Ochrana ovocných stromů
VytisknoutSezóna prací v zahradě v polovině či koncem listopadu nekončí, ale pokračuje dalším koloběhem prací. Kromě nových výsadeb se musíme postarat o ovocné stromy, které jsme čerstvě vysadili i o jiné mladé stromy, které již v zahradě jsou. Kromě ukotvení stromků během výsadby bychom měli hlavně v sušších letech dbát na důkladnou zálivku, která je zárukou přezimování.
Bělení stromů
Bělení kmene - mýty či pravda?
Názory jsou různé. Přesto má to své výhody i nevýhody. Počasí v pozdním podzimu je proměnlivé, noci a rána studená, mrazivá, přes den se teploty mohou dostat poměrně výš a působením těchto změn a slunce dokáže během zimy kůry na stromech praskat. Tím, že se kmeny natírají vápenným mlékem, bílá barva odráží sluneční paprsky a dokáže snížit teplotu kůry přes den o cca 5 °C.
Stejný a i vyšší efekt bez nátěru dosáhnete tehdy, pokud o kmen stromu opřete desku, která také zabrání přímému vlivu mrazu na kmen a dokonce dokáže teplotu snížit i o 10 °C. Bělením se prý zamezuje výskytu různých chorob a škůdců. Vápno ztvrdne a pokud jsou v kůře nějací škůdci, zabrání jim to na jaře vylézt ze svých úkrytů. Neochrání je to však natrvalo a už vůbec ne před nemocemi. Tam musíme zakročit jinými prostředky.
Ochrana kmenů ovocných stromů
Nezapomeňte na ochranu kmene, abyste mladý stromek nepoškodili sekačkou, kosou nebo jiným zahradním pomocníkem. Postačí kolem kmene v dostatečné vzdálenosti umístit pletivo. Trávu kolem si pak jednoduše vystřihneme nůžkami. Také v podzimním a zimním období by mohla mladá kůra lákat srny a zajíce. Zaječí pletivo zabrání okusování. Pokud tam však napadá listí, je to i vhodný úkryt pro drobné hlodavce.
Nejnáchylnější jsou na mrazy meruňky, broskve a nektarinky, pro které je spíše charakteristická teplá pěstitelská oblast. Proto pečlivě vyberte místo pro výsadbu. Ideální, v blízkosti závětrné stěny, plné stěny oplocení, kde příliš neproudí vítr, v blízkosti domu, kam se bude často opírat slunce. V místě, kde jsou kořeny můžete navrstvit kopu mulčovacího materiálu.
Ještě pořád je vhodný čas i na výsadbu ovocných dřevin - vyberte si z naší nabídky
Pokud z nějakého důvodu nestihnete ovocné stromky vysadit, umístěte je do pilin nebo rašeliny do chladného sklepa bez mrazů a počkejte na vhodné jarní období.
Pokud jste tak ještě nestihli udělat, v ovocné zahradě posbírejte všechny plody. Shnilé a jinak poškozené zlikvidujte. Pohrabte listí a skompostujte ho. Větve už neřežte. Rány by se do zimy nezacelili a hrozilo by vymrznutí. Takto ovocné dřeviny v klidu přečkají zimu a probudí se na jaře.
TIP: Důležitá není jen ochrana ovocných stromů, přečtěte si článek o ochraně jiných rostlin před mrazem.
-
Čemeřice pěstování
7. října 2024Čemeřice (Helleborus) patří v posledním období mezi...
-
Clematis pěstování
30. září 2024Plaménky patří mezi typické popínavé rostliny. V zahradě jsou...
-
Angrešt pěstování - pichlavá pochoutka ze zahrady
23. září 2024Angrešt se řadí mezi oblíbené a především chutné...
-
Echinacea pěstování
16. září 2024Tato rozkošná sluníčka opravdu patří do trvalkového...
-
Okrasný javor pěstování
9. září 2024Přemýšlíte nad dřevinou, která by rozzářila každou zahradu?...
-
Jak přimět vistárii kvést
1. října 2024V únoru by malo byť niekoľko dní po sebe bez mrazov, vtedy ju treba ostrihať. ...
-
Jak přimět vistárii kvést
1. října 2024Dobrý den, v únoru se může zakracovat vistárie při jaké teplotě? Může mrznout? Nebo při...
-
Živý plot - kombinace dřevin
20. září 2024Dobrý deň, sú to cypřišky - Cupressocyparis, rôzne farby. ...
-
Živý plot - kombinace dřevin
20. září 2024Dobrý den, Z kterých jehličnanů je vytvořený plot na obrázku? Děkují za odpověď. ...
-
Pěstování rododendronů
11. září 2024Dobrý deň, neviem to posúdiť. Neviem ako je strom veľký, aká je koreňová sústava, aká...