+420 533 312 793

srpna 2015

I v zimě může být terasa a balkon zajímavý

Autor: Ing. Adriána Francová 31. srpna 2015 Žádné komentáře

        Určitě jste si všimli, že během zimy jsou i panelákové balkony a některé terasy rodinných domů téměř stejné, bez života a barev. Pokud to chcete změnit, vysaďte si na balkon dřeviny, které dokážou přežít zimu v nádobách, pokud na to budou mít vytvořeny vhodné podmínky. Řeč je o stálezelených rostlinách a jehličnanech, které kromě zelené najdete i v jiných zelených, žlutých, stříbrných až modrošedých odstínech.

I v zimě může být terasa a balkon zajímavýZvolte vždy jednu dominantu v podobě vyšší a větší dřeviny v jedné nádobě a jako doplněk vysaďte do menších nádob pár kompaktních tújí, cypřišů a borovic. Můžete použít i skalníky, zimostráz a zimolez.

Dominantou určitě můžeme nazvat i tují, která má své příznivce i odpůrce. Pokud ji už pěstujete, udělejte ji nový zajímavý střih ve tvaru spirály a určitě se tou dominantou stane. Střihem upravené jehličnany se dají i zakoupit. Pokud byste chtěli ostříhat ty Vaše, vhodným obdobím je jaro a léto. V zimě určitě nestříhejte.

Do velké nádoby můžete vysadit i smrk nebo jedli, kterou můžete v čase adventu a Vánoc libovolně ozdobit a vytvořit vánoční venkovní stromek pro Vás i kolemjdoucích. Nemusí být osvícený led žárovkami, klidně na stromeček zavěste oříšky, drobná jablíčka a koblihy. Pokud bydlíte v klidné čtvrti, tento strom navštíví i ptáčci. Nebojte se vlastní fantazie, protože nic není nemožné, musíte však vědět, jak na to. V zimě je důležitá zálivka během dní bez mrazů. To je jediná záruka přežití jehličnanů a stálezelených druhů v nádobě. Během silných mrazů nebo v oblastech na severu můžete nádoby zazimovat a obalit jutou, pytlovinou nebo můžete celou nádobu ještě vložit do dřevěného obalu, kterou vyložíme listím, papírem či polystyrenem.

Letní osvěžení terasy a balkonu

Autor: Ing. Adriána Francová 30. srpna 2015 Žádné komentáře

         Léto přináší různé možnosti. Kromě klasického opalování nebo umístění malého bazénu či mini jezírka na balkoně můžete vyzkoušet i pěstování zajímavých stromků drobného ovoce, které právě v létě zaplodí a poskytnou letní osvěžení díky nakyslé chuti plodů.

Letní osvěžení terasy a balkonuDo nádoby vysaďte stromečkový angrešt, rybíz nebo borůvku. Jako podrost vysaďte jahody. Kromě drobného ovoce můžete pěstovat i baleríny - ovocné stromky, které nezabírají prostor a jsou vhodné i pro pěstování v nádobách. Vyžadují minimální péči, co se týče ošetřování řezem. Vybrat si můžete z jabloní, hrušní, samosprašných třešní a švestek.

Kromě dřevin nezapomínejte na barevné doplňky, pohodlné sezení a zajímavé nádoby, které si můžete vytvořit i sami. Stačí si zajistit nádobu z pálené hlíny a tu můžete olepit ulitami, mušlemi nebo kamínky nebo vytvořit zajímavý motiv a to jen pomocí rozbité barevné dlažby či obkladů.

Pokud vyhledáváte blahodárný stín, zajistěte si stínící rohože a markýzu. Vždy platí pravidlo, že pokud chcete, aby balkon vypadal upraveně a dominantně, dřeviny volte již výše, starší. Investovat do jedné solitéry se vyplatí více než kupovat několik menších rostlin. Nezapomeňte, že strom potřebuje pro své kořeny také dostatečný prostor. Nesnažte se ho natlačit do malé nádoby, kde se mu pravděpodobně nebude dařit. Dřeviny vyžadují jak v nadzemní, tak i v podzemní části dostatečnou vláhu a prostor pro aktivní růst a přístup vzduchu.

Orientace balkonu nebo terasy je také velmi důležitá. Na jižní straně, kde slunce pálí téměř během celého dne, musíte zajistit pravidelnou zálivku, případně i stínění. Kořeny v nádobách se přehřívají rychleji a více než u dřevin vysazených ve volné půdě.

Kdy a jak vysázet

Autor: Ing. Adriána Francová 27. srpna 2015 Žádné komentáře

         Viděli jste v zahradnictví zajímavé rostliny a dřeviny a nejste si jisti, zda je můžete vysazovat kdykoliv? Platí zde jisté pravidlo výsadby.

Kdy a jak vysázetRostliny, které běžně zakoupíte v plastových nádobách, můžete vysazovat do záhonů i nádob na terase a balkoně kdykoliv. Tyto dřeviny a rostliny mají kompaktní kořenový systém, kterému nehrozí žádné poškození. Zpravidla se pak vysazují do větších nádob. Před samotnou výsadbou je ponořte do vody, lépe se uvolní z původní nádoby a kromě toho se také dobře nasají vodou.

Dřeviny, které Vám jde prodejce přímo vykopat nebo mají obalený kořen v jutovině, se nazývají prostokořenné a ty se vysazují většinou na jaře nebo na podzim. Během vykopávání zde může dojít k poškození hlavního kořene a takto vysazené dřeviny se lépe ujmou a zakoření právě na podzim a na jaře, kdy je více přirozené vlhkosti a období růstu. Samotná jutovina se nemusí z kořenů odstraňovat. Stačí, když ji po stranách uvolníte nebo nařežete. Pokud však chcete vidět, v jakém stavu je kořenový systém, opatrně ji odstraňte. Ne vždy budete spokojeni s výsledkem, pak můžete dřeviny reklamovat. Bez hlavního kořene jim bude zakořenění v novém prostředí trvat déle.

Dřeviny se vysazují tak, jak byly původně vysázeny ve školce. U ovocných druhů platí, že místo očkování musí být nad zemí, u keřů drobného ovoce zase platí, že by měli jít do půdy hlouběji. Některé rostliny jsou plytcekorěnící, proto je vysazujte mělce a akceptujte, že nesnášejí konkurenci jiných rostlin v jedné nádobě. Každá dřevina má své požadavky na stanoviště, půdu, vláhu, živiny, hnojení a řez. A ty byste měli vždy zohledňovat. Jen tehdy budou růst a prosperovat i k Vašemu užitku.

Jak si jednoduše pořídit vlastní rostliny

Autor: Ing. Adriána Francová 26. srpna 2015 Žádné komentáře

        Určitě jste se již přistihli při tom, jak každé jaro obcházíte tržnice a obchody, kde nabízejí všechny letničky, bylinky a sazenice zeleniny. Koupit všechny rostlinky, po kterých toužíte, není levné zejména tehdy, pokud máte velkou zahradu a Vaše touhy neznají hranic a chcete vyzkoušet pěstovat všechno.

Jak si jednoduše pořídit vlastní rostlinyPokud byste si však alespoň na polovinu rostlin našli čas a vypěstovali si je ze semínka, šlo by o levnější záležitost, i když byste museli rostlinku hýčkat a dopřát jí vše potřebné, aby byla na výsadbu do zahrady dostatečně zdravá a silná. Rostliny, které vyklíčí ze semen rychle a nepotřebují speciální požadavky, vypěstujte sami a zbytek si zakupte. Množství bylinek a letniček můžete vypěstovat na parapetu okna i v panelákovém bytě.

Pokud chcete pěstovat jen na balkoně a v malém, vysejte jen několik semen. Zakoupená semena vydrží i do příštího roku, pokud budou uskladněna na suchém a tmavém místě. Vyhněte se hustým výsevům a jednocení rostlinek. U některých druhů jako jsou lobelky, papriky, chilli a feferonky, musíte začít s výsevy již koncem ledna. Neobejde se to bez přisvětlování, případně spodního ohřevu.

Snadno vypěstované rostliny ze semínka: aksamitník, kráska, netýkavka, pažitka, řeřicha, hrachor, fazole, hrách, šalvěj, měsíček lékařský, sanvitálie, náprsník, stračka.

Náročnější rostliny vypěstované ze semínka: levandule, lobelka, okrasné trávy, magnólie, gazánie, echinancea, amarant.

Rostliny, které se později na záhonu budou rozmnožovat samovýsevem: aksamitník, kráska, slunečnice, levandule, saturejka, orlíčky, kontryhel, pažitka, cibule sibiřská.

Mnohé rostliny získáte rychleji dělením trsů, například: echinacea, třapatky, okrasné trávy, krásnoočko, heuchera i hosty.

Zajímavé dřeviny

Autor: Ing. Adriána Francová 25. srpna 2015 Žádné komentáře

        Chcete se odlišit od sousedů a známých? Znáte jejich rostlinné společenství na balkoně a terase a chtěli byste nějak vynikat? Zkuste pěstovat méně známé a přitom zajímavé dřeviny v nádobách.

 Zajímavé dřeviny (Picea abies "Inversa")Nemusí jít jen o exotické dřeviny. Stačí se kolem sebe poohlédnout a pěstovat to, co se Vám líbí, na co máte podmínky a prostor. Mohou to být i klasické keře a malé stromy, které se běžně pěstují v zahradách a vynikají díky svému vzhledu, habitu, květy nebo listím a plody.

Na jaře vynikne vilín, dřín, šeřík, líska, mandle a zlatý déšť, který můžete pěstovat i jako stromeček. V létě komule, ruj vlasatá, popínavé růže, ibišky a oleandry. Na podzim vyniknou zejména dřeviny, kterým se vlivem vnějších podmínek mění barva listů, zejména javory, buk a dřeviny s okrasnými plody - rakytník, muchovník, hlošina, cesmína, mahónie. Pozor však na děti. Některé jmenované druhy patří mezi pichlavé a jedovaté.

V zimním období mají hlavní roli jehličnany a stálezelené dřeviny, které kromě toho, že minimálně opadávají, dokáží zaujmout barvou, vzhledem a texturou. Atraktivní jsou cypřiše, cedry, tvarované zimostrázy i túje. Krásné jsou i smrky, které právě díky kultivarům vyniknou na každé terase, např. kultivar Picea abies "Inversa", stejně borovice - Pinus mugo "Wintergold". Navíc, mnohé jehličnany umí v době Vánoc nahradit vánoční stromeček. Vysazený jehličnan v nádobě zvládne krátkodobě i vyšší bytové teploty bez újmy na zdravotním stavu a vzhledu. Musíte ho však změně teploty přizpůsobit postupným přemísťováním z vnějších podmínek do bytu. Nejdříve do chladnějšího prostředí, pak i do vyhřátějšího obýváku. Vypněte topení na dobu, jakou se jen dá, a zalévejte. Pak proces přemísťování směrem ven zopakujte.

Sběr zeleniny

Autor: Ing. Adriána Francová 24. srpna 2015 Žádné komentáře

         V zeleninové zahrádce je také množství práce. V tomto období byste už měli mít vytrháný česnek. Ten vybělte, svažte a zavěste do sucha a mírného průvanu, aby se dosušil. Cibuli vytrhávejte, až když větší část leží na zemi a krček je suchý a zlomený. Také ji dosušte na slunci, odstraňte suché a odlupující se slupky a zavěste nebo umístěte do bedýnek.

Zber zeleninyPrůběžně sbírejte dýně, cukety a patisony. Můžete je i mrazit, stačí je nastrouhat na větší nudličky. I v zimě si pak můžete pochutnat na výborných cuketových plackách. Stačí přidat nastrouhanou mrkev, petržel a brambory. Aby byly na zahradě co nejdéle, podložte pod plody kartony a příliš dlouhé šlahouny bez květů a plodů odstraňte.

V tomto období dominují rajčata a okurky. Nezapomínejte na sběr a zpracování. Spodní listy na rajčatech odstraňujte a vrcholky zkraťte, aby stihli všechny třásně s plody ještě dorůst a dozrát. Vysoká rajčata stále přivazujte k oporám. Nemusíte je sbírat úplně dozrálá, dozrají i mimo rostliny. Pokud je sesbírátei se stonkem, vydrží déle svěží.

Toto období je plodné a kuchyně se plní zavařeninami a zásobami na zimu. Vyzkoušejte kombinovat zeleninu v jednom poháru. Do jedné sklenice skombinujte kolečka, kostky různé zeleniny jako okurky, mrkve, cukety, kedlubny a cibulky, zalijte sladkokyselým nálevem a běžně sterilizovat.

Po sklizni zeleniny zůstávají na ploše prázdná místa. Ty stále udržujte ve stavu bez plevele. Můžete vysít například rostliny pro zelené hnojení, které pak zaryjete do půdy. Již nyní můžete uvažovat nad výsadbou podzimního česneku. Samozřejmě, zatím jen nad místem jeho výsadby. Vyhněte se stejnému místu, kde byl vysazen a i místu, kde byla vysazena cibule.

Stejně můžete vybírat brzkou mrkev. Mrkvi stačí být v půdě 100 dní. Během sklizně používejte košíky nebo bedničky. Zeleninu můžete mrazit, sušit, uskladňovat ve sklepích a skladech, či v komoře. Jak na sušení? Nejlepší je použít sušičku. Kořenovou zeleninu nakrájejte na malé kousky a ty poklademe na otočné talíře v sušičce. Usušené kousky je vhodné používat v kuchyni pro přípravu polévek a na dochucení jídel. 

Sběr osiva a skladování

Autor: Ing. Adriána Francová 23. srpna 2015 Žádné komentáře

       Pokud již na zahradě pěstujete letničky a jiné okrasné rostliny a zajímá Vás i rozmnožování pomocí semen, tento text je určen právě Vám. V příštím roce už nové rostlinky nemusíte kupovat, dokonce nemusíte zakupovat ani nová semena. Většina druhů si ponechává vlastnosti mateřské rostliny, což umožňuje získání identických rostlin. Stačí včas a správně sesbírat a uskladnit semínka a jaro může začít právě výsevem.

Sběr osiva a skladováníSemínka sbírejte asi uprostřed léta, vždy za slunečného počasí, když už není ranní rosa. Sbírejte květiny, které jsou již na rostlině usušené, mírně rozevřené a semínka jakoby z rostliny už vypadávala. Tehdy jsou dozrálá a správně vysušená. Stačí je sesbírat na papírový tác a dosušit v polostínu. Semena uskladněte v tmavé nádobě nebo v papírovém sáčku, na vzdušném a suchém místě. V menším je můžete uskladnit i v uzavíratelných kapsách. Podmínkou však je správné vysušení, jinak by rychle zplesnivěla.

Pokud chcete sbírat semena macešek, sbírají se ještě téměř neotevřená. Jsou velmi pukavá a vystřelují do okolí. Vložte je do papírového sáčku, do kterého uděláte větší jehlou několik dírek a kapsu umístěte na slunce. Uslyšíte pukání a otevírání tobolek a vystřelování semínek, které zůstanou přímo v kapse. Vysévají se v červenci.

Výborně se sbírají semena měsíčku, nestařce, krásky, náprsníku, zvonků, aksamitníku a macešek, také pažitky, dýní a novozélandského špenátu. Obtížněji se sbírají semínka z rostlin, které mají terč - rudbekie, echinacea, kopretiny. Mnozí semínka ani nenajdou a skladují lístky nebo terč rostlinky.

Pokud se bojíte, aby se semínka nevysemenila do půdy, sesbírejte květenství dříve a nechte je vysušit a dozrát nebo na některé druhy natáhněte starou punčochu. Ochráníte větší semena před náletem ptáků, zejména slunečnice a barevné kultivary.

Nádoby a péče o dřeviny

Autor: Ing. Adriána Francová 22. srpna 2015 Žádné komentáře

        Při pěstování dřevin a rostlin v nádobách musíte dbát na výběr vhodných nádob pro tento účel. Mezi nejlevnější patří nádoby z plastu, které jsou vhodné pro pěstování dočasné zeleně, jako jsou letničky, případně pokojové rostliny.

Nádoby a péče o dřevinyPro dlouhodobější pěstování venku jsou vhodné nádoby z keramiky, pálené hlíny a betonu, případně kameniny. V nich se méně přehřívají kořeny a také jsou vhodnější pro rostliny, které chcete ponechat venku i v zimním období.

Na dno nádob umístěte drenážní vrstvu, případně je vystelte pytlovinou nebo fólií. Nádoby musí být čisté. Pokud chcete použít Vaše vlastní nádoby, musí být vždy ošetřeny a vyčištěny od předchozích zbytků, případně škůdců. Nakonec je důležitá velikost závislá na osázené dřevině či rostlině. Zvažujte i barevné provedení. Nádoby a květináče z pálené hlíny si můžete sami vyzdobit mozaikou z polámané zbývající dlažby nebo obkladaček, také jsou vhodné škeble a mušle, případně ploché kamínky a dřívka z březových větviček. Efekt vytvoříte, když je vložíte do pytloviny a barevné juty. Dle Vašich představ zvolte jednu nebo dvě barevná provedení a k nim doplňte i jiné předměty jako svíčky, svítidla, misky, konvičky a sezení.

Po výsadbě je třeba se o vysazené rostliny pravidelně starat. Nejedná se jen o zalévání a hnojení podle druhů, ale patří sem i kontrola výskytu škůdců a chorob, protože dřeviny a rostliny vysazené v nádobě trpí více. Důležité je zkontrolovat, zda mají nádoby odtokový otvor na odvádění přebytečné vody. Jen tehdy se bude Vašim rostlinám dařit. Pokud tam není, vytvořte ji pomocí vrtáku. Na otvor pak položte plochý kamínek nebo kousek plastu a nádobě pořiďte podmisky nebo estetické obaly. Efektivní zalévání je pak takové, když voda přeteče do misky. Správný substrát by měl být samozřejmostí. Jistě se často setkáváte se zvláštním složením substrátu, který rychle prosychá a voda přes nádobu téměř přeteče bleskem. Vylepšete ji vlastním kompostem nebo podílem písku.

Vyséváme plodovou zeleninu

Autor: Ing. Adriána Francová 20. srpna 2015 Žádné komentáře

Vyséváme plodovou zeleninu         Plodovou zeleninu můžete vypěstovat z předpěstované sadby nebo přímo z výsevu na zahrádce. Do volné půdy se mohou vysévat tykve, cukety a okurky. V krátkém čase vyklíčí. Teplota půdy by měla být kolem 15 °C. Pokud chcete, aby bylo klíčení ještě rychlejší, namočte semena do vlažné vody. Nezapomeňte udržovat plochu bez plevelů a dostatečně ji zalévat zejména na začátku růstu a pak v období tvorby květů a plodů.

Mezi plodovou zeleninu, kterou je lepší získat předpěstováním, patří teplomilné papriky a rajčata. S výsevem musíte začít již na konci února. Platí to zejména pro papriku, feferonky, chilli. Rajčata vysévejte později, aby nebyla slabá a vytažená za světlem. Vysévejte řídce, na široce, aby měli rostliny dostatek živin a prostoru. Efektivní je použít i Jiffy zakořenovače, do kterých vložíte 1 nebo 2 semínka. Rostliny jsou téměř použitelné na výsadbu, mnohdy se nemusí ani přesazovat. Vynecháte i jednocení a manipulaci s křehkými stonky.

Pokud jste již na zahradě pěstovali například koktejlová rajčata, často se stává, že na jaře získáte mladé rostliny přímo na místech, kde opadaly plody. Tyto sazenice jsou mnohem silnější než ty předpěstované a jsou na výsadbu připraveny mnohem dříve. Pokud se Vám stalo, že se během výsadby do volné půdy rajče zlomilo, zasaďte jej hlouběji do země, vytvoří si nové kořínky. Nezapomínejte na pozdní jarní mrazy. Sazenice nízkých druhů a třešňovitých druhů rajčat můžete pěstovat i v nádobách na terase a balkoně za předpokladu bohaté zálivky a hnojení.

Exotika na terase

Autor: Ing. Adriána Francová 18. srpna 2015 1 Komentář

Exotika na terase         I na terase si můžete vytvořit dovolenkovou atmosféru a to jen pomocí dřevin, které můžete běžně vidět v prázdninových destinacích. Výhodu mají sluneční terasy a balkony, kde se bude dařit i středomořské flóře.

Vhodnými dřevinami jsou oleandry, andělské trumpety, olivovníky, encián, olovníky, fíkovník, granátové jablko a ibišky. Jako doplňkové rostliny k nim vyberte voňavé bylinky, levanduli a zimostráz. Venku na terase mohou zůstat od jara, kdy už nehrozí pozdní mrazy, až do podzimu, dokud nezačnou podzimní nebo noční mrazíky.

Oleandr krátkodobě snese i teplotu -2 až -5 ° C. Po výskytu nižších teplot umístěte dřeviny na místo s ideální teplotou na přezimování. Oleandry oceníte zejména večer, kdy intenzivně voní. Zacházejte s nimi opatrně, patří mezi jedovaté rostliny. V letním období (červenec - srpen) je čas na sběr odřezků, z nichž získáte mladé rostliny. Můžete je vložit do vody nebo hned sázet do nádoby. Nezapomínejte, že oleandry a Datura patří mezi tzv. "žíznivé" rostliny, čili mají rady pravidelnou zálivku.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu