+420 533 312 793

Férové online záhradníctvi již od roku 2001!   

Úvod do pěstování jahod

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 5. března 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Jahody patří mezi oblíbené drobné ovoce a pěstovat je můžete na jakékoliv ploše, ať už na zahradě, balkoně nebo terase. Proto Vám již nic nebrání rozhodnout se začít tyto sladké a šťavnaté plody pěstovat.

Vděčné Vám budou nejen děti ale i mlsné jazyky milovníků jahod. Určitě nikdo neodolá, když uvidí červené a sluncem zahřáté jahody, které nelze v žádném případě srovnávat s balením jahod ze supermarketu. Jelikož se jedná o poměrně nízké trvalky, nezabírají místo.

Úvod do pěstování jahod (Fragaria vesca)Dokáží růst i v závěsných nádobách a koších položených na zemi, jen si musíte vybrat vhodné odrůdy. Jahody rozeznáváme jednou rodící a stále rodící. Kromě tohoto rozdělení se v dalších Tipech pro pěstitele dozvíte další zajímavé rozdělení a souhrnné informace o jejich pěstování a využívání.

Vyžadují propustné, výživné a vlhké půdy, s dostatkem humusu. Pěstovat se mohou na slunci i v polostínu. Samotné zpracování už necháme na Vás. Nejlépe i tak chutnají čerstvě umyté.

Jak pěstovat jahody?

Jahody nejsou náročné na pěstování. Vyžadují základní péči jako ledajaká jiná ovocná dřevina, keř nebo zelenina. V první řadě jim vyberte vhodné stanoviště. Jde o výběr na minimálně 3 - 4 roky. Stanoviště má být slunné až polostín, půda výživná, kyprá, propustná.

Pěstovat je můžete v řádcích, v zahuštěné výsadbě, na vyvýšených záhonech, v nádobách nebo v koších i sudech. Důležitá je kromě samotné výsadby i péče o jahodové porosty. Dále je důležitá zálivka, hnojení, okopávání, odstraňování poškozených listů a nadměrné produkce odnoží, ochrana proti chorobám a škůdcům, případně zakrývání a ochrana před mrazy.

Pokud jahody tvoří jen listy, jsou už staré. Jedná se o porosty v 4 roce po výsadbě. Vysazujte je řídce. V hustých porostech se nadměrně drží vláha a to je možnost pro výskyt plísní a houbových chorob.

Nové výsadby nikdy nehnojte bezprostředně po výsadbě. Dopřejte sazenicím hloubější zakořenění. Předpokladem dobrého pěstování je dokonale připravená a odplevelená půda. Pokud Vysazujete do řádků, vyhlubte jámy a nalijte do nich vodu a pak zahrňte sazenice. Nebo sazenice namočte na hodinu do kbelíku s vodou.

Posted in: Užitková zahrada Tags: jahodyjahodník
Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu