohledu řadí zejména hvozdík alpský, hvozdík sivý, hvozdík japonský či hvozdík péřitý. Zapomenout nesmíme ani na hvozdík kropenatý, který jako jeden z mála dobře snáší kyselou půdu.

Hvozdíky jako letničky

Pravděpodobně nejoblíbenějším druhem hvozdíku u nás, který se pěstuje jako letnička, je hvozdík čínský. Ten na první pohled zaujme svým nižším růstem, přičemž kvete v nejrůznějších barvách. Jeho květy jsou malé, nicméně v zahradě zaručeně vyniknou.

Pokud je řeč o letničkách, musíme zmínit také hvozdík karafiát či karafiát zahradní. Tato květina je charakteristická svým vysokým vzpřímeným růstem. Jelikož je ideální k řezu, často se umisťuje jako dekorace do vázy.

Hvozdíky jako dvouletky

Mezi oblíbené dvouletky můžeme zařadit hvozdík bradatý, který dorůstá do výšky 30-50 cm. Tento hvozdík bývá zpravidla pěstován v pestré škále barev. Rovněž je ideální k řezu, díky čemuž v sezóně ozdobí vaši vázu.

Hvozdík do truhlíku

Hvozdík se často pěstuje v truhlíku, díky čemuž si můžete ozdobit svůj okenní parapet nebo třeba prostor na balkoně. Pokud hledáte vhodný druh hvozdíku pro pěstování v truhlíku, vybírejte spíše z nižších a středně velkých druhů. Ideální volbou jsou letničky, u nichž se můžete těšit na barevné květy prakticky po celé léto. Oproti trvalkám se rozrůstají rychleji a začínají také rychleji kvést.

Pěstování hvozdíků v květináči

Pojďme se nyní podívat na to, jak postupovat při pěstování hvozdíků v květináči a jaké nároky vlastně tyto rostliny mají. Výhodou je, že pěstování hvozdíků je opravdu snadné. Díky tomu si s ním hravě poradí i začátečníci. Obecně lze doporučit vybrat těmto rostlinám slunné stanoviště. Z hlediska půdy volte nezamokřený vápenitý typ. Rostlinu nezapomeňte pravidelně zalévat, ale vyvarujte se přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Hřebíček pěstovaný v květináči a různé barevné odrůdy hřebíčkuHvozdík je vhodné před výsadbou na venkovní stanoviště předpěstovat. Semena lze vysévat do truhlíků za oknem nebo do skleníku a později je přesadit ven (jakmile již nehrozí mrazíky).

Hvozdík v květináči i volně v půdě bývá vůči chorobám poměrně dobře odolný. U vyšších druhů se může objevit padlí či plíseň šedá, přičemž rozvoj plísní může podpořit dlouhodobě vlhké počasí. Pokud bychom měli jmenovat nějaké škůdce, mohlo by se jednat snad jen o zajíce, který by se na vaši zahradu mohl zatoulat. Listy hvozdíku jsou pro něj totiž pochoutkou.

Hvozdík po odkvětu

Jakmile hvozdík odkvete, doporučujeme odstranit zvadlé květy a případně odumřelé části rostlin. Díky tomuto kroku podpoříte další kvetení. Některé druhy hvozdíků mohou znovu vykvést v druhém období kvetení.

TIP: Zaujala vás možnost pěstování hvozdíků? Prozkoumejte také další vhodné letničky do nádob a vzájemně je zkombinujte.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Jak přimět vistárii kvést
  15. dubna 2024
  Dobrý deň, ak je to semenáč, môže zakvitnúť, po 10-15 rokoch pestovania na jednom...
 • Jak přimět vistárii kvést
  15. dubna 2024
  DD! Údajně exist. případy že rostlina (vistarie) nepokvete nikdy....stává se to ???...
 • Blýskavka pěstování
  26. března 2024
  Patrí medzi nejedlé plody, neuvádza sa priamo jedovatosť pre ľudí a väčšie zvieratá. V...
 • Blýskavka pěstování
  26. března 2024
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je blyskavka fraserova jedovatá? Případně zda jsou...
 • Mišpule pěstování
  6. února 2024
  Ďakujeme za upozornenie, opravili sme preklep. ...
Archív blogu