+420 730 235 493

Hledík pěstování

Vytisknout
Autor: Hana Smětáková 25. října 2024 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Hledík se díky svým pestrobarevným květům řadí k velmi oblíbeným rostlinám do zahrady. Jeho pěstování je přitom poměrně nenáročné. Jaké podmínky rostlině dopřát, aby se vám odvděčila záplavou krásných květů? A jaké jsou nejoblíbenější druhy?

Mladé rostlinky hledíku růžové barvy v záhonu

Pěstování hledíku 

Při pěstování hledíku je důležité věnovat pozornost správnému výběru půdy. Tato rostlina totiž vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Ideálně volte slunné stanoviště, jelikož právě dostatek slunečních paprsků je důležitý pro dosažení zdravého růstu a bohatého kvetení. Rostlině dopřejte pravidelnou zálivku, ale vyhněte se trvalému přemokření. Hledík zpravidla lépe snáší sucho než přemokření. 

Hledík výsev

Pěstování hledíku není náročné. Výsev můžete provádět v březnu, a to buď ve skleníku, nebo za oknem. Semínka nezasypávejte zeminou, spíše je jen jemně zatlačte. Světlo totiž podporuje jejich klíčení.Hledík větší v oranžové a žluté barvě, detail květu

Pokud panuje okolní teplota kolem 18 °C, semena vyklíčí za zhruba 7 až 10 dní. Po vyklíčení přepikýrujte jednotlivé semenáčky. Jakmile jsou rostliny dostatečně velké, zaštípněte jejich vrchol, aby se rozvětvily. Do zahrady můžete sazenice vysadit již v průběhu dubna. Slabé mrazíky by jim totiž neměly uškodit. Květy hledíku se objevují zhruba od července do října.


Pořiďte si semena hledíku a pusťte se do jeho výsevu sami. Vaši zahradu pak ozdobí pestrobarevné květy


Když je hledík odkvetlý

V momentě, kdy hledík v zahradě odkvete, je na místě všechna odkvetlá květenství odstranit. Tímto způsobem rostlinu podpoříte v tvorbě dalších květů, aniž by se vysilovala tvorbou semen. 

Hledík přezimování

Hledík dokáže přečkat spíše mírnější zimu. V našich podmínkách se proto častěji pěstuje jako letnička. Pokud přece jen chcete, aby vám nabídl květy i příští rok, myslete na jeho zazimování. Ideální je přenést hledík na zimní měsíce dovnitř (například na chodbu či zimní zahradu). 

Je hledík trvalka?

I když bývá hledík většinou pěstován jako letnička, ve skutečnosti jde o krátkověkou trvalku. V teplejších oblastech dokáže přežít i několik let, pokud mu k tomu poskytnete dobré podmínky a panují mírné zimy.

Hledík nízký, mix barev v červenožluté barvěVe většině oblastí, kde jsou spíše chladnější zimy, se však hledík pěstuje jako jednoletka, jelikož není odolný vůči mrazům. Pokud chcete, aby hledík mrazivé počasí zvládnul, je potřeba jej před tímto počasím ochránit. Na zimní měsíce jej přeneste dovnitř nebo mu poskytněte ochranu prostřednictvím mulčování. 

Hledík větší

Mezi nejznámější druhy hledíku se řadí hledík větší (latinsky Antirrhinum majus). Popularitě se těší zejména pro své velké, živé, barevné květy. Tato rostlina dorůstá do výšky 1 metru, díky čemuž jednoznačně vynikne v každé zahradě. Hledík větší si vaše srdce získá díky různě zbarveným květům se šklebivou korunou. Má také zajímavé kopinaté listy. Pro podporu dalšího nakvétání je přitom na místě pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství. 

Hledík nízký

Druhou nejznámější odrůdou hledíku je hledík nízký (latinsky Antirrhinum nanum). Jedná se o kompaktnější variantu hledíku, která se skvěle hodí do menších zahrad nebo pro pěstování jako okrajová rostlina. Hledík nízký dosahuje výšky kolem 30 cm. I přesto však nabídne velmi působivá květenství. Odrůda bývá ceněna také pro svou schopnost intenzivně kvést po celé léto. Díky tomu perfektně promění vaši zahradu.

TIP: Zajímá vás, kdy nastává vhodný čas na výsev letniček? A s čím hledík zkombinovat? Nenechte si ujít další z našich článků.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Sdílet tento blog
Přidat komentář Feed komentářů
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty