+420 533 312 793

ledna 2016

Ovocný živý plot

Autor: Ing. Adriána Francová 30. ledna 2016 Žádné komentáře

Ovocné dřeviny v zahradě se nemusí striktně pěstovat jen v užitkové části, odděleně od okrasné části, vzdálenější od domu. A už vůbec nemusí stát samostatně po celé zahradě nebo vysazeny v pásech. V dnešní době, ve které chceme pěstovat v zahradě všechno, využít každý, i ten nejmenší kousek půdy, je můžeme pěstovat ve formě okrasných a užitkových živých plotů a stěn.

Ovocný živý plot

Kromě estetické funkce tak získáme i užitek v podobě úrody, ušetření místa, v jarním období nás potěší květy a v létě i plody, které jsou určitě osvěžující pochoutkou pro všechny.

Živý plot z jabloní

... a jiných ovocných druhů. Namísto klasických okrasných dřevin a jehličnanů můžete na ploše vysadit jabloně nebo jiné vhodné ovocné druhy ve tvaru štíhlého vřetene, volně rostoucích ovocných keřů. Vhodnými dřevinami jsou muchovník (Amelanchier), rybíz (Ribes), ostružiny (Rubus fruticosus), vinná réva (Vitis), kiwi (Actinidia), rakytník (Hippophae rhamnoides), zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica).  Samozřejmě sem patří i hrušně, v blízkosti zdi vysázené meruňky a broskve. Je potřeba jen zvolit vhodný tvar pěstebního porostu, případně zvolit oporu a netradiční a přitom praktická stěna se brzy stane součástí Vaší zahrady.Živé ploty z ovocných dřevin

Živé stěny

Založení takové stěny není jednoduché, ale ne nemožné. Pokud se věnujete ovocnářství, bude to pro Vás hračka. Pokud máte jen začáteční zkušenosti a chuť pěstovat, je to pro Vás výzva. I když v tomto případně není vhodné dělat chyby, protože se sami ošidíte o možnost sklízet úrodu. Zatímco stromy vyrostou a zapojí se do požadovaného tvaru uplyne nějaký čas. K založení ovocné stěny potřebujete kultivary naroubované na pomalu rostoucích podnožích, s kratším rodivý obrostem (jabloně, hrušky) pěstované v palmety nebo kordon.

Palmeta je univerzální pěstitelský tvar, který pro své pěstování vyžaduje drát nebo jinou oporu. Větve jsou vedeny na patra a vodorovně. Tím se vytvoří stěna.

Kordon je svislý pěstitelský tvar, ve tvaru písmene U. Pro pěstování se využívají 2 základní větve vyvázané do tohoto tvaru na konstrukci. Určitě si najdete ty pěstitelské tvary, které zapadnou do vaší představy a celkové kompozice v okrasné části zahrady. Tyto tvary jsou nenáročné na prostor a mají mnoho výhod. Plody dozrávají snadněji, protože strom nemá takové bohaté olistění jako klasicky pěstovaný strom.

Jsou i zajímavější pěstitelské tvary např.. Solax - sluneční osu, která během utváření využívá bezprostředně všechno to, co nabízí příroda a upřednostňuje se tam přirozené ohýbání větví před vyvazováním a stříháním. Charakteristickým znakem je i ohnutý hlavní terminál. Na tento pěstitelský tvar se využívají i rychleji rostoucí podnože a vhodné jsou kromě jabloní a hrušní i třešně a višně.

Určitě si vyberete a Vaše zahrada bude moderní, nadčasová, užitkově-okrasná a zajímavá. Pokud dáváte přednost jiným dřevinám na živý plot, přečtěte si například článek o dalších rostlinách na živé ploty,

Nekvetou Vám hortenzie?

Autor: Ing. Adriána Francová 29. ledna 2016 Žádné komentáře

        Ani ty nejlepší podmínky nezaručují pravidelné a bohaté kvetení. Nejdůležitější je řez. Musíte vědet přesně o jaký druh jde, neboť stříhání je závislé na druhu hortenzie. Hortenzie vyžaduje slunce až polostín, vlhkou, Hortenziekyselou půdu s dostatkem humusu a chráněné místo před studeným větrem. Dokáže sice růst i v chudých půdách, ale libuje si ve výživné půdě. Přikrývání na zimu je v pořádku. Pokud je to pěkný keř, je problém v řezu.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) se například stříhá asi 10 cm nad zemí. Není to však pravidlem. Pokud má pěkné výhony, ty zkraťte o polovinu, slabé odstraňte.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) se stříhá každoročně na jaře. Odstříhávají se suché a mrazem poškozené výhony, na kterých se netvoří mladý obrost. Květy tvoří na zdřevnatělých výhonech z loňského roku, ty neodstraňujte. Jinak kvést nebude. Příští rok odstraňte odkvetlé výhony a ponechte výhony z jara.

Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) se stříhá těsně nad zemí a vždy roste z nových výhonů. H.latnatá a stromečkovitá kvete na nových výhonech, proto je každoroční jarní řez v březnu důležitý.

Důležité datum pro hobby pěstitele

Autor: Erich Seemann 26. ledna 2016 Žádné komentáře

Terasa s letničkami        Pro mnohé lidi je to stále brzy, ale pro nás zanícené zahradníky a milovníky květů a bohatých převisů je právě zimní období vhodným časem na precizní přípravu výsadby celého balkonu, lodžie nebo terasy. Nabídka rostlin je nyní široká, stačí si vybrat ty správné.

Dovolujeme si každého hobby zahrádkáře upozornit, že pokud si chce vybírat z opravdu širokého sortimentu balkonových rostlin a chce mít jistotu, že mu neutečou přesně ty kultivary rostlin do truhlíku, které se mu v naší široké online nabídce nyní líbí, je důležité objednat si je nejpozději do 27.1. v aktuálním roce.

Ptáte se, proč tak brzy?

Rostliny potřebují 6-7 týdnů na zakořenění při množení a také je nutné dodržet potřebný čas na zpevnění a začátek růstu. Koncem ledna je tedy nejvyšší čas na objednávku mladých rostlin v sadbovačích (například pro závěsné tašky a tuby), které mají být dodány v druhé polovině března, a také rostliny, které mají být dodávány v 7-cm květináčích od první poloviny dubna

Chcete mít jistotu, že rostliny dostanete mezi prvními a hned, jak to počasí dovolí?

Nečekejte s objednáváním dlouho! V dalším období si už budete vybírat pouze z neustále užšího sortimentu a vlastně z rezervy, kterou vypěstujeme podle našeho odhadu z minulých let. Ne vždy se dokážeme trefit přesně do těch kultivarů rostlin, které od nás žádají hobby pěstitelé později.

Z každého kultivaru také musíme u šlechtitelů a licenčních šiřitelů objednat minimálně 128 kusů rostlin, čili pokud to náhodou na přelomu měsíců ledna a února nevypadá tak, že se z nějakého kultivaru alespoň 50-60 prodá, tak je pro nás ani nezačnou množit. Prostor v teplém skleníku je velmi drahý na to, aby se množilo něco, co by jen zabíralo místo jiným rostlinám a s největší pravděpodobností přineslo ztrátu.

Pokud si zadáte svoji objednávku do uvedeného termínu, nebudete patřit mezi ty částečně zklamané lidi, kteří si objednávají až tehdy, když je sezóna naplno rozjetá a musíme jim slušně vysvětlovat, že v termínu, kdy jarní sluníčko konečně začíná pěkně hřát, a tedy rostliny se postupně začínají otužovat na čerstvém vzduchu, už některé atraktivní kultivary nejsou pro ně k dispozici a nejdříve se vyřizují objednávky z ledna či února, a že tedy musí na vyřízení své objednávky přibližně 3-4 týdny počkat.

Není problém svou objednávku rostlin pro jarní sezónu ještě kdykoliv do jara upravit, doplnit, či z ní něco ubrat, ale její zadáním v dřívějším termínu získáte lepší pořadí při jejím vyřizování ve vhodném termínu na výsadbu. Skutečnost, že od poloviny března si zákazníci vybírají už jen přibližně z poloviny kultivarů je každoroční fakt, který bohužel nedokážeme ani při nejlepším plánování výroby a expedice ovlivnit.

Nebojte se, rostliny Vám nepřijdou teď v zimě

Opravdu, nebojte se, rostliny Vám nepřijdou teď v zimě, ale usnadníte práci našim kolegům množitelům, kteří budou vědět, jaké rostlinky pro Vás mají již nyní uprostřed zimy množit. Za to Vám ze srdce upřímně děkujeme.

Posted in: Balkonová zahrada Tags: objednávky

Jak jednoduše založit zahradu

Autor: Ing. Adriána Francová 24. ledna 2016 Žádné komentáře

Jak jednoduše založit zahradu        Zimní období není obdobím nicnedělání. Právě naopak. Je aktivním odpočinkem a přípravou na jarní a dlouhé období zahradničení. Nyní je to správné období doladit všechny detaily ohledně nově založené zahrady nebo jejích částí.

V pohodlí domova stačí vzít papír, míry zahrady, zakreslit existující stav a stromy a pak je tu už jen prostor na Vaše myšlenky, potřeby a plnění snů. Každá zahrada něco stojí. Kromě námahy je to i finanční stránka a po návrhu a výsadbě i každodenní péče. Vše se odvíjí od velikosti zahrady a Vašich potřeb. Někomu postačí zelený trávník, velký záhon a prostor pro děti. Někdo má v oblibě jezírko nebo bazén, skalku a ovocný sad.

V první řadě dejte na papír vaše plány. Rozvrhněte je do prostoru na papír podle mír. Zvažte finanční stránku s prací a materiálem.

Kromě toho se zamyslete a zkoumejte dané podmínky prostoru: orientaci světových stran, směr převládajícího větru, zastínění budovami, stávajícími stromy, půdní vlastnosti, velikost pozemku, blízkost okolních pozemků. Od těchto vlastností se odvíjí použití samotných rostlin a dřevin a jejich následný úspěšný růst. Zimostrázu vždyzelenému (Aucuba japonica) se nebude dařit na přímém slunci ani červenolistému javoru (Acer palmatum "Atropurpurea"). Levanduli (Lavandula angustifolia) se nebude dařit v těžkých půdách a nádherná Kortaderie (Cortaderia selloana) nepřezimuje v nepropustných půdách. Toto vše se dá najít v literatuře nebo na internetu, případně můžete požádat o pomoc zahradní experty a architekty, kteří všechno kromě Vašich představ vyřeší za Vás. Finančně to bude samozřejmě o něco dražší než práce svépomocí. Dá se to však zvládnout, pokud budete postupovat podle těchto rad.

Vše kreslete, načrtněte v měřítku, aby se Vám do zahrady vše i vešlo. Záhony vyměřte, stejně tak plochu trávníku i chodníky. Zaměřte terasu. Vypište si druhy rostlin a dřevin, které se Vám líbí. Zapište si jejich vyhovující podmínky a reálnou výšku či šířku, kterou dosahují v dospělosti, a přirovnejte je k Vašim podmínkám. Podle toho vybírejte vhodné jedince do stínu, na přímé slunce, do mozaikového stínu, ke zdi nebo velké solitéry do trávníku či zajímavý kultivar do předzahrádky. Prostor zbytečně nezaplňujte. Rostliny časem naberou na objemu a vyplní prázdná místa v záhoně. Při přeplněném záhoně Vás v budoucnu čeká odstraňování rostlin. Svahy se také dají vyřešit půdopokryvnými rostlinami, opěrnými zídkami a terasami. I my Vám umíme kdykoliv poradit. Naši odborníci a dlouholetí pěstitelé mají zkušenosti s množstvím rostlin, které pěstují. Nikdy se nevzdávejte svých snů. Každá zahrada umí být krásná, pokud má koncepci, která osloví.

Atraktivní zahrada i v zimě

Autor: Ing. Adriána Francová 18. ledna 2016 Žádné komentáře

         Abyste mohli konstatovat, že zahrada je atraktivní během celého roku, musí opravdu v každém ročním období vynikat. Během jara, léta a podzimu to není problém, protože je dostatek kvetoucích dřevin a rostlin, které bohatě vyplní záhony a poskytnou barevný obraz s mnoha barvami, různými výškami a vůněmi. V zimním období nastává problém s kvetoucími rostlinami. Koncem podzimu dokvétají poslední letničky, začínají kvést podzimní astry a chryzantémy, jejichž krása je však jen dočasná. I když napadne sníh, prvním prudkým mrazem se jejich krása vytratí.

Atraktivní zahrada v zimě

Jak vytvořit zajímavý záhon i bez kvetoucích rostlin? Nečekejte zázraky hned v prvním roce po vysazení. Rostliny musí vytvořit svůj objem, aby i barevně vynikly. Kromě barvy květů můžeme vidět barvu kůry, větví, plody, které zůstávají na dřevinách dlouhodobě a také si musíme všímat a umět používat stálezelené dřeviny a jehličnany, které nejsou jen zelené. Jehličnany jsou také barevně variabilní a odlišné díky délce jehlic, hustotou a tvarem. Barevně je vidíme od světlezelené, po šedou, tmavě zelenou, tyrkysovou až modrou.

Právě dřeviny s barevnou a jinak zajímavou kůrou jsou výborným, přímo výtvarným doplňkem celé zahradní atmosféry spolu se sněhem. Výrazně červené větve hustého svídy bílého (Cornus alba) Vás okouzlí už z dálky. Naopak svída výběžkatá (Cornus stolonifera Flaviramea) rozzáří zahradu žlutozelenými větvičkami. Převislá japonská třešeň (Prunus serrulata) vynikne nejen svým habitem, ale i mahagonovým zbarvením dlouhých větví. Nezapomeňte na impozantní a mohutné vrby, jejichž barvy větví se nedají ani popsat. Všechny dřeviny však vybírejte zásadně podle velikosti zahrady.

Mohutný strom zvolte jen jeden jako dominantu, keře jako doplněk, případně živý plot. Platan javorolistý (Platanus acerifolia) zaujme určitě zajímavou maskáčovým kůrou a kulatými plody na dlouhém stonku, břízy (Betula) zajímavou olupující se bílou kůrou, která je vhodná i na zajímavé aranžmá.

Pro toto zimní období jsou navíc zajímavé dřeviny, které i dokážou za těchto chladných podmínek vykvést. Určitě vsaďte na Vilín virginský (Hamamelis virginiana) s dokonalými žlutými rozcuchanými kvítky rozmístěnými po celých větvičkách, Kaliny voňavou (Viburnum fragrans) a zimolez vonný (Lonicera fragrantissima).

Pokud některé ze zmíněných dřevin vysadíte, určitě nezůstane zahrada jen zelená díky jehličnanům a bílá díky sněhu.

Pěstitelské tvary a stěny z ovocných stromů

Autor: Ing. Adriána Francová 3. ledna 2016 Žádné komentáře

        Máte rádi ovoce a chcete pěstovat ovocné stromy v zahradě? Bojíte se však, že máte málo místa? Nemusíte stromy pěstovat jako solitéry nebo v zahradě jako v ovocném sadu. Můžete si vypěstovat zajímavé stěny a štíhlé vřetena, které poskytují stejně bohatou úrodu a navíc zabírají minimální prostor.

Pěstitelské tvary a stěny z ovocných stromů Pěstitelské tvary můžeme rozdělit na intenzivní: sloupovité formy, štíhlé vřeteno, solax, zákrsek, čtvrtkmen, palmety a na extenzivní: polokmen, vysokokmen, které se preferují ve větších prostorách a jsou pěstovány na středně bujně nebo bujně rostoucích podnožích. Z těchto dřevin můžete vytvořit zajímavé dělící stěny, které vyprodukují ovoce, ale vyžadují speciální řez a vedení na drátěnce. Růst dřevin se pak usměrňuje tak, aby kosterní větve, obvykle 2, byly vedeny na drátěnku z jedné a druhé strany. Ve druhém a třetím roce se zakládá druhé a třetí patro.

Zahuštění se reguluje letním řezem, kdy se zkracuje obrost na těchto kosterních větvích. Podobné je pěstování palmet, jen s tím rozdílem, že kosterní větve se vyvazují do určitého tvaru. Například do písmene V, zda U. Není to však tak jednoduché jak se na první pohled zdá.

Štíhlé vřeteno je také zajímavá forma pěstování, jedna z nejjednodušších. Na výsadbu se používají odrůdy pěstované na slaběrostoucích podnožích M9. V jedné řadě, případně části, by měly být i stejné odrůdy. Zjednoduší Vám to ošetřování i víc se v tom vyznáte. Pak stačí vymezit rady a formovat větve do stran. Výhodou je kapková závlaha a samozřejmostí i ukotvení dřeviny kolíkem.

Věříme, že jste si vybrali a necháte si poradit i odborníky, kteří Vám zároveň pomohou při výběru odrůd vzhledem pro vaši pěstitelskou oblast nebo požadavky. I v malé zahradě si můžete vypěstovat kvalitní a chutné ovoce, které je navíc šťavnaté a zdravé a všestranně využitelné téměř během celého roku.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Hvězdníky a amarylky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu, máme svojich dodávateľov :-)...
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Hvězdníky a amarylky
  18. listopadu 2020
  Hodně druhů krásných amarylek najdete na www.cibulkyzholandska.cz Jedná se o obrovské...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty