+420 533 312 793

září 2014

Okrasné trávy - tráva nevšední krásy

Autor: Ing. Adriána Francová 30. září 2014 Žádné komentáře

       Není tráva jako tráva. Teď nemáme na mysli klasický zelený koberec ale nádherné i mpozantní architektonické skvosty s objemem a výškou - dekorativní okrasné trsy trav, které vyniknou jako solitéry nebo ve skupinové výsadbě spolu s jinými keři a trvalkami. Pro jejich použití vyčleňte dostatek místa, neboť v krátkém čase vytvoří objem do šířky i 1,5 m. Mnohé nižší druhy jsou vhodné do popředí a do nádob. Většina z nich právě do pozadí, nebo jako solitéra k jezírku, v trávníku, v koutě zahrady nebo v blízkosti vchodu. Známé a pěkné jsou ozdobnice(Miscanthus sinensis) kultivary: Zebrinus, Gracillimus, Variegatus. Nezaměnitelné jsou pampové trávy - kortadérie (Cortaderia), které jsou charakteristické vysokými laty bílých nebo růžových chomáčkovitých květů, které dekorují trávy v podzimním období. Vyžadují však zimní ochranu nebo dokonale propustnou půdu bez nadměrné vlhkosti. Mezi nízké trávy patří kostřavy (Festuca), ostřice (Carex). Na podzim je třeba svázat do snopů a takto ponechat až do jara. Pak je stačí těsně nad zemí uřezat a koloběh růstu se opakuje. Každým rokem jsou však větší a větší, proto je vhodné je také rozmnožovat dělením trsů.

Kontrola zdravotního stavu

Autor: Ing. Adriána Francová 26. září 2014 Žádné komentáře

            Před tím, než máte v plánu přenést letněné pokojové a exotické rostliny v nádobách do vnitřních podmínek, pečlivě zkontrolujte jejich zdravotní stav. Mnohdy se stává, že některé rostliny jsou napadeny mšicemi,  puklice nebo je substrát plný larev a červíků a v bytových podmínkách se začnou projevovat a páchat škody, případně mohou napadnout i jiné rostliny.

Velké oleandry zkontrolujte zejména na listech a kmínku. Mohou tam být zmíněné puklice (štítenky). Pokud jich je málo, použijte líh nebo alkohol a vyčistěte postižená místa vatovým tamponem namočeným do roztoku. Můžete zvolit i chemický postřik. Pokud se vám zdá, že některé rostliny vypadají mdle, uvadlé i přesto, že jste věnovali pozornost zálivce, zkuste je vyjmout z půdy a zkontrolovat substrát a kořenový systém. V případě výskytu larev, podezřelých červů a smutnic vyměňte substrát.

Částečný opad některých listů je normální jev. Podzim se blíží a takto to pociťují i rostliny. Snižují odpařovací plochy a připravují se na odpočinkové období. Respektujte tyto přirozené jevy a snižte zálivku, zastavte hnojení. Hnojiva používejte jen u druhů, které budou kvést právě v zimním období - vánoční hvězdy, orchideje. Pokud listy rostlin opadají více než je běžné, zkontrolujte světelné podmínky, množství vláhy a průvan.

Rostliny, které jste venku letnili, by se měly po létě donést na totéž místo, kde jste je pěstovali předtím. Pokud vám přerostly přes hlavu a nevejdou se na původní místo, zkraťte je, případně rozsaďte. Můžete s rozsazením však počkat na vhodnější dobu, tedy na jaře. Neesteticky vypadající rostliny, žluté a poškozené, zda okousané listy odstraňte. Vrchní vrstvu substrátu nahraďte čerstvou. Nádoby oprašte, omyjte a položte na místo, kde je pěstujete v zimním období nebo uložte do světlého sklepa, kde nehrozí pokles teplot pod 0 ° C. Ideální teplota pro přezimování je kolem 10 ° C.

Nezapomenutelné hortenzie (Hydrangea)

Autor: Ing. Adriána Francová 25. září 2014 Žádné komentáře

           Možná si je pamatujete ze zahrady Vaší babičky. Jejich nádherné a bohaté hlávky svítily už z dálky a opravdu jen málokdo si jich nevšiml. V dnešní době prožívají opět rozkvět a patří mezi vyhledávané trvalky do záhonů nebo k pěstování ve velkých nádobách. Na to, abyste je mohli pěstovat v zahradě, je třeba vědět pár informací, které Vám nyní prozradíme.

Je neskutečné množství kultivarů a barev. Někdy se stává, že si zakoupíte modře kvetoucí a příští rok vykvete na růžovo. Nebojte se, nikdo Vám neprodal nabarvenou hlávku. To jen díky půdní reakci změnila barvu. Barva hortenzie souvisí s pH půdy a obsahem hliníku v půdě. V kyselé půdě se tvoří modré květy, které jsou původně z růžové. Půdy s vyšším pH 5,5 - 6 tvoří růžové, červené květy. Bílé nejsou ovlivňovány hodnotou pH. Jinak jsou nenáročné na pěstování, jen musíte kontrolovat pH, ve kterém vyrůstají. Navzdory všemu dokáží okouzlit barvou a objemem.

Podzimní variace

Autor: Ing. Adriána Francová 24. září 2014 Žádné komentáře

        Možná uvažujete o tom, jak zkrášlit balkon a terasu po odkvětu muškátů a petúnii. Některé vám ještě určitě kvetou, ale již brzy bude čas je zazimovat nebo existující výsadbu nahradit typicky podzimními rostlinami, které vám zkrášlí okolí až do prvních intenzivních mrazů a sněhu. Vhodnými rostlinami na nákup jsou vřesy, vřesovce, straček, břečťan, chryzantémy a zakrslé jehličnany nebo kompaktní pomalu rostoucí druhy.

Kromě rostlin však použijte i různé doplňky a aranžmá, které vám zpříjemní posezení na terase. Stačí se jen poohlédnout po zahradě, po okolí, pokud budete na procházce. Do tvorby můžete zapojit i děti, které většinou mají rádi tvůrčí práce, na nichž jsou také vidět výsledky. Sesbírejte barevné listy ze stromů, drobné stálezelené klacíky a větvičky s plody, které právě dozrávají. Skleněnou čirou vázu naplňte barevnými listy a do ní zapíchněte větvičky skalníku, hlošiny, květenství okrasných trav a šipek.

Barevné listy můžete použít i na zazimování rostlin, které zůstanou i během zimy na terase, tak si jich nasbírejte více i do zásoby. Kromě kytic a věnečků můžete vytvořit i barevné postavičky a spolu s dýní vytvořit zajímavý pohádkový svět. Použít můžete i různé svazky kukuřice, barvené feferonky a chilli navlečené na niti nebo barevnou cibuli, česnek, makovice.

Všimli jste si něčeho nového v zahradě? Kromě toho, že odkvetly některé trvalky, letničky nadále vzkvétají, okrasné trávy se vybarvují a nádherně kvetou rozcuchanými soukvětími. Plody se vybarvují a karneval nádherných barev začal i tam. To vše si vychutnáte z křesla na terase. Připravte si teplé deky a ranní horký čaj či kávu můžete vypít i za chladnějšího rána právě zde, na tomto místě.

Nádherná čemeřice (Heleborus)

Autor: Ing. Adriána Francová 22. září 2014 Žádné komentáře

           Chtěli byste i vy pěstovat tuto krásku na záhoně? V tomto období byste mohli již v některých zahradách objevit první kvítky této křehké trvalky. Nezajímavé listy budou skryty v jednoduchých kvítcích bílé nebo růžové či zelené barvy.

Pěstujete je, ale nekvetou? Zkontrolujte jejich pěstitelské podmínky. Pravidelně odstraňujte staré listy. Daří se jim v polostínu v úrodné půdě i s vápenatým podložím.

Zajímavá je i Čemeřice smrdutá(Heleborus foetidus). Nechť Vás neodradí tento nevlídný název. Výborná je do trvalkových záhonů a již v lednu až únoru Vás potěší množstvím malých zelených kvítků s růžovým lemem kolem. Je to vyšší druh, takže na záhoně nezanikne ani pod sněhem, pokud nám ho příroda nadělí.

Předpokladem zimního kvetení je však zanedbání letní zálivky. Takže i když si ji nebudete během léta všímat, překvapí v zimě květy. Rozmnožit si je můžete dělením nebo odkopáním mladé rostlinky, které často v hojném počtu najdete vedle mateřské rostliny. Mladé rostlinky však kvetou později.

 

Stahování pokojových rostlin

Autor: Ing. Adriána Francová 22. září 2014 Žádné komentáře

          I terasa a balkon se mění vzhledem k pokročilé době léta a blížícího se podzimu. Některé druhy pokojových a exotických druhů je nutné na konci září umístit blíže ke stěně nebo rovnou přemístit do bytu.

Už předem si připravte místo. Pokud jste si nakoupili nové větší rostliny, určitě jste mysleli i na jejich přezimování. Ideální zazimování rostlin je ve světlých místnostech s teplotou do 18 ° C. Pamatujte na sníženou zálivku a stálý dostatek světla. Kaktusy a sukulenty umístěte z venkovních prostor pod střechu. Mohou stále zůstat do konce měsíce venku. Oleandry, andělské trumpety a jiná exotická flóra mohou zůstat na terase do teploty 5 ° C. Po tomto teplotním bodě je už umístěte na chodby nebo do místností, kde nemrzne. Klasické pokojové rostliny a orchideje už uložte na své místo v bytě.

 

Zkontrolujte případný výskyt chorob a škůdců, abyste si je v takovém stavu nepřinesly do bytu a tak neohrozili ostatní bytové rostliny. Pokud zjistíte tuto skutečnost, ošetřete je a umístěte do karantény až do doby, kdy nebudou úplně v pořádku. Samozřejmě bez vaší pomoci to nepůjde. Existují různé způsoby kromě klasické chemické. Odstraňte všechny poškozené listy, vyměňte vrchní vrstvu substrátu a nahraďte jej čerstvým a novým, nejlépe propařeným substrátem, případně svojí zeminou ze zahrady.

Rostliny jako kaly a begónky, které jste pěstovali na balkoně a terase ještě ponechte a až za měsíc je seřízněte. Kalám  snižte zálivku a počkejte na žloutnutí listů. Teprve pak je umístěte do sklepa. Stávající rostliny nahraďte sezónními rostlinami, které udělají dojem až do prvních mrazů. Vhodné jsou chryzantémy, vřesy, vřesovce, starček, břečťan, nízké jehličnany a stálezelené dřeviny. Pokud toužíte po větší dřevině, pořiďte si jehličnan nebo stálezelené dřeviny na kmínku.

Teplomilná zelenina na podzim

Autor: Ing. Adriána Francová 18. září 2014 Žádné komentáře

          Už je to tak, pomalu se nám léto končí a dostáváme se opět pod nadvládu podzimu. I v tomto období však zahrada nabízí množství plodů, o které se však musíte ještě postarat. Na konci měsíce se mohou objevit teploty kolem 0 ° C a méně a to už není příznivá teplota pro teplomilnou zeleninu, která zůstala na záhonech.

Rajčatům, jež jsou ještě plné plodů, odstraňte všechny přebytečné spodní listy. Rostlinu ve vrcholu zaštípněte a odstraňte všechny nové střapce plodů, které kvetou. Tím rostlinu přinutíte nevěnovat se růstu a tvorbě plodů, ale dozrávání a růstu stávajících. Zelená rajčata dozrají i bez rostliny volně položené na parapetu okna nebo ve velké 4 litrové zavařeninové láhve.

Paprika, která je ještě na rostlinách, také nemá ráda nízké teploty. Proto, pokud hrozí první přízemní mrazíky, přikryjte je nebo jim vytvořte trvalejší kryty. Pokud máte papriky ještě malé a nedozrálé a potřebujete se porostů zbavit a vyčistit plochu, tak jejich oberte a naložte do sklenic spolu s míchanou zeleninou jako jednohubky.

Cukety, dýně a melouny pomalu také uskladňujte. Mrazíky je sice zpočátku ještě velmi nepoškodí, pokud je tam dostatek listů, ale je čas k uskladňování. Nechcete přece přijít o pěknou úrodu. Pokud máte přebytek, nastrouhejte je na velkém struhadle a uskladněte v mrazničce. Dají se během zimního období použít na chutné zeleninové placky, koláče, nádivky. Klasické melouny a melouny vodní se dají také konzervovat a zavařovat s okurkovým nálevem. Pro někoho možná novinka, pro někoho běžná věc. Vyzkoušejte. Nezapomeňte po sklizni vyčistit všechny plochy od plevele. Později bude plocha připravena na podzimní zapracování hnojiv.

Péče o trávník na podzim

Autor: Ing. Adriána Francová 12. září 2014 Žádné komentáře

          Travnatá plocha na zahradě patří pro mnohé mezi dominantní a nejvíce ošetřované plochy v zahradě. Dokonalý trávník musí být pro někoho bez jetele a kvetoucích vytrvalých rostlin, které trávníkáři nazývají plevelem, pro jiné je právě jetel a sedmikrásky či pampeliška zkrášlením jinak fádní zelené plochy. Na podzim si trávník vyžaduje péči také. Kromě toho, že za teplých a suchých dní je nutné ho zalévat, musíte provést i hnojení hnojivy s vyšším obsahem draslíku, jako přípravu na zimu.

Starší trávník nebo trávník, který je životaschopný, je vhodné v tomto období provzdušnit vertikutátorem. Pracuje se s ním stejně jako se sekačkou. Zahradu však musíte proběhnout ve dvou různých směrech. Počítejte s obrovskou hmotou odpadu. Budete překvapeni, co vše z něj vyhrabete. Trávník po vertikutaci nepůsobí příliš esteticky, ale v krátkém čase zregeneruje a zazelená se. Musíte mu dopřát ještě dostatek vláhy.

Mnohé může během deštivých dnů trápit plíseň na trávníku. Vzniká většinou v důsledku nepropustné půdy pod trávníkem, vláha se drží na povrchu a vzniká plíseň. Pomůže vertikutace, vyhrabání trávníku a mírně zalévání. Pokud se Vám drží v trávníku mech, není to nadměrnou vlhkostí, jak si většina myslí, ale nesprávným složením půdy prvků, nesprávným hnojením a nepropustnou vrstvou pod trávníkem.

Pokud se Vám ani po několika pokusech nedaří vypěstovat hezký trávník na některých menších místech, vyzkoušejte položit na problematická místa hotové travnaté koberce. Pokud trávníku nedodáte dostatek vláhy, bude mít plocha jen krátkodobý efekt. Pak je již vhodnější vysypat plochu štěrkem, pískem, případně vysadit půdopokryvné rostliny nebo trvalky, po kterých se sice nechodí jako po trávě, ale svou funkci zelené plochy splní zaručeně.

Péče o rostliny koncem léta

Autor: Ing. Adriána Francová 1. září 2014 Žádné komentáře

Už je to tak a těžko tomu uvěřit, ale léto se přehouplo do své druhé poloviny a brzy už bude klepat podzim na dveře. Rostliny, které jste měli na balkoně a lodžii či terase, ještě nějaký čas mohou zůstat na svém místě. Je tu však už vhodný čas na to, abyste si promysleli, kam je přemístit na podzim, během prvních chladných dní a případně i mrazů. Mnohé rostliny, by ani malý pokles nočních teplot nemuseli snést a přišli byste o ně. Je to však ještě brzy, aby nás překvapily mrazy. Nyní je důležité, abyste jim dopřáli vláhu, pokud je teplo a neprší na ně. Pokud hrozí příliš extrémní počasí, rostliny s velkými listy umístěte na bezvětrné místo. Silný vítr by mohl větší rostliny převrhnout, zlomit, poškodit, květiny mohou upadnout a listy by se roztrhaly. I když odjíždíte na několik dní pryč z domu a venku máte rostliny, zkuste je zabezpečit před pádem, umístit je do větší a těžší nádoby, případně je přivázat, zastínit, nebo naopak dodat více vláhy. Přestože se blíží konec léta, je to ještě vhodné období na hnojivé zálivky, které postupně omezte na intenzitě. Stále platí, že balkónové rostliny je třeba pravidelně kontrolovat, zda je nenapadli nějací škůdci nebo nemoc a odstraňujete i suché nebo jinak poškozené listy a květy, které dodávají rostlinám zanedbaný vzhled a zbytečně je obírají o živiny.

Toto období je vhodné i pro rozmnožování rostlin pomocí řízků. Namnožte si oleandry, zimostráz, bobkovišeň, muškáty. Odřezky dlouhé asi 10 cm vybírejte z rostliny, dřeviny. Odřezek musí být z pupenu, který právě nekvete. Odstraňte spodní listy a zapíchněte je do nádoby se substrátem nebo do vody. Umístěte je na polostínu a zakryjte fólií nebo sklenicí. Zakoření za 4 - 6 týdnů a získáte jednoduchým způsobem nové rostlinky.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu