+420 533 312 793

prosince 2014

Cibule v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 28. prosince 2014 Žádné komentáře

        Cibuloviny je možné pěstovat kromě záhonu a trávníku i v nádobách. Je to důležitý moment zejména pro ty, kteří nevlastní zahradu a své zelené království si tak postupně vytvářejí na terase, balkoně nebo lodžii. Jsou dvě možnosti jak získat rozkvetlý jarní balkon. Zakoupit si již hotové vysazené květináče, které již brzy budou k vidění na pultech různých obchodů za lákavé ceny. Nejprodávanější jsou hyacinty, mini narcisy, nízké tulipány a modřence. Také si takové nádoby můžete připravit sami a potěšit se s nimi o to více, pokud Vám rozkvetou. Nejdůležitější je správná výsadba a splnění teplotních podmínek, aby na jaře vykvetly. Vysadit byste je mohli ještě teď. Rozkvetou o něco později než obvykle. Ideální je vysazovat cibule do nádob okolo prosince. Můžete vysadit jeden druh do mělké nádoby nebo více druhů do velkého květináče. Nízké druhy jako sněženky (Galanthus nivalis), krokusy (Crocus sp.) A modřence (Muscari) jsou kompaktní a vyniknou i samostatně v menších nádobách. Vytvořte na dně květináče drenáž, protože nesnášejí přemokření. Poté zasypte cibule vrstvou substrátu podle toho, jak velká je cibulka. Drobné méně, velké cibule do 3 násobku velikosti cibule. Nastelte na květináče listí, kůru a zazimujte. Nádoby musí zůstat venku, aby prošly obdobím chladu. Bez této fáze na jaře nevykvetou, ale samozřejmě nesmí zmrznout. Nádoby obalte jutou, vložte do krabic vystlaných listím a podobně. Umístěte na terasu nebo do kůlny či sklepa, kde je zima a chlad. Může být i tma. Po cca 2 měsících, kdy uvidíte náznak scházení, nádoby přemístěte do teplejších podmínek. Zaručeně vykvetou a Váš balkon bude ten nejkrásnější a vlastnoručně vypěstovaný. Jednotlivé nádoby pak vykládejte na balkon a těšte se z nádherných a voňavých květů.

Doplňky do interiéru

Autor: Ing. Adriána Francová 27. prosince 2014 Žádné komentáře

           Doplňků v bytě máme každý asi dost. Ne všechno je však stylové. Dnešní moderní doba nás vede k tomu, abychom minimalizovali doplňky, protože je není kam dávat. Obývací stěny se zmenšily na pár malých skříněk, do kterých se vám nic nevejde, a proto se doplňky stávají předměty, které vyniknou svou stylovostí, jasnou představou, barvou a zejména velikostí. Jako doplněk můžeme považovat obrazy, hodiny, sochy, polštáře, plastiky, misky s kamínky nebo mušlemi, dekorativní umělé nebo sušené květiny, i pokojové rostliny v dekorativních obalech a květináčích. Sochy a plastiky, které si našly své místo v letním záhoně, na zimu zase kralují v bytě vedle komody. Pokud milujete Vintage a Provence styl, určitě nechybí květináče a hodiny vytvořené např. pomocí ubrouskové techniky. Moderní je nyní levandule, levandulové pole a sušené dekorace a svícny v tomto stylu. Pokud máte rádi slunečnice, nezapomeňte na dokonalou velkou vázu se slunečnicemi. V sezóně krátkodobě vydrží i řezané. V zimním období potěší i umělé.

Mezi jarní doplňky patří určitě kytice tulipánů a narcisů, drobná kuřátka a vajíčka, růžové a žluté či zelené barevné prostírání na stole. V bytě vyniknou i jemné zvonkohry, které se během větrání rozhoupou v příjemném vánku a vám přinesou spokojenost a úsměv na tváři. Určitě máte své oblíbené doplňky, barvy, materiál a to, co má i jinou než finanční hodnotu. Mezi ně patří určitě dárky z dovolených a dalekých cest od blízkých osob, fotky rámečky, které vypovídají o minulosti nebo o časech, kdy Vám bylo dobře, a byli jste šťastní. Během jarního nebo jakéhokoli úklidu, si najděte čas a vytřiďte nepotřebné keramické sošky, kterým již odzvonilo a nahraďte je rostlinami v koších a nádobách, které mají dlouhotrvající charakter a mění se spolu s Vámi. Jsou Vašim zrcadlem. Tak jak vypadají rostliny v bytě, vypadá i Vaše duše a mysl. Umět se o ně postarat může být pro někoho maličkost, pro někoho zkušenost. Určité druhy vyžadují i specifické podmínky a péči. Každé dopřejte, co vyžaduje, pomoci vám v tomu můžeme  my nebo kniha, či internet. Rostliny vám kromě vzhledu dotvoří příjemné prostředí, okysličí vzduch, pohltí pachy a prach a navíc máte z nich radost nejen během kvetení, ale stále.

Dekorace a výzdoba

Autor: Ing. Adriána Francová 17. prosince 2014 Žádné komentáře

Je čas adventu, blíží se očekávané svátky klidu a lásky, dětmi milované Vánoce. Ale ne jen dětmi. I my, dospělí, se těšíme na klidnou atmosféru, vůni dobrého jídla, vánočního cukroví, svíček či jehličí. Odpočinout si v kruhu blízkých, v teple a mnozí i bez pomyšlení na práci. Abyste tyto svátky procítili ještě více, vyzdobte si své obydlí různými dekoracemi, které navodí tu správnou vánoční atmosféru. V dnešním moderním světě se kromě svíček používají i světelné řetězy, které se dají umístit na okna, po obvodu střechy, terasy a zábradlí. Nikdy však nezapomínejte na bezpečnost a správný výběr. Na osvětlení exteriéru nikdy nepoužívejte interiérové osvětlení.

První prosincovou nedělí začíná i advent a symbolizuje ji adventní věnec sestávající ze čtyř svící. Každou neděli se zapálí jedna svíčka. Adventní věnce obvykle umísťujte na rovnou pevnou plochu, na stůl a hořící svíčky určitě nenechávejte bez dohledu a v blízkosti dětí, kvůli bezpečnosti. Komody a stoly také ozdobí svícny s jednou svíčkou. Pokud použijete živý přírodní materiál z lesa a zahrady, aranžmá budou o to hezčí a voňavější. Vánoční stromeček je samozřejmostí. Je na Vás, zda zvolíte živý, umělý nebo přenesen z balkonu, který běžně během roku pěstujete venku. Takový vánoční stromeček zvládne krátkodobou změnu teploty, na kterou ho musíte však připravit. Nejdříve jej přeneste do místnosti asi 5 dní před Vánocemi, v níž je kolem 10 ° C, později ho přeneste do bytové teploty, kde ztlumíte topení. Neumísťujte jej v blízkosti krbu a radiátoru. Dopřejte mu vodu a světlo. Takto Vám vydrží určitě do Nového roku. Pak ho opatrně odstrojte a znovu přizpůsobte chladnějším podmínkám a až poté ho vyneste ven na terasu a balkon. Pokud je teplota příliš nízká, počkejte na zvýšení teploty. K Vánocům paří i vůně. Voňavá skořice, vanilka, jablečné a pomerančové slupky, ořechy, sušené šípky a směs čaje v misce spolu s hvězdičkami anýzu a hřebíčku. Vůni lesa zabezpečíte větvičkami borovice či smrku, šiškami a kůrou.

Nezapomeňte vyzdobit vchodové dveře, okenní parapety, terasy a balkony. Dokonce si můžete vyzdobit vánoční stromeček přímo v nádobě na terase nebo na zahradě. Vánoční ubrousky, ubrus, slavnostní poháry a jídelní souprava pro tuto příležitost by měla být opravdu slavnostní a jedinečná a neměli bychom ji používat při všedním stolování. Tak ať se líbí u stolu. Přejeme Vám ničím nerušené dny klidu a očekávání, překvapení a radosti nejen z dárků ale i ze samotné výzdoby a atmosféry.

Prosincová zahrada

Autor: Ing. Adriána Francová 14. prosince 2014 Žádné komentáře

       Těžko tomu mnozí věříme, ale je to tu. První zimní měsíc před námi a s ním paní Zima, ktorá kdoví, jak dlouho se u nás zdrží. Zima 2013/14 ne a ne skončit. Následky byly opravdu v mnoha případech viditelné. Velké a dlouhé mrazy a zároveň vyschlé stromy, pozdní výsevy, pozdní výsadby na volné záhony, nakolik to počasí nedovolovalo. Příroda je nevyzpytatelná, ale zároveň často ví, co má dělat. Nejkrásnější zima je asi ta zasněžená. Bez sněhu zahrada působí smutně a šedě. Abyste předešli takovému pohledu, potřebuje Vaše zahrada doplnit množství zajímavých dřevin a keřů, které i v zimním období vyniknou samotným vzhledem, kůrou, plody nebo habitem.

Dominantní jsou zejména zelené jehličnany, kterých je široká paleta druhů a kultivarů. Poskytují vynikající pozadí řídkým porostem a nízkým keřům nebo trvalkám. Pokud Vám chybí v zahradě některé druhy, určitě jej v jarním období doplňte. Na výběr máte kuželovité, sloupovité, kulovité i poléhavé tvary, které z pod sněhu nabudou opět jiný rozměr. Nyní máte možnost zrealizovat vaše nápady a návrhy dát na papír. Pokud se projdete po zahradě právě v tomto období, uvidíte všechny nedostatky, prázdná místa, místa bez barev a života. Na zahradě by neměl chybět dřín / svída japonský ( cornus ), kalina (Viburnum ), hloh ( Crataegus ), břečťan ( hedera ), zimostráz ( buxus ), cesmína ( Ilex ), mahónie ( mahonia ), hlošina ( eleagnus ), skalník ( cotoneaster ) a brslen ( euonymus ). Každá z těchto dřevin má své přednosti, které oceníte právě v zimním období. V neposlední řadě je důležitý i samotný habitus. Vysoké stromy během námrazy mají své kouzlo. Když jsou pokryty sněhem, máte pocit, že jste v pohádce. Pokud máte prostor, vysaďte si převislé formy vrb, bříz, případně kultivary s pokroucenými větvemi, které budou v zimě působit opravdu kouzelně.

V zimě objevíte jejich nepopsatelné kouzlo. Stejně budete vnímat jinovatku na soukvětích okrasných trav či jiných trvalek, které jste neseřízli. Zahrada obecně v zimě vypadá jinak. Ztrácejí se výškové rozdíly, zvláště pokud je sněhová přikrývka. Zajímavou kompozici vytvářejí právě dřeviny, které běžně vnímáme jako jednoduché. Proto pokud plánujete výsadbu nové zahrady, vytvořte ji tak, aby byla zajímavá na podzim i v zimě. Vytvořit zahradu, která je krásná na jaro a léto, je jednoduché, neboť pomocí květů dokážete rozzářit jakýkoliv kout, ale zkuste dodat tvar zahradě v zimě. Teď už víte jak na to.

V prosinci však nemusí nutně sněžit. Často se stává, že je začátek zimy bez sněhu, nebo je jen krátkodobě. Pro rostliny je toto období časem odpočinku a pod sněhem jim je lépe. Jehličnany a stálezelené rostliny nespí, jejich životní funkce se zpomalily na minimum, a proto je vnímáme v zahradě jako nejdůležitější. Výrazná kombinace bílé a tmavozelené barvy, případně její odstíny dodávají zahradě šarm. Pokud k ní připojíte červenou v podobě výhonů svídy nebo zbývající plody skalníku, můžeme hovořit o kráse přírody. Pokud Vám na zahradě chybí krása v této podobě, neváhejte a doplňte je do zahrady, aby i v zimě byla zahrada něčím výjimečná. K zimní zahradě patří i ptáci a nižší zvěř, která to bude mít v tomto období těžší, zejména co se týká hledání si potravy. Pokud je zahrada v blízkosti lesa a zvěř má k Vašemu sadu přístup, určitě se stane, že mladé stromky skončí okousané a poškozené. Dostanou se k Vám i přes poškozené oplocení, které jste na podzim nezkontrolovali. Chraňte své výsadby a zároveň ochraňujte zvěř a přispějte potravou pro ně. Ptáčci obveselovali zahradu během jara, léta i podzimu, nyní je čas vrátit jim to v podobě vhodného krmení.

 

Exotické rostliny na balkóny a terasy

Autor: Ing. Adriána Francová 10. prosince 2014 Žádné komentáře

            Přestože je zima, ve vašich vzpomínkách určitě rezonuje léto, horko a dovolená u moře, rostliny a dřeviny, které opájely vaše smysly vůní a krásou. Pokud chcete zažít dovolenou alespoň na vaší terase, je ideální čas na plány, jak v časném létě zaplnit terasu exotickými dřevinami a květinami v nádobách.

Rostliny můžete umístit do závěsných nádob, do různých misek, košů nebo závěsných tašek a tub, kde nádherně vyniknou. Dopřejete jim dostatek prostoru pro růst a samotné kvetení v úžasných dlouhých vodopádech květů. Pro závěsné nádoby doporučujeme vysadit exotické mandevilly (Mandevilla Amoena), fuchsie (Fuchsia), bugenvilie (Boungainvillea). Do větších nádob, samozřejmě podle velikosti plochy terasy či balkonu po obvodu, umístěte palmy, oleandry (Nerium oleander), olivovník (Olea europaea), blahovičník (Eucalypthus), strelícii (Strelitzia reginae), kamélie (Camellia japonica), nebo citrusy. Do menších nádob nebo truhlíků upevněných na zábradlí balkonu nebo terasy si můžete vysadit klasické balkónové rostliny, které máte rádi. Hodně rostlin stromkovitého nebo keřovitého vzhledu můžete přes léto pěstovat i přímo na zahradě v záhonech nebo jako solitéry a dominanty v trávníku.

Rostliny umisťujte tak, aby Vám nepřekážely při každodenních povinnostech nebo při chůzi. A také podle nároků na pěstování, rostliny milující slunce ukládejte na slunce, jiné do stínu nebo polostínu. Vyhnete se tak poškození nebo vyhynutí rostliny. Po správném umístění se Vám odvděčí nádherným květem, vůní a dodají vám energii i v deštivém dni bez slunce. Při vší té nádheře nezapomeňte na hnojení a pravidelné zalévání, střihání odkvetlých květenství, aby jejich vzhled nebyl ničím narušen, aby působily majestátně, svěže a zdravě.

Terasa bez květů, je jen plocha, která je využita na 20 %. Určitě se tam budete cítit lépe, když všude kolem Vás budou květiny, po kterých jste již dávno toužili. Realizujte své sny. Nadešla doba, kdy jsme se přestali skrývat uvnitř našich obydlí. Vhodnými doplňky osvěžte terasu, zvolte barevné provedení sezení, deky a polštáře. Nezapomeňte na konvice na zalévání, které byste měli mít vždy po ruce.

Bylinky v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 3. prosince 2014 Žádné komentáře

       Určitě se Vám  stalo, že během nákupu v obchodě jste viděli množství hrnkových bylinek, které se vyjímaly v nádherných obalech, a přímo se nabízely do nákupního košíku. Nebo alespoň Vaše chuťové pohárky naznačili, že mít doma více bylinek, zejména během zimy, by bylo vhodné řešení. Ano, zásobit se v zimních měsících vitamíny, je výborná volba. Jídlu dodají výbornou chuť a také zpestří saláty, brambory i těstoviny. Mezi nejvhodnější doma pěstované bylinky v nádobách patří petržel, bazalka, pažitka, šalvěj a rozmarýn. Je jich samozřejmě mnohem více.

Při koupi je třeba dbát na kvalitu rostlin. Mnohé bylinky prošli kus cesty, než se dostaly až do Vašeho obchodu, a také prošly různými změnami teplotních podmínek, zasáhlo je sucho (což by nebyl problém, pokud je krátkého trvání) i přemokření. A právě přemokření bylinky zvládají asi nejhůře. Nemluvě o změně teplot z chladu do tepla a naopak. Když si je koupíte, obyčejně vydrží jen pár dní a Vy se ptáte, proč vyhynuly. Ve většině případů to nemusí být ani vaše chyba.

V jarním období uděláte nejlépe, pokud si část bylinek opatříte vlastním výsevem. Vy, co už pěstujete bylinky v zahradě, zase na podzim část bylinek vykopte a přesaďte do květináče. Pokud je máte již koupené, tak věnujte pozornost právě substrátu. Nesmí být přemokřený, a pokud je, ihned je nutné bylinky přesadit do jemného, propustného substrátu s podílem písku nebo si zakupte speciální substrát na bylinky. Zakoupené bylinky ze zahradnictví Vám přežijí určitě, pokud jim doma zvolíte vhodné podmínky. Umístěte je na světlou, slunečnou stranu okna, pod kterým není radiátor. Nesnášejí totiž suchý vzduch a teplo sálající odspodu. Do jedné nádoby můžete vysadit více druhů.

Řeřicha je nejpěstovanější bylinka s typickou chutí, kterou dokážou vypěstovat i děti na chomáči vaty. Vyzkoušejte to i Vy v mělké misce. Nezapomeňte, že vata nesmí proschnout. Bylinky obecně mají své opodstatnění až tehdy, když se opravdu budou v kuchyni používat. Proto je pravidelně odstříhávejte a tím i udržíte jejich kompaktní tvar.Rozmarýn se často pěstuje i jako pokojová rostlina. Nesnáší přemokření. Tak dobrou chuť a pěstování zdar. Pokud chcete vědět o rostlinách pěstovaných v nádobách více, sledujte naše tipy.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty