+420 533 312 793

listopadu 2017

Úprava zahrádky na podzim

Autor: Ing. Adriána Francová 1. listopadu 2017 Žádné komentáře

    
Úprava zahrádky na podzim         Po sklizni Vás čeká ještě jedna důležitá práce v užitkové zahradě. Políčka zůstala téměř prázdná, proto je nutné vytrhat plevel, půdu dostatečně prokypřit a pohnojit chlévskou mrvou nebo vlastním kompostem. Tato část tak bude připravena na zimu, kdy si odpočine, načerpá dostatek přidaných živin, které se během podzimu a zimy rozloží, nasaje dostatek vláhy a na jaře bude v plné síle opět přijímat množství výsadby a výsevů. Vyčistěte také všechny přístupové chodníčky a cestičky, svažte a nakopcujte růže a ostatní doplňující trvalky, které Vám v užitkové zahradě působily esteticky a doplňkově.

Keře a stromy v užitkové zahradě zalévejte během suchého období bez deště a také je připravte na zimu nátěrem nebo pletivem proti okusu. Pletiva se osvědčily zejména v místech, kde je užitková zahrada v blízkosti lesa nebo není oplocená. Ovocné stromy by měly zůstat téměř bez plodů. Spadlé plody posbírejte i ze země a zpracujte, co se dá. Možností je mnoho. Určitě je neponechejte na zemi. I listí ze stromů je třeba pohrabat a zužitkovat. Jak? Dozvíte se v dalších tipech. Na stromech a keřích můžete ponechat několik plodů jako poděkování ptactvu a drobným živočichům za práci na zahrádce, bez kterých byste se neobešli. Ptáci vám zpříjemňovali den téměř celý rok veselým štěbetání. Bohužel pro ně nepřichází právě hostinné období. Pokud necháte část jablek na stromě, potěší se. Nezapomeňte na ptačí krmítka a domky, kde najdou útočiště během nejnepříznivějšího počasí. Pokud máte v zahradě hustou výsadbu keřů nebo živý plot z jehličnanů a k tomu jim přidáte slunečnicová semínka do krmítka, určitě zůstanou u Vás i v zimě. A máte další příčinu vyjít si do zahrady i během nepříznivého zimního počasí.

Alternativní pěstování ovocných stromů a keřů v okrasné zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 1. listopadu 2017 Žádné komentáře

Alternativní pěstování ovocných stromů a keřů v okrasné zahradě         Je to novější způsob pěstování ovocných druhů přímo na záhoně spolu s okrasnými dřevinami a trvalkami. Osvěží to celkový záhon a plody můžete sklízet z nízkých stromů a keřů přímo při ošetřování trvalek a okrasných trav.

Vhodnými dřevinami na výsadbu do záhonů jsou například broskve. Na jaře krásně kvetou, v létě poskytnou šťavnaté plody a na podzim vybarví své listy do nádherné červené. Výhodou je, že ušetříte prostor, nemusíte manuálně obhospodařovat samostatnou užitkovou část a samozřejmě esteticky zvýšíte hodnotu Vaší zahrady.

Každý strom či keř se dá pěstovat i v záhoně mezi trvalkami. Některým se možná nebude líbit opadnutí listí na kamenech či kůře, ale dnešní moderní stroje a vysavače dokážou zázraky i na záhonech. Vaše zahrada již nebude obyčejná, ale zajímavá.

Pěstování ovocných dřevin a keřů vyžaduje alespoň základní odborné znalosti při způsobech ošetřování a péče, stříhání, při aplikaci postřiků a hnojiv. Na malou plochu se snažte soustředit adekvátní množství rostlin, nejdete přece zakládat ovocný sad, ale chcete osvěžit zahradu o plody.

Zajímavé jsou například druhy na kmínku. Nezabírají tolik místa, pod jejich korunkou se dají pěstovat trvalky nebo bylinky. Vhodné jsou moruše převislé na kmínku, stromkový rybíz a angrešt, nízké tvary jabloní a broskví, zimolez kamčatský, borůvky i brusinky a fíkovník.

Altán a pergolu můžete nechat porůst fazolemi, dýní nebo révou, aktinídií nebo ostružinami. Trávník také nemusí zůstat bez květů. Na vyhrazeném místě můžete založit jedlou louku. Vysazením jitrocele, sedmikrásek, pampelišky a podbělu obohatíte salát o množství zelených listů a trávník už nebude fádní. Je to jen na Vás. Možností jak tvořit a zvelebovat zahradu je mnoho. Možná si vyberete právě některou z nich.

Medvědí česnek

Autor: Ing. Adriána Francová 1. listopadu 2017 Žádné komentáře

      V poslední době je medvědí česnek (Allium ursinum) často zmiňován jako domácí lék, vhodná bylinka a koření do jídel a pro zdravý životní styl. Vy ho ještě nepěstujete? Nebojte se ho vysadit.

Medvědí česnekPotřebuje specifické, ale nízké nároky na prostředí. Pokud tyto vhodné podmínky v zahradě objevíte, už Vám nebrání nic, abyste měli tento zázrak přírody přímo v zahradě. Vyžaduje stín a vlhké prostředí. Nejideálnější pěstování je pod korunami řídkých stromů, v křoví. Tak docílíte imitované podmínky lesa, ve kterém se často vyskytuje v hojném množství a vytváří doslova zelené louky.

Je typicky aromatický, pažitkový s česnekovým podtónem, ale pro mnohé i podobný konvalince, což by mohlo být i nebezpečné. Pokud si tedy nejste stoprocentně jistí, určitě ho z lesa nevykopávejte. Jeho cibule jsou umístěny velmi hluboko v zemi. Podobnost s konvalinkou je zejména v listové části. Květy jsou odlišné, shodné jsou jen bílou barvou. Pamatujte na to, že konvalinka nevoní po česneku.

Listy medvědího česneku se na konzum a zpracování sbírají brzy na jaře a nejvhodnější jsou tehdy, když česnek ještě nekvete. Pak rychle schnou a cibule přežívají opět v půdě až do následujícího jara. Listy v podstatě uvidíme jen 2 měsíce.

Listy se dají použít přímo v kuchyni na přípravu salátů, pomazánek nebo jen tak na chlebíček. Dá se z nich připravit i šťáva, tinktura nebo si ho nakrájejte a uchovejte v mrazničce. Není vhodné ho sušit. Pokud najdete vhodné místo pro pěstování v zahradě, pamatujte i na to, že podobně jako ve volné přírodě, stejně rychle se bude rozšiřovat i u Vás.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu