+420 730 235 493

Vitálka pěstování

Vytisknout
Autor: Hana Smětáková 17. března 2025 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Vytvořte si na zahradě koberec nádherných žlutých květů. Vitálka se řadí mezi nenáročné a přitom krásné letničky a svým vzhledem vám doslova vezme dech. Skvěle vypadá na skalkách, okrajích záhonů nebo třeba jako doplňková rostlina v kombinovaných truhlících. Zjistěte, jaké podmínky vitálce zajistit, aby se jí perfektně dařilo. 

Květy vitálky rozkvetlé ve žluté barvě

Vitálka druhy

Vitálka (Sanvitalia) se řadí do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Díky nespočtu drobných žlutých květů může na první pohled připomínat takovou malou slunečnici. Pochází ze Střední Ameriky a běžně dorůstá výšky pouhých 15–20 cm. Existuje přitom hned několik druhů, které se vzájemně mírně liší. 

Vitálka poléhavá

Nejčastěji pěstovaným druhem je vitálka poléhavá (latinsky Sanvitalia procumbens), která se často používá jako půdopokryvná rostlina. Má žluté květy s tmavým středem a vytváří husté koberce. Skvěle se jí daří přímo na záhonech i v nádobách. Mezi oblíbené kultivary vitálky poléhavé se řadí ‘Aztec Gold’ s nízkým růstem a velmi bohatým kvetením, ‘Golden Carpet’ tvořící husté koberce nebo ‘Mandarin’ s kompaktnějším růstem a oranžovými květy. Za zmínku stojí také kultivar ´Superbini´ s bohatými žlutými květy. 

Vitálka Abertova

Vitálka Abertova (Sanvitalia abertii) pochází z amerického jihozápadu a roste jako divoká květina. Má menší květy než vitálka poléhavá, ale podobné zbarvení. 


Pořiďte si sazeničky vitálky a ozdobte s jejich pomocí záhon, truhlík nebo třeba skalku


Výsev vitálky

S výsevem vitálky můžete začít již od poloviny března, a to do studeného pařeniště. Ideální klíčivá teplota činí 15–18 °C, sazenice se pak pěstují při teplotě 8–12 °C. Co se půdy týče, je vitálka nenáročná. Vyhněte se však těžkým a jílovitým půdám, ve kterých rostlina nemusí prosperovat. 

Sazenice vitálky

Sazenice sanvitálie můžete na venkovní stanoviště přemístit tehdy, kdy již nehrozí žádné mrazíky. Kvetoucí vitálky lze poměrně snadno přesazovat a jejich stanoviště tak jednoduše měnit. Stanoviště volte osluněné a nezapomínejte průběžně odstraňovat odkvetlé části. Aby se rostlinám dařilo, můžete je rovněž přihnojovat vhodným hnojivem. Vitálka velmi dobře zvládá přímé slunce. Při nedostatku vody vadne, ale po opětovném zalití se probere. Mix obrázků vitálky v květináči na terase, v závěsném květináči a v záhonu. 

Vitálka - s čím ji kombinovat?

Sanvitálka je známá svými drobnými ale výraznými žlutými květy, které připomínají malé slunečnice. Jelikož se jedná o letničku, potřebuje každý rok obnovu. Na druhou stranu ale bývá ceněna pro svou schopnost kvést po celou sezónu, díky čemuž se skvěle hodí do truhlíků, záhonů nebo třeba dekorativních závěsných košů. 

Vitálka přezimování

Vitálka bývá obvykle pěstována jako letnička, protože není odolná vůči mrazu. Při dodržení několika základních podmínek však chladné měsíce zvládne. Před prvními mrazy přesuňte vitálku do květináče a umístěte ji na světlé místo, kde panuje teplota kolem 10–15 °C. Zálivku omezte, aby substrát nebyl trvale mokrý, ale zároveň zcela nevyschnul.

TIP: Vitálku můžete kombinovat s celou řadou dalších květin. Pořiďte si třeba bílé letničky na balkon a vytvořte s nimi krásné scenérie.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Sdílet tento blog
Přidat komentář Feed komentářů
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu