+420 533 312 793

srpna 2014

Uskladňování, ošetřování a péče o cibuloviny

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 20. srpna 2014 Žádné komentáře

Jarní cibuloviny zakoupené v podzimním období nemusíte vůbec ošetřovat. Jsou připraveny na výsadbu. Proto je dlouhodobě neskladujte v teplých podmínkách, protože mnohé z nich Vám do září až října může vyklíčit. Některé druhy jsou však náchylné k proschnutí: císařská koruna (Fritillaria imperialis), lilie (Lilium), medvědí česnek (allium ursinum) nebo  mají velmi drobné cibulky a křehké slupky: sněženky (Galanthus) a modřence (Muscari) .

Pokud se Vám stane, že v létě koupené cibuleCibule narcisů zapomenete vysadit na podzim a cibulky naleznete v dobrém a pevném stavu, vysaďte je do nádob nebo i v prosinci se dají vysadit na záhon, pokud není trvale promrzlá půda. Rostliny v nádobě, které dokvetly, nechte zatáhnout a uskladněte na suché a tmavé místo až do období nové výsadby nebo nového rychlení.

Letní cibuloviny, které se vysazují na jaře a jsou nově zakoupené na jaře, můžete přímo vysadit do půdy bez jakékoliv péče o cibule. Důležitější je věnovat se jim po výběru z půdy v podzimním období a samotném uskladnění. Po výběru letních cibulovin a hlíz z půdy je důležité nechat je přesušit na suchém místě v polostínu. Odstraňte všechny listy a zkontrolujte zdravost cibule a hlízy.

Uskladňujte pouze pevné, tvrdé cibule, bez jakéhokoliv poškození, neboť ve skladovacích prostorách se hniloba či jiné onemocnění jako je plíseň, případně škůdci, rychle šíří a přijdete o všechno. Skladovat se mohou ve tmě, ale v suchém prostředí, v pilinách hoblinách, v papírových sáčcích, v písku, v listí. Ideální jsou bedničky, mělké nádoby, koše.

Během zimy je pouze kontrolujte, nemusí se zavlažovat. Na jaře je vyjměte, rozdělte podle zdravosti a poškozenéa napadené cibule plísní či hnilobou určitě nepoužívejte na výsadbu. Chce to jen čas, cvik a určitě si zamilujete i tento způsob zahradničení, kde odměnou budou právě květiny.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu