+420 533 312 793

května 2015

Baleríny v nádobě

Autor: Ing. Adriána Francová 31. května 2015 Žádné komentáře

         Kromě zeleninových sazenic a bylinek můžete pěstovat na balkoně a terase i ovoce. Pro tento účel jsou jako stvořené baleríny - ušlechtilé kultivary stromů s jedním terminálem, které dorůstají do šířky minimálně, tvoří malý obrost.

Baleríny v nádoběPřesto se můžete těšit plodem a navíc nevyžadují téměř žádný řez. Dorůstají maximálně do výšky 4 metrů a šířky 1 metru. Byly vyšlechtěny v Anglii a úspěšně splnily účel zejména v malých a úzkých zahradách. Velmi dobře se dají pěstovat i ve větších nádobách, což je pro mnohé výzvou.

Vyžadují stejnou péči jako ovocný strom v zahradě s akcentem na řez. I když jsme zmínili, že řez je minimální, je nesmírně důležitý. Důležitost spočívá v období provádění řezu a v technice. V letním období se zaštipují letorosty, které se pak rozvětví, a tak vzniká rodivý obrost. Ideální termín je od konce července do poloviny září.

Řez bočních větví se provádí tak, že výhonek seříznete za třetím pupenem. V případě bujného růstu se může zkrátit i terminál. Toto řezání se provádí v zimním období nebo v předjaří, ještě před pučením.

Baleríny jsou obyčejně pěstovány na pomalu rostoucích podnožích, ale i na středně bujně rostoucím podnoži révy MM106 a tehdy dokážou dorůst i do výšky 4 metrů. Na ošetřování a sklizeň pak musíte použít i žebřík. Obyčejně to platí pro pěstování v zahradě, v sadě.

Na hrnkové pěstování vyberte ovocné stromy na pomalu rostoucím podnoži révy, který pak dorůstá do výšky 2 - 3 metrů. Plodivost nastupuje brzy, ale do 3 let není vhodné nechat stromek přerodit. Musíte provést probírku plodů, kterou však realizujte až po samovolném červnovém opadu plodů. V prvních letech ponechte na stromku minimum plodů. Později se ponechává adekvátní množství plodů, cca 10 cm od sebe, aby se plody mohly vyvíjet a byly dostatečně velké. Na plodivost má vliv i opylování. Baleríny jsou cizosprašné, a proto kvůli jednoduššímu opylení vysaďte ještě alespoň jednu odrůdu do druhé nádoby.

Kvetoucí dřeviny

Autor: Ing. Adriána Francová 30. května 2015 Žádné komentáře

Kvetoucí dřeviny

        Jaro je typické množstvím výrazných prvků jako zeleň, květiny, zahrada a práce v ní. Nejzajímavější je však právě díky dřevinám a keřům, které v jiném období nekvetou nebo si právě vyžadují pozornost ve formě řezu, což je základem pro příští kvetení. 

Odkvétá zlatice (Forsythia), kdoulovec (Chaenomeles), tavolník (Spiraea) nebo jiné dřeviny, které Vás překvapily svojí záplavou květů v březnu či v dubnu. Nyní je čas oříznout odkvetlé větve, protože tyto dřeviny na další rok kvetou vždy na novém dřevě. Stříháme je rapidně, stejně i stromkovou vrbu (Salix caprea pendula).Jaro je typické množstvím výrazných prvků jako zeleň, květiny, zahrada a práce v ní. Nejzajímavější je však právě díky dřevinám a keřům, které v jiném období nekvetou nebo si právě vyžadují pozornost ve formě řezu, což je základem pro příští kvetení.

V květnu Vás překvapí bohatě kvetoucí vistárie, jejíž fialové třásně květů lákají včely a hmyz nebo žluté střapce štědřenec (Laburnum), který také vynikne na zdi i pergole. Stejně rozkvétají plaménky (Clematis). Nezapomeňme na azalky a rododendrony, které jsou v květnu nejkrásnější. Vyžadují však specifické podmínky pěstování, jen tehdy se jim bude totiž dařit.

Ozdobou jsou i japonské třešně - sakury, ve kterých si libuje snad každý. Stejně okrasné jabloně. Nejkrásnějé voní asi šeřík (Syringa), jehož sladkou vůni ucítíte již z dálky. Natrhané větvičky vydrží ve váze sice krátce, ale radost Vám určitě udělají.

Zahrada však nemusí být zajímavá jen díky okrasným keřům, ale i díky ovocným dřevinám, z nichž máme užitek. Jsou momentálně plné květin a hmyzu, který je usilovně opyluje, abychom se dočkali úrody. Rozkvétají třešně, švestky, jabloně. Dřeviny jako lísky a břízy vypadají výborně na konci zahrady, kde jejich jasně zelené listy připomínají začátek něčeho nového. Bílá kůra svítí a v korunách stromů se uhnízdili ptáci.

Kdybychom se Vás zeptali, jakou barvu má jaro a květen, názory by se asi lišily, ale zpravidla platí, že nejvíce je v tomto období růžové, žluté, fialové a jejich odstínů. Kvetoucí keře vyniknou zejména před tmavým pozadím, proto na to myslete už během zakládání zahrady a během výsadby. A pak nás jen čeká dokonalá romantika. Ještě si vzít deku, lehnout si do trávy a vychutnat si všechno to, co nám příroda připravila. Kromě práce v zahradě byste si ji totiž určitě měli umět i vychutnat.

Zelenina na zahradě a péči o ni

Autor: Ing. Adriána Francová 29. května 2015 Žádné komentáře

Zelenina na zahradě a péči o ni

         Přichází velmi důležité období pro další výsevy, výsadby a péče o vzcházející rostliny, zejména teplomilnou zeleninu. Tento měsíc se nese ve znamení rajčat, papriky, tykví, okurek a melounů. Samozřejmě, není to všechno. Každý máme v zahradě to své oblíbené a nikde striktně není napsáno, kdy a co přesně se musí vysadit nebo vysít.

Jsou druhy, které můžete vysévat několikrát za rok, protože patří mezi zeleninu s krátkým vegetačním obdobím (salát, cibulka, špenát, ředkev, hrášek). Rovněž v polovině května je vhodné období na výsadbu sazenic rajčat, papriky, tykví, okurek, výsev dýní, cuket a melounů. Nezapomeňte na vhodné opory již od začátku a pečlivou zálivku. V květnu mohou překvapit pozdní jarní mrazy, které obyčejně trvají 3 - 4 dny a svou sílu ukazují v různé podobě. Proto podle lokality zabezpečte rostliny vhodnými kryty. Mrazy působí většinou přízemně, ale mohou poškodit rostliny natrvalo. Nemyslete si, že pokud rostliny přikryjete textilií, jsou zachráněny. Textilie nebo jiný kryt by se neměl nijak dotýkat přikrývané rostliny, jinak listy zčernají mrazem a budou poškozeny, zejména výhony papriky a rajčat. Včas pokrývku odstraňte, aby s nástupem slunečného počasí nedošlo k zapaření rostlin. Zeleninu pravidelně a vydatně zalévejte, nikoli však za horkých dnů a za přehřáté půdy. Raději si přivstaňte nebo zalévejte pozdě večer. Vodu neaplikujte výlučně na listy. Podporujete tak výskyt plísní a padlí. Vodu potřebují především kořeny.

Pokud chcete použít výživové doplňky, můžete zvolit prostředky ve formě zálivky na list. Pokud plánujete pěstovat dýně a melouny, vysaďte je na vyhnojená místa na takový prostor, aby se mohli dostatečně táhnout nebo šplhat. Mnohé cukety a dýně se dají pěstovat i na malém prostoru, neboť netvoří šlahouny a neplazí se po celé zahradě. I v malé zahradě si můžete dovolit pěstovat několik druhů, pokud jednotlivé druhy správně vysejete a vysadíte. Okurky zkuste pěstovat na podpůrné síti. Ušetříte prostor a plody budou čisté a větší. Hrášek umístěte také v blízkosti konstrukce. V době kvetení vysejte další, úrodu tak budete sbírat postupně.

Zahrada na písčité půdě

Autor: Ing. Adriána Francová 25. května 2015 Žádné komentáře

        Polabí a dolní Pomoraví je charakteristické pískovým podložím. Ačkoliv je to velmi chudá půda, i tak se dá na takové ploše vytvořit zajímavá zahrada například ve středomořském stylu nebo i v japonském.

Zahrada na písčité půdě (Veronica)

Přestože jsou mnozí skeptičtí během zakládání zahrady, sami musíte potvrdit, že během prací v zahradě se tedy nepředřete. Je tu pouze písek, žádné skály a hroudy. Při výběru rostlin buďte opatrní a vybírejte rostliny nenáročné na půdní podmínky, různé skalničky, sukulenty, suchomilné trvalky, případně kaktusy, které dobře snášejí teplo, menší zálivku a chudou půdu.

V takové zahradě si můžete připravit bylinkovou spirálu nebo bylinkový záhon. Také je zde prostor pro variabilní trvalkové záhony spolu s okrasnými trávami i cibulovinami.

Cibulovinám jarním i letním se v této půdě daří, protože je lehká a propustná. Pokud na záhonech používáte i textilii a mulčování, nestává se, aby cibule zahnívaly v důsledku nadměrné zimní vláhy.

Vhodné rostliny pro písčitou zahradu:

Lavandula angustifolia - levandule úzkolistá, Yucca filamentosa - juka, Salvia officinalis - šalvěj lékařská, Euphorbia - pryšec, Echinops - ježibaba, Achilea millefolium - žebříček, Nepeta - šanta, Veronica longifolia - veronika ovčí, Thymus serphylum - mateřídouška, Origanum vulgare - oregáno

Okrasné trávy: Pennisetum compressum - dochan, Festuca glauca - kostřava, Cortaderia selloana - kortaderie, Carex pendula - ostrica, Miscanthus sinensis - ozdobnice

Skalničky: Aster alpinum - astra alpská, Campanula carpatica - zvonek karpatský, Hosta sp. - funkia, Sedum  - rozchodník, Bergenia cordiflora- bergénie velkolistá, Arabis albidaArmeria maritima – trávnička

Péče o zeleninové planty v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 23. května 2015 Žádné komentáře

         Začíná to nákupem semen a obyčejně končí sklizní skvělé úrody. Abyste se k ní však dopracovali, musíte se o sazeničky postarat. Po dosažení dvou pravých listů je nutné je přesadit do větších nádob. Postačí nádobky od jogurtů nebo smetany.

Papriky můžete přesazovat rovnou po 2 kusech. Platí to i pro chilli papričky a feferonky, beraní rohy. Je to kvůli jednoduššímu opylení a stabilitě rostlin. Pokud však později rostliny vysadíte i jednotlivě v těsné blízkosti, účel bude splněn.

Péče o zeleninové planty v nádobáchZeleninové sazenice pak umístěte na rozptýlené světlo, v blízkosti okna. Pokud se budou za světlem táhnout, otáčejte je, případně je přes den otužujte venku na terase a balkoně. Pozor na přímé slunce. V prvních dnech otužování jim přímé slunce může popálit listy.

Samozřejmostí je zálivka. V květnu, ve vhodném období, už bez pozdních mrazíků můžete osázení ponechat na chráněném místě, bez silného větru. Když už sazenice dosáhnou požadovanou výšku, mnohé budou vyžadovat oporu. Použít můžete různé kolíky, dřevěné, kovové či plastové paličky a spirály.

Listy na úkor plodů

Rajčata musíte vyštipovat. Z podpaží listů vyrůstají často nové výhonky, které umí také rozkvést a zarodí, ale zbytečně rostlinu vysilují a ta množství energie vkládá do zelené hmoty listů a ne do tvorby a velikosti plodů. I spodní listy, které jsou obyčejně nevzhledné, můžete odstranit.

Pokud rostlina vytvoří třásně plodů nebo jednotlivé plody, můžete odstranit všechny listy pod střapcem. I kvůli tomu, aby měly plody více světla, slunce a tím i rychleji dozrály a můžete se tak vyhnout i možným plísním, pokud je více rostlin pohromadě, stíní si a dotýkají se navzájem, případně pokud by trpěly přebytečnou vlhkostí.

Nádoby, ve kterých je plánujete pěstovat, musí být dostatečně velké, s propustným a zároveň výživným substrátem a s drenážní vrstvou na dně. Otvor pro odtok přebytečné vody by měl být samozřejmostí.

Nezapomínejte i na jinou plodovou zeleninu

Rajčata se do nádob vysazují nižší, než byly původně. Nejen kvůli stabilitě ale i kvůli své výšce. Je to liána, která dokáže vytvořit kořeny i na stonku. Příliš vysoká rajčata můžete zaštípnout na vrcholu. Dělá se to i na konci sezóny, kdy je zjevné, že už plody nestihnou dozrát. Proto rostlinu raději zkraťte, aby vyživovala stávající plody a nedával energii do růstu a případně nových květů.

Zelená rajčata můžete sklidit a nechat dozrát na parapetu okna, nebo ve skleněné láhvi. Chuť už bude sice jiná, ale i tyto plody se dají zpracovat.

Na paprice kontrolujte výskyt škůdců. Pokud má paprika nahozených více plodů, malé a deformované odstraňte.

Stejně na balkoně můžete vypěstovat lilky nebo salátové okurky na konstrukci. 

Přilákejte do zahrady opylovače

Autor: Ing. Adriána Francová 9. května 2015 Žádné komentáře

         Co mají společné jahody, hrášek a jablka? Možná jsou na první pohled zcela odlišné. Ani na jedněch bychom si však nepochutnali, pokud by se o opylení květů nepostaral drobný hmyz. Pokud ho přilákáme do svých zahrádek, nebudeme se muset obávat toho, že deštivé počasí sníží naše šance na bohatou úrodu.

Čmeláci

I když jsou na pohled zavalití, čmeláci jsou v opylování skutečnými rekordmany. Za nektarem vylétávají ze svých skrýší v čase i nečase. Neúnavně pročesávají ve svém okolí kvítek po kvítku a při hledání dobroty nevědomky opylují květiny, které nám přinášejí úrodu. Říká se o nich, že jsou pilnější než domestikované včelky žijící v úlech.

Přilákejte do zahrady opylovačePojmout ve své zahrádce malou kolonii čmeláků není složité. Stačí jim jen v časném jaru podstrčit na stinné místo dřevěný čmelník a vyčkat, dokud ho některá ze samiček hledající úkryt objeví. Potrvá několik týdnů, dokud odchová první generaci dělnic a čmelník začne žít svým tajemným životem. Po celou sezónu z něj budou vylétávat usilovné dělnice, aby  nakrmily nové potomky a když přijde pozdní podzim, všichni se vytratí a přežijí pouze královny, zahrabané hluboko v zemi.

Jak vypadá čmelník? Je to malá dřevěná bedýnka o rozměrech přibližně 25 x 30 x 15 centimetrů, která je uvnitř vyplněna mechem, hoblinami, surovou vlnou nebo bavlnou. Vletový otvor o průměru 15 - 20 milimetrů je při zemi. Aby imitoval opuštěné myší hnízdo, uvnitř něj navazuje přibližně půlmetrová hadice či trubka. Udělá ho každý šikovný kutil.

Samotářky

Zatímco čmeláci tvoří malé rodiny, včelky samotářky spoléhají při zachování rodu jen na sebe. Každý rok naplní některý z drobných otvorů několika buňkami, z nichž se v příští sezóně vylíhnou další pracovité včeličky.

Abyste je přilákali do své zahrady, stačí skutečně málo. Svazek bambusových trubek nebo dřevěné poleno s navrtanými otvory s průměry od 3 do 10 milimetrů. Že včelky našly své nové útočiště, zjistíte v průběhu sezóny jednoduše. Některé z dírek budou uzavřeny hlínou, jiné voskem, pryskyřicí nebo pilinami. Každý druh používá své vlastní materiály a má jiné načasování kladení vajíček. Od jara do pozdního podzimu lze pozorovat, jak se volné otvory zaplňují a od následujícího jara uvidíte, jak se mladé včelky vykousávají ven.

V čem jsou samotářky takové úžasné? Neodletí z Vaší zahrady, ani kdyby na blízku bylo rozkvetlé pole se zlatožlutými květy. Zůstávají věrné svému rodišti.

Nektar po celý rok

V málokteré zahrádce se však najde tolik druhů kvetoucí zeleniny a ovoce, aby měli čmeláci a samotářky postaráno o nektar na celou sezónu. Proto při ozdobné výsadbě dbáme na to, abychom sáhli po květech, které přímo překypují nektarem. Jsou to obvykle ty, které mají drobnější kvítky v bohatých soukvětích, které nás těší po celou sezónu.

Dostatek nektaru zajistí výsadba papulek (Antirrhinum majus), nehtíků (Calendura officinalis), krasuliek (Cosmos bipinnatus), petrklíčů (Primula), železníků (Verbena), slunečnic (Helianthus), šalvějí (Salvia officinalis), rudbekií (Rudbeckia), cínie (Zinnia) a plamenek (Phlox).

Výsadba podle světových stran

Autor: Ing. Adriána Francová 7. května 2015 Žádné komentáře

        Balkon se často stává jediným místem, kde můžete pěstovat různé květiny, bylinky a zeleninu. Ale ani tam to nemusí být snadné. Různé druhy vyžadují různou péči a podmínky pěstování.

Některým se daří na slunci, jiným ve stínu. Pokud chcete být v pěstování úspěšní, musíte dodržovat jejich nároky a potřeby. A zejména znát orientaci balkonu, kde rostliny nejvíce pociťují plnost a intenzitu slunce nebo jeho nedostatek. Rostlinám se daří ve volné půdě i v nádobách.

Výsadba podle světových stranSluncem zalitý balkón - jižní

Ideální pro milovníky slunce, zářivých barev a bohatých květinových převisů, které prosvětlí a doplní každý balkon. Nezapomínejte na poměr slunce a vody. Rostliny, ačkoliv snesou i horka, vyžadují i dostatek vody.

Daří se zde dobře petúniím, muškátům, surfiniím, bidensu, minipetúniím, železníku, sanvitálii, letničkám jako aksamitníku, kráske, šruche, měsíčku a šalvěji. Z trvalek vynikají echinacea, levandule a ostatní středomořské druhy, které Vám připomenou slunečnou dovolenou pod oleandry, olivovníky a palmami.

Pokud milujete zeleninu, můžete ji pěstovat v truhlících a větších nádobách, některé však budou potřebovat přistínění. Ale vypěstujete chutné rajčata, dokonce feferonky, papriky a chilli, lilky a okurky. Kvalitní rajčata vypěstujete v pytli naplněném substrátem s vhodnou oporou.

Slunný balkon ráno a podvečer - východní a západní

Balkon ideální orientovaný pro ranní stolování nebo večerní posezení s přáteli a rodinou.

Rostliny mají množství slunce ráno do 10. hod. a pak až podvečer, když zapadá. I zde se daří rostlinám, které máte rádi. Ačkoli vyžadují menší intenzitu slunce a více stínu, dokáží zaplnit místo, vytvořit atmosféru a potěšit Vás.

Ideální místo pro fuchsie, begónie, bergénie, zvonky, srdcovky, aukuba, kapradiny, kopretiny, ageratum a jehličnany. Nemusíte se bránit ani pěstování bylinek, ale v tomto případě zvolte adekvátní množství vody.

Severní balkón - i problematické místo se dá vyřešit

Mnozí si myslí, že severní část balkonu se nedá využít a většina z nich zůstává prázdná jen kvůli několika neúspěchům při pěstování nesprávných rostlin. Musíte vybírat rostliny, které nemusí mít téměř žádné slunce.

Může se vyskytnout problém jedině s intenzitou silnějšího větru. Proto na vyšších patrech určitě nepěstujte příliš dlouhé převisy rostlin, které by se mohly snadno lámat. Energii věnujte raději kompaktním rostlinám pěstovaných v nádobách na zemi.

Dařit se bude funkii, kapradinám, begóniím, fuchsiím, lobelce, hortenzii, jehličnanům, zimostrázu i aukube, pochvatci a čechravě. Pokud toužíte po muškátech, zkuste pěstovat středně vysoké muškáty hybridy Pelargonium zonale. Nádoby je třeba zabezpečit vůči větru nějakou malou zástěnou. A žádný balkón už nezůstane prázdný.

Zakládáme záhony

Autor: Ing. Adriána Francová 2. května 2015 Žádné komentáře

        Jarní období je kromě jiných důležitých prací i charakteristickým obdobím rekonstrukce, plánování a výsadby nových zákoutí a záhonů. Pokud již máte promyšlené své plány a sny, můžete se pustit do jejich realizace.

Trávník nebo kvítky

Jednou z nejčastějších prací je zakládání a výsadba nových záhonů. Ať už jde o letničkové, trvalkové, smíšené nebo i dřevinaté záhony, příprava samotné půdy a záhonu je v podstatě stejná. Pokud máte na pozemku travnatý porost, musíte ho v místě plánovaného záhonu zlikvidovat.

 Buď ho vyberte rýčem i s kořeny, nebo opatrně odřízněte drn a pěkně vypěstovaný trávník v rolích umístěte na předem připravené podloží, kde chcete mít trávník. Jarní období je vhodné i na zakládání trávníku, ať už výsevem nebo koberci. Nezapomeňte na kvalitní zálivku. Připravený a odplevelený záhon prokopejte, provzdušněte a připravte si rostliny, které budete vysazovat. Dbejte na to, že vzrostlé druhy nebo rozpínavé do šířky vyžadují svůj prostor a už po několika sezónách nabudou na svém objemu.

Zakladáme záhony

Ostatní rostliny by mohly být vytlačeny a udušeny, případně se jim nebude dařit v těsné blízkosti silnějšího druhu. Každý rostlinný druh bojuje o živiny a vodu. Vyšší druhy umísťujte dozadu, středně vysoké do středu a nízké do popředí, jako lemy nebo podrost.

Při výběru taktizujte

Pokud je záhon dlouhý, zvolte více dominujících rostlin, které mohou mít převislou formu, nebo mohou být zajímavé barvou, květem, vzhledem. Dodržujte také rozestupy, aby jednotlivé druhy mohly v budoucnu růst. Nezaplňujte prostor jen proto, že nyní jsou rostliny malé. Ony narostou.

Pokud vysadíte do záhonu jehličnany a okrasné trávy budete mít efekt i na podzim a během zimy. Záhony by neměly v zimním období zůstat prázdné. Hodně rostlin se na podzim zatahuje, odumírá, vysychá a znovu se objeví až s jarní teplotou.

Do té doby záhon musí doplňovat stálezelené rostliny, keře a jehličnany. Rostliny vysazujte i podle termínu kvetení. Budete mít co obdivovat postupně celý rok. Nezapomeňte, že rostliny jsou vázány na své charakteristické stanoviště. Ne každé vyhovuje slunce nebo stín.

Podle umístění záhonu vybírejte i rostliny, zvažte nároky na pěstování, Váš čas věnovat se zahradě a některých rostlin se možná bohužel budete muset vzdát. Případně si vytvořit další záhon, který bude dané rostlině vyhovovat i podle klimatických podmínek. Hodně úspěchů při zakládání! Pochlubte se nám se svým záhonem.

Zeleninové popínavky

Autor: Ing. Adriána Francová 1. května 2015 Žádné komentáře

        I popínavé rostliny vytvoří na balkoně dokonalý efekt a nemusí jít zrovna o plamínky nebo břečťan. Vyzkoušejte pěstovat zeleninu, která dorůstá do výšky, táhne se po opoře, kvete a navíc po určité době sesbíráte i chutné plody.

Znáte ačokču a lufu?

Možná jste o nich jen slyšeli. Možná ačokču znáte pod názvem cyklantéra odnožená nebo mexická okurka. Má zajímavou hráškovou chuť a může se konzervovat jako okurky, plnit masem nebo použít do salátů stejně jako paprika a okurka.

Nyní můžete vyzkoušet i pěstování. Pěstují se podobně jako dýně nebo okurky. Semena se nejprve předpěstují a pak vysazují do volné půdy nebo do nádob na balkon k opoře. Postačí Vám síť, případně kari rohož, dřevěná tenká konstrukce. Tímto způsobem můžete vypěstovat i klasické okurky.

Zeleninové popínavky (Luffa)Ačokča dorůstá výšky i 5 m, ale po dosažení 2 m doporučujeme rostlinu zaštípnout, aby plody byly dostatečně velké a včas zralé. Roste rychle. K opoře ji pravidelně uvazujte. Plody jsou podobné okurce, na konci zašpičatělé. Pro přímý konzum a zpracování jsou ideální plody do velikosti 4 cm. Větší plody jsou již spíše přezrálé a mají černé tvrdé semena, která se nekonzumují. Tyto můžete vysušit a použít na osivo v dalším roce.

Rostlinu pravidelně zalévejte. Vyhovuje jí slunce a teplo. Navíc netrpí žádnými chorobami a škůdci. U nás se pěstuje méně, ale množství vitamínů, které plody obsahují, stojí za tu námahu to zkusit.

Lufa válcovitá - atraktivní popínavá rostlina z čeledi tykvovitých zaujme nejen dlouhými plody podobnými salátové okurce, ale i dalším využitím, kdy si z těchto plodů můžete vyrobit masážní žínku, která je k dostání i běžně v obchodě.

Bude se jí dařit na jižně orientovaném balkoně, s dostatkem světla, tepla, vláhy a v hluboké nádobě s výživným substrátem. Jde o popínavku, takže nezapomeňte na oporu. Rostlina rychle roste i v krátkém čase plodí.

Sklízejí se mladé plody asi 2 týdny po opylení. Později už dužina tvrdne a schne. Plody se používají na přímou konzumaci nebo stejně jako salátová okurka, do leča, na tepelné zpracování i za studena. Pokud si chcete vyrobit žínku, plody zachycujte na podzim, kdy jsou již lehké, chrastí v nich semínka a jsou suché. Semena můžete vyklepat a použít na jarní výsevy a předpěstování.

Pak celý plod namočte do vody. Některé plody mohou mít i půl metru. V krátkém čase se začne slupka společně s dužinou oddělovat. Pod proudem vody proces můžete urychlit a všechno vyčistit. Zůstanou Vám pouze pletiva, které tvoří základ mycí žínky a tu nechte na slunci déle proschnout.

Z jednoho plodu získáte několik žínek, záleží na velikosti. Dlouhé plody nařízněte do požadované velikosti. Pak ji můžete namočit, použít i s mýdlem a sprchovým šamponem. Po vyschnutí opět ztvrdne. Ideální je jak na peeling těla, tak na obohacení jídelníčku a zároveň získáte nové zkušenosti s pěstováním byť na balkoně.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty