+420 533 312 793

Stříhání a řez okrasných dřevin a keřů

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 22. ledna 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

     Mnozí z nezkušených pěstitelů, začátečníků ve své zahradě nejednou udělají mnoho škod, zejména během stříhání okrasných keřů. Ne všechny keře mohou stříhat během celého roku. Jsou rostliny, které se stříhají v létě, jsou dřeviny, které se stříhají v předjaří. V tomto textu najdete jednoduchý návod, jak se to naučit, aby Vaše dřeviny kvetly bohatě, a abyste stříháním neodstranili právě budoucí kvetoucí větve. Spiraea japonica

Prosvětlovací řez se provádí u dřevin, které jsou husté a přerostlé. Řezem se odstraňují staré a poškozené větve úplně odspodu. Tím se keř prosvětlí a podpoří mladý obrost. Zbývající větve se nezkracují. Tento řez se provádí zpravidla od prosince do poloviny března, během teplot, které hluboce neklesají pod 0 ° C. Nepraktizujte řez již v době nalévání se poupat nebo rašení listů. Dřeviny, které se tomto období stříhají: tavolník (Spiraea), pustoryl (Philadelphus), vajgela růžová (Weigela florida), kalina obecná (Viburnum opulus), komule lidově přezdívaná motýlí šeřík (Buddleia) a jiné dřeviny kvetoucí v létě, na novém dřevě.

Dřeviny kvetoucí na jaře se stříhají po odkvětu, protože kvetou na starém dřevě. Mezi ně patří převislé vrby (Salix caprea pendula), zlatice (Forsythia x intermedia), kdoulovec (Chaenomeles japonica), Keria japonská (Kerria japonica), na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea).

Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem. Provádí se od prosince do poloviny března. Vhodné dřeviny na takové radikální řezy jsou: tavolník japonský (Spiraea japonica), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), mochna (Potentilla fruticosa), svída bílá (Cornus alba). Nečekejte však, že po takovém zákroku i v témže roce keř rozkvete. Bude potřebovat čas. Na začátku března takto můžete zmladit levanduli úzkolistou (Lavandula angustifolia) a komuli (Buddleia).

Řez popínavých rostlin jako růže a plamének je však specifický. U popínavých růží se odstraňují jen suché, poškozené či nevhodně vyrůstající výhony. Plamínky stříháme podle kultivaru. Některé vyrostou každoročně z nových výhonů, takže se mohou ostříhat těsně nad zemí. Některé však rostou na starém dřevě. U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu