+420 533 312 793

srpna 2015

Vyséváme plodovou zeleninu

Autor: Ing. Adriána Francová 20. srpna 2015 Žádné komentáře

Vyséváme plodovou zeleninu         Plodovou zeleninu můžete vypěstovat z předpěstované sadby nebo přímo z výsevu na zahrádce. Do volné půdy se mohou vysévat tykve, cukety a okurky. V krátkém čase vyklíčí. Teplota půdy by měla být kolem 15 °C. Pokud chcete, aby bylo klíčení ještě rychlejší, namočte semena do vlažné vody. Nezapomeňte udržovat plochu bez plevelů a dostatečně ji zalévat zejména na začátku růstu a pak v období tvorby květů a plodů.

Mezi plodovou zeleninu, kterou je lepší získat předpěstováním, patří teplomilné papriky a rajčata. S výsevem musíte začít již na konci února. Platí to zejména pro papriku, feferonky, chilli. Rajčata vysévejte později, aby nebyla slabá a vytažená za světlem. Vysévejte řídce, na široce, aby měli rostliny dostatek živin a prostoru. Efektivní je použít i Jiffy zakořenovače, do kterých vložíte 1 nebo 2 semínka. Rostliny jsou téměř použitelné na výsadbu, mnohdy se nemusí ani přesazovat. Vynecháte i jednocení a manipulaci s křehkými stonky.

Pokud jste již na zahradě pěstovali například koktejlová rajčata, často se stává, že na jaře získáte mladé rostliny přímo na místech, kde opadaly plody. Tyto sazenice jsou mnohem silnější než ty předpěstované a jsou na výsadbu připraveny mnohem dříve. Pokud se Vám stalo, že se během výsadby do volné půdy rajče zlomilo, zasaďte jej hlouběji do země, vytvoří si nové kořínky. Nezapomínejte na pozdní jarní mrazy. Sazenice nízkých druhů a třešňovitých druhů rajčat můžete pěstovat i v nádobách na terase a balkoně za předpokladu bohaté zálivky a hnojení.

Nádoby, substráty a pomůcky

Autor: Ing. Adriána Francová 15. srpna 2015 Žádné komentáře

          Abyste úspěšně mohli začít s výsevy, budete potřebovat několik pomůcek, bez kterých se neobejdete. Kromě kvalitního substrátu nebo vlastního rozloženého kompostu a písku či perlitu na odlehčení půdy budete potřebovat různé výsevní misky, nádobky, plastové květináče, zakořenovače, jmenovky a tužku nebo fix. V neposlední řadě si připravte semena, ze kterých chcete získat rostlinky.

Nádoby, substráty a pomůckySemena, která hůř klíčí nebo mají tvrdá semena, namočte na několik hodin do vlažné vody. Zjistíte tím i samotnou klíčivost. Semena, jež vyplouvají na povrch, jsou obyčejná prázdná a nebude z nich nic. Semena, jež klesnou na dno nádobky, jsou těžší a určitě vyklíčí.

Ne všechna semena vyžadují hlubší výsev. Nejdrobnější semínka jako jsou semena lobelky, levandule, okrasných trav a drobných letniček, stačí vysít na povrch substrátu a zavlažovat rosením. Větší semena jemně zasypte substrátem a zavlažte. Aby se semena nevyplavovala, zakryjte je jemnou vrstvou ubrouskem a používejte rosení. Když začnou semena klíčit, opatrně ubrousek odstraňte.

Mnohdy se stane, že se i rozpadne. Výsevní misky si vždy označte jmenovkou nebo lékařskou paličkou, na kterou si poznamenejte název rostliny, případně datum výsevu, barvu, výšku a vše, co považujete za důležité. Už se Vám pak nestane, že při výsadbě na volný záhon umístíte druhy nesprávně. Dostatek světla a vláhy je zárukou pravidelného růstu a vitality sazenic. Dbejte na to, aby rostliny nebyly vytaženy za světlem a pravidelně misky otáčejte, případně zabezpečte světlo ze všech stran. Někdy budete muset použít i lampu na svícení. Semena paprik a rajčat vysévejte v dostatečném předstihu. Sazenice je nutné vysadit již v květnu ven do zahrady nebo spíše do skleníku a fóliovníku.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: výsev semen

Okrasné trávy vyniknou i na terase

Autor: Ing. Adriána Francová 14. srpna 2015 Žádné komentáře

          Okrasné trávy patří mezi typické podzimní rostliny, bez kterých nevynikne žádná zahrada. Stejně to platí i pro terasu a balkon. Bude se jim dařit i v nádobě. Příjemně zjemní prostor svým vzhledem a lehkostí. Jemné šveholení stébel během větru vytvoří tu pravou odpočinkovou atmosféru.

Okrasné trávy vyniknou i na terase (Cortaderia)Na velké ploše si můžete dovolit větší rostliny i vyšší druhy okrasných trav. Výborně se kombinují a jsou variabilní. V zimním období je však musíte svázat a zazimovat. Druhy, které jsou citlivé na mráz nebo přezimování, uvítají velkou nádobu s drenáží a pak umístění ve sklepě nebo dobré zazimování. Citlivé jsou impériu, citronová tráva i kortaderie. V jedné nádobě můžete pěstovat i 2 druhy, jeden vyšší než ozdobnici a druhý nižší vytvářející převis, např. kostřava, ostřice, vousatec.

Pokud plánujete doplňkově vysadit trávy mezi stálezelené dřeviny a jehličnany, vhodné jsou zejména drobnější druhy kostřavy a ostřice. Pro zakvetlý podzimní efekt vysaďte trávy mezi rozchodníky, podzimní astry a vřesovce do podlouhlých nádob, kterými terasu olemujete. Jako vrchní vrstvu upřednostněte štěrk a kameny. Už koncem léta vytvoříte nádherně osázenou terasu a balkon, které vydrží kvést až do mrazů.

Pokud chcete okrasné trávy v nádobách nechat venku i během zimy, je nutné zabezpečit nepromrznutí kořenového balu. Občasné zalévání během bezmrazích dní je ideální. Nádoby pak vložte do pletených košíků, které budou mít větší průměr nebo do dřevěných bedýnek a kolem vysypte listí, případně natlačte polystyrenové bloky. Nádoby můžete také obalit jutou, pytlovinou i bublinkovou fólií. Vhodnější a estetičtější jsou jutové obaly, na které můžete ještě přilepit mušle, kamínky nebo velkou mašli.

Popínavky ze semínka

Autor: Ing. Adriána Francová 9. srpna 2015 Žádné komentáře

Popínavky ze semínka

       Pokud si chcete balkon nebo terasu zútulnit, je zde prostor pro rychle rostoucí popínavky, ze kterých můžete mít kromě estetiky i užitek. Vhodnými rostlinami jsou hrachor, lichořeřišnice, fazole, hrách, šarlatová fazole, indická okurka, ačokča, mučenka, černooká Zuzana i povijnice. Dají se pěstovat v různých nádobách i přímo na zahradě, v blízkosti zídky.

Kromě výsevu a pěstování rostlin budete potřebovat vhodnou oporu, po které se budou rostliny pnout. Musí unést váhu rostliny i budoucích plodů. Vyjmenované druhy nemusíte předpěstovávat. Vysejte je na místo, kde je chcete pěstovat. V nádobě vyniknou lichořeřišnice. Do ní napíchejte několik prutů, po kterých se bude mírně pnout, jinak většinou prověsí. Květy jsou jedlé.

Fazoli a hrachu postačí i provázek, který v krátkém čase ovijí. Fazole roste rychle, má velké listy, takže bez problémů vytvoří dočasnou hustou stěnu, která později rozkvete bílo-červenými květy. Fazole se vysévá přímo do půdy v polovině května. Vysévejte tak, aby do pozdních mrazů ještě nevyklíčila, jinak zmrzne.

Popínavky jako plaménky a trubač patří mezi trvalky a ty získáte rychleji pomocí řízků nebo odkopáním od mateřské rostliny. Plamínek tangutský získáte ze semínek také poměrně rychle.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu