+420 730 235 493

Modřín opadavý pěstování - vytvořte si bonsaj

Vytisknout
Autor: Hana Smětáková 14. října 2024 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Modřín ( latinsky Larix ) se řadí k jedněm z mála jehličnatých stromů, které na zimní měsíce opadají. Po zbytek roku vám to ale vynahradí svým krásným vzhledem, který se bude v zahradě jednoznačně vyjímat. Modřín opadavý lze přitom využít také pro pěstování jedinečných bonsají.

Převislý modřín v zahradě

Druhy modřínu

Za jeden z nejznámějších druhů modřínu je právem považován právě modřín opadavý ( Larix decidua). Tato středoevropská dřevina přirozeně roste například v Karpatech a Alpách. Původní druh může dosahovat výšky až 35 metrů. Pro modřín opadavý je charakteristická kuželovitá koruna. Větve vodorovně odstávají, přičemž koncové větvičky jsou převislé. Jehlice vyrůstají ve svazečcích. Na jaře mají svěží zelenou barvu, s příchodem podzimu ale zlátnou. Na stromě se objevují drobné šišky, které zde zůstávají dva až tři roky.

Z dalších rozšířených odrůd stojí za zmínku modřín japonský (Larix kaempferi) pocházející z ostrova Honšú. Tento strom je charakteristický oranžovými až načervenalými větévkami, na kterých se objevují až 3,5 cm dlouhé jehlice. Modřín japonský má kuželovitou korunu, která je ve stáří větvená vodorovně. Tento strom se hojně používá k pěstování bonsají.

Zmínit dále můžeme modřín sibiřský (Larix sibirica, L.russica), který zaujme temně zelenými jehlicemi a vysokou odolností vůči chladu. Vzhledem k tomu se hodí pro pěstování ve vyšších nadmořských výškách. Modřín Lyalův (Larix lyalii) se pyšní řídkým habitem, zajímavými modrozelenými jehlicemi a pomalým růstem.


Pořiďte si sazenice modřínu v našem e-shopu a ozdobte pomocí tohoto stromu prostor vaší zahrady


Převislý modřín

Modřín opadavý převislý je specifickou formou modřínu. Na první pohled si vás jistě získá pro svůj atraktivní a unikátní vzhled. Větve převislého modřínu se výrazně sklánějí dolů, díky čemuž strom získává elegantní kaskádovitý vzhled. 

Převislý modřín pěstování

Převislému modřínu se daří v dobře propustné vlhčí půdě. Je velmi odolný vůči mrazu a poměrně dobře snáší i chladnější klima. I když snese i polostín, na slunném stanovišti se mu daří nejlépe.

Převislý modřín nevyžaduje nijak zásadní údržbu, nicméně pro udržení jeho estetického vzhledu je vhodné pravidelně ořezávat suché a poškozené větve. Jelikož dobře reaguje na tvarování, můžete si jeho vzhled do jisté míry upravit. 

Převislý modřín na kmínku

Převislý modřín může být buď větvený od země a vytvářet zajímavý plazivý koberec, nebo být zapěstován jako modřín na kmínku (Larix kaempferi ´Stiff Weeper´). V takovém případě tvoří větve nádherný převis až k zemi.

Druhy převislých modřínů

Vzácnější forma modřínu opadavého, označovaná jako modrý trpaslík je Larix kaempferi ´Blue Dwarf´. Prodávaná je jako stromková forma s výškou 1m. Jehličí je šedomodré. Na podzim mění barvu na žlutou a opadává. 

Převislý modřín stříhání

Pokud chcete vytvořit přesný tvar (například nižší nebo bohatší korunu), lze provádět pravidelný řez modřínu. V rámci něj odstraňte větve, které kazí celkový vzhled. Typicky může jít o ty větve, které rostou příliš do stran.

Převislý modřín má přirozený kaskádovitý vzhled. Pokud chcete jeho tvar regulovat, můžete jednotlivé převislé větve zkracovat. V tomto ohledu lze zastřihnout konce větví pro udržení kratšího a kompaktnějšího vzhledu. Řez provádějte vždy těsně nad pupenem, aby větve mohly dále zdravě rašit. 

Modřín převislý neopadavý

Modříny jsou jedny z mála opadavých jehličnanů. Vzhledem k tomu ani modřín převislý neopadavý neexistuje. Jednotlivé kultivary jsou vždy opadavé. 

Zakrslý modřín

Některé odrůdy modřínu jsou k dostání také v jejich zakrslé podobě. Tato pomalu rostoucí varianta modřínu se používá zejména k okrasným účelům. Dřevina zpravidla dorůstá výšky kolem 1 až 2 metrů. Vzhledem k tomu se hodí pro použití v malých zahradách nebo v rámci okrasných skalek. Pokud se rozhodnete pro jeho tvarování, můžete docílit jedinečné bonsaje. 

Jak sázet modřín

Modřín je vhodné sázet na slunné, případně polostinné místo. Půdu volte mírně kyselou, propustnou a s dostatkem živin. Pamatujte na to, že modříny nesnáší trvalé přemokření. Proto je vhodné volit takové stanoviště, kde se dlouhodobě nedrží voda.

Modříny koření poměrně hluboko, proto nejsou náročné ani z hlediska hnojení. Potřebné živiny si totiž obstarají z hlubších vrstev půdy. Pěstování modřínu je tedy poměrně nenáročné a s tímto stromem si hravě poradí i začátečníci. 

Tvarování modřínu

Modřín se řadí mezi dřeviny, které je možné poměrně snadno tvarovat a tímto způsobem docílit požadovaného vzhledu. Díky tomu se jedná o perfektní volbu i pro tvorbu bonsají.

Na jaře, kdy ještě strom nemá nové jehlice, se zaměřte na odstranění poškozených, suchých nebo zkřížených větví, které mohou ovlivňovat růst hlavního kmene. Na jaře nebo v létě lze také provést lehký řez mladých výhonů, díky čemuž podpoříte větvení a bohatší růst. Pokud chcete docílit zajímavé bonsaje, je vhodné pravidelné zastřihování nových výhonů, tvarování drátem a také úprava kořenů.

TIP: Zakrslý modřín lze pěstovat také v nádobě a tímto způsobem ozdobit třeba vstup do vašeho domu. Zjistěte, jaké jsou další jehličnany vhodné do nádob.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Sdílet tento blog
Přidat komentář Feed komentářů
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu