+420 730 235 493

Dřeviny na kmínku pro krásu i užitek

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 5. května 2022 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Prostor na balkoně je obyčejně malý, ale přesto zde lze pěstovat dokonce i stromy. Zvolíte-li převislé nebo štíhlé tvary, sloupovité formy, případně dřeviny na kmínku, ušetříte na prostoru a úroda se Vám bude snadněji sbírat.

Dřeviny na kmínku

Mezi užitkové dřeviny můžeme zařadit moruši na kmínku, která však dorůstá do výšky 150-400cm a tak není vhodná k pěstování na balkoně. Vhodnější jsou také určitě angrešt, josta na kmínku i rybíz.

Nejen na kmínku...

Toto drobné ovoce kromě kmínkové formy můžeme pěstovat i v podobně keře, kde můžeme zvolit třeba i zimolez kamčatský nebo aronii. Právě zemolez vás už v květnu obdaří sladkými a šťavnatými plody. Vyberte si dřevinu, případně ovoce, které máte rádi a zvolte přiměřenou nádobu a začněte s vysazováním.Strom do květináče

Na dno nádoby nasypte drenážní vrstvu, poté nasypte výživný substrát, položte dřevinu a zasypte ji. Kořeny nesmí vyčuhovat a musí mít dostatečně velký prostor. Pokud je dřevina vyšší a na kmínku, dodejte jí oporu ve formě kolíku. Pravidelně ji zalévejte, ve vhodnou dobu přihnojujte a půdu provzdušňujte. Ve spodní části můžete vysadit letničky, které Vám dotvoří atmosféru na balkoně nebo tam vysaďte několik kořenů jahod, na kterých si zase pochutnáte.

Péče je stejná jako při pěstování venku, ale dřeviny vyžadují více vody. Pokud milujete fíky a máte vhodně orientovaný balkon na jih nebo jihovýchod, můžete se dočkat i plodů. Obvykle se fíkovníkům daří dobře i v nádobě. Avšak nesprávné umístění způsobuje mnoha pěstitelům to, že plody nedozrají a zůstanou zelené na rostlině. Fíkovník potřebuje hodně slunce a tepla, zároveň chráněné místo před silným větrem a mrazy.

V zimním období se mladé rostliny zazimují v bytě nebo se musí obalit.

Určitě znáte i jahodový strom (Psidium guajava). Přestože tato dřevina, keř rychle roste, potřebuje čas na to, aby vytvořila plody. Nepočítejte s úrodou v následujícím roce. Je to zajímavá a dekorativní rostlina vhodná pro balkonové pěstování. Na zimu se přenáší do bytu. Má krásně lesklé zelené listy, mladé listy jsou načervenalé, kvete na bílo a plodem jsou sladké kuličky připomínající jahody s malými jadérky uvnitř. Vyžaduje kyselejší substrát, vláhu, snese i přímé slunce. Ideální rostlina pro začátečníky pěstitelů i tropické flóry. V zimě musí být teplota nižší s dostatkem světla. Pěstuje se podobně jako citrusy.

Chcete-li doplnit balkon i okrasnými dřevinami na kmínku, můžete zvolit například jehličnany na kmínku nebo některé sloupovité okrasné stromy. Existuje opravdu mnoho možností, jak zaplnit balkon, aby nebyl všední, ale naopak zajímavý, exotický, plný chutných plodů a pocitu, že prostor je dokonale využit. Tak se dejte do toho.

TIP: Věděli jste, že i ovocné stromy lze pěstovat na balkoně? Přečtěte si více v článku, kde se věnujeme právě ovocným stromům na balkon.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Blýskavka pěstování
  17. května 2024
  Dobrý večer, áno, kontajnerované dreviny sa vysádzajú aj teraz, mimo horúčav a trvalo...
 • Blýskavka pěstování
  17. května 2024
  Dobrý den, je možné blýskavku sázet ještě ke konci května? Nebo je lepší počkat na...
 • Jak přimět vistárii kvést
  11. května 2024
  To je nám ľúto. Ak zmrzla, treba prekontrolovať výhony, či sú pružné, vo vnútri so...
 • Jak přimět vistárii kvést
  11. května 2024
  Dobry den, cela vistarie mi zmrzla, nekvete, ani listy nerasi. Co delat? Mam ji zastrihat, aby...
 • Břečťan pěstování
  9. května 2024
  Dobrý deň, každý brečtan začína šírkou a potom sa začne ovíjať na výšku. Neplazí sa...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty