+420 533 312 793

prosince 2014

Doplňky do interiéru

Autor: Ing. Adriána Francová 27. prosince 2014 Žádné komentáře

           Doplňků v bytě máme každý asi dost. Ne všechno je však stylové. Dnešní moderní doba nás vede k tomu, abychom minimalizovali doplňky, protože je není kam dávat. Obývací stěny se zmenšily na pár malých skříněk, do kterých se vám nic nevejde, a proto se doplňky stávají předměty, které vyniknou svou stylovostí, jasnou představou, barvou a zejména velikostí. Jako doplněk můžeme považovat obrazy, hodiny, sochy, polštáře, plastiky, misky s kamínky nebo mušlemi, dekorativní umělé nebo sušené květiny, i pokojové rostliny v dekorativních obalech a květináčích. Sochy a plastiky, které si našly své místo v letním záhoně, na zimu zase kralují v bytě vedle komody. Pokud milujete Vintage a Provence styl, určitě nechybí květináče a hodiny vytvořené např. pomocí ubrouskové techniky. Moderní je nyní levandule, levandulové pole a sušené dekorace a svícny v tomto stylu. Pokud máte rádi slunečnice, nezapomeňte na dokonalou velkou vázu se slunečnicemi. V sezóně krátkodobě vydrží i řezané. V zimním období potěší i umělé.

Mezi jarní doplňky patří určitě kytice tulipánů a narcisů, drobná kuřátka a vajíčka, růžové a žluté či zelené barevné prostírání na stole. V bytě vyniknou i jemné zvonkohry, které se během větrání rozhoupou v příjemném vánku a vám přinesou spokojenost a úsměv na tváři. Určitě máte své oblíbené doplňky, barvy, materiál a to, co má i jinou než finanční hodnotu. Mezi ně patří určitě dárky z dovolených a dalekých cest od blízkých osob, fotky rámečky, které vypovídají o minulosti nebo o časech, kdy Vám bylo dobře, a byli jste šťastní. Během jarního nebo jakéhokoli úklidu, si najděte čas a vytřiďte nepotřebné keramické sošky, kterým již odzvonilo a nahraďte je rostlinami v koších a nádobách, které mají dlouhotrvající charakter a mění se spolu s Vámi. Jsou Vašim zrcadlem. Tak jak vypadají rostliny v bytě, vypadá i Vaše duše a mysl. Umět se o ně postarat může být pro někoho maličkost, pro někoho zkušenost. Určité druhy vyžadují i specifické podmínky a péči. Každé dopřejte, co vyžaduje, pomoci vám v tomu můžeme  my nebo kniha, či internet. Rostliny vám kromě vzhledu dotvoří příjemné prostředí, okysličí vzduch, pohltí pachy a prach a navíc máte z nich radost nejen během kvetení, ale stále.

Dekorace a výzdoba

Autor: Ing. Adriána Francová 17. prosince 2014 Žádné komentáře

Je čas adventu, blíží se očekávané svátky klidu a lásky, dětmi milované Vánoce. Ale ne jen dětmi. I my, dospělí, se těšíme na klidnou atmosféru, vůni dobrého jídla, vánočního cukroví, svíček či jehličí. Odpočinout si v kruhu blízkých, v teple a mnozí i bez pomyšlení na práci. Abyste tyto svátky procítili ještě více, vyzdobte si své obydlí různými dekoracemi, které navodí tu správnou vánoční atmosféru. V dnešním moderním světě se kromě svíček používají i světelné řetězy, které se dají umístit na okna, po obvodu střechy, terasy a zábradlí. Nikdy však nezapomínejte na bezpečnost a správný výběr. Na osvětlení exteriéru nikdy nepoužívejte interiérové osvětlení.

První prosincovou nedělí začíná i advent a symbolizuje ji adventní věnec sestávající ze čtyř svící. Každou neděli se zapálí jedna svíčka. Adventní věnce obvykle umísťujte na rovnou pevnou plochu, na stůl a hořící svíčky určitě nenechávejte bez dohledu a v blízkosti dětí, kvůli bezpečnosti. Komody a stoly také ozdobí svícny s jednou svíčkou. Pokud použijete živý přírodní materiál z lesa a zahrady, aranžmá budou o to hezčí a voňavější. Vánoční stromeček je samozřejmostí. Je na Vás, zda zvolíte živý, umělý nebo přenesen z balkonu, který běžně během roku pěstujete venku. Takový vánoční stromeček zvládne krátkodobou změnu teploty, na kterou ho musíte však připravit. Nejdříve jej přeneste do místnosti asi 5 dní před Vánocemi, v níž je kolem 10 ° C, později ho přeneste do bytové teploty, kde ztlumíte topení. Neumísťujte jej v blízkosti krbu a radiátoru. Dopřejte mu vodu a světlo. Takto Vám vydrží určitě do Nového roku. Pak ho opatrně odstrojte a znovu přizpůsobte chladnějším podmínkám a až poté ho vyneste ven na terasu a balkon. Pokud je teplota příliš nízká, počkejte na zvýšení teploty. K Vánocům paří i vůně. Voňavá skořice, vanilka, jablečné a pomerančové slupky, ořechy, sušené šípky a směs čaje v misce spolu s hvězdičkami anýzu a hřebíčku. Vůni lesa zabezpečíte větvičkami borovice či smrku, šiškami a kůrou.

Nezapomeňte vyzdobit vchodové dveře, okenní parapety, terasy a balkony. Dokonce si můžete vyzdobit vánoční stromeček přímo v nádobě na terase nebo na zahradě. Vánoční ubrousky, ubrus, slavnostní poháry a jídelní souprava pro tuto příležitost by měla být opravdu slavnostní a jedinečná a neměli bychom ji používat při všedním stolování. Tak ať se líbí u stolu. Přejeme Vám ničím nerušené dny klidu a očekávání, překvapení a radosti nejen z dárků ale i ze samotné výzdoby a atmosféry.

Prosincová zahrada

Autor: Ing. Adriána Francová 14. prosince 2014 Žádné komentáře

       Těžko tomu mnozí věříme, ale je to tu. První zimní měsíc před námi a s ním paní Zima, ktorá kdoví, jak dlouho se u nás zdrží. Zima 2013/14 ne a ne skončit. Následky byly opravdu v mnoha případech viditelné. Velké a dlouhé mrazy a zároveň vyschlé stromy, pozdní výsevy, pozdní výsadby na volné záhony, nakolik to počasí nedovolovalo. Příroda je nevyzpytatelná, ale zároveň často ví, co má dělat. Nejkrásnější zima je asi ta zasněžená. Bez sněhu zahrada působí smutně a šedě. Abyste předešli takovému pohledu, potřebuje Vaše zahrada doplnit množství zajímavých dřevin a keřů, které i v zimním období vyniknou samotným vzhledem, kůrou, plody nebo habitem.

Dominantní jsou zejména zelené jehličnany, kterých je široká paleta druhů a kultivarů. Poskytují vynikající pozadí řídkým porostem a nízkým keřům nebo trvalkám. Pokud Vám chybí v zahradě některé druhy, určitě jej v jarním období doplňte. Na výběr máte kuželovité, sloupovité, kulovité i poléhavé tvary, které z pod sněhu nabudou opět jiný rozměr. Nyní máte možnost zrealizovat vaše nápady a návrhy dát na papír. Pokud se projdete po zahradě právě v tomto období, uvidíte všechny nedostatky, prázdná místa, místa bez barev a života. Na zahradě by neměl chybět dřín / svída japonský ( cornus ), kalina (Viburnum ), hloh ( Crataegus ), břečťan ( hedera ), zimostráz ( buxus ), cesmína ( Ilex ), mahónie ( mahonia ), hlošina ( eleagnus ), skalník ( cotoneaster ) a brslen ( euonymus ). Každá z těchto dřevin má své přednosti, které oceníte právě v zimním období. V neposlední řadě je důležitý i samotný habitus. Vysoké stromy během námrazy mají své kouzlo. Když jsou pokryty sněhem, máte pocit, že jste v pohádce. Pokud máte prostor, vysaďte si převislé formy vrb, bříz, případně kultivary s pokroucenými větvemi, které budou v zimě působit opravdu kouzelně.

V zimě objevíte jejich nepopsatelné kouzlo. Stejně budete vnímat jinovatku na soukvětích okrasných trav či jiných trvalek, které jste neseřízli. Zahrada obecně v zimě vypadá jinak. Ztrácejí se výškové rozdíly, zvláště pokud je sněhová přikrývka. Zajímavou kompozici vytvářejí právě dřeviny, které běžně vnímáme jako jednoduché. Proto pokud plánujete výsadbu nové zahrady, vytvořte ji tak, aby byla zajímavá na podzim i v zimě. Vytvořit zahradu, která je krásná na jaro a léto, je jednoduché, neboť pomocí květů dokážete rozzářit jakýkoliv kout, ale zkuste dodat tvar zahradě v zimě. Teď už víte jak na to.

V prosinci však nemusí nutně sněžit. Často se stává, že je začátek zimy bez sněhu, nebo je jen krátkodobě. Pro rostliny je toto období časem odpočinku a pod sněhem jim je lépe. Jehličnany a stálezelené rostliny nespí, jejich životní funkce se zpomalily na minimum, a proto je vnímáme v zahradě jako nejdůležitější. Výrazná kombinace bílé a tmavozelené barvy, případně její odstíny dodávají zahradě šarm. Pokud k ní připojíte červenou v podobě výhonů svídy nebo zbývající plody skalníku, můžeme hovořit o kráse přírody. Pokud Vám na zahradě chybí krása v této podobě, neváhejte a doplňte je do zahrady, aby i v zimě byla zahrada něčím výjimečná. K zimní zahradě patří i ptáci a nižší zvěř, která to bude mít v tomto období těžší, zejména co se týká hledání si potravy. Pokud je zahrada v blízkosti lesa a zvěř má k Vašemu sadu přístup, určitě se stane, že mladé stromky skončí okousané a poškozené. Dostanou se k Vám i přes poškozené oplocení, které jste na podzim nezkontrolovali. Chraňte své výsadby a zároveň ochraňujte zvěř a přispějte potravou pro ně. Ptáčci obveselovali zahradu během jara, léta i podzimu, nyní je čas vrátit jim to v podobě vhodného krmení.

 

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu