+420 730 235 493

Gaura pěstování - trvalka s romantickými květy

Vytisknout
Autor: Hana Smětáková 26. srpna 2024 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Svíčkovec - gaura - nádherná trvalka, která vaši zahradu zahalí do záplavy něžných romantických květů. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, s jejímž pěstováním si hravě poradí také začátečníci. Díky velkému množství druhů si pak snadno vyberete variantu, která se ve vašem prostoru bude nejvíce vyjímat.

Svíčkovec v bílé barvě

Svíčkovec pěstování

Gaura (neboli také svíčkovec) se právem řadí k velmi oblíbeným trvalkám. A není divu. Vaši zahradu obklopí krásnými vzdušnými květy, které se ve vánku pohybují a připomínají motýlí křídla.

Trvalka gaura patří do čeledi pupalkovitých. Původně pochází ze Severní Ameriky. Její český název svíčkovec je odvozen od charakteristického tvaru květů, které na první pohled připomínají právě svíčky.

Svíčkovec si libuje zejména na slunném stanovišti. Co se půdy týče, doporučujeme hlinitopísčitou humózní půdu s dobrým systémem odvodnění. Vlhkou a přemokřenou půdu snáší špatně, jelikož v ní má tendenci uhnívat. 

Svíčkovec Lindheimerův

Existuje hned několik druhů svíčkovce, jejichž pěstování se těší popularitě. Tím pravděpodobně nejznámějším je svíčkovec Lindheimerův. Právě z něj totiž vznikly všechny další kultivary svíčkovce bílého a svíčkovce růžového.

Jedná se o krásnou a nenáročnou rostlinu, která vám zprostředkuje záplavu dechberoucích květů. K tomuto druhu se přitom řadí svíčkovec bílý, který (jak napovídá samotný název) má pouze bílé květy. Dalším kultivarem svíčkovce Lindheimerova je svíčkovec růžový, který pochopitelně kvete růžovými květy v různých odstínech (v závislosti na konkrétním druhu).


Pořiďte si svíčkovce v příjemných barvách a ozvláštněte s nimi trvalkový záhon nebo třeba prostor vaší terasy


Svíčkovec stříhání

Správné stříhání svíčkovce je důležitým krokem k tomu, abyste prodloužili jeho životnost.

Barevné odrůdy svíčkovce v bílé a růžové barvě

Kdy stříhat svíčkovec

Ke stříhání gaury přistupte na podzim, kdy provedete zpětný řez na výšku 10 cm. Díky tomu budete moct rostlině šetřit síly na další rok. Zároveň se zbavíte starostí spojených se semenáčky. Pokud má totiž rostlina vhodné stanoviště, vysemeňuje se, což nemusí být vždy žádoucí. 

Gaura v záhonu

Trvalka svíčkovec se bude skvěle vyjímat právě v trvalkovém záhonu. Kromě toho však lze s její pomocí ozvláštnit nádoby na terase nebo ji vysadit do volného prostranství. Gaura bude nádherně vypadat také na skalce.

Se svíčkovcem vytvoříte atraktivní lemování, vyšší kultivary pak mohou zastat roli zajímavého pozadí k nižším rostlinám. Pamatujte také na to, že dospělé rostliny gaury se špatně přesazují. Proto je vhodné vybrat jim takové stanoviště, na kterém již zůstanou. 

S čím kombinovat gauru 

Svíčkovec kombinace nejlépe vytvoří s trvalkami, které mají stejné nároky na stanoviště. Skvěle bude vypadat třeba bok po boku okrasných travin, levandule či šalvěje. Gauru lze pěstovat také společně se sporýšem argentinským, třapatkami či třapatkovkami. Zkrátka se suchomilnými rostlinami. 

Gaura přezimování

Zatímco bílý svíčkovec je plně mrazuvzdorný, růžové a panašované kultivary jsou na zimu choulostivější a mohou vymrznout. Proto je důležité myslet na vhodnou ochranu, aby došlo k úspěšnému přezimování svíčkovce. Na zimní měsíce rostlinu přikryjeme chvojím. Okolí rostliny zamulčujte vrstvou listí, případně využijte přikrytí netkanou textilií. 

Gaura po zimě

S příchodem jara a jakmile již nehrozí mrazíky lze odstranit loňské suché stonky gaury.

TIP: Svíčkovec můžete doplnit i dalšími zajímavými rostlinami. Vsaďte třeba na zajímavý lomikámen do skalky. Zjistěte, jak se pěstuje. 

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Sdílet tento blog
Přidat komentář Feed komentářů
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu