října 2015
Dýně a jiné dekorace
Konec října patří Halloweenu, konkrétně 31.10, den před Dušičkami, svátkem Všech svatých. Je to svátek zejména pro děti, spíše zažitý v zámoří a k nám přenesen. Děti oblečeny ve strašidelných kostýmech chodí od domu k domu, zpívají, vřískají a žádají sladkosti a k tomu vytvářejí i strašidelné výřezy do dýní. Je to svátek duchů a strašidel, vysvícených dýní, lampionů po terasách a zahradách. Hlavní příčina je však úplně někde jinde. Musíme ji hledat v minulosti a patří mezi zvyky starých Keltů, kdy se rok dělil na dvě období - období hojnosti a období zimy a hladu. Začátkem listopadu se Keltům zásoby zúžily a nastávala špatná doba, proto se lidé modlili k bohu Anwinovi, v poslední noc keltského roku, která začíná západem slunce 31.10. a trvá do východu slunce 1.listopadu.
V tuto noc se dávají svítící lucerny a vyřezávané dýně před vchod domu nebo do zahrady, či do oken a mají svítit a vítat mrtvé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlým duchům. Ti, kterým se to prostě líbí, si vytvořili dýni, aniž by sáhli po historii a významu. V Čechách a na Slovensku je však pojem Dušičky v tomto období známější.
Uctívání památky svých mrtvých blízkých je však spojeno u nás s něčím jiným, než s vyřezávanými tykvemi. Na hroby nosíme podzimní kytice z chryzantém, břečťanu, okrasných trav, či věnečky, a zapalujeme svíce. Vyřezat si dýni samozřejmě můžete spolu s dětmi. Určitě budou mít zážitek bez ohledu na to, jaká je tradice nebo jaké byly zvyky a proč to tak bylo. Dokonale zapadne mezi vřesy a vřesovce nebo chryzantémy v nádobách. Okrasné tykvičky můžete mít i v bytě, v proutěném koši jako dekoraci. Jsou různých tvarů a barev. Když vyschnou, vyberte semínka a použijte je na jarní výsevy.
Hnojení a ochrana
Ovocné dřeviny jsou klasické dřeviny, které také vyžadují odbornou péči, abyste docílili vysokou a kvalitní úrodu. Nepůjde to bez základních faktorů jako je řez, závlaha, hnojení a ochrana proti chorobám a škůdcům.
Na trhu je množství druhů a kultivarů, které jsou rezistentní, čili odolné vůči některým nemocem a škůdcům a nevyžadují takovou chemickou ochranu vůči běžným onemocněním. Bez závlahy a hnojení však nastávají problémy s růstem, vývojem květních pupenů a dokonce i kvalita plodů a jejich velikost či chuť je ovlivněna právě jejich zdravotním stavem.
Hnojením dodáte stromu základní živiny, které jsou nezbytné pro růst a dozrávání pletiv, množství květů a plodů. Samozřejmě je důležité jaké hnojiva používáte a jakým způsobem je nabídnete dané dřevině. Na všechno je určité vhodné období.
Na jaře je vhodné přidávat hnojiva v podobě rozloženého kompostu, listovky a dusíku. Pozor však na bujně rostoucí ovocné druhy, ty dusíkem nepodporujte. Na podzim naopak používejte hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Před samotnou výsadbou ovocných stromů věnujte dostatečnou pozornost přípravě půdy. Je vhodné i hnojení chlévským hnojem, např. 1 až 2 roky před samotnou výsadbou stromů. Strom si pak dlouhodobě bere živiny z hloubky.
Nikdy nepřidávejte čerstvý hnůj ke kmenům i kořenům. Granulovaným hnojivem hnojte do vlhké půdy. Další prvky, které ovocné dřeviny vyžadují, jsou vápník, hořčík a jiné mikroelementy.
Co se týče ochrany proti různým chorobám a škůdcům, je samozřejmě na Vás jakou chemickou či biologicko-ekologickou ochranu zvolíte. Je několik možností. Momentálně je tu období bio pěstování plodů, což je bez jakékoliv chemické ochrany. Bohužel, někdy to nejde bez chemie. Pak je tu jediný způsob jak zamezit šíření onemocnění, a to vykopáním a odstraněním daného pěstovaného druhu, kultivaru ze sadu a zahrady a nahrazením ho za rezistentní.
Sklizeň zeleniny a ovoce
Podzimní čas předurčuje ke sběru zeleniny a ovoce. Sbírají se poslední plody zdravých rajčat, které dozrávají s posledními teplými slunečními dny. Také je nejvyšší čas posbírat papriku. Poslední kusy také dozrávají právě ve fóliovnících a sklenících. Na záhonech se nachází ještě celer, pastinák, mrkev a petržel, které tento měsíc musíte vykopat, očistit od listů a uskladnit. Na nati si mohou pochutnat králíci. Z natí celeru a petržele si navažte a vysušte dostatečné množství na zimu, část můžete nasekat a dát zmrazit.
Mnohým se osvědčilo udělat si i balíčky míchané kořenové zeleniny, kterou očištěnou a nakrájenou namíchejte do kapes a dejte zamrazit. Část můžete vysušit v sušičce a vyrobit si tak domácí "Vegetu" a příchutě do polévek. Pozdní kedlubny - giganty uskladněte ve sklepích. Uskladnit kořenovou zeleninu můžete zabalenou v novinovém papíře a kartonech, nebo ji popíchat do věder a bedýnek s vlhkým pískem. Sklad zeleniny musí být bez nadměrné vlhkosti a plísní, může být i bez světla.
Ovoce sklizené z podzimních a zimních odrůd jabloní a hrušní vyžaduje pro skladování stejné podmínky. Hrušky vydrží i do února. Některé odrůdy jablek až do dubna. Uskladňujte pouze zdravé a tvrdé plody bez poškození. Pokud máte čas a podmínky, můžete nejkrásnější kusy ovoce samostatně zabalit do papíru a uskladnit vyskládáním vedle sebe v truhlících. Vydrží mnohem déle než jablka naskládané na sobě v bedýnce. Takové krásné kousky využijete zejména na vánoční stůl. Také posbírejte všechny plody malin 2x rodících odrůd. Mnohdy se stává, že i pod slabou sněhovou pokrývkou najdete nějaké plody malin. Ořechy sbírejte po silných větrech a sušte na sítech nebo v pevných pytlích na suchém a teplém místě. V zimě je můžete postupně vyloupat a uskladnit. V mrazničce vydrží v hermeticky uzavřených obalech 3 měsíce. Máme zkušenosti i s uskladněním do zavařovacích sklenic.
Vřesy a pěstování
Pro velký zájem, umět pěstovat vřesy a nepěstovat je jen jako sezónní zakoupenou podzimní rostlinu, jsme pro vás připravili tyto základní body, podle kterých to určitě zvládnete. Pěstování vřesů v zahradě nebo i v nádobě bude od nyní jednoduché.
V zahradě:
- vyberte slunné vzdušné místo nebo polostín
- předem připravte záhon, vyhlubte jámy
- vřesy a vřesovce se vysazují hlouběji do půdy, jak byly zasazeny v nádobě
- půda musí být kyselá, to znamená čistá rašelina, kterou můžete promíchat s pískem
- před samotnou výsadbou vřesy namočte do kbelíku s vodou, aby se kořenový bal dobře nasákl vodou
- vysazujte do skupin, několik stejných barev a druhů
- doplňte doprovodnou zeleň: jehličnany (jalovce, kosodřevina), azalky, okrasné trávy, dřišťál, půdopokryvné růže
- dokud se porost zapojí, musíte zalévat, i v zimě v době bez mrazů
- prázdná místa vysypte kůrou, mechem, nasekaným listím
- základem bohatého kvetení a kompaktního růstu je přihnojování a řez
- řez se provádí vždy po odkvětu
V nádobě:
- vyberte slunné vzdušné místo nebo polostín
- po zakoupení rostliny ihned přesaďte
- připravte si nádoby a koše
- vřesy a vřesovce se vysazují vždy hlouběji, než byly zasazeny
- půda musí být kyselá, to znamená čistá rašelina, kterou můžete promíchat s pískem
- před samotnou výsadbou vřesy namočte do kbelíku s vodou, aby se kořenový bal dobře nasákl vodou
- na dně nádoby udělejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo štěrku
- nádoba musí být dostatečně velká (spíše vyhovuje mělká a široká)
- nádoba musí mít otvor pro odtok přebytečné vody
- vysazujte vřesy do skupin, několik stejných barev a druhů nebo zkombinujte s jinými podzimními trvalkami
- rostliny se zalévají po mírném proschnutí substrátu
- substrát však nesmí trvale proschnout
- zalévat je nutné i během zimy, kdy nemrzne
- rostlina po zimě spíše vyschla z nedostatečné vláhy jako vymrzla
-
Rakytník pěstování
25. února 2021Možná jste si mysleli, že už na zahradě pěstujete všechno, ale určitě se...
-
Pěstování borůvek v kontejnerech
23. února 2021Borůvky patří v posledním období mezi atraktivní drobné ovoce...
-
Okrasné trávy zazimování
22. února 2021Okrasné trávy patří mezi vznešené trvalky, které...
-
Kvetoucí keře mrazuvzdorné
18. února 2021Okrasné keře patří mezi důležitou součást zahrady. Bez nich by nevyniklo...
-
Neopadavé listnaté stromy
17. února 2021Zahrada je místo, kde hledáte po práci své útočiště,...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
-
Péče o živý plot
30. prosince 2018Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
-
Péče o živý plot
17. května 2018Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
-
Tipy na měsíc květen
11. května 2018Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...