+420 533 312 793

června 2015

Jmenovky a označení výsevů a záhonů

Autor: Ing. Adriána Francová 24. června 2015 Žádné komentáře

Jmenovky a označení výsevů a záhonů

       Pro někoho to může být záležitost zbytečná, pro ty, kteří experimentují nebo pěstují více druhů zeleniny a odrůd, je to podstatné.

Pomocí jmenovky se Vám už nikdy nestane, že zapomenete, jaký druh jste vyseli nebo vysadili. Navíc jmenovky mohou být i atraktivní a zpestřit bylinkovou nebo zeleninovou zahradu. Zajímavé jmenovky můžete použít i do nádob na terase a balkoně.

Jmenovky mohou být plastové, dřevěné, v různých tvarech a provedeních. Na jmenovku si vždy poznamenejte datum výsevu, výsadby, druh, kultivar, zbarvení, případně výšku, šířku.

Pokud jste vyseli do misek, můžete si poznamenat i počet semen, které jste vyseli. Snadno zjistíte i kolik semen vyklíčila a kolik rostlin jste tak získali.

V bylinkových zahradách se používají jmenovky, které jsou spíše na okrasu. Zdatný pěstitel už na pohled rozezná šalvěj od levandule, dokonce i se zavřenýma očima dokáže rozeznat rostliny podle hmatu a vůně. Pokud mezi ně chcete patřit i vy, musíte nabrat skutečně praxi, a proto nezbývá než pěstovat, sázet a vysévat vlastní rostlinky.

Vyrobte své vlastní popisky

Postačí Vám nádobka z jogurtu nebo smetany, kterou rozříznete na proužky a černým nesmývatelným fixem si poznačíte, co potřebujete.

Stejně praktické jsou lékařské paličky, na které můžete psát obyčejnou tužkou nebo si pomocí nich, tavné pistole a ubrouskové techniky vyrobíte originální zapichovací paličky a jmenovky.

Zahrada je krásná tím co v ní pěstujete, jak a čím ji vysadíte a zkrášlíte. I obyčejná jmenovka dokáže hodně a to bude všem naznačovat, že váš vztah k rostlinám je opravdu upřímný a originální.

Živý plot - výsadba a ošetřování

Autor: Ing. Adriána Francová 20. června 2015 Žádné komentáře

Živý plot - výsadba a ošetřování        Pokud se rozhodnete pro výsadbu živého plotu, důkladně zvažte výběr druhu, umístění, půdní podmínky, směr převládajícího větru a zajistěte závlahu. Možná je toho víc, než jste čekali, ale živý plot je investice a také trvalá výsadba, která Vás má těšit. Bude sice vyžadovat hodně času, abyste ho vypěstovali a udrželi v takovém stavu, aby byl opravdu dominantou. Ti z Vás, kteří nemají vztah nebo dostatek času a energie věnovat se dřevinám, zajistěte si raději pevný plot z materiálů, které vyžadují minimální údržbu. Živý plot, jak má uvedené již v názvu, je živý materiál, který vyžaduje Vaši pozornost. Od oplocení by měl být živý plot vzdálen minimálně0,8 mkvůli údržbě, závlaze a zároveň se vyhnete poškození plotu.

Mnozí často řeší samotnou výsadbu a dřeviny, zejména jehličnaté, vysadí ve vzdálenosti 30 cm od sebe s tím, že výsadba na první pohled vypadá hezky a plot je již od mládí zapojen. Není to však správná volba. Jehličnany se vysazují ve vzdálenosti 0,7 -0,8 m, aby měli dostatečný prostor pro růst i v pozdějším věku, nekonkurovali si v oblasti živin a vody, a tak se zároveň předcházelo i výskytu houbových onemocnění. Pokud jste tak již učinili, v budoucnu budete muset některé dřeviny odstranit.

Listnaté dřeviny se vysazují do 2 až 3 sponu, ve vzdálenosti 0,3 až 0,5 m. Správným výběrem druhu na živý plot se do budoucna vyhnete pravidelné dosadbě vyhynulé dřeviny. Zvažte světelné poměry i převládající, zejména severní vítr. Nezapomínejte na to nejdůležitější - závlahu a hnojení. I rostliny a dřeviny potřebují růst, a na to potřebují i vhodné podmínky a živiny. V jílovité půdě, na trvale zamokřených půdách budou určité druhy trpět, můžete však vysadit vrby, kterým se bude dařit.

Uvědomte si, že některé druhy jako jilm, habr, buk se stříhají i 3x do roka a počítejte i se značným odpadem, který je třeba nějak zpracovat nebo uklidit. Máte na to prostor, možnosti a chuť pracovat? Pokud si odpovíte na všechny otázky „ano“, tak živý plot není pro Vás žádný problém a pak se to i značně odrazí na zhledu Vaší zahrady, protože živý plot je určitě něco víc než betonové panely bez života. Tak se dejte do toho a neváhejte nás kontaktovat v případě potřeby.

Péče o živý plot

Autor: Ing. Adriána Francová 15. června 2015 2 Komentář

        Živý plot vyžaduje opravdu výraznou pozornost. Není to jen o jeho výsadbě. V případě, že si zajistíte soukromého zahradníka, tak jste vyhráli... Něco to však stojí. Pokud ho chcete vypěstovat vlastníma rukama, počítejte s tím, že Vám to zabere určitý čas.

Péče o živý plotVše závisí samozřejmě na výběru dřeviny a na ploše nebo délce výsadby živého plotu. Volně rostoucí živé ploty nevyžadují takové střihání jako střižené a pravidelně upravované ploty. Všechny však vyžadují zálivku i během zimy, hnojení, případně i ošetřování vůči chorobám a škůdcům, mulčování nebo odstraňování plevele. Dřevinám se daří v mulči, která spočívá ve výsadbě do kůry nebo kamínků. Jehličnany nemají rády trvale zamokřené plochy, proto použití textilie zvažte pouze v případě, pokud je půda propustná, spíše suchá, písčitá.

V jílovitých půdách mohou trpět dřeviny nadměrnou vláhou ze spodní vody a nepropustné vrchní vrstvy, kterou navíc překryjete textilií a kameny. Pokud máte závlahu, je to plus. Nikdy však nezalévejte stylem stříkání vody na celou dřevinu. Vhodnější je kapková závlaha, která v postupných dávkách dodává vláhu přímo ke kořeni a umíte ji i kdykoli omezit,  ve většině případů se jedná o samostatně řešený okruh.

Pokud vysazujete dřeviny do nového vhodného substrátu, hned nepřihnojujte. V substrátu se asi na měsíc nacházejí všechny potřebné živiny, které dřeviny potřebují pro svůj počáteční růst a zakořenění. Po tomto období můžete použít vhodná hnojiva se stopovými prvky a NPK hnojiva pro zdravý a rychlý růst, svěží barvu a vyzrávání pletiv v podzimním období.

Stříhání je sice náročná činnost, ale nejpodstatnější je termín stříhání. Estetický řez v malém množství můžete provést kdykoliv. Nikdy však neřežte do dřeva. Vzrostlé výhonky, které vyčnívají mimo Vaše očekávání, můžete odstranit. Hlavní řez se provádí v létě a na konci léta, v některých případech (v závislosti na druhu dřeviny) i v předjaří. Odpad lze drtit a použít jako mulč nebo do kompostu jako biopalivo. Péče o živý plot je opravdu hodně, ale výsledek stojí určitě za to.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu