+420 533 312 793

srpna 2014

Uskladňování, ošetřování a péče o cibuloviny

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 20. srpna 2014 Žádné komentáře

Jarní cibuloviny zakoupené v podzimním období nemusíte vůbec ošetřovat. Jsou připraveny na výsadbu. Proto je dlouhodobě neskladujte v teplých podmínkách, protože mnohé z nich Vám do září až října může vyklíčit. Některé druhy jsou však náchylné k proschnutí: císařská koruna (Fritillaria imperialis), lilie (Lilium), medvědí česnek (allium ursinum) nebo  mají velmi drobné cibulky a křehké slupky: sněženky (Galanthus) a modřence (Muscari) .

Pokud se Vám stane, že v létě koupené cibuleCibule narcisů zapomenete vysadit na podzim a cibulky naleznete v dobrém a pevném stavu, vysaďte je do nádob nebo i v prosinci se dají vysadit na záhon, pokud není trvale promrzlá půda. Rostliny v nádobě, které dokvetly, nechte zatáhnout a uskladněte na suché a tmavé místo až do období nové výsadby nebo nového rychlení.

Letní cibuloviny, které se vysazují na jaře a jsou nově zakoupené na jaře, můžete přímo vysadit do půdy bez jakékoliv péče o cibule. Důležitější je věnovat se jim po výběru z půdy v podzimním období a samotném uskladnění. Po výběru letních cibulovin a hlíz z půdy je důležité nechat je přesušit na suchém místě v polostínu. Odstraňte všechny listy a zkontrolujte zdravost cibule a hlízy.

Uskladňujte pouze pevné, tvrdé cibule, bez jakéhokoliv poškození, neboť ve skladovacích prostorách se hniloba či jiné onemocnění jako je plíseň, případně škůdci, rychle šíří a přijdete o všechno. Skladovat se mohou ve tmě, ale v suchém prostředí, v pilinách hoblinách, v papírových sáčcích, v písku, v listí. Ideální jsou bedničky, mělké nádoby, koše.

Během zimy je pouze kontrolujte, nemusí se zavlažovat. Na jaře je vyjměte, rozdělte podle zdravosti a poškozenéa napadené cibule plísní či hnilobou určitě nepoužívejte na výsadbu. Chce to jen čas, cvik a určitě si zamilujete i tento způsob zahradničení, kde odměnou budou právě květiny.

Kompostování ve městě? Ano i to je možné!

Autor: Michala Hrnčiarová (autorka knihy Balkón ako záhradka) 19. srpna 2014 Žádné komentáře

Se vzkvétajícím zájmem o ekologický přístup k životnímu prostředí stále více lidí třídí svůj odpad. Poctivě separovat plastové lahve, plechovky a Tetrapaky do jednoho koše, skleněné lahve do druhého, papírové obaly a papír do třetího, a to co zůstane, šup do komunálního odpadu. Věděli jste, že až 40% komunálního odpadu tvoří bioodpad - slupky z ovoce a zeleniny, vajíčkové skořápky či kávové sedliny? Zkušení zahrádkáři vědí, že v kompostu lze bioodpad využít lépe, než jen tak vyhozený v koši.

Správným kompostováním, tedy vrstvením biologického odpadu, posekané trávy, opadaných listů a podrcených větví s dostatečným přístupem vody a vzduchu vzniká cenný kompost, který na jaře dobře poslouží v záhonech na zahrádce, kde rostlinám dodá potřebné živiny.

Podobně jako na zahrádce, můžete biologický odpad jednoduše kompostovat i doma. Byť v paneláku a to pomocí vermikompostéru, který si za minimální náklady dokážete zhotovit i sami doma. My jsme se při zakládání toho svého inspirovali Přáteli Země a jejich jednoduchým návodem.

Co potřebujete k vybudování vlastního vermikompostéru?Vermikompost

- 2 větší plastové nádoby a 1 víčko

- hřebík, vrtačku, případně nůžky na proděravění děr

- kousek kartonu

- zemina

- hrst kalifornských žížal

Kalifornské žížaly jsou proužkované a mají výrazně větší apetit než naše žížaly. Dají se zakoupit na internetu.

Ideální nádoby na výrobu vermikompostéru by měly být v tmavých odstínech a mít rozměry alespoň 40cmx30cmx20cm. Zároveň mají být stohovatelné - tedy možnost uložit je na sebe.

Na dno první nádoby vyvrtejte množství děr, to budou díry, kterými bude protékat přebytečná voda v nádobě s žížalami. Tekutina se bude ukládat do druhé nádoby, ve které bude vložena nádoba s vyvrtanými dírami na dně. Tato tekutina se nazývá kompostovací čaj a můžete ji zředěnou použít na zalévání rostlin v poměru 1: 5.

Do nádoby s dírami na dně vyvrtejte i díry po okrajích, aby měli žížaly dostatečný přísun vzduchu. Nádobu vložte do druhé nádoby. Na dno nádoby s dírkami položte kousek papíru nebo karton, aby podestýlka a žížaly, které do ní vložíte, nepropadli do druhé nádoby. Na papír položte podestýlku pro žížaly - například starší zeminu. Do ní vložte žížaly a do rohu jim zahrabte potravu - nasekané zbytky ovoce nebo zeleniny. Potravu důkladně zahrabte, aby nelákala hmyz a netvořila se na ní plíseň. A hotovo! Už zbývá jen nezapomenout pravidelně krmit žížaly, tím, co se vám zbyde v kuchyni. Za 2-3 měsíce žížaly přemění kuchyňský odpad na kvalitní hnojivo v podobě vermikompostu.

Když budete umísťovat nádobu, myslete na to, že žížaly nemají rádi teplo a světlo. Dobře se jim daří na chodbách či ve sklepích, kde se teplota pohybuje od 5-25 ° C a kde na ně nesvítí prudké slunce. Vermikompostér můžete mít i v bytě či domě, protože se z něj nešíří žádný zápach.

Více informací o městském pěstování najdete na blogu autorky: www.foresterblog.sk

Posted in: Balkonová zahrada

Nejkrásnější jarní cibuloviny

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 12. srpna 2014 Žádné komentáře

Pravděpodobně všichni pěstitelé mají rádi jaro a s ní spojené rozkvetlé záhony. Cibuloviny patří mezi nenáročné pěstované rostliny a nejrozmanitější barevně nebo výškou. Jelikož vyniknou zejména v časném jaře a osvěží každý záhon a barevně ho rozzáří. Málokteré rostliny totiž v tomto období kvetou a vynikají vůní.

ModřenceMezi prvními vykvétají sněženky (Galanthus nivalis) a šafrán (Crocus sp.), Které své hlávky vystrkují i z pod sněhové přikrývky. Nejlépe se jim daří, pokud jsou vysazeny do kruhů nebo celoplošně. Nevysazujte tedy cibulky jednotlivě. Modré a bílé modřence (Muscari) budou zdobit záhon dlouhodoběji. V kombinaci s nádhernými a elegantními tulipány (Tulipa) docílíte opravdu efektní záhon.

Tulipány jsou různé výškou, délkou kvetení, barvou i tvarem lupínků. Jejich použití je také jen na Vás. Mnohé jsou vhodné do skalky, na řez i záhony. Mezi nejkrásnější patří kultivary: White dream, Black Parrot, Orange Emperor nebo tulipány ze skupiny viridiflora. Vám se samozřejmě mohou líbit jiné a není jich málo. Záhony tedy mohou hýřit všemi barvami.

Atraktivní jsou i majestátní řebčík (Fritillaria), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) a okrasné česneky (Allium). Tyto vyniknou v pozadí, nakolik jsou obyčejně vyššího vzrůstu. Závisí samozřejmě na kultivaru. Abyste se však mohli těšit z jejich krásy, musíte je vysadit v podzimním období. Dá se i v zimním, dokud není promrzlá půda.

Cibule vysazujte do skupin a kombinujte s trvalkami. Nevzniknou tak na záhoně prázdná místa. Drobné umísťujte do větších kol do popředí. Vyšší naopak do pozadí. Pokud chcete, aby se jim opravdu dařilo, vyhněte se hnojení chlévským hnojem na místech, kde plánujete výsadbu cibulovin. Po odkvětu odstraňujte suché a zvadlé květiny, aby cibule nabíraly živiny a zatáhly se. Jen tak si získají dostatek energie na kvetení v příštím roce. Pokud je chcete ochránit před hlodavcia pokud chcete mít jistotu, že se  časem nezatáhla hluboko do země, používejte plastové koše na výsadbu cibulovin.

Tvarování a řez živých plotů a solitérů

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 12. srpna 2014 Žádné komentáře

Konec července a zejména srpen je vhodné období na řez a stříhání živých plotů a zajímavých solitérních rostlin, zejména z jehličnatých dřevin. Zde je pár rad:

Řez živého plotuPřed stříháním dopřejte dřevinám dostatečně velkou a pravidelnou závlahu a nezapomínejte na ni ani po řezu. Snažte se řezat během zamračeného dne. Podmínkou kvalitního řezu kromě termínu jsou i dostatečně ostré nůžky a kvalitní nářadí, které nejsou znečištěné nebo kontaminované chorobou nebo škůdcem po předchozím stříhání napadených dřevin. Dřeviny nikdy v tomto letním období neřežte hluboko do dřeva. K tomu je určeno jarní období. Pokud tvarujete živý plot z tújí nebo cypřišů, seřezávejte mladé výhonky v požadované výšce. Chcete-li na zahradě živý plot vysoký 2 metry, nechte na tuto výšku a více dorůst vaše dřeviny a pak je v rovné linii seřízněte. Dodržujte kónický tvar. Platí to při živých plotech z listnatých a stálezelených keřů. Řežte pouze nové výhonky asi o jednu třetinu. Pokud plánujete ořezávat vysoké ploty a stěny nezapomeňte na bezpečnost a vhodný žebřík. V takovém případě použijte elektrické nůžky, které v krátkém čase a téměř bez námahy zastřihnou velkou část plochy. Stříhají se ploty z ptačího zobu, bobkovišně, zimostrázu, tújí, cypřišů a smrků. Pokud máte živý plot vysazen z dřevin, které kvetou brzy na jaře, sestříháváme je po odkvětu. V létě kvetoucí dřeviny  sestříháváme na jaře. Většinou, pokud jsou volně rostoucí ploty vytvářeny pro kvetoucí efekt, tak se nestříhají rovně ani se nedodržuje nějaký pravidelný tvar, neboť keř a plot musí během celého roku působit přirozeně. V tom je rozdíl mezi přirozeně rostoucími - volnými živými ploty a střiženými ploty.

Kromě těchto klasických tvarů můžete vyzkoušet i tvarování dřevin do koule, jehlanu, spirál a čtverců. Ideální je na to použít zimostráz, brslen. Tyto dřeviny můžete tvarovat a stříhat už od května, kdy uvidíte první výhonky. Pokud si na to netroufáte, můžete použít různé předlohy vyhotovené z pletiva. Mnohé jiné tvary v podobě ptáků a králíčci se dají běžně zakoupit v zahradnických potřebách. Stačí je navléknout na keře, ponechat je tam během celého roku a sestřihávat jen přerostlé výhonky. Konstrukce celá přeroste a už se neodstraňuje z keře.

Posted in: Okrasná zahrada

Letní řez ovocných dřevin

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 12. srpna 2014 Žádné komentáře

 

Letní řezPo sklizni je důležité zejména na peckovinách provést letní řez. Prosvětlíte korunu a také zabezpečíte úrodu v následujícím roce. Provádí se na švestkách, meruňkách i broskvích. Odstraňují se odrozené výhonky a také
ty, které se pod váhou plodů stromu poškodili a zlomili. Dále se odstraňují vlky a výhony vyrostlé do středu koruny, které ji zbytečně zahušťují. Tím strom prosvětlíte a zamezíte tak i vyššímu výskytu chorob a škůdců. Strom dále nebude tvořit hustý obrost, na němž lze jen velmi těžko očekávat úrodu. Upravený strom řezem působí vždy upraveně a zdravě.

Při větších větvích používejte pilku. Na menší větve postačí nůžky. Velké rány můžete potřít voskem. Řez musí být proveden do konce září, aby rány vyzrály a nebyla možnost vymrznutí pletiv a následně poškození celého stromu. Srpnový řez je známý zejména pro broskve a meruňky, kdy se větve zkrátí o 1/3. Pozastavíte tak bohatý růst výhonků. Letní řez se provádí méně na jádrovinách. Neplatí to však na jabloních pěstovaných jako štíhlé vřeteno. V tomto případě se řez provádí od srpna do září. Pokud jste si všimli letorostu nad plody, ten můžete zkrátit. Strom tak dodá sílu plodům a ne do tvorby výhonků a letorostům za plody. Plody jsou pak větší, lépe vybarvené, jelikož mají i více světla a zároveň netrpí tolik houbovými onemocněními, které je typické pro přehuštěné koruny díky množství listů.

Letní řez proveďte i na ostružinách. Mladé neplodící výhonky zkraťte na polovinu. Pokud jich je hodně vyberte nejsilnější a ostatní odstraňte odspodu. Ostružiník by měl být pěstován na konstrukci nejen pro ušetření místa a lepší ošetřování, ale i pro estetický vzhled a lepší sběr plodů. Na jedné rostlině ponechte maximálně 6 silných prutů.

Posted in: Užitková zahrada

Sběr semen

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 5. srpna 2014 Žádné komentáře

Sběr semen

Kromě jiných činností, které Vás pravidelně zaměstnávají v zahradě, Vás čeká ještě jedna. V tomto období právě dozrávají semena letniček, které je dobré včas sklízet a sušit. Sklízejí se pro zachování druhu nebo možnosti pěstovat tyto druhy na záhoně i příští rok, nebo jen tak pro potěšení z pěstování. Předpěstované rostlinky se dají sice zakoupit, ale o to větší radost z nich máte, pokud projdou přes vaše ruce od semínka k dalším semínkům.

Velmi dobře se sbírají semena lichořeřišnice, hrachoru, měsíčku, cínie a aksamitníku. Semena sbírejte jen ze zdravých rostlin a semena již suché a vyzrálé. Semena většiny letniček při dozrávání vypadávají, proto je důležité vystihnout správný čas na sklizeň. Můžete sušit i odstřižené části rostlin spolu s květem a ještě ne zcela dozrálé semenem. Nasbíraná semena sušte jednotlivě podle druhu na stinném místě a uskladňujte podobně jako bylinky v papírovém sáčku s označením. Poznačit si můžete druh, případně kultivar, barvu, výšku rostliny a datum sběru, případně jen rok. Semena by se měla sbírat z květů plno kvetoucích v letním období, ne na jeho začátku ani na konci léta, případně na podzim. Hrozí zde slabé opylení rostlin a to by mělo dopad i na kvalitu semene. Semena sklizená už na podzim by nemuseli dozrát.

Uskladnění semen v papírových sáčsích

Může se stát, že příští jaro na záhonech najdete mladé rostliny letniček, vzrostlé z vypadaných semen. Tyto sazenice budou silnější než předpěstované a proto je vhodné je na záhoně ponechat a případně je jen zpřetrhat a později prosadit. Takto Vám rychle vyroste měsíček, kosmos, aksamitník, amarantus. Sebrat jednoduše můžete i semena trvalek a dvouletek.

Pokud byste si chtěli vytvořit směs barev a druhů na letničkový záhon, semena nejdříve sušte zvlášť podle druhu a barvy, možná i výšky a až pak je ve stejném poměru smíchejte. Už příští jaro můžete mít vypěstované krásné rostliny, z vlastních semen. Semena pravidelně kontrolujte, aby neplesnivěly a dostatečně je usušte.

Posted in: Okrasná zahrada

Ovocná a zeleninová zahrádka v srpnu

Autor: Ing. Adriána Francová, Rostlinky.cz 4. srpna 2014 Žádné komentáře

Ovocná zahrada

V tomto měsíci nám ovocné stromy nabízejí své plody a plody naší práce. Proto neváhejte a zpracujte maximum plodů. Sbírejte i ty, co spadnou na zem. Zamezíte výskytu hmyzu. Připravte se na řez peckovin.Produkce odnoží jahod

- Zavlažujeme stromy s násadou plodů

- Prosvětlujeme peckoviny, drobné ovocné keře

- Pokračujeme v očkování podnoží na spící očko

- Rouby třešně a višně

- Tvarujeme, ohýbáme a řežeme větve a koruny stromů

- Stříháme, řežeme meruňky, broskve a švestky

- Vysazujeme nové záhony jahod z mladých sazenic získaných z odnoží

- Připravíme sklad pro uložení sklizené úrody ovoce

- V polovině srpna zkracujeme výhony broskví o jednu třetinu

- Postřikujeme proti obaleči

 

Zeleninová zahrada

 

I zeleninová zahrada vyžaduje naši pozornost. Nazrálou zeleninu je třeba vybírat, dosušit a vhodně uskladnit, novou naopak vysít a vysadit do připravených záhonů a dostatečně zavlažovat, protože v tomto měsíci je méně srážek.

- Dokončíme sklizeň česneku a cibule

- Připravíme prostor na uložení zeleninyRostliny cherry rajčat

- Koncem měsíce zkrátíme rajčata nad posledním rozkvetlým květenstvím

- Rajčatům vylamujeme fazochy a odstraňujeme suché listy, listy stínící plodům, aby stihly dozrát

- Část květů na rajčatech také můžeme odstranit, do podzimu by už nestihly plody dozrát a zbytečně vysilují rostlinu, ponecháváme tak 3 - 4 květenství

- Zavlažujeme záhony zeleniny, košťáloviny a kořenovou zeleninu

- Připravíme a zavlažíme záhony na výsev salátu, ředkvičky, špenátu pro podzimní sklizeň

- Sklízíme okurky, rajčata, papriku, lilky, melouny, tykve a cukety

- Kontrolujeme košťáloviny, zejména zelí, zda je nenapadly housenky, které následně musíme posbírat

- Zkontrolujte i výskyt škůdců během sklizně kedluben

- Tento měsíc je nejdůležitější pro růst celeru a proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku a odtrhávání spodních listů

- Sklízíme kopr, petrželku a uskladňujeme v mrazničce

- Ve sklenících větráme a stíníme

- Kontrolujeme škůdce a choroby a v případě jejich výskytu zasáhneme

Posted in: Užitková zahrada
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu