Čemeřice pěstování
VytisknoutČemeřice (Helleborus) patří v posledním období mezi vyhledávané trvalky. Chtěli byste i vy pěstovat tuto krásku na záhoně? Nejzajímavější jsou během kvetení. Překvapí často i zpod sněhu již v zimních měsících, záleží na druzích.
Během roku jsou však nezajímavé a jen olistěné, přesto jsou v oblibě pro nádherné květy v době, kdy máloco kvete. Barevně překvapí v bílé, růžové, tmavě růžové, černé, tmavě fialové i v zelené barvě. Listy jsou většinou tmavozelené, kožovité.
Čemeřice druhy
Jednotlivé druhy čemeřice se liší svou výškou, typem listů a také barvou květů. Mezi nejznámější druhy této rostliny lze zařadit čemeřici černou (Helleborus niger), která navzdory svému jménu kvete bílými květy.
Zajímavou variantou je dále čemeřice východní (Helleborus orientalis), která se může zbarvovat do různých odstínů a kvete zpravidla od března do května. Květy jsou většinou růžové, různých odstínů, dokonce i plnokvěté. Dá se pěkně kombinovat s jarními cibulovinami.
Neméně krásným druhem je čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), jejíž květy zajímavě vyrůstají před tmavě zelenými listy.
Jedinečnou odrůdou je čemeřice korsická (Helleborus argutifolius), která se ve volné přírodě vyskytuje na Korsice a Sardinii a pyšní se zvonečkovitými bílozelenými kvítky.
Zajímavá je i čemeřice smradlavá (Heleborus foetidus). Ať vás neodradí tento nevlídný název. Výborná je do trvalkových záhonů a už v lednu až únoru vás potěší množstvím malých zelených kvítků s růžovým lemem kolem. Je to vyšší druh, takže na záhoně nezanikne ani pod sněhem, pokud nám ho příroda nadělí.
VÁNOČNÍ ZÁZRAK
Velmi často právě v období Vánoc kvete právě H. niger. Jeden stonek nese 2 až 4 atraktivní bílé květy se žlutým středem. Kultivar 'Christmas Carol' vytváří rozsáhlý kořenový systém, doporučuje se proto kolem rostlin rozsypat vrstvu mulče nebo listí a měnit jej každé jaro. Pozor, kořeny čemeřic jsou jedovaté! Rostlinky se v období Vánoc dají zakoupit již rozkvetlé a umí zpříjemnit vnější nádoby i vchod do domu. Do zahrady je pak vysaďte na jaře a těšte se z této nejkrásnější čemeřice.
PĚSTOVÁNÍ ČEMEŘICE
Na pěstování nejsou náročné, ale někdy se stane, že tvoří jen listy a nekvetou. V tom případě zkontrolujte jejich pěstitelské podmínky. Čemeřice vyžadují polostinné stanoviště, úrodné, mírně vlhké půdy. Nejlépe se jim daří v podrostu nižších listnatých stromů a keřů, jako jsou kaliny či vilín, které jim poskytují řídký a přirozený stín a zároveň se tam mohou nekontrolovatelně šířit, a tak zaplnit celou plochu.
Nádherné čemeřice najdete v naší nabídce mezi trvalkami
Během kvetení se vám naskytne opravdu nádherný obraz. Výborně se kombinují s jarními cibulovinami, plicníkem, škornicemi, nízkými kapradinami. Nevhodné prostředí je příliš stinné, příliš vlhké, kde trpí houbových onemocněním a také jim nevyhovuje kyselé prostředí. Tedy nekombinujte je v blízkosti azalek a rododendronů. I když kvete v zimě, severní a otevřená stanoviště a ostrý vítr jim neprospívají. Mají v oblibě vápenaté půdy.
Proč nekvete čemeřice
Důvodem může být to, že jste čemeřici přesadili na nové místo. Tato rostlina totiž přesazování nemá ráda a pokud k němu dojde, nemusí kvést i několik let. Mezi další příčiny lze zařadit nedostatek rozptýleného světla. Pokud čemeřici pěstujete ze semen, zpravidla si na první květy počkáte několik let. Kvetení samozřejmě může ovlivnit i nedostatek živin. V neposlední řadě může za tímto problémem stát napadení rostliny nějakým škůdcem nebo chorobou.
Čemeřice po odkvětu
Po odkvětu čemeřice není potřeba dělat nic speciálního. Odkvetlé květy nicméně můžete odstřihnout. Následně je vhodné rostlinu přihnojit a dopřát jí dostatečnou zálivku. Staré, poškozené a nevzhledné listy odstraňte, aby čemeřice vypadala krásně.
Jak pěstovat čemeřici
Během kvetení dominují zejména květy a listy jsou nepodstatné. Často se odstraňují, aby byla více viditelná květenství. Stejně můžete odstraňovat suché a poškozené listy. Pokud vás zajímá, kdy kvete čemeřice, jedná se možná trochu překvapivě o zimu.
Předpokladem zimního kvetení je však zanedbání letní zálivky. Takže i když si jí nebudete během léta všímat, překvapí v zimě květy. Snižte tedy v létě zálivku a zapomeňte, že jsou na záhoně.
Není třeba je okopávat a pravidelně přesazovat. Mělce koření a po přesazení kvetou až za 3 roky. Při manipulaci s nimi používejte rukavice.
Kdy stříhat čemeřici
Stříhání čemeřice se provádí za účelem udržení hezkého vzhledu rostliny. Obecně stačí k tomuto kroku přistoupit pro odstranění starých listů (na konci zimy). Dále pak můžete (ale nemusíte) odstraňovat odkvetlé květy, aby rostlina mohla energii směřovat spíše do tvorby semen a ne do dalšího kvetení.
Kdy zasadit čemeřici
Ideálním obdobím pro výsadbu čemeřice je jaro nebo podzim. K tomuto kroku se můžete uchýlit i v létě, nicméně vysoké teploty nemusí této rostlině dělat dobře a je nutné dbát na dostatečnou zálivku.
Pěstování čemeřice doma
Čemeřici lze pěstovat nejen ve venkovních, ale i domácích podmínkách. Rostlině však k tomu musíte zajistit vše potřebné. Nádoba, v níž budete čemeřici pěstovat, by měla mít na dně drenážní vrstvu. Volte dostatečně velké květináče s hloubkou alespoň 30 cm a šířkou minimálně 20 cm. Co se substrátu týče, použijte kvalitní substrát pro pokojové rostliny s přídavkem kompostu.
Čemeřice v květináči
Čemeřici lze bez problémů pěstovat v nádobě na balkoně nebo na terase. Ideální je tyto květináče umístit na východní nebo severní stranu, kde bude rostlina vystavena ranním paprskům, ale zároveň na ni nebudou přímo svítit ty odpolední.
Čemeřice rozmnožování
Čemeřici lze rozmnožovat dělením trsů. V blízkosti často najdete i mladé rostlinky, ty však kvetou později. Rovněž se dá rozmnožovat semeny. Je to zdlouhavější způsob, ale často úspěšný, i mladé rostlinky v porostu vyrostly ze semen, která v zimě prošla obdobím chladu a mrazu, a proto i vyklíčila. Je potřebná přirozená nebo umělá stratifikace před výsevem.
Věříme, že si čemeřice oblíbíte pro jejich nádherné květy a nenáročné pěstování. Záhony v zahradě tak v pozdních zimních a časných jarních měsících nabídnou zcela jiný rozměr a barvy.
TIP: Chcete aby vaše zahrada byla rozkvetlá co nejdéle? Přečtěte si článek o dlouho kvetoucích trvalkách.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
-
Netýkavka pěstování
22. dubna 2025Netýkavky se řadí ke krásným rostlinám, které znaly už...
-
Kakost pěstování
14. dubna 2025Kakost je oblíbená rostlina, která se objevuje v nejedné české...
-
Řebříček pěstování
7. dubna 2025Řebříček je nenáročná rostlina, která se stane perfektní...
-
Nejlevnější živý plot - tipy jak a ze kterých rostlin
31. března 2025Pusťte se do tvorby živého plotu a oddělte určitý prostor přírodní...
-
Tařička pěstování
24. března 2025Tařička se jednoznačně řadí mezi oblíbené trvalky na záhon....
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Je to pravda, samotná 1 rastlinka by mala problém prežiť, používa sa trs cca 3 rastlinky. ...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Prosím o radu, mám letos poprvé stříbrný déšť ze semínek, kolik rostlinek zasadit (po...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Škvrny na listoch photinie môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú choroby, škodcovia...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Dobrý den, na keřích blýskavky se objevily tmavé fleky. Prosím o radu, jak postupovat,...
-
Jak zasadit semínka
9. března 2025Text jsme upravili, došlo pouze k omylu, překladem, nakolik máme také SK web a blog. Děkujeme...