+420 533 312 793

dubna 2020

Komule - pěstování a řez

Autor: Adriána Francová 19. dubna 2020 Žádné komentáře

Znáte keř, který splňuje po všech stránkách kritéria pro dokonalou dominantu zahrady? Právem si to zaslouží určitě komule (Buddleja davidii), která mezi pěstiteli nese i název letní šeřík nebo motýlí keř. Patří mezi výše rychle rostoucí keře, které se v době květu majestátně tyčí nad zbytkem podrostových výsadeb. Rašit začíná poměrně brzy a naopak listy si ponechává často i po mrazech. Některé listy zůstávají na keři během celé zimy. Samozřejmě, jen pokud je mírná. Na jaře po odeznění největších mrazů vyžaduje hlubší řez, protože kvete na novém dřevě. Ponechají se jen základní kosterní větve, které se seříznou na 50 cm. Bez problémů z nich dokáže bohatě obrůst.

Kvete nádhernými latnatými soukvětími v létě až do prvních mrazů. Známe je v odstínech fialové, modrofialové, růžové, bílé i karmínové. Kromě klasických šeříkových soukvětí mívá podle druhu i jiné barevné provedení. Květiny intenzivně voní a lákají do zahrady motýly a jiné opylovače. Motýli, zejména babočka paví oko, milují fialové květy komule. Pokud chcete docílit opakovaného kvetení, dejte si tu námahu a odstraňujte odkvetlá květenství. Na podzim dokáže znovu rozkvést. Dá se toho však docílit, jen pokud je nižších rozměrů.

Vyžaduje slunné stanoviště, neboť v polostínu a ve stínu slaběji kvete. Půda by měla být výživná, ale propustná a s podílem písku. Mělce koření. V jarním období může namrznout, ale velmi dobře regeneruje. Uvítá ochranu v podobě podestýlky. Buddleja davidii 'Nanho Purple' je zakrslejší kultivar s elegantně převislými větvičkami.

Zajímavé kultivary:'Royal Red','White Bouquet','Nanho Purple','Pink Delight','Nanho Blue','Black Knight'.

Žlutě kvetoucí je např. Buddleja madagascariensis nebo Buddleja × weyriana 'Sungold', která patří k hybridům. Květy jsou uspořádány v kulovitých shlucích podél kvetoucí latě. Voní a také lákají neuvěřitelné množství hmyzu. Nejzajímavější žlutě kvetoucí je snad Buddleja globosa'Orange Ball', která má jednotlivá kulovitá květenství na samostatných stoncích. A jako hybrid z ní vznikl i u nás pěstovaný 'Sungold'.

Nejrychlejším způsobem rozmnožování je řízkování v létě (červenec - srpen). Odřezky musí být polodřevnaté, vyzrálé, bezkvěté a namočené do stimulátoru, který urychlí jejich zakořeňování přímo v půdě nebo v nádobě. Pro dosažení rychlejšího efektu v zahradě doporučujeme zakoupit vyšší kontejnerové sazenice, které vykvetou již v prvním roce po výsadbě.

Rádi bychom vyzdvihli i zajímavou komuli střídavolistou (Buddleja alternifolia), která se vyznačuje dlouhými soukvětími květů, které se střídají po celé délce nového výhonku. Je odolnější vůči mrazům než komule Davidova. Vyžaduje dostatečný prostor, aby zavěšená kvetoucí květenství dostatečně vynikla. Může být růžové nebo fialové barvy. Má střídavé postavení listů a řeže se po odkvětu v létě. Kvete pak na nových výhoncích. Řezat se však nemusí a to kvůli svému přirozenému volnému tvaru.

Komule vynikne ve volně rostoucím živém plotě, jako výplňový keř v pozadí smíšeného záhonu, ve velké nádobě, ale i jako solitér v trávníku.

Zpříjemněte si letní dny a večery posezením v zahradě s rozkvetlou komulí.

Žlutá kombinace na balkoně

Autor: Ing. Adriána Francová 19. dubna 2020 Žádné komentáře

        Balkonové rostliny nemusí být striktně vysazeny pouze v kombinacích podle druhu, ale velmi moderní a přitažlivé kombinace získáte právě použitím různých rostlin s podobným barevným odstínem. V dnešním tipu Vám představíme žlutou kombinaci.

Žlutá kombinace na balkoněŽlutá barva patří mezi barvy jasné, zářivé, veselé i během zamračených dnů. Zvětšují a prosvětlují daný prostor a rostliny v nádobě mohou plnit funkci náhradního slunce přímo u Vás na balkoně. Vhodné na výsadbu jsou například: žlutě kvetoucí begónie (Begonia), gazánie (Gazania), lichořeřišnice (Tropaeolum), bačkůrky (Antirrhinum), měsíček (Calendula), rudbekie (Rudbeckia), slunečnice (Helianthus), aksamitníky (Tagetes), jiřiny (Dahlia), sanvitálie (Sanvitalia), dvouzubec (Bidens), petúnie (Petunia), muškát (Pelargonium), krásnoočka (Coreopsis), narcisy (Narcissus), plaménky (Clematis), minipetúnie (Calibrachoa), atd.

Do jedné větší nádoby vysaďte cca 7 rostlin. Do pozadí umístěte třapatky, jiřiny, a krásnoočko. Do popředí petúnie, sanvitálie, lichořeřišnice.

Případně použijte i zelené a panašované rostliny pro příjemnou kombinaci se žlutou barvou. Použijte minipetúnie žluté barvy spolu s plektrantem a sanvitáliía, případně vysaďte břečťan a sanvitálie. Slunečnice vyniknou i v samostatné vyšší nádobě umístěné v rohu balkonu s oporou. Nehtíky se mohou pěstovat i v nádobě. Mají různé barevné provedení a hodí se do kombinace s dvoutvářkou a osteospermem.

Tipy na měsíc duben

Autor: Ing. Adriána Francová 19. dubna 2020 Žádné komentáře

        Tento měsíc je balzámem na duši pro mnohé zahrádkáře. Ačkoliv bylo počasí dlouhodobě příznivé, všichni se těšíme na to pravé jaro, kdy se příroda začne probouzet a všude budeme cítit i jeho vůni a samozřejmě i uvidíme svěžest barev. A to zejména v podobě rozkvetlých květů. Nyní záhony vzkvétají díky tulipánům, narcisům a drobnějším cibulovinám.

Začínají rozkvétat nádherné a majestátní magnólie. Pokud toužíte po tomto stromu, keři, je ideální čas na výsadbu. Každý si v zahradě, na balkoně najde tu svou oblíbenou činnost nebo relax. Samozřejmě, na prvním místě budou právě přípravné a zahřívací práce v zahradě. Čeká na Vás mnoho důležitých činností, které patří k tomuto období a od nichž se odvíjí i samotná úroda.

 

Okrasná zahrada

V ní je nejvíce práce, protože je variabilní a v podstatě tvoří největší část zahrady. Pokud jste některé činnosti nestihli v březnu, můžete je nyní dokončit. Kromě toho byste měli věnovat pozornost následujícímu:

 

Tipy na měsíc duben- vyhrabujeme trávník, odstraňujeme mech, případně staré listí a porost

- v druhé polovině můžeme zakládat nový trávník výsevem nebo koberci, samozřejmě za předpokladu dostatečné zálivky

- plejeme všechny plochy v zahradě

- nastartujeme zavlažovací systém

- vysazujeme jehličnany a okrasné dřeviny

- vysazujeme trvalky, kapradiny, popínavé rostliny

- upravujeme záhony a zakládáme nové

- dokončíme řez okrasných dřevin

- dokončíme řez růží a vysazujeme nové

- sestříháme okrasné trávy, stejně je můžeme rozmnožit dělením trsů

- můžeme začít s výstavbou krbu, altánku, pergol nebo nových chodníků

- pravidelně zaléváme během teplých dní a přihnojujeme

- upravíme skalky, definitivně odstraníme všechny kryty

- překopeme záhony s dvouletkami

- nenáročné letničky jako hrachor, lichořeřišnice, měsíček, aksamitníku vyséváme přímo na záhon

- vysazujeme nové živé ploty

- stříháme živé ploty

- koncem měsíce vysazujeme truhlíky a mísy s balkónovými rostlinami a muškáty

- zazimované květiny v nádobách připravujeme na vnější přesun nejdříve otužováním

 

Ovocná zahrada

I ovocnáři budou mít plné ruce práce. Procházku ovocným sadem budete určitě absolvovat s nůžkami v ruce. Nezapomeňte plochy pod stromy udržovat v bezplevelném stavu, aby měli kořeny rychlý přístup k vláze a výživě. V tomto měsíci je čas na tyto práce:

Tipy na měsíc duben- řežeme peckoviny

- ošetřujeme postřikem broskve proti kadeřavosti

- jádrové ovoce ošetřujeme proti strupovitosti, padlí

- vysazujeme révu

- dokončíme výsadbu ovocných druhů s volným kořenem

- upravíme mísy kolem ovocných stromů a zaléváme

- vysazujeme jahody s kořeny

- dokončíme vyčištění sazenic původních jahod a přihnojíme

 

Zeleninová zahrada

Toto je nejdůležitější měsíc pro všechny zelináře, co se týče přímých výsevů do záhonů. Chcete vyzkoušet i něco jiného. Vyzkoušejte pěstování ve vyvýšených záhonech.

- pokračujeme ve výsevu salátu, cibulky a časných košťálovin.

- stejně vyséváme do volné půdy ředkvičku, hrách a kořenovou zeleninu

- předpěstujeme si různé bylinky

- připravujeme půdu na výsadbu teplomilné zeleniny

- zakládáme fóliovníky

- do skleníků vysazujeme sazenice teplomilné zeleniny

- pravidelně zaléváme

- od poloviny měsíce můžeme předpěstovat semena dýní, okurek, melounu a cuket

- koncem měsíce vyséváme kukuřici a fazolky, někde i brambory

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu