+420 533 312 793

února 2016

Výsev paprik a rajčat

Autor: Ing. Adriána Francová 21. února 2016 Žádné komentáře

Výsev paprik a rajčat       Patří do teplomilné zeleniny a velmi oblíbené skupiny. Jejich plody mají všestranné použití, výbornou chuť a dokonce jsou i variabilní barevně i velikostně.

Pokud chcete sklízet první úrodu již začátkem léta, je potřeba je včas předpěstovat a vysadit do skleníku, který zajistí vhodné klimatické podmínky pro jejich růst a kvetení.

Papriky a rajčata pěstované ve volné půdě plodí později, ale jejich plody jsou chutnější, protože dozrávají v přirozených podmínkách. Sluncem zahřáté a dozrálá rajčata jsou ta nejchutnější ať už v salátu nebo jen tak samostatně.

Oba tyto druhy se vysévají do připravených misek už koncem února, případně začátkem března. Pokud nemáte k dispozici skleník, jejich předpěstování můžete posunout na pozdější termín, tedy do konce března.

Paprika a chilli má delší dobu klíčení, proto se mohou vysévat i dříve. Musíte však zajistit vhodné světelné a teplotní podmínky, aby mladé rostlinky nebyly slabé, s tenkými stonky, vytažené za sluncem, nelámaly se a měli zejména dobře vyvinutý kořenový systém, který je zásobárnou a drží celou rostlinu.

Substrát musí být propustný, výživný. Výsevní misky umístěte na světlé a ne moc teplé místo. Semena klíčí při teplotě 18 °C.

Zajistěte pravidelnou závlahu (ne přemokření nebo úplné proschnutí substrátu), větrání, případně prisvetľujte umělým osvětlením. Výsevy můžete podpořit zakrytím fólií. Nezapomeňte ji včas odstranit. Zalévejte ve formě rosení, jinak hrozí vyplavení semen.

Pokud získáte mladé rostlinky, v období dvou děložních listů je začněte jemně přesazovat (pikýrovat). Na vybírání rostlinek použijte tyčku nebo tužku. Opatrně podeberte. Papriky přesazujte do předem připravených nádobek a vložte do jedné nádoby 2 ks. Získané sazenice pravidelně otáčejte, aby měli vyrovnaný růst a později i otužujte. Vysaďte do skleníku. Výsadby do volné půdy je vhodné provést až na konci května.

Zelený balkon

Autor: Ing. Adriána Francová 17. února 2016 Žádné komentáře

Zelený balkón (million bells)

       Nyní nemáme na mysli výsadbu rostlin, pro které jsou typické zelené barvy, ale jako celek. Vytvoření zelené oázy klidu a harmonie pomocí rostlin i když v různé barvě.

Zelená barva je základ zdraví, rovnováhy a psychické pohody. Většina rostlin je zelené barvy a jejich odstínů, ale vyniká zejména během kvetení různými barvami a velikostmi květů. I nekvetoucí rostliny jsou atraktivní právě tvarem, barvou a velikostí listů a většinou jsou panašované.

Balkon už dávno není odkládacím místem nepotřebných věcí. Vnímáme ho jako další prostor bytu a druhý obývací pokoj nebo venkovní terasu. Je důležitý zejména pro ty, kteří nevlastní zahradu, a proto i na takovém malém prostoru si chtějí vytvořit kus přírody a kvalitního pohodlí.

Výběr rostlin je však nutné pečlivě zvážit podle daných podmínek a vnějšího vlivu. Ovlivňuje ho orientace vůči světovým stranám a poměru slunce, případně stínu, směr a intenzita větru, patro, pak vlastní výběr rostlin ze skupin letniček, balkonovek, trvalek, dřevin, nebo je možné i pěstování zeleniny na balkóně. Na rostliny musíte mít čas. Vyžadují zalévání, hnojení, někdy i pristínování, později zaštipování, přesazování, zazimování. Ale to už předbíháme.

Nejdříve si důkladně prohlédněte prostor. Vytvořte místo k sezení, lenošení, pití kávy nebo čaje a až potom umísťujte rostliny. Pro zvětšení prostoru používejte závěsné nádoby nebo speciální tašky, tuby na pěstování rostlin. Ne všechny rostliny se dají pěstovat v závěsné tašce nebo závěsné nádobě. Pokud zvolíte správný stojan nebo regál můžete pěstovat různé rostliny v nádobách, které umístíte na poličky. Dokonce i bylinky nebo balkonové rostliny a pokojové rostliny. Stále však nezapomínejte na to, jaké podmínky rostlina potřebuje. Mnohým nevyhovuje přímé jižní slunce, nebo trvalý stín, či severní strana. Velké rostliny umístěte na zem do vhodných nádob a jejich počet zvolte podle velikosti balkonu. Balkon navzdory nábytku a rostlinám musí zůstat přechodný a nic byste neměli přemisťovat kvůli tomu, abyste se dostali k zalití rostlin na poličkách.

Výběr rostlin na slunce: osteospermum (Osteospermum), muškáty (Pelargonium), petúnie (Petunia), sanvitálie (Sanvitalia), bylinky - levandule (Lavandula), oregano (Origanum), šalvěj (Salvia), million bells (Million bells), lobelka (Lobelia), oleandry (Nerium oleandr), citrusy...

Polostín: fuchsie (Fuchsia), begónie (Begonia), netýkavky (Impatiens), zvonky (Campanula), funkie (Hosta), azalky (Azalea, Rhododendron), srdcovka (Dicentra), palmy...

Držíme Vám palce při řešení Vašeho balkonu a přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů.

Péče o růže

Autor: Ing. Adriána Francová 8. února 2016 Žádné komentáře

       Pokud se rozhodnete pro pěstování růží v zahradě, nepůjde to bez základní péče, jako jsou řez, zálivka, ochrana před zimou, ochrana před chorobami a škůdci a hnojení.

Péče o růžeRůže mají rádi vydatnou zálivku v období růstu a kvetení. Stejně důležitá je v podzimních a zimních měsících, kdy nemrzne, aby vyzrála pletiva, aby rostlina nevyschla nebo nevymrzla. Stejně důležité je hnojení a pravidelný přísun živin pro vyrovnaný růst a bohaté kvetení. Slabé a vysílené rostliny navštěvují různé nemoci a škůdci. Proto dbejte na vhodný substrát a minerální látky v podobě hnojiv. Stačí je pohnojit 2x ročně. Na jaře v období růstu a v létě v období kvetení. Pokud máte možnost, používejte i vlastní hnojiva v podobě listovky, kompostu nebo hnoje, které výborně a jednoduše doplníte v oblasti kořenů kolem celé rostliny.

Dalším bodem péče o růže je i estetická stránka. Určitě jste si všimli, že bíle kvetoucí kultivary po dešti nepůsobí hezky, proto jim nejvíce poškozené květy odstraňte a pravidelně i odstraňujte nevhodně rostoucí výhony či suché květiny, aby se růže nevysílila a zbytečně netvořila semena. V případě výskytu mšic zakročte včas efektně dostupnými bio prostředky nebo chemickým prostředkem.

Před zimním obdobím nikdy růže neřežte, na to je vhodné jarní období. Na zimu je zajistěte nakopcováním. Pokud pěstujete ušlechtilé růže očkováním na podnoži, tato část by se měla zahrnovat zemí. Stromkové růže se na zimu v korunkové části zabalí do papíru nebo do jutoviny.

Zimní variace v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 6. února 2016 Žádné komentáře

Zimní variace v zahradě       O zimě a dřevinách jsme již popsali hodně. Témat je opravdu nesmírně mnoho. Tentokrát Vás naučíme, jak nakombinovat dřeviny, aby vynikly zejména v zimním období, kdy v zahradě chybí barevnost. Nejen díky květům je zahrada krásná. Musíte se naučit vnímat barvu jako takovou, případně celkový vzhled, který právě v zimním období, kdy je množství dřevin bez listů, vnímáme jinak a chudší. I dřeviny, keř či trvalka bez listů mají svou hodnotu a objem, kterým vyplňují prázdná místa v záhonech. Pokud na ně napadne sníh, zvětší své proporce a už je vnímáme mohutnější. V kombinaci s modrou oblohou dokonale kontrastují. Myslete na tyto kontrasty a zajímavý dekor už na podzim.

Neodstřihávajte všechna odkvetlá květenství trvalek, okrasné trávy jemně svažte a dřeviny okrasné plodem i zpod sněhu dokážou zázraky. Nakonec si na nich pochutnají ptáci. Vhodné kombinace jsou základem dokonalé zahrady, která nemá prázdná místa, vyniká habitem, barvami.

Určitě najdete na zahradě místo nebo záhon, kde jste časem zjistili, že po zatažení cibulovin, vykopání letních hlíz a zatažení funkie zůstal na záhoně jeden malý keř, který není ničím zajímavý. Když byl obklopen květinami, zelenými listy, keř tvořil dominující funkci, vyplňoval prostor hmotně, nyní je sám a kolem je jen mulčovací kůra nebo kámen. Vždy zvolte takovou kombinaci, aby když se rostliny  zatáhnou nebo je vykopete, zůstaly druhy, které jsou vytrvalé, něčím zajímavé, dokonce umí změnit barvu nebo jsou stálozelené. I jehličnany nejsou jen zelené. Mají různé výšky, šířku, odstíny, hustotu, habitus, kmínek nebo zajímavé jehličí či barvu.

Pokud nechcete kombinovat a milujete jehličnany, vysaďte různé druhy a kultivary jako túje (Thuja), smrky (Picea), jedle (Abies), jalovce (Juniperus) a cypřiše (Chamaecyparis, Cupressocyparis). Ostatní dřeviny, kterým opadly listy a torza trvalek doplní zbývající místo. Na jaře vhodně plochu doplňují jarní cibuloviny, kterými nikdy nic nezkazíte.

Pokud máte chuť kombinovat, kombinujte opadavé keře s jehličnany, trvalkami a okrasnými travami. Vhodné jsou komule (Buddleia), vousatec (Pennisetum), borovice (Pinus), rozchodník (Sedum), nízká jalovec (Juniperus), vysoký flox (Phlox paniculata), funkia (Hosta), cibuloviny a letničky, které v zimě na záhoně nevidíte.

Správný výběr rostlin a dřevin zajišťuje také přiměřený růst a správné zahuštění záhonu. Nechcete přece po letech odstraňovat přerostlé rostliny.

Barevné a jiné odrůdy jahod

Autor: Ing. Adriána Francová 2. února 2016 Žádné komentáře

Barevné a jiné odrůdy jahod        Jahody patří k druhům, které mají mnoho odrůd a rozdílných vlastností, které se netýkají až tak vzhledu, co se týká samotné rostliny, ale jsou zde rozdíly v barvě květů, velikosti plodů, zrání, chuti, barvy plodů a využitím samotných plodů. Mimo jiné se rozdělují na:

Jednou plodící jahody

- velmi brzy zrající: Adriana, Gore, Honeoye, Lambada, Magura

- středně skoro zrající: Elsanta, Korona, Maria, Senga - Sengana

- pozdě zrající: Elista

Remontantní jahody - opakovaně plodící, stále plodící jahody. Plodí od jara až do podzimu. Sem patří např.: Evita, Gaviota, Ostara, Rosana s růžovými květy

Bílé jahody s ananasovou chutí - atraktivní novinka, která čeká na pěstování: Anabela, Pineberry, White dream

Popínavé jahody - podobají se remontantním (stále plodící) odrůdám, jen kvetou a plodí dříve: Delikatess, Super Star, Fragola

Měsíční jahody - plody sladké, s chutí lesních jahod a drobnějšími plody. Vhodné pro pěstování pod stromy i v nádobách. Rozmnožují se však jen semeny: Alexandria, Baron Solemacher, Déesse des Vallées, Delicious

Ovocné desatero

Autor: Ing. Adriána Francová 1. února 2016 Žádné komentáře

          Únor je důležitým měsícem zejména pro ovocnáře. Množství a kvalita úrody je ovlivňována právě prací spojenou s ošetřováním a řezem ovocných druhů. Už to není jen o procházce ovocným sadem, ale i o manuální práci.

Ovocne desatero

1. V první řadě si všímejte možných onemocnění a škůdců, kteří mohou na ovocných stromech přezimovat, případně se na větvích mohou držet ještě mumifikované plody. Na jabloních zkontrolujte výskyt padlí a omezte jeho šíření.

2. Pokud jste nestihli výsadbu na podzim nebo se nacházíte v severních částech Slovenska a máte lepší zkušenosti s jarní výsadbou ovocných druhů, čeká Vás tato zajímavá práce. Po výsadbě je ukotvěte a důkladně zalijte. Samozřejmě dá se to zrealizovat, jen pokud to dovolují podmínky. Když není příliš hluboko pod nulou, není zmrzlá půda a hodně sněhu.

3. V ovocném sadu i v malé soukromé ovocné zahrádce dokončíme jarní řez jádrového ovoce, který se může provádět od prosince až do konce února.

4. Ve stejnou dobu prosvětlíme keře bobulovin a odstraníme starší a odrozené větve. Řez se týká zejména malin, rybízu a angreštu.

5. Pokračujeme v ochraně mladých ovocných výpěstků, stromků a pravidelně kontrolujeme ochranné sítě a oplocení, aby se ke stromům nedostala lesní zvěř, jež chutnají mladé větvičky a kůra.

6. Pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce ve sklepích. Přebíráme jablka a hrušky. Prostory vyvětráme a zkontrolujeme v nich výskyt malých hlodavců.

7. Řez révy přímo ovlivňuje velikost plodů na hroznu a jejich kvalitu. Proto ponecháváme jen jeden silný výhon a jeden záložní čípek. Révu by měl stříhat opravdu odborník a období během řezu by již nemělo být příliš mrazivé. Pokud to počasí nedovoluje řez ponecháme na březen.

8. Bez chemických prostředků a hnojiv se někdy neobejdete, proto již nyní myslete na jaro, které se brzy ukáže v plném proudu a vyberte si bezpečné a vhodné prostředky na podporu růstu, výživu a ochranu proti chorobám a škůdcům, které se většinou aplikují u nerezistentných a náchylných odrůd.

9. Kolem ovocných druhů udržujte stále kypřenou mísu, aby se ke kořenům dostala vláha. Váš sad nebo malá ovocná zahrada bude působit zdravě a esteticky.

10. Je také čas na sběr roubů na jarní roubování. Sklízejí se jednoleté výhony, odebírané z jižní strany, bez květních pupenů.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu