+420 533 312 793

Férové online záhradníctvi již od roku 2001!   

Oblíbená perovskie

Vytisknout
Autor: Adriána Francová 26. ledna 2017 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Určitě jste už někdy procházeli kolem modrého rozkvetlého oblaku a pátrali po jeho názvu. Představujeme vám ušlechtilou trvalku jménem perovskie. Mnozí ji znají i pod jinými názvy jako ruská šalvěj nebo ruská levandule. Pravděpodobně kvůli podobnému modrému květenství a úzkým listům.

Perovskie je vyšší polodřevnatá trvalka dosahující výšky do 1,2m. Výborně se hodí do smíšených i monokulturních záhonů i spolu s levandulí. Kvete od poloviny léta do září až října a v době plného květu je opravdu nepřehlédnutelná. Okouzlí vás modrofialový polokeř, s nepatrným ale aromatickým olistěním, zajímavými stonky a vůní.

Dokonale nahradí nízký živý plot, vytvoříte pomocí ní zajímavé stěny nebo bohatý trvalkový záhon. Vynikne i jako dominanta. Můžete ji pěstovat i v nádobě na terase a balkoně.

Na pěstování není náročná. Podobně jako levandule vyžaduje slunné stanoviště, propustnou a chudší půdu, střední zálivku. Je plně mrazuvzdorná, ale půda musí být propustná, ne trvale zamokřená. Je to vynikající trvalka, která láká do zahrady množství motýlů a včel.

Aby byla pěkně větvená a bohatě kvetoucí, každý rok na jaře vyžaduje sestříhání o jednu třetinu. Pokud se vám jeví jako slabá, méně rozvětvená, můžete ji sestříhnout až na 5-10 cm. Podpoříte tak růst i kvetení. V zimě naopak oceníte její dekorativnost díky zajímavým bezlistým stonkům, takže ji určitě odstříhávejte až na jaře. Na 1m² budete potřebovat 1-3 rostliny. Rozestupy od sebe cca 0,6-0,8m.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: perovskietrvalky
Zdieľať tento blog
Marie Burianová 31. srpna 2017 at 8:05 Odpovědět
Mám 4 perovskie asi 30 cm od sebe. Jsou tam už tři roky a mají řídké stonky a pořád se naklánějí. Stojí u balkonové zdi jihozápadní svah. Kvetou krásně ale ten habitus nic moc. Sestříhávám až na jaře a dost hluboko, nemám je něčím pohnojit aby zhoustly?
Admin rastlinky 4. října 2017 at 19:03 Odpovědět
Dobrý deň, ospravedlňujeme sa , že sme v sezóne prehliadli váš príspevok. Perovskie obyčajne nebývajú extra husté. Je správne, že ju na jar zostrihávate hlbšie, tým sa aj viac rozvetvuje, stále však pôsobí jemne a decentne. Výhonky má dlhé, posiate jemnými kvietkami, podľa popisu je orientácia na pestovanie vhodná. Hnojením nič nepokazíte, naopak, na jar ju podporíte v raste. Nič však netreba preháňať.
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu