dubna 2018
Chutné a zdravé borůvky
Modré a chutné plody tohoto drobného ovoce nesmí chybět ani na Vaší zahradě. Nejsou náročné na pěstování a výborně se pěstují i ve větších nádobách na terase nebo přímo v okrasném záhoně. Pokud ještě stále váháte s nákupem, přesvědčíme Vás, že si můžete troufat na toto ovoce plné vitamínů a výborné chuti. Při koupi vybírejte minimálně 2 rostliny různých odrůd pro dosažení ideálního opylení a tím i možnosti získání plodů. Základem je také výběr vhodného stanoviště pro pěstování a úprava půdy. V klasické zahradní půdě nebo v nádobě se zahradním univerzálním substrátem se jim dařit nebude. Jednoznačně jakoukoliv plochu doplní a Vás osvěží například při návštěvě zahrady nebo při samotné práci v ní.
Pěstování v půdě a v nádobě
Jako stanoviště vybírejte polostín, nejlépe s dopoledním sluncem a odpolední přistíněním. Nemusí být výslovně v užitkové či ovocné části zahrady. Klidně je můžete vysadit v rámci vřesoviště nebo spolu s rostlinami milující kyselé prostředí (azalky, rododendrony, vřesovce). To znamená, že je vysazujte do velkého množství rašeliny smíchané se zahradnickým substrátem v poměru minimálně 2:1. Pokud se rozhodnete pro pěstování v nádobě, volte postupně podle potřeby stále větší květináče. Nevysazujte příliš hluboko. Kořeny potřebují dostatek vzduchu. Povrch můžete zamulčovať kůrou a nezapomínat na zálivku a výživu. Hnojit stačí nejdříve měsíc po výsadbě. Jelikož jde o plody, které barví, je třeba si uvědomit už dopředu, že plocha, kde budou v případě přezrání neobrané plody padat, zůstane zabarvena (dlažba, chodník).
Péče
Během prvních 2 - 3 let pěstování nevyžadují žádnou speciální péči, co se týče řezu. Odstraňujte pouze poškozené, ulomené a suché větve. Slabé je třeba zkrátit, abyste získali pěkný základ pro rodící větve. Po třech letech provádíme udržovací řez v předjaří. Nikdy nezastřihávejte však nové výhony, borůvky rodí právě na vyzrálých dvouletých výhonech v horní části větve. Zdravý keř v době rození, to je 3 - 4 rok by měl mít 4 - 5 zdravých výhonů. Vyberte 3 nejsilnější a ostatní ořízněte zcela od země. V pozdějším věku je třeba provést zmlazovací řez a vybrat mladé větve pro úspěšnou plodivost a staré zcela odstranit. Výhodou je, že borůvky nenapadají téměř žádné choroby a škůdci, pokud ovšem nepočítáme ptactvo, které s oblibou v době zralosti nalétává na keř. Je třeba ho chránit sítěmi. Určitě jste se již několikrát přistihli, jak při práci odtrhnete červenou jahodu nebo malinu, případně si natrháte hrst rybízu. Takto to můžete vyzkoušet i s borůvkou, od které se jen těžko odtrhnete. Milovat je budou i děti. Jednoduchý sběr je určitě přiláká. Jejich modrofialové rty a jazyk nebo fleky na oblečení je prozradí. Plody jsou opravdu chutné, voňavé a plné vitamínů. Obsahují barviva a vitamíny B, C, provitamin A, které příznivě ovlivňují organismus člověka. Konkrétně na zrak, proti ekzémům, na koliky i průjmu (v tomto případě vhodné pro malé děti). Pomocí borůvek si umíte doplnit jídelníček a zároveň žít zdravě, dokonce i hubnout. Imunitní systém bude posílen, Vy si smlsnete s celou rodinou a zejména úspora peněz, protože borůvky patří k těm dražším. Dají se sušit, mrazit, konzervovat. Můžete z nich kdykoliv připravit výborný koláč, marmeládu, kompot, šťávy, čaj a jiné nápoje.
Z čeho si můžete vybrat?
Známé jsou zejména kanadské borůvky a jiné americké odrůdy jako Patriot, Bluecrop, Spartan, Brigita, Toro, Duke nebo i nejnovější vyšlechtěna borůvka s růžovými plody - Pink Lemonade. Kromě klasických borůvek jsou známé i jim podobné zimolezy kamčatské. Jsou netypické tvarem a velikostí a navíc jejich předností je fakt, že je můžete zasadit do klasické zahradní půdy. Nepatří do skupiny klasických borůvek, ale chutnají velmi podobně. Také zde platí zásada výběru vhodného opylovače, čili vybrat minimálně 2 rostliny s 2 různými odrůdami. Péče a řez je podobný jako při pěstování klasických borůvek. Neváhejte a doplňte zahradu i o tento velmi chutný druh drobného ovoce.
Výsevy do volné půdy
Jarní období je zde. Je čas na přípravu záhonů a výsevy zeleniny s krátkým vegetačním obdobím. V březnu začíná oficiálně zahrádkářský rok, kdy je třeba připravit záhony. Pokud máte jen malou plochu vyčleněnou na užitkovou zahradu, vyzkoušejte moderní pěstování ve vyvýšených záhonech. Půda se tak nepřehřívá, udržuje si déle vláhu a i plevelu se méně daří a navíc odpadává manuální a těžké okopávání.
V mnoha případech stačí půdu malými hrabičkami prokypřit. Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat všechny druhy zeleniny i bylinky spolu s letničkami. Mezi časné a první výsevy patří výsevy kopru, salátu, ředkviček a špenátu. V poslední době si u nás našel místo i novozélandský špenát, který je podobný využitím jako klasický špenát. Oficiální název je Čtyřboč rozložitý - Tetragon expansa.
Tato semena můžete vysévat již od poloviny března, pokud to půdní podmínky dovolují a půda je proschlá, bez sněhu. Klíčí při teplotě 3 - 4 °C. Později koncem března můžete začít s výsevem mrkve rané, petržele, pastináku a cibule. Mrkev pozdní stačí vysít v polovině dubna. Ředkvičku, salát, špenát i hrášek můžete vysít i 3x do konce sezóny a úrody se určitědočkáte. Plochu po výsevu udržujte. V první řadě určitě vyklíčí plevele, které ihned odstraňujte. V místě výsevu však opatrně aby ste nevytrhli i klíčící zeleninu.
Správná taktika plevel zabrzdí
Pokud chcete plevel oklamat, připravte vše na výsevy, ale semena nevysejte. Klíčící plevel vyškubejte a vysejete semena. Plevelu bude déle trvat, než vyroste znova a Vy tím zajistíte vyšší rostlinky ze semen. Moderní výsadby jsou takové, které i oku lahodí. Vysévejte tedy různé druhy zeleniny do řad vedle sebe. Zamezíte tím i výskytu škůdců. Vysejte řadu ředkviček, řadu mrkve, řadu špenátu atd.. Samozřejmě dbejte na jednotlivou snášenlivost plodin a zejména na střídání plodin během jednotlivých let.
Na ploše si nechte prostor ještě na dubnové výsevy a výsadby teplomilné zeleniny. Pokud vysejete ještě letničky po obvodu jako například aksamitníky, které jsou v různých barvách i výškách, vytvoříte doslova eko-zahrádku. Letničky, které jsou aromatické, odhánějí i množství škůdců. Celkově užitkovou část od okrasné můžete oddělit zelenou nebo květinovou stěnou, či nízkým živým plotem z letniček, trvalek, jehličnanů a keřů.
Ovocné dřeviny na balkoně
Zkoušeli jste už něco netradičního? Pěstovat ovocné dřeviny v nádobách přímo na balkoně nebo terase? Samozřejmě je to možné. Dokonce jsou na pěstování v nádobách určené speciální kultivary nebo druhy do menších prostor. Pěstovat můžete stromečkové angrešty, borůvky, brusinky, aktinídie, stromečkové rybízy, jabloně i hrušky na pomalu rostoucích podnožích a typu Ballerina (sloupovité).
Co květ to plod?
Nečekejte však úrodu srovnatelnou s pěstováním ve volné půdě na zahradě. Dřeviny mají omezený prostor v kořenové části, v korunkové části vzhledem k prostoru na balkoně. Není to však nemožné. Dopřejte jim výživný substrát, dostatečně velké nádoby, drenáž, vhodné světelné poměry, dostatek vláhy, protože substrát v nádobách rychleji prosychá. Vhodné umístění nádob má vliv na samotnou životnost dřevin. Prudké a přímé celodenní slunce nevyhovuje žádné dřevině.
Zkuste i exotiku
Velmi vděčné jsou jahody v závěsných nádobách a také jednoleté maliny. Z exotičtějších rostlin je balkon vhodný na sezónní pěstování citrusů a také fíkovníku, granátového jablka a banánovníku. Počítejte také se zvýšenou ochranou vůči chorobám a škůdcům a také je důležitá výživa. Pokud zvolíte vhodný substrát a dodržíte všechny agrotechnické podmínky k úspěšnému pěstování, dočkáte se i úrody. Správný řez je kromě uvedených podmínek jedna z nejdůležitějších věcí, která značně ovlivňuje úrodnost, velikost a násadu plodů.
Nebojte se začít
Vyzkoušejte jeden druh, například i příjemnou převislou moruši, která opravdu osvěží svými plody, ale i dotvoří prostor zajímavým hábitem. Před zimou musíte dbát na důkladné zazimování nádob v kořenové části, protože v nádobě kořeny spíše promrznou než v půdě.
Ovocné dřeviny v nádobě
Za úrodou se skrývá správný výběr druhů a péče o ně. Většina dřevin pěstovaných v nádobách tento fakt berou jako něco nepřirozeného. Jsou však i sloupovité druhy, které jsou na to vhodné a navíc nevyžadují odborný řez. Sloupovité druhy nazývané také „Ballerina“ se neřežou. Odstraňuje se jen obrost tvořený ve spodní části podnože nebo se zkracují jen boční výhony za třetím očkem v srpnu. Jinak nevyžadují žádnou péči řezem i několik let. Dají se pěstovat i odrůdy na pomalu rostoucí révy ve tvaru štíhlého vřetene, ale ty už vyžadují odborný řez.
Sloupovitá forma je geneticky dána, takže vždy bude hlavní terminál i nejdůležitější pro tvorbu plodů. Do jedné nádoby se vysazuje vždy jen jedna dřevina. Sloupovité druhy jsou vhodné i na výsadbu do volné půdy. Nejedná se jen o jabloně ale i o hrušky, švestky, třešně na pomalu rostoucích podnožích, takže si můžete vybrat, co byste rádi zkusili pěstovat.
Péče se Vám vyplatí
Největší péči však vyžadují v pěstování. Vybírejte proto vhodné nádoby s drenáží, vhodný a výživný substrát, nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení a také kontrolu dřevin z hlediska chorob a škůdců. Jde o rezistentní odrůdy, ale kontrolovat je musíte. Nečekejte plné bedýnky ovoce jako ze stromu v zahradě. Na to, že ovocný strom bude pěstovaný v nádobě na pevné ploše balkonu nebo terasy, sesbíráte dobrou úrodu. Již v prvním roce po výsadbě se dočkáte prvních plodů, neboť ve většině případů jde o koupi víceletého stromu, který je již připraven na plození. Jsou druhy samosprašné i cizosprašné. Kromě těchto druhů, můžete pěstovat i stromečkové rybízy a angrešty.
Levandule - jak být úspěšný v pěstování
Patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější aromatické bylinné trvalky současnosti. Pokud i Vy toužíte, po vypěstování této rostliny přímo od semínka, dodržujte tyto rady a určitě se Vám to podaří. Z výsevem začněte již v únoru, abyste do května až června získaly silné rostliny na výsadbu do zahrady nebo do nádob na terasu. Semena, pokud máte vlastní, musí být vyzrálá a suchá.
1. připravte si vhodnou mělkou nádobu, misku
2. smíchejte zahradnický univerzální substrát s podílem písku 1:1
3. semena vysévejte řídce, mělce a zasypte jen 1mm jemné vrstvy písku nebo nezasypávejte vůbec
4. přikryjte výsev jednou vrstvou papírového ubrousku a zavlažte postřikem, tak, aby se semena nevyplavila
5. umístěte misku na světlé, vzdušné a teplé místo
6. nevhodné místo je nad radiátorem, protože substrát se rychle vysušuje a hrozí, že zaschnou i semena, případně již klíčící slabé rostlinky.
7. dbejte na to, aby rostlinky nebyly vytaženy a misku pravidelně otáčejte za světlem, případně použijte lampu a sviťte na výsevy alespoň 3 hodiny denně (v zimním období, je málo přirozeného světla)
8. po vyklíčení mladé rostlinky opatrně vyjměte pomocí tužky, tenké paličky z půdy a přesaďte samostatně po jednom kuse do květináčů nebo větších nádobek
9. zalévejte s mírou, substrát nepřelévejte, dopřejte jim ideální teplotu a světlo
10. v květnu až v červnu jsou rostliny vhodné na výsadbu do záhonů, lemů
11. vyšší rostliny můžete zaštípnout.
12. vyžaduje: přímé celodenní slunce, lehké, propustné, písčité, na živiny chudé půdy a málo vláhy
13. květy očekávejte v příštím roce
14. aby přezimovali mladí jedinci na záhoně, přikryjte je větvemi, chvojím, listím, případně použijte kartony, pod které dáte ještě listy ze stromů
15. levanduli v nádobách (pokud bude zimovat venku na terase) umístěte ještě do dřevěné bedničky, vystelte listím nebo použijte polystyren.
16. přezimovat ji můžete i ve světlém sklepě na okně, všude tam, kde nemrzne a teplota se pohybuje do 10°C
17. na jaře levanduli sestříhejte a udržujte kompaktní tvar
18. v červenci až v srpnu sestříhejte odkvetlé květenství, sesbírejte semena
19. nestříhejte až do dřeva
20. radikálnější řez po staré dřevo zvládne na jaře lépe než před zimou
21. ve třetím roce po výsadbě můžete mít na záhoně už velké rostliny, produkující množství květů, ze kterých můžete vytvořit dekorační kytice, sesbírat množství semen, případně vyzkoušet vyrobit levandulový cukr.
22. počítejte s tím, že jedna rostlina v dospělosti naroste do šířky i 60 cm. Proto ji vysazujte jednotlivě nebo jako nízký živý plot, obruby a lem cca 50 cm od sebe.
23. kromě klasické levandulově modré a fialové levandule si určitě zamilujete i narůžovělé a bílé kultivary
24. francouzská levandule a její kultivary u nás zimu přezimují jen zřídka
-
Rakytník pěstování
25. února 2021Možná jste si mysleli, že už na zahradě pěstujete všechno, ale určitě se...
-
Pěstování borůvek v kontejnerech
23. února 2021Borůvky patří v posledním období mezi atraktivní drobné ovoce...
-
Okrasné trávy zazimování
22. února 2021Okrasné trávy patří mezi vznešené trvalky, které...
-
Kvetoucí keře mrazuvzdorné
18. února 2021Okrasné keře patří mezi důležitou součást zahrady. Bez nich by nevyniklo...
-
Neopadavé listnaté stromy
17. února 2021Zahrada je místo, kde hledáte po práci své útočiště,...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
-
Péče o živý plot
30. prosince 2018Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
-
Péče o živý plot
17. května 2018Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
-
Tipy na měsíc květen
11. května 2018Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...