+420 533 312 793

Brusinka pěstování

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 20. července 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Brusinky - Cranberry nebo i klikva, takto se dá nazvat drobné červené kulaté drobné ovoce na nízkých polodřevnatých keřích. Dosahuje výšky cca 30 cm max.

Brusinka pěstování

Nejznámější je Brusinka pravá (Vaccinium vitis idaea). Známá je po celé Evropě. Pro specifickou chuť, použití i jednoduché pěstování. Stále více se pěstuje i v našich podmínkách.

Pěstování brusinek

Vyžadují kyselé pH, slunné stanoviště. Ve stínu téměř neplodí. V záhoně se jim daří přímo s klasickými borůvkami. Substrát si namícháte jednoduše použitím křemičitého písku a rašeliny. Samotná rašelina není vhodná, protože má nízkou nasákavost a rostliny potom trpí suchem. Nedokážou přijmout dostatek vody. Proto, je lepší, pokud si substrát připravíte. Vhodnou příměsí jsou také piliny a posekaná kůra z jehličnatých dřevin.


Výběr brusinek z našeho eshopu


Půdu je třeba udržovat vlhkou a bez plevele. Velmi špatně reagují na zarostlou plochu, nakolik jsou nízké a mělce koření. Zapomeňte však na nějaké okopávání. Plevel třeba vybírat ručně, protože brusinky se dále na ploše rozrůstají oddenky.Pěstování brusinek

Výsadbu lze uskutečnit v jakékoliv nadmořské výšce.

Řez není nutný provádět každý rok. Po zimě jen odstraňte suché a poškozené výhonky. Hnojení je také vhodné jen na jaře, jako startovací dávka s vyšším obsahem dusíku a zapracování granulí ke kořenům. Jsou spíše citlivé na přehnojení.

Rodí už první rok po výsadbě, nejlépe však ve třetím roce. Plody se sbírají ručně nebo na velkých plochách pomocí hřebenů speciálně upravených na česání brusinek.

Plody mají všestranné použití, nejvíce se používají k výrobě sirupů, šťáv, džusů, džemů a ideální jako příloha ke drůbeži, zvěřině, ve formě omáčky. V čerstvém stavu doporučujeme konzumovat méně, pro výskyt kyselin v plodech.

Atraktivní odrůdy: Runo Bielawskie, Koralle, Sanna, Linnea, Red Pearl.

Klikva velkoplodá - (Vaccinium macrocarpon) z rodu brusinek. Více je rozšířená po Americe a Kanadě, ale také ji najdete v Evropě a dokonce,  i v našich podmínkách. Je to nedoceněné, zdravé ovoce. Plody jsou malé, červené podobné jako brusinky.

Podmínky pro pěstování jsou stejné jako u brusinky pravé. Dokonce se jim daří i v podrostu pod borůvkami, azalkami a rododendrony.

Odrůdy: Red Star, Mc Farlan, Pilgrim, Ben Lear, Big Pearls.

Najdete ji i pod názvom:  klikva bahenní, americká brusinka, brusinka velkoplodá, též Cranberry.

Tip: Zkombinujte brusinky s borůvkami a přečtěte si více o pěstování borůvek.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádka
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádka
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu