+420 533 312 793

července 2015

Borůvky a brusinky

Autor: Ing. Adriána Francová 30. července 2015 Žádné komentáře

        Možná se ptáte a hledáte na mnoha fórech, proč Vaše keře nerodí, nekvetou a chřadnou před očima. Zde je několik tipů, jak dosáhnout úspěchu při pěstování klasických borůvek.

Borůvky a brusinkyBorůvky, které jsou prodávány jako velkoplodé, jsou vhodné do každé zahrady nebo nádoby. V zahradě je umístěte na chráněné místo, nejlépe do polostínu. Mohly by jim uškodit holomrazy nebo studený vítr. Pokud bude sníh, přežijí určitě. V prvním roce po vysazení je dobré je přikrývat například chvojím. Vysaďte je do čisté rašeliny. Vyhlubte dostatečně velkou plochu a vysypte několika pytli rašeliny. Tu budete muset pak průběžně dosypávat a samozřejmě jsou prospěšná i hnojiva na kyselomilné rostliny a výživa.

Vyhloubíte jámu cca 50x50 cm, vyberete původní zeminu a vysypete tam substrát, který si dokážete namíchat i sami: vrchovištní rašelina, piliny a kůra z jehličnanů. Na 1 rostlinu cca 50 l nebo substrát speciálně určený pro pěstování kyselomilných rostlin, včetně borůvek. Z obou stran je dobré zajistit okraje a jámu textilií nebo fólií, aby se původní zemina nepromíchala s rašelinou a neneutralizovala ji. V dalších letech je dobré na jaře dosypat nový substrát na povrch a mírně prohrábnout. Hnojivou zálivkou pro kyselomilné rostliny podpoříte růst a úrodnost rostliny v dalších letech. Rostlinu nestříhejte. Odstraňujte jen poškozené a suché výhonky. Zmlazuje se řezem až po 4 letech, kdy se odstraňují porozené větve. Mají mělký kořen, proto je neokopáváme. Plochu udržujte nezaplevelenou, plevel vytrhávajte ručně. Pokud je vysadíte do nádob, zvolte dostatečně velké nádoby podle kořenového balu. Celý květináč vystelte starým pytlem, textilií, pytlovinou a do ní nasypte rašelinu a vysaďte keř. Počítejte s výškou okolo 1,5 m. Na zimu je můžete ochránit tak, že celý květináč ještě obalíte do deky, bublinkové fólie nebo do beden, které vyložíme slámou, senem nebo polystyrenem. Stříhejte na jaře, po zimě a odstraňujte poškozené a omrzlé výhonky. Zalévejte zejména během kvetení a plození. Borůvky velkoplodé, nazývané také kanadské, jsou dostupné v různých kultivarech a zpravidla se liší velikostí plodů a výškou keře. Jde obvykle o druhy, které dorůstají do výšky i kolem 1,5 -1,8 m.

Brusinky můžete vypěstovat i v okrasném záhoně pod rododendrony nebo ve vřesovišti. Vyžadují kyselou půdu (stačí do jámy vysypat rašelinu nebo speciální substrát pro brusinky a kyselomilnou flóru), případně si doma připravit substrát z rašeliny, písku, listovky, pilin. Vyžadují suché stanoviště. Mohou se pěstovat i pod jehličnatými stromy, ale musí mít slunce. Nesnášejí přemokření, výživné a vápenaté půdy. Vysazují se mělce, mají mělký kořenový systém a vydatně se zalévají jen po vysazení a pak jen v létě, když je velmi sucho. Hnojit nemusíte, spíše jim ublížíte, raději jim přidejte substrát výše zmíněného ke kořenům. Nestříhají se každoročně, odstraňují se jen poškozené větvičky.

Růže v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 20. července 2015 Žádné komentáře

Růže v zahradě          Růží si všímáme, až když ucítíme jejich vůni a reálně je vidíme kvést. Péči však vyžadují již od časného jara až do pozdní zimy. Jsou stále oblíbené, i když už ne v takovém množství jako v minulosti, kdy z nich byly vytvářeny nekonečné pásy a lemy kolem celé zahrady, případně vznikaly rozária. Dodnes je však vidíme v různých historických i méně historických parcích a zahradách.

Každý druh má své kouzlo. Ať už jako popínavka na oblouku před vchodem do domu nebo okrasné zahrady, nebo v nádobě či v skalce. Samozřejmě vyniknou i v smíšených trvalkových záhonech a vedle plotů. Jejich vůně a barvy jsou charakteristické a mnohé dýchají romantikou a nostalgií. Jsou plné i prázdné, drobné i velkokvěté, na řez, jako stromečkové, keřové, nízké, vysoké i popínavé. Navíc v různých barvách.

Všechny vyžadují zalévání, řez, odstraňování odkvetlých květenství, kontrolu nemocí a škůdců, nakopcování, případně přivazování. Najdete je v barvách od bílé přes růžovou a červenou a jejich odstíny až do žluté, oranžové až fialové. Bílé působí čistě a krásně, ale, bohužel, jen velmi krátkou dobu. Pokud je delší dobu deštivé období, začnou rychleji opadávat a květní lupínky už nemají bílou, ale nahnědlou barvu.

Určitě jim najdete místo ve skalce (to platí pro mini růže) nebo i na balkoně. Jste překvapeni? Růže se dají pěstovat i tam. Popínavé vyžadují treláž nebo oporu a samozřejmě dostatečně velkou nádobu. I nehezkou zeď v zahradě či stěnu můžete pokrýt právě růžemi. Jelikož jim dřevnatí stonek, dbejte na to, aby byla opora opravdu přizpůsobena váze rostliny. Výhonky pravidelně k opoře uvazujte a přichytávejte. Nevzhledné nebo jinak přečnívající výhonky odstraňujte.

Jahodové potěšení

Autor: Ing. Adriána Francová 20. července 2015 Žádné komentáře

        Snad nikdo neodolá jahodám, jejich sladké vůni a chuti. Důležitou zprávou je to, že je můžete pěstovat i Vy, ať už v zahradě nebo v nádobě. Sezónní ošetřování zahrnuje pravidelné odstraňování plevele záhonů, závlahu, jarní hnojení, sběr plodů, odstraňování poškozených a shnilých plodů, srpnové odstraňování dceřiných odnoží a následně založení nové výsadby.

Jahodové potěšeníPokud máte malou zahradu a chcete pěstovat i jahody, pěstujte jejich ve vyvýšeném záhonu ve tvaru pyramidy. Ušetříte místo, jahody budou vždy čisté, pravidelně zalité a porost bez plevele. Také se jim bude dobře dařit v starém plechovém nebo dřevěném sudu, do kterého po obvodu uděláte otvory na výsadbu sazenic a celý sud vyplníte substrátem.

V malém množství se dají pěstovat i v nádobách a závěsných koších. Máme pro vás několik tipů jak je pěstovat, aby byly plody velké a úroda pravidelná.

Určitě jste se setkali nebo viděli pěstovat jahody v krechtech, na kopečcích  atd. Je to vyvýšená kupa zeminy do níž jsou vysázeny jahody. Tento způsob pěstování je však vhodný pro oblasti s vysokou spodní vodou, vyšším úhrnem srážek, případně pro půdy jílovité.

Pokud máte opačnou situaci, vysaďte jahody do rýh, které vznikají mezi kopečky. Jahody budou sice níže položené, ale budou mít dostatek vláhy a voda se hned neztratí . Tento způsob pěstování je vhodný pro písčité půdy, suché oblasti. Tímto způsobem můžete dokonce pěstovat i okurky.

Chcete-li mít plody stále čisté a nechcete, aby se dotýkaly zeminy, používejte kolem sazenic speciální destičky, na kterých jahody dozrávají a nejsou v kontaktu se zemí, méně hnijí. Nemusíte je však hned kupovat, můžete použít i plastové talíře, fólii nebo pěstovat jahody ve slámě.

Co s jahodami po sklizni? Nadále se musí zalévat a odstraňovat suché listy. Pokud nemáte v plánu použít dceřiné hřížence na nové výsadby, tak celé jahodoviště (pokud je pěstované na rovině) můžete posekat ruční kosou. Do podzimu ještě stihnou vytvořit listy. Nesmíte však poškodit srdíčko.

Maliny, maliny

Autor: Ing. Adriána Francová 18. července 2015 Žádné komentáře

        Jsou oblíbené, chutné a téměř bez péče pravidelně rodí. Vyžadují jen výběr vhodného stanoviště, aby se mohly rozrůstat a tím nezpůsobovaly problémy jiným rostlinám nebo sousedům.

I když maliny mělce koření, jejich kořenové výběžky dokážou přerůst bez problémů i k sousedovi nebo Vám zaplenit skalku či trávník. Proto je výběr trvalého stanoviště důležitý. Vyžadují výživné půdy a dostatek slunce. Vláhu milují, ale nadměrné vlhko jim škodí.

Maliny, malinyPokud je chcete stříhat, je důležité vědět, jaké maliny vlastně pěstujete. Nemáme teď na mysli maliny stromové. Mnozí takto nazývají moruše. Nyní se budeme věnovat klasickým zahradním malinám, které dokážou plodit 1x za rok i 2x do roka.

Klasické zahradní maliny rodí na dvouletých výhoncích. Každý rok tedy odstraníte suché porozené výhonky a každý rok narostou nové. Pravidelně se můžete těšit z úrody. Porozené, suché, poškozené výhony odstraňujte na jaře, kdy je již zjevné, že jsou suché a bez života.

Dvakrát plodící maliny rodí na jednoletých výhoncích, a to je podstatný rozdíl. V případě, že byste tyto výhonky odstranili, připravíte se o bohatou úrodu. Maliny sesbírejte během celé sezóny postupně.

Jednou plodící maliny přinesou úrodu cca jednorázově v průběhu 2 týdnů. Na 2x rodících malinách je zajímavé to, že i v listopadu najdete na výhoncích červené maliny a množství nedozrálých plodů. Po odrodení se tyto výhony zkrátí a v druhém roce opět rodí v nižší úrovni. Životnost keře je cca 7 let. Výborně se pěstují v řadě, na drátě, který jim je oporou, protože jsou vysoké a převislé. Plody se pak lépe sbírají. Pokud nechcete, aby se rozšiřovaly po celé ploše, pravidelně odstraňujete mladé výhonky is kořeny, případně zdravé sazenice darujte.

Maliny, které jsou pravidelně hnojené zejména v jarním období (NPK, Cererit) a pravidelně zavlažované, jsou velké a šťavnaté. Bez vláhy jsou plody malé, suché, rychle odpadávají. Maliny chutnají téměř každému. Jsou výborné čerstvé, v koláči, dá se z nich vyrobit sirup, džem, zmrzlina a výborné jsou i na pečený čaj.

Voda v záhradě

Autor: Ing. Adriána Francová 17. července 2015 Žádné komentáře

Voda v záhradě

        Vodu známe v mnoha podobách. Není to jen o pitném režimu, který je také v letním období důležitý ani o zálivce rostlin. Nyní máme na mysli vodní nádrže, fontány a jezírka, případně mini bazénky, které umí osvěžit celkový pohled na zahradu.Klidná hladina rozčeřeným větrem nebo voda pohybující se pomocí čerpadla a fontánky umí uklidnit Vaše smysly při pohledu z altánku nebo z odpočinkového křesla či lavičky.

Voda je důležitým prvkem na zahradě. Ne všichni však musíme nutně sahat po tomto architektonickém doplňku. I vodní nádrž či jezírko vyžaduje jistou investici a čas na údržbu. Jezírko s rybami musí být dostatečně velké, aby zapůsobilo. Ve velké zahradě je prostor i pro koupací jezírko a bazén. Celkový dojem však vytvoří právě rostliny. Nemáme teď na mysli typicky vodní či bahenní rostliny, ale rostliny vhodné na výsadbu kolem jezírek a rybníčků.

V malé zahradě si můžete vytvořit malé jezírko v nádobě, které zakomponujete mezi stávající zeleň. Plechovou nebo plastovou nádobu vystelte fólií a napusťte vodu. Voda v malém prostoru však vyžaduje mnohem větší údržbu než velká vodní vodní plocha. Voda v nádobě se přehřívá, ztrácí svou čirou barvu, rychle se zakalí, dokonce se mohou vytvořit řasy.

V malé nádobě zapomeňte na rybky nebo lekníny, pro které je typická hloubka minimálně 0,8 m, aby nezmrzli. Okolí jezírka příjemně zpestří skalník, kosatce, okrasné trávy nebo i převislá vrba či japonská třešeň. Ještě na hladinu položte plovoucí kachnu a klidně se můžete kochat dokonalým pohledem na provedenou práci a výsledek, který je možná maličký, ale účel Vaší spokojenosti určitě splní.

Posted in: Okrasná zahrada

Keř nebo stromek?

Autor: Ing. Adriána Francová 16. července 2015 Žádné komentáře

         Tuto otázku si položili určitě už mnozí z Vás při úvaze založit si alespoň malou ovocnou zahrádku pro zpestření a plody, které osvěží a koláči dodají šťávu a výbornou chuť.

Mnohé druhy se dají pěstovat na kmínku, a proto jsou velmi oblíbené. Patří mezi ně angrešt, rybíz bílý, červený i černý. Co se týče životnosti, stromečkové tvary mají nižší životnost, postupně se bude snižovat i úroda. Pro množství úrody jsou vhodnější keřové druhy, které však vyžadují větší prostor.

Keř nebo stromek?Stromkové tvary mají velké opodstatnění, pokud máte malou úzkou zahradu nebo pěstujete jen na terase a balkoně. Menší plocha znamená i menší úrodu. Prodávají se však kultivary, které Vám to umí vynahradit velikostí plodů a chutí. Při správné péči se o úrodu nemusíte bát.

Keře najdou své místo ve venkovských, ale i moderních zahradách, které jsou rozměrově větší. Umístěte je podél zdi, na konec zahrady, aby byly v závětří na sluneční straně a oni se Vám odvděčí v podobě plodů. Pak stačí pouze zajistit běžnou péči jako zalévání, hnojení, kontrolování případných chorob a škůdců a včasné zakročení proti nim a samozřejmě aplikovat správný řez v termínu vhodném pro provádění řezu.

Kromě těchto praktických stránek mají stromkové přece jen jednu estetickou výhodu. Dají se pěstovat i v okrasném trvalkovém záhoně nebo na terase ve velké nádobě, kde jako podrost můžete vysadit i nějakou zajímavou nízkou trvalku nebo rostliny, které v krátké době vytvoří převis. V zahrádce je můžete vysadit v pase i několik kusů vedle sebe tak, aby se navzájem nedotýkaly korunkami. Dokonce je možné vysadit jeden nižší druh na kmínku do jedné jámy spolu s vyšším kmínkem jiného druhu, a tak získat zajímavou kompozici dva v jednom. Například do nižší úrovně vysaďte stromečkový angrešt a do vyšší úrovně stromkový rybíz.

Boj proti škůdcům

Autor: Ing. Adriána Francová 14. července 2015 Žádné komentáře

        Ne vždy se dá bojovat proti škůdcům nechemicky, ale stojí za to to vyzkoušet. V minulosti nebyly žádné podpůrné látky na růst a rychlení ovoce a zeleniny, ani na ochranu proti škůdcům. V dnešní době se i u rezistentních odrůd může stát, že se na stromech objeví molice, mšice, mravenci a hniloba.

Boj proti škůdcůmBěhem léta se mnozí trápí i s náletem ptáků, kterým také chutná drobné ovoce, třešně a menší plody. Umístěte na stromy plašiče. Není to však trvalé řešení, neboť ptáci si na tyto strašáky a alobalové pásky rychle zvyknou a jsou natolik inteligentní, že si odsledují jejich pohyb a význam. Je lepší využít spleť jemnějších vláken nití nad porostem, který má být ochráněn, neboť jim znemožňuje přístup přímo k plodům. Dá se to aplikovat však jen na nízkých porostech. Keře rybízu a malin můžete zakrýt síťkou, stejně jako se zakrývají hlávky slunečnic.

Samotní mravenci nejsou až takovým problémem, ale tito malí tvorové ochraňují mšice, neboť jim chutná právě výměšek mšic. Takže tam, kde jsou mšice, jsou i mravenci, kteří jim doslova vytvářejí prostředky dopravy. Mravenci pak dokážou kromě mšic přenést i onemocnění jako padlí, roznášejí i semena plevelů. Ani mravenců se nedá jen tak jednoduše zbavit. Přesto, že umí být i užiteční, umí znepříjemnit pobyt v zahradě. Mají výborně vyvinuté čichové ústrojí, a proto nemají rádi intenzivní vůně jako skořice, rajčatové listy, citrony.

Jsou i větší živočiši, se kterými si neumíme  poradit - kočky, hraboši, krtek. Kočky se nejraději vydovádí v nižší okrasné trávě nebo v trsu. Porost, který chcete ochránit, zakryjte pichlavými větvemi, aby tam nedokázali vykonat svou potřebu nebo na trvalky umístěte větvičky růží, šipek, malinčia. Případně si pořiďte psa.

Myši a krtci milují zejména cibule a hlízy. Pořiďte si plastové misky a košíky a do nich vysazujte cibule. Docílíte i toho, aby nezustupovali příliš do hloubky a vždy budete vědět, kde jsou vysazeny a také přesazení bude jednodušší. Krtek je tvor vychytralý, pokud je u souseda, zaručeně navštíví časem i Vás. Pokud nemáte sítě pod trávníkem, za chvíli může vypadat trávník jako po bojišti. Jsou různé plašiče a návnady, jejich použití necháme už na Vás. Pokud ho konečně chytíte, přeneste ho dál do lesa, je chráněný. Jeho nepřítelem je i pes. Navzdory škodám, které dokáže v krátké době, někdy z noci do rána napáchat, je i velmi užitečný.

Posted in: Užitková zahrada Tags: škůdci

Chodníčky a výsadba kolem nich

Autor: Ing. Adriána Francová 13. července 2015 Žádné komentáře

         Určitě jste si už kladli otázku, jak vyřešit samotné chodníky v zahradě, které Vám usnadní pochůzku zahradou i během nepříznivých dní.

Chodníky patří po stavbě domu a drobných staveb mezi důležité práce, které jsou většinou trvalou záležitostí. Proto výběr materiálů, tvar, linii důkladně zvažte. Pokud již máte tyto práce za sebou, je zde další práce, která vás čeká - výsadba kolem nich.

Chodníčky a výsadba kolem nich (Phlox)Lemující záhony i nízké keře

Pokud jste si zvolili v zahradě nášlapné kameny, můžete je ukládat přímo do trávníku, nebo kolem nich vysadit nízké půdopokryvné rostlinky a skalničky jako rozchodníky, které rychle vyplní prostory mezi nimi.

Pokud jste zvolili zámkovou dlažbu, pravděpodobně jste použili i obrubníky, které mohou těsně sousedit s úzkým prostorem volné plochy, která je jako stvořená na záhon nízkých trvalek, které budou chodník lemovat. Ideální jsou levandule, nízké okrasné trávy.

Trávník a úzká plocha nejdou dohromady, protože úzké a roztříštěné plochy se velmi těžko udržují. Určitě vsaďte na kvetoucí trvalky, které vás obdarují během celého léta květy. Kromě zmíněné levandule jsou vhodné floxy, rozrazily, krásnoočká, rozchodníky, astry.

Pokud máte rádi pravidelnost a přísně upravené zahrady střihem, vysaďte zimostráz nebo brslen, rostliny určené k lemům a nízkým plotům. Výborně se stříhají, udržují, i když rostou pomaleji. Zejména zimostráz.

Co tak krása v přenosných nádobách

Stejně se dají upravit i schody. Chodit po nich pak bude opravdu zážitek. Minimalizujete tak množství betonové nebo jiné pevné plochy množstvím rostlin v jejich blízkosti. Jemně přesahující až na nášlapnou plochu není problémem. Všechny rostliny se dají sestříhat, upravit a usměrnit jejich růst a zahrada bude vypadat v každém ročním období jinak.

Pokud máte rádi rostliny a dřeviny v nádobách, chodník nebo schody můžete zkrášlit stejnými nádobami a střiženými dřevinami do tvarů koule, kužele nebo do nich vysaďte bylinky. Vše se samozřejmě odvíjí od stanoviště. Bylinky preferují slunné stanoviště.

Ošetřování, péče a řez drobného ovoce

Autor: Ing. Adriána Francová 12. července 2015 Žádné komentáře

Ošetřování, péče a řez drobného ovoce        Mezi drobné ovoce patří rybíz, angrešt, maliny, borůvky, jahody, ostružiny, goji a jiné známé i méně známé ovocné druhy, které vyžadují péči na to, aby zarodily. Nabízíme Vám několik tipů jak je správně pěstovat a řezat.

Jahody - vyžadují správnou výsadbu, slunce až polostín, sazenice nesázejte na stejné místo, kde již byly jahody pěstovány. Srdíčka jahodových sazenic musí být zasazeny nad zemí. Nezapomeňte na zalévání, hnojení, odstraňování dceřiných  odnoží, které mateřskou rostlinu vyčerpávají. Můžete je použít na nové výsadby. Také jim odstraňujte suché a poškozené listy a kontrolujte případné škůdce a nemoce. Mají rádi prokopán, odplevelený substrát.

Maliny - známe jednou rodící a dvakrát rodící. Maliny je třeba vystříhat na jaře, kdy je jisté, které výhony jsou staré, porozeny a suché. Maliny rodí na dvouletých výhonech. Dvakrát ročně rodící maliny se nestříhají celé, jelikož rodí již v prvním roce a ve druhém roce tytéž výhony zajišťují rodivosť, ale níže na rostlině, ne na koncích. Porozené koncové výhonky se mohou po sklizni odstřihnout.

Goji - není náročná na pěstování. Vyhovuje jí standardní zemina v zahradě, nic speciálního. Jelikož jde o velmi kvalitní méně známý ovocný druh s množstvím vitamínů a zdraví prospěšných látek, k dosažení úrody zvolte aspoň dvě rostliny. Pro rychlou rodivosť je třeba vysadit alespoň 3-letý keř a věnovat se mu. Nejprve je nutné vytvořit jakoby kmen az něj vycházející větve. Pro plodivost je důležitý řez na jaře, nejpozději začátkem června. Zvolte dostatečný prostor, slunce, vlhkou, propustnou půdu s dostatkem humusu a pH 8.

Rybíz a řez

Autor: Ing. Adriána Francová 9. července 2015 Žádné komentáře

        Rybíz patří mezi drobné ovoce s vysokým obsahem vitamínů, výborně chutnají a mají všestranné využití. Známe je v barvách bílá, červená a černá. Přesto, že vypadají podobně a liší se pouze v barvě, vyžadují rozdílnou péči zejména v ošetřování řezem.

Rybíz a řezFundovaní zahradníci to samozřejmě vědí, ale pro začátečníky budou tyto rady jistě prospěšné. Abyste se i v budoucnu mohli těšit z vysokých sklizní, je nutné řez aplikovat ve správném termínu a provést jej správně.

Červené a bílé rybízy rodí na obrostových větvičkách na starším dřevě, které však zkracováním přírůstků ztrácejí kvalitu, a proto je třeba kosterní větve včas odstraňovat a nové výhony zkrátit na 3 očka. Řez se provádí brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Staré větve (např. 4-leté) je nutné vyříznout a podporovat tak růst nových. S úrodou budete pak muset rok počkat.

Černý rybíz rodí na jednoletém dřevě. A to je zásadní rozdíl. Také velmi rychle stárnou. Podstatou je vyřezat všechny staré a zahušťující větve (obvykle to platí u křovitých typů). Koncem zimy resp. brzy na jaře se řežou na 2 - 3 pupeny. Pak se už nezkracují, ale podporuje se jejich růst. Jednou za 3 roky je třeba vykonat zmlazovací řez.

Pokud budete řez u obou typů provádět správně, nemusíte aplikovat hluboký zmlazovací řez a Vaše keře budou ve výborné kondici. Stromečkové tvary mají nižší životnost i menší plodivosť mají méně rodivého obrostu a nedosahují takové velikosti jako keřovité tipy. Do malých zahrad se však lépe hodí stromečkové tvary. Dají se dokonce pěstovat i ve velké nádobě na balkoně a terase. Nezapomínejte také na pravidelné odstraňování nemocných, suchých a poléhavých výhonků, které zbytečně obírají keř či stromeček o krásu a užitek. Nadbytek zelené hmoty a výhonků neznamená vždy vysokou úrodu. Na letošních výhoncích u červených a bílých rybízů úroda nebude, ale je to výborný základ na sklizeň v příštím roce.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu